Veneto

Vicenza

Vicenza (Vicenza) - miasto w regionie Wenecji (Venezia), regionie Veneto, centrum prowincji Vicenza, położone wśród wzgórz u zbiegu rzeki Retrone (Retrone) w Bacchiglione. Vicenza rozwinęła przemysł tekstylny i maszynowy, a także produkcję biżuterii z metali szlachetnych i kamieni. To tutaj powstaje odzież tak znanych na całym świecie marek, jak Gas Jeans, Dainese i Bottega Veneta.

W dziedzinie sztuki i turystyki znane są arcydzieła architektury Andrei Palladio (Andrea Palladio), które tworzą kompleks objęty ochroną UNESCO.

Historia miasta

Wyniki wykopalisk archeologów wskazują, że pierwsze budynki mieszkalne w tych częściach pojawiły się w XI-VII wieku pne. Po włączeniu do Cesarstwa Rzymskiego (l'impero romano) terytorium rozszerzyło się i zostało ozdobione świątyniami, prywatnymi domami wiejskimi, budynkami użyteczności publicznej, budowano ulice, układano rurociągi wodne.

Fragment Domu Patrycjuszy (Casa patrizi) na Piazza Duomo zachował się do dziś. Na przedmieściach Lobbii możesz zbadać pozostałe części systemu zaopatrzenia w wodę. Późniejsze okresy obejmują budowę kościołów chrześcijańskich:

 • Bazylika Felice i Fortunatto (Basilicadei Santi Felice e Fortunato);
 • San Giorgio;
 • Opactwo św. Augustyna (Abbazia di Sant'Agostino).

Strony średniowiecznej historii Vicenzy związane są z działalnością rodziny Scaliger, która rządziła tymi miejscami w latach 1262–1387. Później, od początku XV do końca XIII wieku, obszar ten był częścią Republiki Weneckiej (Serenissima Repubblica di Venezia).

W XVI wieku były budynki wykonane przez mistrza Andreę Palladio:

 • Bazylika Palladiana (Basilica Palladiana);
 • Plac Signoria (Piazza dei Signori);
 • Teatr Teatro Olimpico;
 • Villa Capra (VillaCapra) i inne.

Zabytki

Jakie zabytki zobaczyć w Vicenzy w jeden dzień?

Bazylika palladiańska

Rysunki i plan budowy opracowano w 1549 r. Bazylika, prezentująca żywe cechy stylistyczne architektury gotyckiej w urbanistyce, jest interesująca dla galerii i kolumnady zdobiącej fasadę.

Palazzo Kyerikati

Palazzo Chiericati został zbudowany przez Palladio w latach 1550/80 dla klienta prywatnego. Niezwykłym rozwiązaniem są dwa skrzydła przypominające skrzydła, które są lekko złożone do tyłu i zakrzywione. Z przodu uwagę zwracają dwie zachodzące na siebie kolumnady i rzeźbione wizerunki bogów i bohaterów na dachu.

Teatr Olympico

Projekt został opracowany przez Palladio w 1580 roku, a budynek został ukończony po jego śmierci przez Vincenzo Scamozzi. Ten teatr był pierwszym w Europie, który miał dach. Zmodernizowano także scenę, która stała się prototypem nowoczesności. Pierwsze przedstawienie odbyło się w marcu 1585 roku, a teatr nadal działa.

Dom Pigafetta

Dom Pigafetta (Palazzo Pigafetta) został zbudowany w latach 1440-1481 dla słynnego podróżnika Antonio Pifagetta (Antonio Pigafetta), który prowadził dziennik pokładowy na statku, który opłynął Fernando de Magallanes.

Ta wspaniała budowla stanowi klasyczny przykład stylu gotyckiego w architekturze. Szczególnie znacząca jest fasada ozdobiona ornamentami, ciężkie rzeźbione drzwi, herb klanu i motto klanu Pythagetta.

Villa Rotonda

Villa Rotonda (La Rotonda), budowana od 1566 roku, ma kształt krzyża z czterema fasadami ozdobionymi kolumnadami. W centrum znajdują się okrągłe łuki, wewnątrz znajduje się środkowa przestrzeń w kształcie koła.

Wartość Rotundy znajduje się w zachowanych freskach we wnętrzu. Później zaczęto go nazywać imieniem nowych właścicieli - Villa Capra.

Villa Valmarana

Częściej Villa Valmarana, zbudowana przez Palladio dla rodziny Valmarana, nazywana jest „Domem Krasnoludów” („La casa degli gnomi”) ze względu na rzeźbione wizerunki krasnali zdobiące fasadę.

Kiedy budowano willę, te krasnoludy były ozdobą parku. Wnętrze reprezentuje mural Giambattisty e Giandomenico Tiepolo oparty na starożytnych mitach, legendach biblijnych i życiu mieszkańców oświecenia (L'educazione).

Przedstawiciele tego rodzaju nadal mieszkają w starym domu.

Palazzo Leoni Montanari

Palazzo Leoni Montanari został zaprojektowany w 1678 roku, a na początku XVIII wieku jasne elementy barokowej architektury, dekoracje odtwarzające wątki greckich i starożytnych rzymskich mitów, zostały uzupełnione w procesie odbudowy o elementy w stylu neoklasycystycznym.

Pałac prezentuje prywatną kolekcję dzieł artystów z Wenecji z XVIII wieku oraz ikony mistrzów starożytnej Rosji z XIII wieku, eksportowanych z Rosji.

La Loggia

Pałac La Loggia del Capitanio, znajdujący się na Piazza dei Signoria, został zaprojektowany i zbudowany przez Palladio w latach 1565-1571. Miało ono przyjmować wyższych urzędników Republiki Weneckiej. Rzeźby Lorenza Rubiniego (Lorenzo Rubini) zdobią pałac, w którym odbywają się spotkania rady miasta.

Bazylika Felice i Fortunato

Bazylika Felice i Fortunato - służy jako przykład sztuki architektonicznej X wieku. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem został zbudowany przez chrześcijan na podstawie zniszczonej świątyni pogańskiej. Imię to związane jest z dwoma chrześcijańskimi świętymi, których relikwie spoczywają tutaj.

W ciągu stulecia budynek był kilkakrotnie niszczony podczas działań wojennych i ponownie odrestaurowany, aw 983 r. Przekazano go mnichom zakonu św. Benedykta (Di San Benedetto).

Kościół Matki Boskiej

Świątynia Matki Bożej z Monte Berico (Santuario Della Madonna Di Monte Berico) to połączenie cech kilku kierunków architektonicznych. Został założony w 1428 roku i zbudowany zgodnie z zasadami architektury gotyckiej. W 1703 roku Carlo Borella (Carlo Borella) został przyłączony do innego kościoła z elementami stylu barokowego i klasycznego. Jeszcze później, w 1826 r., Zgodnie z rysunkami Antonio Piovene, pojawiła się dzwonnica. Świątynię zdobią dzieła słynnych włoskich mistrzów. Jednym z nich jest „Wieczerza św. Grzegorza Wielkiego” Paolo Veronese.

Muzea

W Vicenza możesz odwiedzić kilka muzeów o różnych orientacjach:

 • Muzeum Przyrody i Archeologii w Santa Corona (Il museo naturalistico e archeologico di Santa Corona), otwarte w 1991 roku, przedstawiające florę i faunę prowincji oraz jej historię geologiczną i wykopaliskową;
 • Muzeum Oporu (Museo Della Resistenza), które przedstawia szkic bohaterskich stron historii tych miejsc i jego walk o wolność i niezależność na przestrzeni wieków;
 • Muzeum Diecezjalne (Museo diocesano), które zostało otwarte w 2005 r., Prezentuje bogatą kolekcję naczyń kościołów chrześcijańskich;
 • Muzeum Palladio (Museo Palladio), które zostało otwarte w 1997 r., Prezentuje modele pracy wielkiego mistrza oraz dokumenty dotyczące jego życia i pracy;

 • Muzeum Sztuk Pięknych w Palazzo Thiene (Palazzo Thiene) słynie z obrazów z XV-XIX wieku, starożytnych książek itp.

Galeria sztuki, mieszcząca się w Palazzo Kierikati od 1855 roku, prezentuje kolekcję obrazów i rzeźb mistrzów z różnych epok, a także wystawę monet i dzieł słynnych rytowników. Wiele obrazów zostało nabytych przez galerię kosztem darczyńców. Pojawiły się więc płótna Tintoretto, Antonina Van Dycka, Sebastiano Ricci i innych, a wśród unikatowych skarbów galerii znajdują się rysunki Andrei Palladio.

Hotele

Vicenza ma ponad 80 opcji zakwaterowania oznaczonych pozytywnymi opiniami turystów z różnych krajów.

3 gwiazdki

Trzygwiazdkowe hotele oferują komfortowe pokoje z częścią wypoczynkową i nowoczesnym sprzętem. Większość gości oferuje śniadanie w formie bufetu oraz dania kuchni lokalnej.

Hotel doża

Hotel Doge otoczony jest ogrodem i znajduje się w zabytkowym centrum miasta i dysponuje własnym parkingiem. Pokoje wyposażone są w sprzęt AGD, systemy splitowe, telewizory, ozonatory, kosmetyki przygotowane dla gości. Hotel zaprasza na bezpłatne zajęcia fitness w nowoczesnej sali gimnastycznej, a także na basenie i podczas zabiegów SPA.

Zwierzęta mile widziane.

Hotel Verdi

Usytuowany w nowoczesnych blokach miasta hotel Verdi oferuje klimatyzowane pokoje z balkonem, telewizorem i innymi udogodnieniami. W hotelu znajduje się centrum biznesowe, salon zabiegów odnowy biologicznej, basen, siłownia dla fitness. Wszyscy goście mogą korzystać z rowerów, bezpłatny dostęp do Internetu, parking. Hotel przyjmuje dzieci poniżej 6 lat bezpłatnie.

4 gwiazdki

Osobliwością czterogwiazdkowych hoteli jest ich lokalizacja w samym centrum starego miasta, w odległości 100-300 metrów od głównych zabytków historii i kultury.

G hotel butikowy

G Hotel Boutique Hotel, położony w historycznym centrum miasta, w odległości krótkiego spaceru od głównych atrakcji, zaprasza do pobytu w pokojach o oryginalnym wystroju wnętrz, nowoczesnym sprzęcie, klimatyzacji.

Pokoje ozdobione są luksusowym naturalnym drewnem lub wykładziną dywanową. Niektóre mają balkony z widokiem na główny plac Vicenzy. Gościom przysługują zniżki na pobliskim korcie tenisowym oraz wypożyczalnia samochodów. Hotel posiada wszystkie warunki dla gości z małymi dziećmi i osobami niepełnosprawnymi.

Antico Hotel Vicenza

Antico Vicenza zajmuje budynek z początku XX wieku w samym centrum, z którego tarasu otwiera się panorama dzielnic miasta. Wygodne pokoje posiadają balkony, nowoczesne urządzenia i wygodne łazienki, minibary. Zapraszamy gości z dziećmi i zwierzętami.

Apartamenty i B & B

Apartamenty, położone 5-10 minut od plaży, zapewniają zaplecze rekreacyjne w pokojach o wysokim poziomie komfortu w budynkach otoczonych zielenią.

B&B Vicenza San Rocco

Hotel Vicenza San Rocco znajduje się w centrum miasta i 8 minut od plaży. Do dyspozycji gości są bezpłatne miejsca parkingowe.
W hotelu znajduje się piękny przestronny taras, na którym w ciepłe dni można zjeść śniadanie, a jednocześnie cieszyć się ogrodem wokół hotelu.
Dzieci poniżej 3 lat są mile widziane. Zwierzęta mile widziane.

Relais Villa Gozzi B&B

Obiekt Relais Villa Gozzi położony jest w ogrodzie otoczonym piękną przyrodą, zaledwie 10 minut jazdy od zabytkowego centrum Vicenzy. Pokoje w pokojach z balkonami, kominkami i szerokimi oknami do ogrodu są stylizowane na rustykalny dom, goście relaksują się na łóżkach z baldachimem. Każdy pokój wyposażony jest w klimatyzację, sprzęt AGD, łóżka z materacami ortopedycznymi.

Goście mogą korzystać z bezpłatnego Wi-Fi, rowerów, sprzętu do tenisa stołowego, bezpłatnych miejsc parkingowych. Hotel posiada udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Jak się tam dostać

Możesz przybyć do Vicenzy z Wenecji. Mediolan, Padwa, Werona.

Możesz dostać się z Wenecji koleją w 45 minut, kupując bilet o wartości około 9 €. Informacje są prezentowane na stronie trenitalia.com

Autobusem do Vicenzy można dostać się z Mediolanu, Bolonii, Ferrary, Triestu, Bergamo, Turynu, Rzymu. Opłata wynosi od 5 euro. Możesz zamówić bilety i znaleźć szczegółowe informacje o harmonogramie na stronie internetowej flixbus.ru.

Jeśli wyruszysz w drogę wynajętym samochodem, możesz się tam dostać w 60 minut, zużywając około 15 € paliwa.

Obejrzyj wideo: Visit Vicenza - Travel Tips for Vicenza, Italy (Luty 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Veneto, Następny Artykuł

Stephanie Sandrelli
Sławni Włosi i Włosi

Stephanie Sandrelli

Stefania Sandrelli (Stefania Sandrelli) - aktorka filmowa z Włoch, modelka, reżyserka i scenarzystka. Ma ponad osiemdziesiąt prac w filmach różnych gatunków (komedie, melodramaty, dramaty, thrillery, kino intelektualne, filmy erotyczne). Biografia Przyszła aktorka urodziła się 5 czerwca 1946 r. We włoskiej gminie Viareggio w regionie Toskania w prowincji Lucca (Provincia di Lucca).
Czytaj Więcej
Umberto Tozzi
Sławni Włosi i Włosi

Umberto Tozzi

Umberto Antonio Tozzi to popularny włoski kompozytor, piosenkarz pop i aktor. Mając doskonałe umiejętności wokalne od wczesnego dzieciństwa, zasłynął kompozytorem w wieku 22 lat. Dziś, uznany za najbardziej poszukiwanego włoskiego artystę poza ojczyzną, od momentu wydania swoich albumów Tozzi sprzedał około 45 milionów.
Czytaj Więcej
Galileo Galilei - założyciel nauk ścisłych
Sławni Włosi i Włosi

Galileo Galilei - założyciel nauk ścisłych

Nazwisko wybitnego włoskiego naukowca Galileo Galilei (Galileo Galilei) jest dobrze znane nawet osobom, które są dalekie od fizyki, matematyki i astronomii. Jego podstawowe dzieła i wynalazki miały znaczący wpływ na rozwój myśli naukowej XVI - XVII wieku i kolejnych epok. Biografia Galileo Galilei był przekonanym racjonalistą, który wierzył, że wszystkie zjawiska i prawa natury mają swoje własne wyjaśnienia i podlegają ludzkiemu umysłowi.
Czytaj Więcej
Adriano Celentano
Sławni Włosi i Włosi

Adriano Celentano

Kreatywna kariera światowej sławy włoskiego Adriano Celentano jest bogata i różnorodna. U utalentowanego idola kobiet charyzmatyczny wygląd łączy się z wyrazistym charakterem. Niski, ochrypły głos piosenkarza uzupełnia zdolność aktora do nadania unikalnej charakterystyki każdej odgrywanej roli.
Czytaj Więcej