Rawenna

Zabytki Rawenny

Główną atrakcją Rawenny jest mozaika. Jest wszędzie - w świątyniach, domach, mauzoleumach. Jego blask i głębia wykonania zadziwiają, fascynują, oczarowują. Ale Rawenna słynie nie tylko z wyjątkowej dekoracji ściennej. Oto dom, w którym mieszkał Byron, grób Dantego, mauzolea starożytnych władców, a także wiele świątyń, których wiek wynosi półtora tysiąca lat.

Gdzie jest

Rawenna to miasto położone we wschodniej części Włoch. Jest stolicą prowincji Rawenna, która znajduje się w regionie Emilia-Romagna. Prowincja graniczy z trzema największymi regionami regionu: na zachodzie z Bolonią, na północy z Ferrarą, na południu z Forlì-Cesena. Po wschodniej stronie Rawenny znajduje się Morze Adriatyckie (klacz Adriatico), które jest częścią Morza Śródziemnego (mar Mediterraneo).

Ponad tysiąc lat temu miasto znajdowało się bezpośrednio na wybrzeżu klaczy Adriatico. Ale z czasem wody cofnęły się i w wyniku zamulenia utworzyła się nizina. Rawenna jest teraz połączona z Adriatykiem przez Canale Candiano.

Powierzchnia Rawenny wynosi 652 km2, a liczba mieszkańców przekracza 150 tysięcy osób. Historyczne centrum znajduje się na 2 km2. Wcześniej był otoczony murami twierdzy, z których pozostała tylko brama. A tam, gdzie rozciągały się linie fortyfikacji, teraz z trzech stron jest pierścień bulwaru, a od zachodu - kolej.

Główny plac

Po XIII wieku. na Placu Ludowym (Piazza del Popolo) zbudował dom dla władcy miasta, rezydencję Bernardino Poleta (la residenza di Bernardino da Polenta), stał się głównym placem Rawenny. Kilka lat później pojawił się tutaj dom rektora Romagna (palazzo del Rettore di Romagna).

Kiedy Republika Wenecka zdobyła Rawennę, na placu wzniesiono Pałac Wenecki (palazzetto veneziano), który zaczął pełnić funkcję ratusza. Przed nim na granitowych kolumnach stały posągi dwóch świętych. To jest święty patron Apollinaris (Sant'Apollinare) i Witalij z Mediolanu (San Vitale), którzy zmarli za wiarę, pochowani żywcem (pokryci kamieniami).

Kiedy Rawenna ponownie stała się częścią teokratycznego państwa państw papieskich (Stato Pontificio), miasto stało się jego centrum administracyjnym. W 1544 r. Dom rektora został powiększony o część Pałacu Weneckiego i zamieniony na Pałac Apostolski (palazzo Apostolico), rezydencję kardynała i wszystkich katolickich wydziałów miasta.

W 1681 r. Dom Polenta został rozebrany, a na jego miejscu pojawił się ratusz, znany jako Palazzo Merlato. Połączyło go przejście z weneckim pałacem. Rezydencja biskupa pod koniec XVII wieku został odnowiony i rozbudowany, a od końca XIX wieku. mieści prefekturę.

Dziś Piazza del Popolo to bardzo żywe miejsce, w którym nieustannie odbywają się różne wydarzenia: koncerty, festiwale, targi, zimą - choinka. Dla turystów Plac Ludowy jest wygodny, ponieważ można szybko dostać się do wielu atrakcji miasta. Dla wygody w każdym rogu kwadratu umieszczono znaki do głównych notatek.

Kościoły

W Rawennie istnieje wiele kościołów, które pojawiły się w V-VI wieku. AD Wiele z nich nie działa już: są muzeami. Dlatego możesz wejść do środka dopiero po zakupie biletu. Bardziej opłaca się kupić bilet łączony. Tak więc, zgodnie z jedną z nich, możesz odwiedzić główne atrakcje Rawenny: bazylikę św. Witalij, Baptysterium prawosławne, Nowy kościół św. Apollinaria, a także Muzeum Arcybiskupa i mauzoleum Galla Placidia.

Kolejną unikalną cechą starożytnych świątyń jest mozaika. W przeciwieństwie do wielu kościołów w Europie, których ściany i kopuły zdobią freski, tutaj życie Jezusa, apostołów i świętych jest opowiadane przez obrazy wyłożone kolorowym szkłem, marmurem, kamieniami półszlachetnymi, złotem, smaltem - jest to niesamowicie hipnotyzujące.

Bazylika Świętego Witalia

Świątynia San Vitale (Basilica di San Vitale) znajduje się w pobliżu dworca kolejowego, przy Via San Vitale. Świątynia ta jest jedną z najbardziej znanych atrakcji Rawenny.

Jego architektura jest dobrze zachowanym zabytkiem wczesnochrześcijańskich kościołów: świątynia została zbudowana w latach 527-548. Ponieważ w czasie budowy miasto znajdowało się pod panowaniem Bizancjum, architekci z powodzeniem opracowali motywy zachodnie i wschodnie przy opracowywaniu fasady bazyliki.

Ale starożytność kościoła nie jest głównym powodem popularności bazyliki św. Witalija. Na widok mozaiki, łuków, kopuł, stolic, nisz, każda osoba wchodząca do świątyni jest zachwycona. Wielokolorowe płytki, z których układane są rysunki, błyszczą i błyszczą, nadając obrazowi efekt objętości.

Obrazy stworzone przez starożytnych mistrzów opowiadają historię życia Chrystusa, proroków i apostołów. Szczególnie cenne są portrety mozaikowe cesarza Justyniana (Giustiniano I il Grande) i jego żony Teodory (Teodora), dokonane za życia panującej pary.

Bazylika św. Apolinarisa w klasie

Kościół św. Apollinarisa w klasie (Basilica di Sant'Apollinare in Classe) znajduje się przy Via Romea Sud, 224. Ulica ta znajduje się na obrzeżach, pięć kilometrów od centrum.

Świątynia została zbudowana półtora tysiąca lat temu na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, w pobliżu portu Klasse, poza murami miasta. Według legendy to tutaj pierwszy biskup Rawenny, św. Apollinaria. Jego relikwie znaleziono podczas budowy świątyni i przez długi czas pozostawano w świątyni. Ale w IX sztuce. z powodu ciągłych napadów piratów pozostałości świętego przeniesiono do granic miasta, do kościoła św. Apollinarii Nuovo (Bazylika Sant'Apollinare Nuovo). Tutaj przebywali przez dziewięć wieków, aż do 1748 r. Następnie relikwie zostały zwrócone do świątyni, znajdującej się w klasie, i umieszczone w ołtarzu głównym. Również wewnątrz kościoła znajduje się dziesięć sarkofagów, w niektórych pochowani są biskupi Rawenny.

Co ciekawe, budowa świątyni odbyła się szybko: rozpoczęła się w 535 roku, a zakończyła trzy lata później. I tutaj Mozaikowa dekoracja kościoła powstawała przez trzy stulecia. Starożytni mistrzowie nadali mozaikom okrągły kształt, co stworzyło złudzenie, że sufit i ściany zostały pokryte miękkim pięknym dywanem. Ponieważ mozaika została ułożona nierównomiernie, z różnych części świątyni to samo miejsce wygląda inaczej. Niestety świątynia została splądrowana przez Wenecjan w 1449 roku, a starożytną mozaikę można zobaczyć tylko w absydzie. Reszta dekoracji pojawiła się po tych wydarzeniach.

Katedra

Katedra Zmartwychwstania Pańskiego Jezusa Chrystusa (La cattedrale metropolitana della Risurrezione di Nostro Signore Gesù Cristo) jest głównym kościołem w Rawennie, położonym przy Via Battistero, 2. Jest to kompleks świątynny, w skład którego wchodzi również pałac arcybiskupa (palazzo arcivescovile) , Prawosławna baptysterium i dzwonnica zbudowana w X wieku.

Budynek, który stoi teraz na placu, pojawił się w pierwszej połowie XVIII wieku. na miejscu katedry, która została zbudowana pod koniec IV wieku i przebudowany w X wieku. Pozostała po nim jedynie krypta i dzwonnica o cylindrycznym kształcie, co mocno kontrastuje z barokową fasadą. Wewnątrz świątyni zainstalowano ambonę z VI wieku wykonaną z marmuru, a także dwa sarkofagi z tamtych czasówwykonane z marmuru i ozdobione motywami chrześcijańskimi. Arcybiskup Rinaldo da Concorezzo, który zmarł w 1321 r., Został pochowany w jednym z nich, w drugim znajdują się relikwie św. Barbatiano, który żył w pierwszej połowie V wieku.

Baptysterium prawosławnych

Baptysterium prawosławne (Battistero degli Ortodossi lub Battistero Neoniano) znajduje się przy Via Gioacchino Rasponi. Jest to najstarsza świątynia w Rawennie, ozdobiona bizantyjskimi mozaikami: zbudowali ją w IV-V wieku. Możesz się tu dostać jednym biletem, który pozwala ci odkryć pięć atrakcji Rawenny. Co więcej, lepiej zacząć przeglądać starożytne budowle z tej świątyni: pomimo piękna mozaik, pozostałe budynki zostaną przyćmione przez baptysterium.

Zbudowali kościół chrzcielny na podstawie starożytnych rzymskich terminów (łaźni), a we wczesnych latach nazywano go baptysterium prawosławnym. To imię oznaczało, że świątynia należała do „chrześcijan dobrej wiary”. Tutaj był kontrast do wyznawców herezji ariańskiej, którzy również mieli własne baptysterium (zbudowane w VI wieku, Battistero degli Ariani przetrwało do dnia dzisiejszego). Nauczanie to było popularne w tych latach i było sprzeczne z nauczaniem Kościoła. W drugiej połowie piątego wieku Biskup Neon nakazał ozdobić świątynię mozaikami, po czym chrzcielnica została nazwana na jego cześć.

Zewnętrznie wieża chrzcielna jest ośmioboczną ceglaną budowlą z niskimi absydami po czterech jej bokach. W jednym z nich zachował się tron ​​z VI wieku.

Wewnątrz baptysterium ułożono w następujący sposób: w środku znajduje się ośmiokątna czcionka. Kopuła jest ozdobiona mozaiką w środku. W jego centrum znajduje się medalion przedstawiający scenę chrztu Jezusa, gdy zstępuje na niego Duch Święty. Wokół medalionu w kręgu jest dwunastu apostołów. Ambona, za którą kapłan czyta Biblię, jest wykuta z jednego kawałka marmuru. Na ścianach w kręgu znajdują się postacie świętych, którzy obserwują odbywający się w centrum sakrament chrztu.

Nowa bazylika św. Apolinarisa

Nowa bazylika św. Apolinarii (Basilica di Sant'Apollinare Nuovo) znajduje się przy Via di Roma. Zbudowali kościół dworski w 493–526. z polecenia władcy Rawenny Teodoricza Wielkiego (Teodorico il Grande) w pobliżu pałacu królewskiego (nie zachowany).

Podobnie jak wszystkie kościoły zbudowane przez tego króla, bazylika należała najpierw do przedstawicieli nurtu ariańskiego i była poświęcona Chrystusowi Zbawicielowi. Po tym, jak Rawenna znalazła się pod panowaniem Bizancjum, arianizm został tutaj zakazany, a kościół wraz z innymi kościołami ariańskimi został przekazany prawosławnym. Tak więc w 561 r. Stał się znany jako kościół św. Martino di Tours (Martino di Tours), który żył dwa wieki przed tymi wydarzeniami i był gorącym przeciwnikiem arian. W wyniku transformacji wszystkie mozaiki świątyni ariańskiej zostały zamienione na nowe obrazy lub pomalowane. Resztę uratowano.

Obecną nazwę świątyni nadano, po częstych napadach piratów w 856 r., Na relikwie św. Apollinaria z kościoła położonego poza miastem poświęconego temu świętemu. Byli tu przez dziewięć wieków, po czym wrócili do pierwotnego miejsca.
W wiekach X-XI. w pobliżu kościoła pojawiła się dzwonnica, której wysokość wynosiła 38 m. W XVI wieku. podłoga świątyni została podniesiona o prawie półtora metra z powodu wzrostu poziomu wód gruntowych. Z tego powodu utracono dużą część mozaiki podłogowej, która należała do VI wieku.

Mauzolea

Rawenna to miasto, w którym królowie żyli i rządzili przez długi czas. Nic więc dziwnego, że to tutaj wielu z nich zbudowało dla siebie grobowce. Najbardziej znanym z nich jest mauzolea Galla Placidia i Teodorik Wielki. Pochowany jest tu także wielki poeta Dante Alighieri - jego mauzoleum znajduje się również w mieście.

Mauzoleum Galli Placidii

Mausoleo z Galla Placidia (Mausoleo di Galla Placidia) znajduje się przy Via San Vitale, w pobliżu kościoła św. Witalij. Został zbudowany dla córki rzymskiego cesarza Galla Placidia (Galla Placidia), która od 425 do 437 lat. rządził Zachodnim Cesarstwem Rzymskim zamiast młodego syna.

Wcześniej historycy uważali, że Galla została tu pochowana. Ale teraz naukowcy obalają tę opinię, twierdząc, że odkąd zmarła w Rzymie, została pochowana w grobie rodzinnym, położonym w stolicy Włoch.

W każdym razie nadal nie ma możliwości ustalenia, czy Galla została tutaj pochowana. Faktem jest, że w przeznaczonym dla niej sarkofagu rzeczywiście znajdowało się ciało, które podczas pogrzebu siedziało na tronie cyprysowym. W sarkofagu były małe okna, aw 1577 ciekawi chłopcy włożyli płonącą świecę do jednego z nich, aby zobaczyć, co jest w środku ... Po pożarze pozostało tylko kilka kości, czaszka i spalone kawałki drewna.

Mauzoleum było nie tylko grobowcem: przez pewien czas było kaplicą kaplicy przy pałacowym kościele i było poświęcone męczennikowi Lawrence'owi, którego wizerunek znajduje się naprzeciwko wejścia. Ściany wewnętrzne i kopuła mauzoleum ozdobione są mozaikami, uważanymi za najstarsze w Rawennie. W przeciwieństwie do innych mozaik starożytnych świątyń miasta, styl bizantyjski nie ma wpływu: podczas tworzenia obrazów mistrzowie przestrzegali starożytnej rzymsko-hellenistycznej tradycji mozaikowej. Dlatego mozaikowa dekoracja mauzoleum jest bardzo wspaniała, a budynek jest jednym z najważniejszych zabytków sztuki wczesnochrześcijańskiej.

Mauzoleum Teodoryka Wielkiego

Mauzoleum Teodoryka Wielkiego (Mausoleo di Teodorico) znajduje się w parku o tej samej nazwie Parco di Teodorico, wejście od Via delle Industrie lub Via Pomposa. W dawnych czasach grób znajdował się na obrzeżach miasta, na środku cmentarza. Teraz znajduje się 1,5 km od kościoła św. Witalij, na skraju parku.

Ta atrakcja to najsłynniejszy budynek Ostrogotów. Mauzoleum zostało zbudowane dla nich przez ich króla Teodoryka Wielkiego w 520 r. Po jego śmierci został tu pochowany, ale nie pozostał długo w grobie. Kilka lat później Bizancjum zdobyło Rawennę, resztki króla zostały wyjęte z mauzoleum, a budowlę przekształcono w kaplicę.

Teodoryczne mauzoleum jest uderzająco odmienne od innych budynków Rawenny: na zewnątrz przypomina dobrze ufortyfikowaną wieżę-fortecę.

Do budowy grobu rzemieślnicy wykorzystali bloki z wapienia istryjskiego, które wydobywano w Chorwacji. Kopuła mauzoleum została wykuta z kawałka litego kamienia ważącego trzysta ton. Aby go zbudować, Gotowie pokryli mauzoleum ziemią, przetoczyli kopułę na sztuczne wzgórze, naprawili ją, a następnie wykopali grobowiec.

Ciało króla po pogrzebie znajdowało się na drugim piętrze, o czym świadczy umieszczony tutaj sarkofag. Poniżej miało pochować przedstawicieli rodziny królewskiej, ale Bizantyjczycy naruszyli te plany. Po wyjęciu zwłok Teodoricza z mauzoleum skromna kaplica została zbudowana na pierwszym poziomie: wszystko wygląda tutaj bardzo ascetycznie.

Grób Dantego

Mauzoleum Dantego (Tomba di Dante) i muzeum poety znajdują się przy Via Dante Alighieri, 9. Grób został zbudowany w 1780 roku, czterysta lat po śmierci twórcy „Boskiej komedii”. Wcześniej Dante nie mógł znaleźć spokoju przez stulecia i nie pozostał długo w jednym miejscu.

Dante Alighieri osiedlił się w Rawennie po tym, jak został wydalony z Florencji (Firenze) w 1303 roku z powodu swojego członkostwa w partii Białego Guelpha. Tutaj napisał ostatnią część Boskiej komedii. Latem 1321 roku Dante został wysłany do Wenecji (Venezia) jako ambasador pokoju. Po powrocie do Rawenny poeta złapał malarię i zmarł.

Władca miasta, Guido Novello da Polenta, chciał zbudować wspaniały grobowiec dla Dantego, ale stracił moc - i nie mógł ukończyć projektu. Dlatego poeta został pochowany w kościele św. Francis W 1519 r. Michał Anioł otrzymał pozwolenie na transport szczątków Dantego do Florencji. Ale po przybyciu sarkofagu do miasta okazało się, że było puste: szczątki zostały skradzione przez franciszkanów, którzy nie chcieli oddać florenckiego pyłu Dantego i ukryli urnę w klasztorze.

W 1780 r., Na polecenie legata papieskiego Luigiego Valenti Gonzagi, wzniesiono mauzoleum nad dawnym grobem poety, umieszczając w nim marmurowy sarkofag i umieszczając w nim urnę. W 1810 roku Napoleon Bonaparte rozwiązał klasztor, w którym znajdował się grób, a mnisi ponownie ukryli szczątki Dantego, pochowane pod ścianą kaplicy pobliskiego klasztoru.

Następnie bracia opuścili miasto i informacje o lokalizacji urny zostały utracone. Znaleźli go przypadkowo podczas prac konserwatorskich w 1865 r. Podczas II wojny światowej szczątki poety również pozostały poza mauzoleum, ponieważ Rawenna była ciągle bombardowana. Dopiero po zakończeniu działań wojennych urna z popiołem wróciła do mauzoleum, gdzie pozostaje do dziś.

Muzea

W Rawennie nie ma jednego biletu, który pozwoliłby Ci zobaczyć wszystkie atrakcje miasta znajdujące się na liście UNESCO. Istnieje jednak możliwość zakupu skomplikowanych biletów, które pozwalają odwiedzić kilka kompleksów muzealnych. Najpopularniejsza jest przepustka do odwiedzenia pięciu atrakcji, w których znajdują się najpiękniejsze mozaiki Rawenny. To jest kościół św. Witalij i Apollinaria, baptysterium, mauzoleum Galla Placidia i muzeum arcybiskupa.

Aby uzyskać kolejny połączony bilet, możesz dostać się do Muzeum Narodowego i wybrać jeden z następujących obiektów (lub wszystkich): wystawa Giorgio Celiberti, kościół św. Apollinaria in the Class, mauzoleum Theodorich. Możesz również odwiedzić kilka muzeów archeologicznych na jednym przejeździe.Jeśli nie chcesz kupować wspólnego biletu, możesz kupić bilet wstępu do każdej wystawy osobno.

Muzeum Arcybiskupa

Muzeum Archiebiscop (Archiepiscopal Museum), znajdujące się w pałacu, który znajduje się przy Piazza Arcivescovado, 1. Tutaj można zobaczyć obrazy i inne dzieła sztuki, które były w rozebranych wcześniejszych świątyniach. Wśród nich - dzieła bizantyjskich mistrzów VI wieku.

Szczególną uwagę zwraca rzeźbiony tron ​​arcybiskupa wykonany z kości słoniowej, a także srebrny krzyż, na którym w VI-VII wieku. Wybito czterdzieści medalionów.

Na dole pałacu znajduje się kaplica św. Andrzeja Pierwszego Powołanego (Cappella di Sant'Andrea). Kaplica pojawiła się pod koniec V wieku. i przez długi czas służył jako świątynia domu miejscowym biskupom. Wyjątkowość kaplicy polega na tym, że była to jedyna cerkiew zbudowana pod Teodorykiem, podczas której w Rawennie panował arianizm. Wewnątrz kaplicy zdobią różne kompozycje mozaikowe, z których najbardziej znany to wizerunek Chrystusa walczącego z wężem i lwem. Zwierzęta te dla pierwszych chrześcijan uosabiały herezję (w tym przypadku - arianizm).

Muzeum Narodowe

Narodowe Muzeum Rawenny (Museo Nazionale di Ravenna) znajduje się w dawnym klasztorze benedyktynów, który znajduje się w pobliżu kościoła św. Vitalia, przy Via S. Vitale, 17 lat. Tutaj zgromadzono eksponaty z różnych czasów, z których większość znaleziono w prowincji Rawenna.

Wystawa została otwarta w 1804 roku. Kolekcja oparta jest na przedmiotach kościelnych i artefaktach z klasztorów zlikwidowanych przez Napoleona. Obecnie wśród eksponatów muzeum można zobaczyć kolekcję rzymskich monet, broni, tkanin. Uwagę zwraca średniowieczne malarstwo, malowidła ścienne, kość słoniowa, brąz. Na dziedzińcu muzeum znajdują się rzymskie sarkofagi i wczesnochrześcijańskie kamienne krzyże.

Wcześniej znaleziono tu pancerz Theodoricha, odkryty niedaleko mauzoleum. Niestety został skradziony wraz ze złotą dekoracją marmurowego sarkofagu, który znaleziono podczas wykopalisk w pobliżu kościoła św. Francis Gdzie artefakty są teraz nieznane.

Muzeum Sztuki

Muzeum Sztuki w Rawennie (Museo d'Arte della città di Ravenna lub MAR) znajduje się w budynku dawnego klasztoru z XVI wieku. na Via di Roma, 13.
Na parterze znajduje się wystawa nowoczesnych mozaik, które wielu turystów poleca odwiedzić. Na drugim poziomie - kopie starożytnych rzeźb, które są zaangażowane w studentów instytutów sztuki. Na trzecim piętrze znajduje się galeria sztuki, w której przechowywane są dzieła mistrzów XIV - XXI wieku.

Jednym z najcenniejszych eksponatów muzeum jest marmurowa rzeźba wykonana przez Tullio Lombardo w 1525 r. Przedstawia najemnika rodziny Borgia na łożu śmierci.

Wirtualne kursy są przeznaczone dla zwiedzających muzeum, aby odwiedzić już nieczynne świątynie Rawenny. Na przykład, aby zobaczyć z pierwszej ręki Chiesa di Santa Maria w Porto Fuori, która została całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej. Muzeum posiada również bibliotekę, zapewnia kreatywne szkolenia dla różnych grup wiekowych.

Domus dei Tappeti di Pietra

Domus dei Tappeti di Pietra Museum znajduje się na via Barbiani. Aby dostać się do środka, musisz przejść przez świątynię Sant'Eufemii i zejść do piwnicy. Istnieje kilka pokoi z okresu rzymskiego, których powierzchnia wynosi 1200 m2. Ich podłogi zdobią wspaniałe mozaikowe podłogi z kamienia i marmuru.

W sumie zachowało się czternaście mozaik, w których oprócz ornamentu geometrycznego układane są obrazy z wizerunkiem ludzi. Wśród nich jest Dobry Pasterz, Taniec Pór Roku. Aby szczegółowo zbadać mozaikę, muzeum ma specjalne platformy.

Przypuszczalnie istniał tam bizantyjski pałac, który został zbudowany na fundamentach rzymskich budynków z III-II wieku. Pne Szczątki odnaleźliśmy przypadkiem podczas budowy nowego domu w 1993 roku.

Planetarium

Planetarium (Il Planetario) znajduje się na terenie placu Giardini Pubblici, wejście od Viale Santi Baldini, 4 / A. Został odkryty w 1985 roku.
Konstrukcja ma kopułę o średnicy 8 m. Specjalny mechanizm ZKP 2 jest zainstalowany wewnątrz budynku, który projektuje sztuczne niebo. Dzięki temu odwiedzający może zobaczyć niebo w górach, gdzie jest czyste powietrze, nie ma zewnętrznego oświetlenia i innych zakłóceń. Łącznie tutaj można zobaczyć ponad 3 tysiące gwiazd. Również w planetarium znajduje się model miniaturowego układu słonecznego.

Wewnątrz budynku znajduje się sala na wykłady, konferencje, seminaria. Zegar słoneczny jest zainstalowany po stronie południowej, a krąg Hipparcha Nicejskiego na zachodzie, który w rzeczywistości jest kalendarzem, który pozwala ustalić datę początku wiosny i jesieni.

Ciekawe domy

Rawenna znana jest nie tylko z bardzo starych kościołów, mozaik, mauzoleów. Istnieje wiele innych interesujących budowli, które mogą zainteresować ciekawskiego turystę. Wśród nich jest dom, w którym przez kilka lat mieszkał Lord Byron, którego najsłynniejszym dziełem jest wiersz „Pielgrzymka Childe-Harolda”. Również w Rawennie znajduje się krzywa wieża, forteca i oczywiście opera, której historia sięga prawie dwóch wieków.

Dom, w którym mieszkał Byron

Palazzo Guiccioli znajduje się przy Via Camillo Benso Cavour, 52-54. Ten dom znany jest z życia tutaj przez lorda Byrona, brytyjskiego poety romantycznego. Ponadto pałac nie należał do niego: hrabia Allesandro Guiccioli, mąż kochanki Byrona, Teresy, był jego właścicielem. Poeta mieszkał w jego domu przez około dwa lata, Alessandro wiedział o związku pana z żoną i nie protestował. Nie przeszkodziło to im także w prowadzeniu wspólnego biznesu związanego z teatrem.

Ale ta sytuacja nie pasowała do Teresy. Dlatego namówiła ojca, hrabiego Gamba, aby uzyskał rozwód od Piusa VII. Papież zgodził się, ale pod warunkiem, że Teresa nie będzie mieszkać ze swoim kochankiem, ale z ojcem. Tak więc w 1821 r. Zakochana para przeprowadziła się do domu hrabiego Gamba. W tym samym roku ojciec i brat Teresy byli zaangażowani w spisek polityczny i dlatego zostali zmuszeni do opuszczenia Rawenny. Najpierw pojechali do Pizy, a potem do Genui. I przez cały ten czas poeta podążał za nimi, aż postanowił walczyć o wolność Grecji. Tam był narażony na deszcz, zachorował i zmarł w wieku trzydziestu sześciu lat.

Obecnie dom, w którym mieszkał poeta w Rawennie, jest w trakcie renowacji. Po zakończeniu przeglądu odbędą się dwie ekspozycje: Muzeum Byrona i Risorgimento (tzw. Wojna o wyzwolenie narodowe we Włoszech).

Twierdza Rocca Brancaleone

Twierdza Brancaleone (Rocca Brancaleone) znajduje się na ulicy o tej samej nazwie. Fort został zbudowany w 1470 roku, kiedy miasto znajdowało się pod jurysdykcją Republiki Weneckiej (Repubblica di Venezia). Wenecjanie wznieśli cytadelę nie tylko w celu ochrony przed wrogami zewnętrznymi, ale także z obawy przed zamieszkami w Rawennie: 36 dział spojrzało na miasto, a tylko 14 z nich.

W rezultacie powstał fort otoczony potężnymi murami, u podnóża którego wykopano głębokie rowy. Jego łączna powierzchnia wynosiła 2180 m2. Po stronie południowej umieszczono cytadelę z czterema wieżami, której powierzchnia zajmowała 14 tys. M2. Mieścił garnizon, stajnie, magazyny. Twierdza przetrwała kilka oblężeń, na początku XVI wieku dwukrotnie upadła. Pod koniec XIX wieku. Rocca Brancaleone została właścicielem rodziny Rava. Twierdza straciła znaczenie obronne, a na jej terenie powstały ogrody.

W 1965 roku cytadela trafiła do miasta, które zapłaciło za nią 90 milionów.. W rezultacie, po pracach konserwatorskich na dużą skalę, pojawił się tutaj park, otoczony potężnymi murami twierdzy. Na jego terenie urządzono plac zabaw, a także scenę, na której często odbywają się koncerty rockowe, festiwale jazzowe i różne wydarzenia kulturalne. Latem w parku odbywają się pokazy filmów na świeżym powietrzu.

Krzywa Wieża

Strażnica Miejska (Torre Civica) znajduje się przy Via Ponte Marino, 2. Jest ona również znana jako Krzywa Wieża: jej kąt nachylenia jest tak duży, że budynek został wzmocniony stalową ramą z zewnątrz, a wejście na piętro nie było dozwolone.

Zbudowano wieżę w XII wieku. Pierwotnie nazywał się „dei beccai”, ponieważ znajdowały się wokół niego sklepy mięsne. W XIII art. kuratorzy papiescy nakazali zniszczenie prawie wszystkich wież w mieście, ale Torre Civica nie zostało dotknięte. Przez wieki służył jako wieża strażnicza i sygnalizacyjna: strażnik, który na nim był, w razie niebezpieczeństwa uderzył w dzwon.

Ponieważ budynek został zbudowany na niestabilnej glebie, która jest stale niszczona przez wody gruntowe, konstrukcja zaczęła się toczyć. Na początku tego wieku, aby atrakcja się nie zawaliła, szczyt wieży został usunięty. Teraz wysokość konstrukcji wynosi 39 m.

Alighieri Theatre

Głównym teatrem w mieście jest Teatro Alighieri Theatre, znajdujący się przy Via Angelo Mariani, 2. Zbudowali go w 1852 roku zamiast bardzo zrujnowanego Teatro Comunitativo.

Widownia teatru Alighieri została zaprojektowana na 830 miejsc, a architekci nadali fasadzie swój neoklasyczny styl. Pierwsze kilkadziesiąt lat były stale wystawiane przez Giuseppe Fortunino Francesco Verdi, Vincenzo Bellini, Domenico Donetzetti (Domenico Gaetano Maria Donizetti).

W 1959 r. Teatr został zamknięty z powodu remontu, który trwał osiem lat. W rezultacie sceny, sala zostały całkowicie przerobione, zainstalowano nowy system oświetlenia, pojawiły się nowe żyrandole, tapicerka na krzesłach. Po otwarciu w teatrze zaczęli wystawiać więcej spektakli operowych, dramatów i koncertować muzyki symfonicznej.

Rekreacja na świeżym powietrzu

Goście Rawenny mogą nie tylko zobaczyć zabytki stworzone przez człowieka, ale także zrelaksować się w naturze zarówno w mieście, jak i poza nim. Na przykład niedaleko Rawenny znajduje się park narodowy, w którym mieszka wielu przedstawicieli świata zwierząt, a także park safari, w którym mieszka ponad siedemset zwierząt. Nurkowie również znajdą tu coś do zrobienia: platforma Paguro na dnie morskim od dawna jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na Adriatyku.

Wiszące ogrody

Wiszące ogrody (I Giardini Pensili) znajdują się na Piazza S. Francesco, na dachu Palazzo Della Provincia. Tutaj możesz odpocząć w gorący letni dzień.

Palazzo Della Provincia został zbudowany na ruinach spalonego pałacu Rasponi (Palazzo Rasponi), z którego znajduje się tylko niewielka krypta (La cripta Rasponi), znajdująca się pod Wiszącymi Ogrodami. W krypcie można podziwiać starożytne mozaiki podłogowe i dzieła nowoczesnej sztuki mozaikowej. Jest też mały ołtarz na usługi. Warto zauważyć, że krypto nigdy nie było używane zgodnie z przeznaczeniem.

Z krypty można wspiąć się do ogrodu otoczonego potężnymi ścianami na całym obwodzie, które zagłuszają hałas uliczny. Jest fontanna, malownicze zarośla, klomby, ławki. Istnieje również niewielka ceglana wieża, zbudowana w stylu neogotyckim, której wejście jest zamknięte. Stąd możesz przejść do strony, z której to miejsce nazywało się Wiszące Ogrody. Duży łuk ogrodu jest wykonany z marmurowej tarczy zegarka, która niegdyś mieściła się w kościołach San Sebastiano i San Marco. Witryna oferuje piękny widok na okolicę.

Park regionalny Delta Emilia-Romagna Po

6 km od Rawenny, w pobliżu kościoła św. Apollinaria w tej klasie to Parco Regionale del Delta del Po, którego powierzchnia wynosi prawie 54 tysiące hektarów. Istnieje wiele lasów, jezior, rzek, a ponadto park graniczy z morzem. Rawenna zajmuje powierzchnię 7,3 tys. Ha, najważniejszym obszarem jest Punta Alberetegdzie gniazdują bochenki, kormorany, czaple żółte. Istnieją również daniele, jelenie, lisy, jeżozwierze, flamingi, nutrii, żółwie.

Dla wczasowiczów opracowano tutaj kilka szlaków turystycznych, w tym rejsy statkiem wzdłuż koryta rzeki i jazda konna. Do spacerów dostępne są ścieżki piesze i rowerowe. Możesz dowiedzieć się więcej o parku na parcodeltapo.it

Park safari

Safari Ravenna znajduje się 16 km na południe od Rawenny, w zachodniej części Parku Regionalnego Delta Emilia-Romagna Po. Dokładny adres: Via dei Tre Lati, 2x, 48125 Savio, Rawenna.

To miejsce jest zoo, w którym żyje ponad sto gatunków zwierząt na 35 hektarach ziemi: lemury, kangury, hipopotamy, zebry, wielbłądy, strusie. Istnieją również antylopy, zebry, słonie, żyrafy. Obudowy tutaj są bardzo przestronne, a zwierzęta mogą się w nich swobodnie poruszać. W komórkach żyją tylko najbardziej żądni krwi drapieżniki - lwy i tygrysy, a także chuligańskie małpy.

Możesz poruszać się po parku samochodem. Jest też mały pociąg z trzema wagonami. W ich oknach znajdują się kratki wykonane w taki sposób, aby ani zwierzęta, ani ludzie nie cierpieli ze sobą komunikacji. W wagonach jest jedzenie, które może karmić żyjące tu zwierzęta. Trasa pociągu jest zaprojektowana tak, aby odwiedzający mogli wjechać bezpośrednio na terytorium woliery. Więcej informacji na temat zoo tutaj: www.safariravenna.it.

Platforma Paguro

Niedaleko Rawenny, w głębinach Adriatyku, jest bardzo interesujące miejsce dla nurków. To platforma Paguro, która znajduje się na dnie morskim naprzeciwko Porto Corsini. To nazwa małego miasta położonego w miejscu, w którym kanał Kandiano wpada do morza.

Platforma pojawiła się w połowie ubiegłego wieku po odkryciu rezerw gazu w trzewiach Morza Adriatyckiego. Jesienią 1965 r. Katastrofa nawiedziła wybrzeże Rawenny: podczas pracy doszło do erupcji gazu. W rezultacie na platformie wybuchł pożar, po czym wybuchł i utopił się, zanurzając się na głębokość 25 m. Trzech inżynierów zmarło, kolumna wody wzniosła się 30 m nad poziomem morza, a na dnie pojawił się wielki krater. Erupcja została zatrzymana zaledwie trzy miesiące później.

Platforma nie została usunięta z dna morza - i od tego czasu jest popularnym miejscem wśród entuzjastów nurkowania, ponieważ oprócz zatopionej konstrukcji można dobrze zobaczyć mieszkańców morza, którzy znaleźli tu schronienie. Najczęściej tu można spotkać rozgwiazdy, homary, krewetki, kraby, węgorze, batalie morskie.

Jak się tam dostać

Pomimo faktu, że Rawenna znajduje się blisko morza i jest połączona kanałem, można się tu dostać drogą morską tylko na statku wycieczkowym lub na jachcie. Przeprawy promowe nie są obecnie obsługiwane. W pobliżu miasta nie ma również lotniska, więc osoby, które latają do Włoch samolotem, będą musiały podróżować z transferami. W odległości 90 km od miasta znajdują się trzy lotniska, z którego można dostać się do Rawenny autobusem, pociągiem, ale najwygodniej samochodem. Transfer można zamówić na stronie kiwitaxi.ru.

Jeśli zapadnie decyzja o podróży pociągiem do Rawenny, rozkład jazdy pociągów można obejrzeć tutaj: www.trenitalia.com. Przyjeżdżają również autobusy z różnych miast Włoch i Europy.

Samolotem

Najbliżej Rawenny, w odległości 40 km, znajduje się lotnisko w Forli (Aeroporto di Forlì). Nieco dalej - w Bolonii (Bolonia) i Rimini (Rimini). Istnieje również lotnisko w Wenecji (Venezia), ale droga lądowa do Rawenny drogą lądową zajmie od dwóch do trzech i pół godziny.

Z Aeroporto di Forlì do Rawenny można dojechać samochodem lub autobusem. Dworzec autobusowy znajduje się 3 minuty spacerem od lotniska, przy Via Carlo Seganti. Droga do Rawenny zajmuje około godziny. Rozkład jazdy autobusów można znaleźć tutaj: www.startromagna.it.

Międzynarodowe lotnisko im. Federico Felliniego (Aeroporto internazionale Federico Fellini), które znajduje się w Rimini, znajduje się 70 km od Rawenny. Aerostazione jest w odległości krótkiego spaceru od lotniska. Stąd autobusem do dworca autobusowego 4 Rimini Fs na Via Dante Alighieri. Następnie musisz dojść do dworca kolejowego lub autobusowego w Rimini, które znajdują się na tym samym placu, na Piazzale Cesare Battisti. Stąd godzina jazdy samochodem do Rawenny pociągiem lub autobusem. Możesz również zamówić transfer z lotniska na stronie kiwitaxi.ru

Sześć kilometrów od Bolonii znajduje się Aeroporto Internazionale Guglielmo Marconi. To jest 87 km od Rawenny. To jest godzina drogi samochodem. Podróż autobusem i pociągiem zajmie dwie godziny: najpierw musisz dostać się z lotniska na Piazza XX Settembre. Oto dworzec kolejowy i autobusowy Bologna Central dworzec autobusowy, z którego kilka razy dziennie transportuje się do Rawenny, spędzając po drodze 1 godzinę 20 minut. Rozkład jazdy autobusów jest dostępny tutaj: www.orari-pullman.it.

Pociągiem

Dworzec kolejowy w Rawennie (Stazione Di Ravenna) znajduje się przy 13 Piazza Luigi Carlo Farini, dziesięć minut spacerem od centrum. Przyjeżdżają pociągi kursujące między miastami Rimini - Ferrara (Rimini - Ferrara), Rawenna - Faenza (Rawenna - Faenza), Rawenna - Castel Bolognese (Rawenna - Castel Bolognese). Istnieją również pociągi do Bolonii, Wenecji (Venezia), Werony (Werona).

Jeśli podróżny podróżuje z Rzymu (Roma), należy pamiętać, że bezpośredni pociąg jedzie tylko raz dziennie. Dlatego wielu dostaje zmianę w Bolonii. Z Mediolanu (Milano) nie ma bezpośredniej komunikacji z Rawenną.

Autobusem

W Rawennie znajdują się trzy dworce autobusowe, do których przyjeżdżają autobusy podmiejskie, międzymiastowe i międzynarodowe. Dlatego najpierw należy dokładnie określić, gdzie zatrzymują się autobusy, zwłaszcza że przystanki są również możliwe w innych miejscach. Terminal autobusowy może znajdować się w:

  • Piazzale Aldo Moro - z tyłu dworca;
  • Piazza i Viale Farini - znajdują się tuż obok siebie, naprzeciwko dworca kolejowego;
  • Via Trieste.

Rozkład jazdy autobusów można znaleźć tutaj: www.flixbus.ru/raspisanie-ostanovki/ravenna

Nad morzem

Port w Rawennie (Porto di Ravenna) znajduje się przy Via Antico Squero, 31. Jest to jeden z najważniejszych portów we Włoszech pod względem ruchu towarowego. Ale przeprawy promowe nie są obecnie obsługiwane. Więcej informacji na temat portu w Rawennie i jego pracy można znaleźć tutaj: www.port.ravenna.it.

Ale niedaleko Rawenny, na wybrzeżu Adriatyku, gdzie wpływają do niej wody kanału Canciano, są dwa miasta Porto Corsini i Marina di Ravenna. Są one oddzielone od siebie kanałem, przez który można przepłynąć promem. Porto Corsini ma port wycieczkowy, w którym zatrzymują się statki wycieczkowe, w tym te, które kursują do Grecji, Cypru i Turcji. Marina di Ravenna ma możliwość cumowania jachtów. Pół godziny stąd do Rawenny autobusem, ale lepiej zarezerwować transfer.

Obejrzyj wideo: Rawenna - miasto mozaik (Marzec 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Rawenna, Następny Artykuł

Kalendarz festiwali i karnawałów we Włoszech w styczniu
Wakacje we Włoszech

Kalendarz festiwali i karnawałów we Włoszech w styczniu

Trudno wyobrazić sobie Włochy zimą bez wakacji, festiwali i festiwali. Wszyscy wiedzą, że mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego uwielbiają, a co najważniejsze, wiedzą, jak się bawić, zarażać wszystkich wokół żywym nastrojem, organizować zawody, ale nie tylko po to, aby znaleźć najlepszych, ale po prostu dobrze się bawić. Z roku na rok odbywa się wiele festiwali w krainie słońca i wina, poświęconych różnym tematom, muzyce, ludziom i różnym kulturom.
Czytaj Więcej
Najlepsze plaże w pobliżu Rzymu
Wakacje we Włoszech

Najlepsze plaże w pobliżu Rzymu

Jadąc do Rzymu na wakacje lub na wakacje, nie zapominaj, że w odległości 25 kilometrów od Wiecznego Miasta rozchodzą się fale Morza Tyrreńskiego (Mare Tirreno). Pół godziny pociągiem - i już jesteś na plaży. A wokół Rzymu jest wiele jezior ogrzewanych przez gorące włoskie słońce. A jeśli podczas spaceru wzdłuż rzymskich ulic istnieje chęć pływania - zawsze można to spełnić, a dżin nie jest do tego wymagany.
Czytaj Więcej
Wyspy Włoch na wakacje na morzu
Wakacje we Włoszech

Wyspy Włoch na wakacje na morzu

Ulubione trasy turystyczne we Włoszech przebiegają przez słynne duże miasta. Popularne są także wakacje na plaży na dużych wyspach, takich jak Sycylia (Sycylia) i Sardynia (Sardynia). Ale nie mniej interesująca jest znajomość wysp tego kraju, nie tak aktywnie rozwijanych przez turystów i oferująca spotkanie z dziewiczą przyrodą i naturalnym przebiegiem życia Włochów.
Czytaj Więcej