Niemcy

Galeria dawnych mistrzów

Galeria dawnych mistrzów to obowiązkowe miejsce w Dreźnie. Z przyjemnością zobaczysz obrazy wielkich malarzy, tak znanych z książek i reprodukcji. W języku rosyjskim jest przewodnik audio.

Galeria dawnych mistrzów (Gemäldegalerie Alte Meister), fot. Sokleine

Galeria starych mistrzów (Gemäldegalerie Alte Meister) w Dreźnie to znana na całym świecie kolekcja unikatowych obrazów od renesansu po barok. Galeria znana jest również jako Galeria Drezdeńska.

Tworzenie galerii starych mistrzów

Jej kolekcja powstała w pierwszej połowie XVIII wieku. za królów Augusta II Mocnego i Augusta III. W 1746 roku kolekcja została uzupełniona o sto arcydzieł sztuki dzięki Francesco Algarotti. To właśnie wtedy Galeria Starych Mistrzów stała się znana w Europie.

W salach galerii, fot. Junko

W XIX wieku zaprojektowano budynek galerii, który jest częścią zespołu Zwinger. Jego budowa miała miejsce w latach 1847–1855. Podczas II wojny światowej budynek został zbombardowany. Ale na szczęście większość obrazów została wyeksportowana. Po wojnie wszystkie eksponaty przewieziono do Związku Radzieckiego w celu prac konserwatorskich. W 1956 r. Arcydzieła wróciły do ​​Drezna, ale wcześniej były prezentowane w Moskwie na wystawie.

Kolekcja galerii w Dreźnie

„Madonna Sykstyńska” Rafaela

Drezdeńska Galeria Sztuki słynie z dzieł takich artystów, jak Van Dyck, Titian, Rubens, Giorgione i wielu innych artystów. Perłą kolekcji jest Rafałowa Madonna Sykstyńska. Największe arcydzieło włoskiego renesansu.

„Śpiąca Wenus” Giorgione

Galeria starych mistrzów jest jedną z najczęściej odwiedzanych i znaczących kolekcji malarstwa europejskiego z XIV-XVIII wieku. Uwagę zwraca obraz „Śpiąca Wenus” Giorgione, który zainspirował wielu artystów.

Widok Drezna z mostem Augusta z prawego brzegu Łaby, Bernardo Bellotto, 1748

W XVIII-wiecznym dziale malarstwa znajdziesz prace Bernarda Bellotto (Canaletto młodszego), któremu udało się przekazać swoją fotograficzną dokładnością unikalne widoki Drezna i okolic z tamtych czasów.

Skarbem galerii są dzieła flamandzkiego baroku. Wśród dzieł tej epoki można wyróżnić dzieła flamandzkiego mistrza Petera Paula Rubensa.

Dumą Galerii Starych Mistrzów jest sekcja malarstwa holenderskiego, której przedstawicielem jest Rembrandt Harmenszoon van Rijn.

Unikalne malarstwo niemieckie jest reprezentowane przez dzieła takich mistrzów, jak Albrecht Durer, Lucas Cranach, Hans Holbein itp.

Czekoladowa dziewczyna Jean-Etienne Lyotard.

Należy zauważyć, że galeria prezentuje kolekcję pasteli, w której szczególne miejsce zajęła „Chocolate Girl” - dzieło Jean-Etienne Lyotard.

„Dziewczyna czytająca list przy otwartym oknie” Jan Vermer

Wraz z dziełem Jana van Eycka holenderski renesans zaczyna się w Galerii Starych Mistrzów. Galeria ma portrety Franza Halsa. Bardzo cenne są dzieła „Biuletyn”, „Dziewczyna czytająca list przy otwartym oknie”, prawdziwe arcydzieła Vermeera Delftskiego.

Galeria Old Masters mieści największą kolekcję obrazów Holendra Jacoba van Reisdal w Niemczech. Szczytem pracy tego artysty jest obraz „Cmentarz żydowski”, który jest alegorią nieuchronnej śmierci człowieka, jego egzystencji na ziemi, a także ciągłego ożywienia życia. Jeśli mówimy o obrazach wielkiego artysty Rembrandta, to w galerii jest około 15.

„Batszeba przy fontannie”, Peter Paul Rubens, 1635

Rubens jest głównym twórcą stylu barokowego w sztuce europejskiej. Być może jego najbardziej znanym obrazem jest Batszeba przy Fontannie.

Prace artysty A. Van Dycka w Galerii Drezdeńskiej reprezentowane są przez obrazy: „Pani w czerni przed czerwoną kurtyną” i „Mistrz w czerni przed kolumną”. Przedstawione są również jego prace, które przedstawiają dzieci króla Karola I.

Galeria Starych Mistrzów zawiera prace takich mistrzów jak Adrian Brower, David Teniers Młodszy, Jan Brueghel Starszy itp.

Jeśli chodzi o szkołę francuską z XVII wieku, jej najjaśniejszym przedstawicielem jest N. Poussin i jego obraz „Królestwo Flory”.

W Galerii Starych Mistrzów znajdują się także prace mistrzów XVIII-wiecznej szkoły angielskiej: D. Reynoldsa i G. Reburna.

Artyści B. Murillo, D. Velazquez i H. Ribera ilustrują XVII-wieczną szkołę hiszpańską w Galerii Sztuki w Dreźnie.

Okna Galerii Starych Mistrzów oferują niesamowity widok na Plac Teatralny, który można również nazwać prawdziwym dziełem sztuki drezdeńskiej.

Jak się tam dostać

Tramwajem 4, 8, 9 do przystanku Theaterplatz.

Popularne Wiadomości

Kategoria Niemcy, Następny Artykuł

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu
Regiony Włoch

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu

Kilka lat temu - w wyniku podróży do Neapolu - BlogoItaliano napisał recenzję o lokalnym przewodniku, z którym los spotkał się w jasnym słońcu Kampanii. Potem Walentyna - tak nazywał się mój przewodnik - pokazała mi miasto, opowiadając o nim wiele niezwykłych historii. Trasa okazała się doskonała i nie żałowałem pozytywnych opinii na temat przewodnika.
Czytaj Więcej
5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo
Regiony Włoch

5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo

Wycieczki na Sycylię to temat, który BlogoItaliano podejmuje od dawna. Program tras na wyspie jest niezwykle bogaty, a asortyment, który zostanie ci zaoferowany, będzie w dużej mierze zależał od tego, gdzie znajduje się hotel: na północnym lub południowym wybrzeżu. Poprosiłem Svetę, przewodniczkę z Palermo, aby powiedziała jej, które 5 wycieczek były najbardziej popularne wśród jej podróżników.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej