Włochy

Eduardo - król Neapolu

Sztuki Eduardo to prawdziwie żywy, hałaśliwy, wielogłosowy Neapol. Mówimy Napoli - mamy na myśli Eduardo. Mówimy Eduardo - mamy na myśli Napoli.

Ten wielki człowiek, oprócz wysokich nagród, w tym Wielkiego Krzyża Zasługi dla Republiki Włoskiej, otrzymał najwyższą nagrodę - miłość ludzi, której autor nie miał więcej.


Nazywał się Eduardo. Tylko Eduardo, bez dodawania nazwiska. I wszyscy zrozumieli, kto to był.

Eduardo de Filippo. Aktor i reżyser, pisarz, którego sztuki włączyły samą Włochy, południowy Neapol z jasnym słońcem, błękitne morze i radość z każdej chwili życia.

Tłumacz Valery Popov pisze: „Wygląda na to, że sama natura nakazała Neapolowi być z góry, patrząc na miasto z regionu Vomero (włoski. Vomero), z panoramicznej platformy w pobliżu fortecy Sant'Elmo (włoski. Castel Sant'Elmo) - Certosa di „San Martino (włoska Certosa di San Martino) lub z regionu Posillipo (włoskie Posillipo, Nap. Pusilleco) przypomina gigantyczny teatr, rozłożony amfiteatr u podnóża Wezuwiusza!”

To tutaj 24 maja 1900 r. Urodził się chłopiec, który miał zostać aktorem. De Filippo nie musiał wymyślać wielu fabuł do swoich sztuk - wziął je ze swojego życia. Nieślubny syn słynnego neapolitańskiego aktora Eduarda Scarpetty wyszedł na scenę jako dziecko: słynny ojciec pojawił się z nim w jednej ze sztuk. Później, w 1929 roku, Eduardo stopniowo smakuje pióro i wraz z bratem i siostrą tworzy „Humorystyczny Teatr”. Był to trudny okres, kiedy na scenie dominowały patetyka, a humor nie był łatwy.

... 1945. Wojna właśnie się skończyła, a ludzie chcieli nie tylko chleba, ale także żywych okularów, w których rozpoznaliby siebie i swoje życie wraz z jego smutkami i radością, miłością i nienawiścią, nadziejami i rozczarowaniami. A sztuki Eduardo de Filippo rozpoczęły swój triumfalny pochód nie tylko w całym kraju, ale także na całym świecie.

Oto główne sztuki dramaturga, którego wiedzę możesz pochwalić się przed Neapolitanem i zdobyć jego nieskończony szacunek.

„Neapol, miasto milionerów”

Nawiasem mówiąc, głównym bohaterem jest Gennaro Evine, ta nazwa jest niezwykle popularna w Neapolu, ponieważ patronem Neapolu jest święty Gennaro. Tak więc Signor Gennaro jest bardzo niezadowolony - nie miał związku z żoną, jego syn wszedł na ścieżkę złodziei, a jego córka została zniesławiona. Ale kiedy sam Dazhennaro ucieka z niemieckiej niewoli, rozpoczyna duchowe odrodzenie. Dramat społeczny polega na tym, że osoba, która nabrała moralnego sensu życia, może wyjść zwycięsko z trudnej sytuacji życiowej.

Gra była wielkim sukcesem na wielu światowych scenach.

„Filumena Marturano”

Najsłynniejsza sztuka neapolitańskiego dramaturga, nakręcona przez nie mniej znanego reżysera Vittorio de Sica. Sophia Loren i Marcello Mastroianni wystąpili w głównych rolach. Genialna obsada, lśniące dialogi, stuprocentowe wkroczenie w ten temat zapewniły sztuce długie życie sceniczne i miłość widzów na całym świecie.

Całe życie Filumena zapewnia spokój i komfortowe warunki życia ukochanemu Soriano, który bardzo mu się podoba. Żyje dla przyjemności, zaśmiecając pieniądze, podróżując, flirtuje z młodymi sprzedawczyniami, z których jedna wychodzi za mąż. A Filumena postanawia udawać, że jest chora ... Co dalej, wiesz, i który z czytelników jeszcze nie obejrzał ani nie przeczytał tego arcydzieła, proponuję samemu znaleźć finał. O wiele bardziej interesujące, prawda?

Ale ważne jest, aby zrozumieć, że zarówno Filumena, jak i Soriano są dokładnie neapolitańczykami, które ubóstwiają miejsce, w którym się urodzili i wychowali.

„Moja rodzina”

Komedia społeczna o tym, jak ważna jest czasami utrata głosu. Alberto Stigliano karmi swój głos w dosłownym tego słowa znaczeniu - jest spikerem radiowym. Wydawałoby się, że do szczęścia potrzebne jest jeszcze coś - jest żona, syn i córka, ale Alberto jest niezadowolony. Żona jest uzależniona od kart, syn bezskutecznie próbuje się wcielić w rolę aktorską, a córka zachowuje się niewłaściwie jak młoda Signorina. A spiker udaje, że stracił głos, zachorował. I ten krok łączy rodzinę.

Oczywiście nauczyłeś się tej samej techniki, którą de Filippo stosuje w Filumen Marturano. „Urojona choroba” to punkt zwrotny, który zmienia rodzinę w nową szczęśliwą drogę.

„De Pretore Vincenzo”

Komedia o złodzieja, która w jednym z rosyjskich tłumaczeń brzmiała następująco: „Złodziej w raju”. Złodziej, który pod koniec życia nagle pojawia się przed Panem Bogiem i otrzymuje rozgrzeszenie.

„Burmistrz Sanita”

W tym przypadku burmistrz jest „ojcem chrzestnym” jednej z neapolitańskich dzielnic, Antonio Barraccano. Wizerunek uczciwego i przyzwoitego przestępcy był eksploatowany w dramacie światowym od dawna, weź przynajmniej sztuki Schillera. Ale w tej sztuce nacisk kładzie się na obyczaje osób niepolskich, na ich relacje z policją. Antonio chce żyć z czystym sumieniem, ale ostatecznie umiera od kuli jednego z przestępców, nigdy go nie kształcąc.

„Cylinder”

Sztuka napisana w 1965 r. Została następnie sfilmowana przez samego autora, występującego w niej jako aktor. Scena to oczywiście Neapol i najbiedniejszy region. Dwie pary mieszkające w sąsiedztwie - młodzi i starzy - planują trudny ruch, aby spłacić dług z czynszu. Młody małżonek udaje kobietę łatwej cnoty, aby przedstawić klientowi ciało rzekomo zmarłego małżonka. Zgodnie z planem klient powinien polecieć, ale w rzeczywistości okazuje się, że jest odwrotnie.

Eduardo de Filippo był prawdziwym królem włoskiego dramatu. Szczególnie cenne jest to, że pisał swoje sztuki w dialekcie neapolitańskim, dopiero później tłumacząc je na włoski język literacki.

De Filippo stale rozmawiał z młodzieżą, organizował studia młodych dramatopisarzy.

Jeśli chcesz teraz zobaczyć i poczuć prawdziwe żywe Włochy - otwórz książkę Eduardo de Filippo, zobacz adaptację dowolnej jego sztuki. A za kilka minut usłyszysz już za oknem jęków neapolitańskich dzieci grających w piłkę nożną, a na pewno poczujesz świeże mocne espresso starannie wyrzeźbione przez Filumenę dla twojego kochanka ...

Viva, król! Vivat, Eduardo!

Książka „Teatr” Eduardo de Filippo - kup książkę ISBN z dostawą pocztową w sklepie internetowym OZON.ru
Kolekcja Sophii Loren. Wczoraj, dziś jutro. Małżeństwo po włosku. Słoneczniki - kup film Ieri, oggi, domani / Matrimonio all'italiana / I Girasoli na licencjonowanej płycie DVD lub Blu-ray w sklepie internetowym OZON.ru
Filumena Marturano (audiobook MP3) - kup Filumena Marturano (audiobook MP3) w formacie mp3 na dysku od autora Eduardo de Filippo w księgarni internetowej OZON.ru

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Stephanie Sandrelli
Sławni Włosi i Włosi

Stephanie Sandrelli

Stefania Sandrelli (Stefania Sandrelli) - aktorka filmowa z Włoch, modelka, reżyserka i scenarzystka. Ma ponad osiemdziesiąt prac w filmach różnych gatunków (komedie, melodramaty, dramaty, thrillery, kino intelektualne, filmy erotyczne). Biografia Przyszła aktorka urodziła się 5 czerwca 1946 r. We włoskiej gminie Viareggio w regionie Toskania w prowincji Lucca (Provincia di Lucca).
Czytaj Więcej
Umberto Tozzi
Sławni Włosi i Włosi

Umberto Tozzi

Umberto Antonio Tozzi to popularny włoski kompozytor, piosenkarz pop i aktor. Mając doskonałe umiejętności wokalne od wczesnego dzieciństwa, zasłynął kompozytorem w wieku 22 lat. Dziś, uznany za najbardziej poszukiwanego włoskiego artystę poza ojczyzną, od momentu wydania swoich albumów Tozzi sprzedał około 45 milionów.
Czytaj Więcej
Galileo Galilei - założyciel nauk ścisłych
Sławni Włosi i Włosi

Galileo Galilei - założyciel nauk ścisłych

Nazwisko wybitnego włoskiego naukowca Galileo Galilei (Galileo Galilei) jest dobrze znane nawet osobom, które są dalekie od fizyki, matematyki i astronomii. Jego podstawowe dzieła i wynalazki miały znaczący wpływ na rozwój myśli naukowej XVI - XVII wieku i kolejnych epok. Biografia Galileo Galilei był przekonanym racjonalistą, który wierzył, że wszystkie zjawiska i prawa natury mają swoje własne wyjaśnienia i podlegają ludzkiemu umysłowi.
Czytaj Więcej
Adriano Celentano
Sławni Włosi i Włosi

Adriano Celentano

Kreatywna kariera światowej sławy włoskiego Adriano Celentano jest bogata i różnorodna. U utalentowanego idola kobiet charyzmatyczny wygląd łączy się z wyrazistym charakterem. Niski, ochrypły głos piosenkarza uzupełnia zdolność aktora do nadania unikalnej charakterystyki każdej odgrywanej roli.
Czytaj Więcej