Miasta Włoch

Festiwal Czekolady w Turynie: historia i tradycje

Jak motyl, nie oszczędzając skrzydeł, leci w światło, więc czekoladowi smakosze, nie oszczędzając własnych żołądków, przybywają do Turynu z całego świata pod koniec listopada. Według statystyk CioccolaTò Turyn Chocolate Festival rocznie gromadzi ponad 700 tysięcy ludzi, a w ciągu zaledwie dziesięciu dni zjada się tutaj ponad 30 ton czekoladowych przysmaków. Najpierw jednak najważniejsze.

Ze względu na swoją historię i bogatą architekturę miasto jest często nazywane „kolebką włoskiej wolności” i „stolicą europejskiego baroku”. Każdego roku przybywają tu dziesiątki tysięcy turystów z całego świata, aby zobaczyć słynny całun, starożytny uniwersytet, muzea, zamki, galerie i inne atrakcje Turynu.

Turyn Veneto zamienia się w wielkie targi

Ale dziś nie chodzi o to, ale o ... czekoladę, dzięki której to włoskie miasto stało się centrum świata czekolady. Dlatego dla wielu Festiwal Czekolady w Turynie stał się najbardziej pożądanym ze wszystkich włoskich festiwali.

Słynny festiwal „CioccolaTò” w Turynie rozpoczął się od 2003 roku. W ostatniej dekadzie listopada, a czasem w marcu (tak decydują jego organizatorzy), miasto i jego okolice są dosłownie nasycone zapachem czekolady.

Wszystko zaczęło się od filiżanki gorącej czekolady ...

Chociaż samo święto ma zaledwie 14 lat, historia miłosna mieszkańców tego deseru rozpoczęła się już w XVI wieku (a dokładniej w 1560 roku). To wtedy książę Emanuel Sabaudzki ogłosił Turyn stolicą swojego księstwa. Na cześć tego ważnego wydarzenia książę postanowił wręczyć miastu filiżankę gorącej czekolady w prezencie. Wtedy nikt nie podejrzewał, że po kilku stuleciach, dzięki temu symbolicznemu darowi, Turyn stanie się głównym miastem w czekoladowym świecie Europy.

Pierwszy festiwal „CioccolaTò” w Turynie odbył się w 2003 roku

Przez stulecia turyńscy cukiernicy „szlifowali” swoje umiejętności, więc nic dziwnego, że prawie wszyscy najbardziej znani mistrzowie czekolady urodzili się w tej włoskiej prowincji. Tutaj również powstały ulubione słodycze z mieszanki pralinek z orzechami i czekoladą - gianduotto. A takie marki czekolady jak Ferrero, Strello i Kaffarel wcale nie potrzebują reklam. Warto zauważyć, że kiedyś mistrzowie z całego świata zebrali się w Turynie, aby poznać tajemnice robienia czekolady, w tym także słynnych szwajcarskich cukierników.

Przez wieki cukiernicy z Turynu „szlifowali” swoje umiejętności

Oddanie tradycji i nie tylko

Szacuje się, że tylko w samym Turynie rocznie produkuje się do 85 tysięcy ton wyrobów czekoladowych, co stanowi 40% całej produkcji we Włoszech. Ponadto, wraz z już znanymi markami w mieście, zachowana jest również rzemieślnicza produkcja czekolady, która nie jest w niczym gorsza od nieskręconych „braci”. Sztuka polega na tym, że podczas produkcji oboje ściśle przestrzegają starych tradycji, które były testowane od stuleci. Chociaż element nowości jest tutaj obecny, ponieważ świat nie stoi w miejscu. Cukiernicy z Turynu, nie odchodząc od tradycji, utrzymują jednak „nosy na wietrze”, co pomaga im z wyczuciem śledzić aktualne trendy i nadążać za duchem czasu.

Na festiwalu mistrzowie czekolady prezentują swoje najlepsze nowe produkty.

A teraz wracam na festiwal ... Podczas jego trwania i Festiwal Czekolady w Turynie trwa dziesięć dni, główny plac miasta Vittorio Veneto zamienia się w wielkie targi. Z prezentowanej tu obfitości czekolady jej goście po prostu kręcą się. Wraz z już ukochanymi markami cukierniczymi mistrzowie czekolady prezentują swoje najlepsze nowe produkty. Nic dziwnego, że czekolada jest uważana za główną pamiątkę Turynu.

Z ilości i różnorodności czekolady dzieci są zachwycone

Czekoladowa karta „ChocoPass”

Kolejna interesująca funkcja wymyślona przez lokalnych cukierników: podczas festiwalu czekolady sprzedawana jest tutaj specjalna karta - „ChocoPass” (w poprzednich latach kosztowała 12 euro). Jeśli weźmiesz pod uwagę, że średni koszt słodyczy na targach wynosi kilka euro, jest to naprawdę opłacalny zakup. Karta pozwala jej posiadaczowi skosztować szerokiej gamy rodzajów wyrobów czekoladowych w miejskich cukierniach w ciągu kilku dni ponad 2 tuziny razy. A ponadto ze zniżką na zakup ulubionych odmian czekolady i wspaniałych czekoladowych pamiątek, z których, jak wiadomo, Turyn słynie.

Cukiernicy w Turynie święcie chronią starożytne tradycje

Jeszcze raz o targach

Jakie włoskie wakacje odbywają się bez rozrywki, występów i programów kulturalnych, zabawnych gier i konkursów? A Turyn nie jest wyjątkiem, ponieważ jest włączony festiwal czekolady goście z całego świata spotykają się. Ale wakacje przynoszą szczególną radość najmniejszym miłośnikom słodyczy - dzieciom. Rzeczywiście, oprócz czekoladowych zwierząt, zamków i gór słodyczy, możesz uczestniczyć w warsztatach, zobaczyć, jak przygotowuje się czekoladę i zapoznać się z jej produkcją.

W Turynie produkuje się rocznie do 85 tysięcy ton wyrobów czekoladowych

Przydatne powiązane artykuły:

Obejrzyj wideo: Italia z plyty z czekolady (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Miasta Włoch, Następny Artykuł

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu
Regiony Włoch

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu

Kilka lat temu - w wyniku podróży do Neapolu - BlogoItaliano napisał recenzję o lokalnym przewodniku, z którym los spotkał się w jasnym słońcu Kampanii. Potem Walentyna - tak nazywał się mój przewodnik - pokazała mi miasto, opowiadając o nim wiele niezwykłych historii. Trasa okazała się doskonała i nie żałowałem pozytywnych opinii na temat przewodnika.
Czytaj Więcej
5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo
Regiony Włoch

5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo

Wycieczki na Sycylię to temat, który BlogoItaliano podejmuje od dawna. Program tras na wyspie jest niezwykle bogaty, a asortyment, który zostanie ci zaoferowany, będzie w dużej mierze zależał od tego, gdzie znajduje się hotel: na północnym lub południowym wybrzeżu. Poprosiłem Svetę, przewodniczkę z Palermo, aby powiedziała jej, które 5 wycieczek były najbardziej popularne wśród jej podróżników.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej