Nauka

Kim byli mieszkańcy Pompejów?

Po 1900 latach ofiary wybuchu wulkanu we włoskim mieście Pompei (Pompei) „pojawiły się” wśród ogółu społeczeństwa.

W ciągu ostatnich kilku lat włoscy archeolodzy starannie zeskanowali i szczegółowo odnowili szczątki 86 osób, które zginęły podczas erupcji Vesuvio w 79 rne. Potężne nowoczesne tomografy pozwoliły oświetlić warstwy pyłu wulkanicznego, wewnątrz których znajdują się ciała obywateli, jakby zamrożone w bezczasowości.

Naukowcy byli w stanie dokładnie zlokalizować ciała mieszkańców Pompejów i ostrożnie wyciąć je z całkowitej masy wulkanicznej.

Szczegółowe badania odzyskanych szczątków ujawniły interesujący fakt, w starożytnym Rzymie ludzie mieli dobre zęby.

Uważa się, że w czasach starożytnych dieta zawierała dużo błonnika, niewielką część cukru, a sama żywność była zdrowsza i lepsza.

Naukowcom udało się uzyskać pełnoprawne modele 3D kilku ofiar, zawierające obrazy zewnętrzne i wewnętrzne. Kolejny fakt - wielu mieszkańców w ciągu życia doznało poważnych obrażeń głowy, najprawdopodobniej z powodu gruzów zawalonych budynków. Koparki archeologiczne wkrótce przekażą nowe eksponaty na wystawę Pompeje i Europa.

Szerokie zastosowanie urządzeń CT zostało zapożyczone z medycyny. Tworzenie modeli 2D i 3D lub odcinków o dowolnej głębokości pozwala badać ciała, których nie można całkowicie usunąć z lawy, z uwagi na ich kruchość. Naukowcy twierdzą, że ich badania to nie tylko archeologia, ale badania archeologiczne człowieka.

Jednym z głównych „pacjentów” naukowców był 4-letni chłopiec, odkryty w pobliżu swojej rodziny: ojcowie i matki z dzieckiem w ramionach. Kompleksowe badania umożliwiły nakreślenie ubrań dziecka. Tomografy pokazały wszystko, aż do szkieletu. Wyraz szoku na twarzach ludzi zakopanych w gorącym popiele i lawie 24 sierpnia 79 pne nie zmienił się.

Według wstępnych informacji około 2000 szczątków zmarłych zostało odnalezionych podczas całych wykopalisk archeologicznych w okolicach Pompei.

Uważa się, że podczas erupcji Wezuwiusza zginęło od 10 do 25 tysięcy ludzi, a samo miasto i jego okolice zostały opuszczone do 1748 roku. We współczesnym świecie martwe miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa i odwiedzane jest przez 2,5 miliona turystów rocznie.

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Nauka, Następny Artykuł

Kapitan Costa Concordia uczy uczniów, jak nie panikować
Nauka

Kapitan Costa Concordia uczy uczniów, jak nie panikować

Były kapitan statku Costa Concordia, który został zniszczony u wybrzeży włoskiej wyspy Giglio, prawdopodobnie z jego winy, prowadzi wykład na Uniwersytecie Rzymskim na temat „rozwiązywania problemów”. Jest mało prawdopodobne, aby kapitan statku wycieczkowego Costa Concordia był spokojny i spokojny, kiedy jego statek dosłownie zatonął u wybrzeży wyspy Giglio w grudniu 2012 roku.
Czytaj Więcej
Włosi stworzyli ekspres do kawy pracujący w kosmosie
Nauka

Włosi stworzyli ekspres do kawy pracujący w kosmosie

Pierwsza włoska astronautka będzie pierwszą osobą, która wypije „włoskie espresso w kosmosie”. Słynna włoska marka Lavazza opracowała ekspres do kawy specjalnie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Włochy wniosły szczególny wkład w badania kosmosu na poziomie międzynarodowym, tworząc kawę, którą astronauci mogliby spożywać poza Ziemią.
Czytaj Więcej
Kim byli mieszkańcy Pompejów?
Nauka

Kim byli mieszkańcy Pompejów?

Po 1900 latach ofiary wybuchu wulkanu we włoskim mieście Pompei (Pompei) „pojawiły się” wśród ogółu społeczeństwa. W ciągu ostatnich kilku lat włoscy archeolodzy starannie zeskanowali i szczegółowo odnowili szczątki 86 osób, które zginęły podczas erupcji Vesuvio w 79 rne.
Czytaj Więcej
Włoscy naukowcy wynaleźli cement pochłaniający smog
Nauka

Włoscy naukowcy wynaleźli cement pochłaniający smog

Ostatni Oscar Innowacji w Berlinie przeszedł materiał opracowany przez włoskich naukowców i umożliwiający oczyszczenie miejskiego powietrza z zanieczyszczeń chemicznych. Według twórców 1000 m2 takiego cementu odpowiada 80 drzewom zimozielonym 17 czerwca 2014 r. Berlin zamieni się w stolicę innowacji. Niemieckie miasto będzie gospodarzem nagrody European Inventor Award Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), czyli innymi słowy Akademii Innowacji Technologicznych.
Czytaj Więcej