Pisa

Krzywa Baptysterium w Pizie

Unikalny i niezwykły Plac Cudów, położony w Pizie, co roku przyciąga dużą rzeszę turystów. Jedną z głównych atrakcji tego placu jest słynna Baptysterium św. Jana, wykonane we włoskim stylu gotyckim z XII wieku.

Tło historyczne


Budowa tego wielkiego chrztu rozpoczęła się w odległym 1152 roku. Miejsce budowy nie zostało wybrane przypadkowo - na tym terenie wcześniej znajdowała się kolejna sala chrzcielna. Budowa budynku trwała 200 lat. Taka przedłużona konstrukcja wpłynęła na jego wygląd: kiedy Diotisalvi rozpoczął prace nad projektem, zobaczył swoje dzieło w stylu romańskim, ale kolejni kierownicy budowy - Nicollo Pisano i Giovanni Pisano - dodali do budynku elementy stylu gotyckiego. Takie połączenie wcale nie zaszkodziło architekturze budynku, a jedynie wyróżniło się i rozsławiło świat.

Opis

Wysokość Krzywego Baptysterium w Pizie, uważanego za największy we Włoszech, wynosi około 55 metrów, a średnica 107,24 m.

Budynek składa się z trzech poziomów, różniących się radykalnie od siebie. Pierwszy poziom, najniższy, wykonany jest ściśle według kanonów stylu romańskiego: nie ma nic zbędnego, tylko symetrycznie rozmieszczone łuki i wąskie podłużne okna. Drugi poziom, który zajmuje środkową część konstrukcji, jest uważany za najpiękniejszy i najbardziej elegancki. Liczne małe kolumny, oryginalne kamienne zawiłości, w których twarze świętych wykonane są z białego marmuru, wszystko to nadaje budynkowi wyrafinowanie i wyrafinowanie. Najwyższy poziom to zaokrąglony dach z dwiema kopułami i pięknymi trójkątnymi łukami nad oknami.

Wnętrze baptysterium jest wykonane w ścisłym stylu bizantyjskim. Na rozległym terytorium nie ma nic zbędnego, z wyjątkiem kilku kolumn, na których spoczywa struktura, i dwóch poziomów obrazów. Dolny poziom przedstawia znaczące epizody z życia Jana Chrzciciela, a górny poziom przedstawia św. Jana i Madonnę w otoczeniu aniołów i ewangelistów.

Dumą baptysterium jest duża ośmioboczna chrzcielnica, w środku której znajduje się brązowa rzeźba Jana Chrzciciela.
Szczególnie ważne jest krzesło wykonane w kształcie sześciokąta z wysokimi płaskorzeźbami odzwierciedlającymi życie Chrystusa. Trzy kolumny tego działu stoją na lwach. Dział ten jest szeroko znany historykom sztuki, z których wielu uważa, że ​​to pierwsze dzieło sztuki renesansowej.

Ciekawe fakty

Naukowcy, budowniczowie, architekci od dawna zastanawiali się, dlaczego postanowiono ozdobić dach budynku dwiema kopułami umieszczonymi jeden na drugim. Niektórzy tłumaczyli to wyższością stylu gotyckiego, inni starali się to uzasadnić z punktu widzenia bezpieczeństwa konstrukcji (podobno stożki wspierają się nawzajem). W rzeczywistości kolejna chwila wydaje się interesująca: dzięki dwóm różnym rozmiarom w pomieszczeniu, doskonała akustyka nadaje atmosferze szczególnej powagi.

Zaskakujący jest również następujący fakt: 24 czerwca promienie słońca przez małą dziurę w murze padają na posąg z brązu św. Jana, co sprawia wrażenie, że światło pochodzi z posągu. I tego dnia Włosi obchodzą Dzień Świętego Giovanniego.

Do innych interesujących faktów należy fakt, że w Krzywym Baptysterium w Pizie Galileusz Galilei został ochrzczony.
Ponadto ten niesamowity i monumentalny budynek znajduje się w ogólnej kompozycji architektonicznej Placu Cudów, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jak dostać się do baptysterium?

Chrzest działa przez cały rok. Możesz podziwiać jego piękno zewnętrzne każdego dnia i każdej godziny. Ale możesz wejść do środka tylko w określonych godzinach: zimą - od 9.00 do 16.30 godzin, latem - od 8.00 do 19.00 godzin, wiosną i jesienią - od 9.00 do 17.40 godzin. Przez cały rok baptysterium nie działa tylko przez 2 dni - 1 stycznia i 25 grudnia. Koszt wizyty w baptysterium wynosi 5 euro.

Atrakcje w pobliżu


Ponieważ Krzywa Baptysterium w Pizie znajduje się na słynnym Placu Cudów, sam ten fakt sprawia, że ​​chce się tam być. W bezpośrednim sąsiedztwie Baptysterium znajdują się nie mniej niesamowite i unikalne budynki znane na całym świecie: Krzywa Wieża w Pizie, Katedra w Pizie, monumentalny cmentarz Campo Santo, a także Pomnik Wilka (który karmił założycieli Rzymu - Romulusa i Remusa).

Obejrzyj wideo: Piza, Toskania, krzywa wieża, katedra, baptysterium, rzeka Arno, Campo dei Miracoli, Italy. (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Pisa, Następny Artykuł

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?
Werona

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?

Jak uratować aktywnego i ciekawskiego turystę w Weronie? Karta Verona (karta Verona 24H) to oficjalny projekt włoskiego Ministerstwa Kultury, mający na celu przyciągnięcie turystów, którzy chcą spędzić opłacalny i wydajny dzień w Romeo i Julii. Karta pozwala zaoszczędzić dziesiątki euro, odwiedzając główne atrakcje.
Czytaj Więcej
Główne atrakcje Werony
Werona

Główne atrakcje Werony

Jeśli Rzym nazywany jest sercem włoskiej historii, Wenecja to miasto kanałów i mostów, to słynną Weronę można nazwać miastem miłości i romansu. Jest to oczywiście zasługa Szekspira, który uczynił to miasto domem Romea i Julii, ale mimo to romantycy przyjeżdżają tu nie tylko na własne oczy, aby zobaczyć miejsce, w którym rozwinęła się znana na całym świecie historia miłosna, ale także, aby spojrzeć na samo miasto charakteryzuje się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i architekturą, a także niepowtarzalną atmosferą.
Czytaj Więcej
Ponte Pietra in Verona
Werona

Ponte Pietra in Verona

Ponte Pietra (Ponte Pietra) - jedyny most łukowy w Weronie, który został zbudowany w epoce Cesarstwa Rzymskiego i przetrwał do dziś prawie w oryginalnej formie. Nazwa dosłownie przetłumaczona z języka włoskiego oznacza „kamienny most”. Długość konstrukcji wynosi 120 metrów, szerokość jest nieco mniejsza niż 4 metry.
Czytaj Więcej
Zamek Castelvecchio w Weronie
Werona

Zamek Castelvecchio w Weronie

Jeśli zdarzy ci się kiedykolwiek odwiedzić Weronę, koniecznie odwiedź starożytny zamek Castelvecchio (włoski: Castelvecchio), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia Zamek Castelvecchio został zbudowany w XIV wieku, za panowania dynastii Scaligers. Był częścią struktur obronnych miasta, dobrze ufortyfikowaną fortecą, cudem ówczesnej architektury wojskowej.
Czytaj Więcej