Włochy

Plac Świętego Piotra

Plac Świętego Piotra jest majestatyczny i piękny. Kolumnada Berniniego na obwodzie, w połączeniu z katedrą św. Petra daje jej kompletność i harmonię. Tak, wiele osób ... Ale najwyraźniej jest to warunek wstępny dla tego obszaru.

Plac Świętego Piotra (Piazza San Pietro)

Plac Świętego Piotra (Piazza San Pietro), położony w północno-zachodniej części Rzymu, jest uważany za jeden z najpiękniejszych placów na świecie. Znajduje się w Watykanie (patrz Przewodnik po Watykanie tutaj).

Za zewnętrzną kolumnadą na placu Piazza San Pietro ułożona jest krótka linia z białym kamieniem na szarych kostkach brukowych. To nie tylko znacznik, ale granica Watykanu. Ta linia jest bardzo formalna, strzeżona przez szwajcarskich strażników w kolorowe paski. Będąc na Piazza San Pietro, poczekaj, aż zmieni się strażnik - ta akcja jest niezwykła, piękna i ekscytująca. Możesz udać się na suwerenne terytorium prawie bez przeszkód: turyści muszą jedynie przestrzegać przyzwoitości w garderobie. Krótkie szorty, spódniczki mini i nagie ramiona nie są tu dozwolone.

San Pietro - plac z imieniem posiadacza kluczy Królestwa Niebieskiego, fot. Edgar-Moskopp

Piazza San Pietro jest atrakcją dla katolików na całym świecie. Sam Papież zwraca się stąd do wierzących, zasłaniając ich krzyżem z „pudełka błogosławieństwa”. Spieszą się tu koneserzy wartości kulturowych, historycznych i artystycznych. Nie ma sklepów ani sklepów z pamiątkami. Ogromna przestrzeń wygląda na wolną nawet przy dużej koncentracji turystów.

Obelisk

Obelisk

Centrum zespołu Piazza San Pietro stanowi granitowy obelisk. Kamienny kolos sprowadzono z Egiptu w I wieku. Przez długi czas władcy Rzymu chcieli przenieść go na plac, ale projekt był możliwy tylko w 1586 roku. Wspaniała operacja została przeprowadzona pod kierunkiem Domenico Fontana; Uczestniczyło w nim 140 koni i 900 osób.

Co roku w pobliżu obelisku w Adwentie odbywa się festiwal Presepe. Postacie w ludzkim rozwoju przedstawiają biblijne sceny narodzin Chrystusa i kultu Trzech Króli, a postać dziecka zmienia się co tydzień - rośnie.

Fontanny Bernini i Maderno

Fontanna na tle kolumnady Bernini, fot. Noemkr

Po dwóch stronach egipskiej steli, w symetrycznych punktach placu, zainstalowane są barokowe fontanny Bernini i Maderno. W nich, podobnie jak we wszystkich fontannach w Rzymie, dostarczana jest czysta woda pitna. Promienie lekkiego kamienia zegara słonecznego odchodzą od obelisku wzdłuż chodnika; 36-metrowej steli przypisano rolę gnomona.

Bazylika Świętego Piotra

Bazylika Świętego Piotra

Obszar ten, jeśli spojrzysz na niego z wysokości, ma kształt dziurki od klucza - święty Piotr był stróżem kluczy Królestwa Niebieskiego. Kopuła głównego katolickiego sanktuarium - Bazyliki Świętego Piotra, dominuje na Piazza San Pietro. Fasada budynku jest zwieńczona posągami jedenastu apostołów. Płaskorzeźba zdobiąca główny portal przedstawia scenę przekazania kluczy do raju apostołowi Piotrowi. W środkowej nawie kościoła pomnik św. Petra (XIII wiek) - przedmiot kultu pielgrzymów. Pod katedrą, na niższym poziomie budynku, zwanym Grotami Watykańskimi, znajduje się kaplica - w niej przed egzekucją wyznał święty Piotr. Pod kaplicą ukryty jest grób apostoła.

Wysokość budynku do najwyższego punktu jego kopuły wynosi 136 metrów. Wejdź na taras widokowy bazyliki - stamtąd możesz podziwiać wspaniałe panoramy Rzymu!

Kwadrat spacji

Piazza San Pietro jest zawsze zatłoczona

Obchody Dnia Świętych Apostołów Piotra i Pawła na placu

Przestrzeń przed bazyliką zaprojektował Gian Lorenzo Bernini w latach 1656-67. Składa się z dwóch obszarów: pierwszy, trapezoidalny, znajduje się bezpośrednio przed szerokimi schodami katedry i jest otoczony galeriami; drugi jest owalny, skierowany w stronę Rzymu, otoczony majestatycznymi kolumnadami Berniniego. Po dwóch stronach obelisku na bruku są dwa białe koła. Jeśli staniesz na którymkolwiek z tych symbolicznych punktów, półkoliste kolumnady staną się wizualnie „przezroczyste” - cztery rzędy gigantycznych kolumn zostaną ułożone jeden po drugim.

Via della Conciliazione

Szeroka Via della Conciliazione prowadzi od placu do miasta - ulicy zbudowanej na zamówienie Mussoliniego w 1930 roku.

Jak się tam dostać

Metrem linii A do stacji Ottaviano;
tramwajem 19 do przystanku Risorgimento - San Pietro;
autobusem nr 49 - do V.le Vaticano / musei Vaticani; autor 32, 81, 982 - na Piazza del Risorgimento; autor 492, 990 - na Via Leone IV / Via degli Scipion.

Jak zaoszczędzić na hotelach?

Wszystko jest bardzo proste - spójrz nie tylko na rezerwację. Wolę wyszukiwarkę RoomGuru. Jednocześnie szuka rabatów na rezerwacji i na 70 innych stronach z rezerwacjami.

Obejrzyj wideo: Niezwykly Swiat - Watykan - Plac św Piotra (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Teatry w Rzymie - przewodnik po teatrze
Rzym

Teatry w Rzymie - przewodnik po teatrze

Teatry są niezaprzeczalną dumą Rzymu. Fani klasycznej opery i baletu bez wątpienia odwiedzą jedną z okazałych instytucji kultury włoskiej stolicy. Fani historii i archeologii będą mogli przechadzać się po pozostałościach starożytnych teatrów, które służyły rozrywce publiczności w czasach starożytnego Rzymu.
Czytaj Więcej
Teatr Marcellusa w Rzymie
Rzym

Teatr Marcellusa w Rzymie

Teatro di Marcello to jedna z najważniejszych atrakcji Włoch, położona w historycznej części Rzymu (Roma), na prawym brzegu Tybru (Tevere), w pobliżu Piazza Venezia. Jest to słynny poprzednik Koloseum (Colosseo) i jeden z największych budynków w starożytnym Rzymie.
Czytaj Więcej
Muzea i galerie Rzymu, które każdy powinien odwiedzić
Rzym

Muzea i galerie Rzymu, które każdy powinien odwiedzić

Podczas każdej wycieczki turystycznej, zwłaszcza do Włoch, przychodzi chwila, w której musisz dotknąć sztuki wysokiej, a nie tylko opalać się na plażach. Oto nasz wybór dziesięciu najlepszych muzeów i galerii w Rzymie. Zalecamy odwiedzanie muzeów w godzinach popołudniowych, gdy nieznacznie zmniejszy się ruch turystyczny.
Czytaj Więcej
Castel Romano - najlepszy outlet w Rzymie
Rzym

Castel Romano - najlepszy outlet w Rzymie

Jednym z aspektów włoskiej turystyki jest możliwość zanurzenia się w procesie zakupów ze smakiem. Aby cieszyć się urokiem drogich marek i nie przepłacać za nie dużo pieniędzy, stworzono specjalne centra handlowe - sklepy. Rzym od dawna zakorzeniony jest w chwale modnej stolicy świata, więc nic dziwnego, że jeden z najlepszych i najwygodniejszych sklepów, Castel Romano, znajduje się w pobliżu stolicy Włoch.
Czytaj Więcej