Włochy

Coppa - suszona włoska kiełbasa z karkówki

Każda włoska prowincja preferuje różne rodzaje mięsa, ale we wszystkich regionach popularne są sadzonki z szyi i łopatki świni. Z nich powstaje tradycyjny produkt - Coppa (Coppa). Jasnoczerwony kolor i marmurkowo-białe żyły na kroju tworzą naprawdę urzekający spektakl. Przyprawy do tego różnią się w zależności od miejsca produkcji. Na przykład w Piacenza przeważają gałki muszkatołowej, cynamonu i goździków, w Parmie mięso jest bardziej solone, aw Chile (Kalabria) mile widziane są ostre papryczki chili. Co ciekawe, wiele twarzy Koppy ma nie tylko smak. Nasz artykuł pomoże Ci odkryć wszystkie sekrety włoskiego przysmaku i znaleźć przepis na jego przygotowanie.

Co to jest Koppa

Coppa - tradycyjny włoski produkt wykonany z mięsa od szyi i łopatki (do czwartego lub piątego żebra) świni. Jest gotowany w całości, nie kruszony, umieszczony w naturalnej skorupce. Wygląda jak prosciutto, ale ich produkcja ma pewne różnice.

Pochodzenie koppy nie jest w pełni zdefiniowane. Chociaż pierwsze dowody z dokumentów pochodzą z XVII-XVIII wieku, historycy sugerują, że przygotowanie produktu przebiega równolegle z hodowlą świń we Włoszech.

Warto zauważyć, że nie tylko smak, ale także nazwa przysmaku zmienia się z regionu na region. W większości republik nazywa się to coppa lub capocollo. Nazwisko to suma słów „capo” (głowa) i „collo” (szyja).

Nazwy regionalne brzmią inaczej. Tak więc w Kampanii (Kampania) - to jest Capicollo, w Toskanii (Toscana) - Finocchiata, w Lacjum (Lacjum) - Lonza, w Marche (Marche) i Abruzji - Lonzino.

Produkcja

Na pierwszym etapie produkcji glinki wybierają i przygotowują mięso. Jest cięty, wolny od kości i starannie oddzielany od tłuszczu powierzchniowego, którego ostateczna grubość dla niektórych gatunków nie powinna przekraczać 3-4 mm.

Dalej są przyprawy i ambasador. Niektóre rodzaje produktów są najpierw wcierane w przyprawy (czosnek, różne zioła, przyprawy, czerwone lub białe wino). Ich wybór zależy od regionu produkcji. Następnie mięso jest solone, ostrożnie mielone, jakby do masowania. Po 4-8 dniach produkt myje się z soli, umieszcza w naturalnej skorupce, wiąże sznurkiem i wysyła do dojrzewania, którego czas jest regulowany dla każdej odmiany.

Odmiany

Koppa jest ceniony za delikatny aromat i delikatną, lekko oleistą konsystencję. Smak produktu różni się w zależności od odmiany, której jest całkiem sporo. Pomimo dużej różnorodności tylko 3 gatunki coppa mają kategorię DOP i 1 - IGP. Warto jednak zauważyć, że natychmiast 10 odmian jest klasyfikowanych jako „Produkty żywnościowe tradycyjnej kuchni włoskiej”. To jest:

 • capocollo i capocollo di Martina Franca z Puglia (Puglia);
 • capocollo z Basilicata, Campania, Molise i Umbria;
 • lonza z Lacjum;
 • coppa Maccarana z Lombardii (Lombardia);
 • capocollo tipico senese z Toskanii;
 • coppa, lonza, lonzino z Marche i Abruzji.

Oczywiście produkty z kategorią jakości są uważane za najlepsze na rynku produktów mięsnych. W rodzinie Kopp są to: Capoclo di Calabria DOP (Capocollo di Calabria), Coppa Piacentina DOP (Coppa Piacentina), Coppa di Parma IGP (Coppa di Parma).

Coppa di parma igp

Coppa di Parma jest produktem mięsnym typowym dla niektórych obszarów Emilii-Romanii i Lombardii. Waga świeżej, nieprzetworzonej polędwicy do przygotowania tej odmiany wynosi 2,7-3 kg. Ambasador produkowany jest metodą suchą (mięso posypuje się solą i dokładnie wciera). Niektórzy producenci używają pieprzu, a także innych przypraw i wina. Następnie przyszłą koppę umieszcza się w naturalnej skorupce (jelita bydła) i wysyła do dojrzewania przez okres co najmniej 60 dni.

Waga gotowego produktu jest regulowana od 1,3 kg, długość od 25 do 50 cm. Smak jest jasnym mięsem, ze względu na brak dużej liczby przypraw nie ma żadnych zanieczyszczeń. Zapach jest przyjemny, delikatny. Tekstura jest średnio wytrawna, bez połysku na powierzchni cięcia. Kolor jest ciemnoczerwony z tęczowymi smugami tłuszczu.

Coppu di Parma jest spożywany jako przekąska sama lub jako część płyty mięsnej. Idealny do robienia kanapek i pizzy. Pasuje do świeżych warzyw i ziół (rukola, szpinak). Z serów najbardziej odpowiednią opcją byłaby Gorgonzolla lub jakikolwiek inny ser pleśniowy. We Włoszech coppa towarzyszy pierwszym daniom (różne zupy) na bazie roślin strączkowych. Spośród napojów alkoholowych lepiej jest zatrzymać wybór z białym winem, takim jak Malvasia DOC lub pachnącym, lekko słodkim czerwonym (Bonarda DOC).

Capocollo di Calabria DOP

Capocollo di Calabria to produkt mięsny, którego wszystkie etapy produkcji, począwszy od hodowli świń, odbywają się na terytorium Kalabrii. Początkowa waga produktu mieści się w zakresie od 3,5 do 4,5 kg. Solenie Coppa trwa od 4 do 8 dni, po czym jest doprawione czarnym pieprzem, umieszczone w skorupce przepony wieprzowej i związane sznurkiem. Dojrzewanie odbywa się w środowisku naturalnym w pomieszczeniach z kontrolą temperatury i wilgotności przez co najmniej 100 dni.

Gotowy capocollo ma cylindryczny kształt z zaokrąglonymi podstawami i różowo-czerwoną powierzchnią. Kolor cięcia jest różowy z marmurowymi smugami tłuszczu. Smak jest ostry, ale delikatny. Zapach o średniej intensywności.

Przysmak z Kalabrii pasuje do wielu produktów. Jest stosowany jako przekąska, jako składnik kanapek. Doskonale podkreśla smak serów Cachocavallo i Canestrato. Gotuje się z nim risotto i pasztety mięsne. Niezrównany akompaniament z bogatym czerwonym winem, takim jak Primitivo di Manduria DOC.

Coppa piacentina dop

Coppa Piacentina to gatunek typowy dla prowincji Piacenza. Wieprzowina do jej produkcji pochodzi nie tylko z Emilii-Romanii, ale również z Lombardii, chociaż przetwarzanie powinno odbywać się wyłącznie na terytorium pochodzenia. Mięso z szyi jest krojone na wysokości 4. żebra. Waga półfabrykatu wynosi co najmniej 2,5 kg. Aby go posolić, stosuje się zarówno sól, jak i przyprawy: pieprz, goździki, liść laurowy, gałkę muszkatołową, cukier i cynamon. Tydzień po pierwszej operacji produkt należy umyć i owinąć przeponą. Ekspozycja trwa co najmniej 180 dni, z czego pierwsze 7 coppa spędza w suchym, ciepłym pomieszczeniu, a reszta - w temperaturze 10-14 stopni.

Produkt w sprzedaży ma cylindryczny kształt, zaostrzony na końcach. Waga nie mniej niż 1,5 kg. Tekstura jest zwarta, a nie elastyczna. Kolor cięcia jest czerwony z różowo-białymi plamami tłuszczu. Aromat jest słodki, smak delikatny.

Coppa Piacentina jest spożywana nie tylko sama, ale także w połączeniu z różnymi potrawami. Jest stosowany jako przekąska, dodawany do sałatek, w połączeniu z owocami, grillowanymi warzywami i miękkimi serami. Za najlepszy dodatek uważa się wino Bonarda dei Colli Piacentini DOC.

Domowy przepis

Aby gotować koppę w domu, potrzebujesz bardzo mało czasu i wysiłku na manipulację i około miesiąca oczekiwania.
Wymagane składniki:

 • Polędwica z szyi lub łopatki świni - 2 kg;
 • Gruboziarnista sól - 3 kg;
 • Zmielony czarny pieprz - 200 g;
 • Przyprawy do smaku (tymianek, majeranek, rozmaryn, czosnek itp.

Naczynia i inni niezbędni asystenci:

 • Miska o pojemności 4-6 litrów;
 • Mały pojemnik, którego średnica jest nieco mniejsza niż dno miski;
 • Papier pergaminowy;
 • Papier do pakowania słodyczy;
 • Sznurek wykonany z naturalnych materiałów.

Na pierwszym etapie wymieszaj sól z wybranymi przyprawami (z wyjątkiem zmielonego czarnego pieprzu). Na dnie miski kładziemy odwrócony mały pojemnik. Zapobiegnie to kontaktowi mięsa z płynem drenującym. Połóż wieprzowinę i posyp ostrą solą. Należy pamiętać, że mięso musi być całkowicie przykryte (góra i boki).

Pozostaw obrabiany przedmiot w chłodnym, suchym miejscu na tydzień. W tym czasie wieprzowina posoli się, straci niezbędną część płynu i lekko stwardnieje.

Aby nadać tradycyjnemu zaokrąglonemu kształtowi przyszły coppa, obracamy go o 45 stopni, posypujemy solą i ponownie czekamy 2 dni.

Usuwamy całą sól z mięsa, dokładnie spłukujemy pod bieżącą wodą (na końcu można wytrzeć ją octem). Susz półprodukt w temperaturze pokojowej przez około godzinę i nałóż pergamin. Posyp go dokładnie czarnym pieprzem, jednocześnie masując, aby uzyskać najlepsze przenikanie przypraw do włókien mięśniowych. Produkt owijamy najpierw pergaminem, a następnie owijamy papierkiem cukierniczym i sznurkiem.

Powiesić w suchym, wentylowanym miejscu przez 15 dni. Jeśli w tym czasie papier zmoknie, należy go zmienić i pozwolić produktowi dojrzewać przez kolejny tydzień.

Gotową koppę można przechowywać przez kilka tygodni w lodówce, pakując papier. Warto zauważyć, że im więcej czasu produkt pozostaje nieużywany, tym bardziej twardnieje, uzyskując cechy przyprawionego produktu mięsnego.

Zawartość kalorii i korzyści

Zawartość kalorii w coppa jest dość wysoka - 450 kcal na 100 g. Wartość odżywcza produktu składa się z:

 • Białka - 20,8 g;
 • Tłuszcze - 40,2 g;
 • Węglowodany - 1,4 g.

Pomimo dużej ilości tłuszczów możesz podkreślić korzystne właściwości przysmaku:

 1. Doskonałe źródło białka - głównego materiału budulcowego ludzkiego ciała.
 2. Magazyn niezbędnych pierwiastków śladowych: żelaza (12,5% normy dziennej) - uczestniczy w nasyceniu komórek tlenem i metabolizmem; wapń (2,5% DN) - tworzy tkankę kostną, odgrywa ważną rolę w skurczu mięśni; fosfor (37,57% DN) - podstawowy element zębów i kości, bierze udział w procesach metabolicznych.
 3. Jest bogaty w witaminy: tiamina (58,33% DN) - normalizuje układ nerwowy i spowalnia starzenie się komórek; ryboflawina (15,38% DN) - bierze udział w procesach tworzenia krwi, wspiera zdrowy stan skóry; Niacyna (37,5% DN) - zapobiega patologiom sercowo-naczyniowym i katalizuje syntezę ważnych hormonów.

Patrząc na użyteczne właściwości koppy, nie zapomnij o możliwej szkodliwości. Duża ilość cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że ​​jest to produkt zakazany dla osób cierpiących na hipercholesterolemię i mających nadwagę.

Należy zachować ostrożność przy delikatności dla osób z wysokim ciśnieniem krwi, ponieważ do jego produkcji używa się dużej ilości soli.

Kopp należy spożywać z umiarem. Aby spalić dodatkowe kalorie po 50 g produktu, wystarczy jechać rowerem przez 25 minut lub rozproszyć się przez półtorej godziny sprzątania w mieszkaniu.

Cena

Na włoskich półkach znajduje się duży asortyment glin. Cena za 500 g produktu waha się od 8 do 15 euro, w zależności od producenta. Na przykład Capokollo di Calabria DOP kosztuje około 14 euro.

Coppa, przygotowany we Włoszech, na rynkach rosyjskich będzie cię kosztował w cenie 2000 rubli za 1 kg produktu.

Tak więc, z łatwością i dużą ilością informacji, doszliśmy do końca naszego artykułu. Być może nadszedł czas, aby pojechać do Włoch po niesamowite wspomnienia. Nie bój się delektować „temperamentnymi” przysmakami, ponieważ uzyskane kalorie szybko wyparują po przejściu przez zabytki.

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Spacer na szczyt Boé w Dolomitach
Włochy

Spacer na szczyt Boé w Dolomitach

Dzisiaj jest interesująca droga na szczyt Boé. Należy do masywu Sella w Dolomitach. Nie będziemy wspinać się na wysokość 3152 metrów, ale 2,5 km jest łatwe. Każdego ranka cieszymy się widokiem Dolomitów z balkonu naszego hotelu Monte Cherz. Tylko od niego i rozpocznij dzisiejszy spacer po górach.
Czytaj Więcej
Włoskie salami
Włochy

Włoskie salami

Tym razem ponownie porozmawiamy o włoskim produkcie, który jest mocno zakorzeniony w krajowych stołach.Salami (Salame) - rodzaj twardej kiełbasy z boczkiem, ceniony na całym świecie. Będąc we Włoszech, podobały się temu tylko uprzywilejowane klasy ludności. Dziś prawie wszyscy mogą sobie pozwolić na salami przynajmniej na wakacje.
Czytaj Więcej
Park rozrywki Rainbow MagicLand
Włochy

Park rozrywki Rainbow MagicLand

Rainbow Magicland to duży nowoczesny park rozrywki położony w pobliżu miejscowości Valmontone. Jego nazwa dosłownie oznacza: „Rainbow - Fairyland”. Magia, magia, bajki - to główne tematy projektowania parku, niekończące się źródła fabuły dla wszystkich jego rozrywek. Park Rainbow MagicLand - magiczna kraina rozrywki, fot. Filippo Tenore Rainbow Magicland - duży nowoczesny park rozrywki położony w pobliżu miejscowości Valmontone (60 km od Rzymu).
Czytaj Więcej
Perugia
Włochy

Perugia

Nie mając dostępu do morza, Perugia nadal nie jest pozbawiona uwagi turystów. To kolejne Włochy - surowe, brutalne, stąd rozpoczął się ruch wici. Całe miasto - jedna platforma widokowa z widokiem na pałace, domy, kościoły, otchłań i przeciwległy stok. Ale jednocześnie jest to słodka stolica, „miasto pocałunków”, produkowane są tutaj cukierki Baci (pocałunek), to miasto studenckie i centrum turystyczne, miasto sztuki, mistycyzmu i romansu.
Czytaj Więcej