Nauka

Kim byli mieszkańcy Pompejów?

Po 1900 latach ofiary wybuchu wulkanu we włoskim mieście Pompei (Pompei) „pojawiły się” wśród ogółu społeczeństwa.

W ciągu ostatnich kilku lat włoscy archeolodzy starannie zeskanowali i szczegółowo odnowili szczątki 86 osób, które zginęły podczas erupcji Vesuvio w 79 rne. Potężne nowoczesne tomografy pozwoliły oświetlić warstwy pyłu wulkanicznego, wewnątrz których znajdują się ciała obywateli, jakby zamrożone w bezczasowości.

Naukowcy byli w stanie dokładnie zlokalizować ciała mieszkańców Pompejów i ostrożnie wyciąć je z całkowitej masy wulkanicznej.

Szczegółowe badania odzyskanych szczątków ujawniły interesujący fakt, w starożytnym Rzymie ludzie mieli dobre zęby.

Uważa się, że w czasach starożytnych dieta zawierała dużo błonnika, niewielką część cukru, a sama żywność była zdrowsza i lepsza.

Naukowcom udało się uzyskać pełnoprawne modele 3D kilku ofiar, zawierające obrazy zewnętrzne i wewnętrzne. Kolejny fakt - wielu mieszkańców w ciągu życia doznało poważnych obrażeń głowy, najprawdopodobniej z powodu gruzów zawalonych budynków. Koparki archeologiczne wkrótce przekażą nowe eksponaty na wystawę Pompeje i Europa.

Szerokie zastosowanie urządzeń CT zostało zapożyczone z medycyny. Tworzenie modeli 2D i 3D lub odcinków o dowolnej głębokości pozwala badać ciała, których nie można całkowicie usunąć z lawy, z uwagi na ich kruchość. Naukowcy twierdzą, że ich badania to nie tylko archeologia, ale badania archeologiczne człowieka.

Jednym z głównych „pacjentów” naukowców był 4-letni chłopiec, odkryty w pobliżu swojej rodziny: ojcowie i matki z dzieckiem w ramionach. Kompleksowe badania umożliwiły nakreślenie ubrań dziecka. Tomografy pokazały wszystko, aż do szkieletu. Wyraz szoku na twarzach ludzi zakopanych w gorącym popiele i lawie 24 sierpnia 79 pne nie zmienił się.

Według wstępnych informacji około 2000 szczątków zmarłych zostało odnalezionych podczas całych wykopalisk archeologicznych w okolicach Pompei.

Uważa się, że podczas erupcji Wezuwiusza zginęło od 10 do 25 tysięcy ludzi, a samo miasto i jego okolice zostały opuszczone do 1748 roku. We współczesnym świecie martwe miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa i odwiedzane jest przez 2,5 miliona turystów rocznie.

Popularne Wiadomości

Kategoria Nauka, Następny Artykuł

Włoszka trzymała zwłoki matki w zamrażarce
Społeczeństwo

Włoszka trzymała zwłoki matki w zamrażarce

Według włoskich tabloidów kobieta trzymała zwłoki matki we własnej domowej lodówce, regularnie otrzymując emeryturę zmarłej starej kobiety. Tak straszna rzecz uderzyła w policję w małym miasteczku Borgomanero, położonym w regionie Novara. Ta straszna historia „ujawniła się” po mieszkańcach jednego z domów zwanych karetką Tiziana Devecchi, 62-letnią kobietą, która nie czuła się dobrze i nie mogła otworzyć drzwi, które były zamknięte od wewnątrz.
Czytaj Więcej
Włochy to ulubione miejsce UFO, twierdzą ufolodzy
Społeczeństwo

Włochy to ulubione miejsce UFO, twierdzą ufolodzy

Ktokolwiek nie widział UFO na niebie nad Włochami: mężczyźni i kobiety, dzieci i emeryci, piloci samolotów pasażerskich, wojskowi, a nawet kapłani. Tylko w zeszłym roku siedem słonecznych obiektów zostało zauważonych w słonecznym kraju, aw ciągu ostatnich 4 lat UFO pojawiło się na terytorium kraju ponad 55 razy!
Czytaj Więcej