Włoskie desery

Nutella - Włoska Pasta Czekoladowa

Jednym z najsłodszych wspomnień większości ludzi w średnim wieku jest bez wątpienia Nutella. Pasta czekoladowo-orzechowa w najprostszym opakowaniu ze zdjęciem orzechów laskowych zrobiła niesamowity plusk w przestrzeni poradzieckiej. Ci, którzy nie mogli go kupić, przygotowywali makaron w kuchni, marząc o cennym słoju. Chociaż nikt nawet nie pomyślał, że ten przysmak urodził się we Włoszech. „Jaki byłby świat bez Nutelli?” - mówi hasło znanej marki. Nie wiemy, jak wyglądałby świat bez włoskiego pyszności, ale z pewnością wiemy, jak to jest z nią i jaki jest jej sekret.

Historia

Historia Nutelli jest ściśle związana z czekoladą Gianduia, która jest prawie w 30% wypełniona orzechami laskowymi. Urodził się w Piemoncie, kiedy po wojnie wprowadzono wygórowane podatki od importu ziaren kakaowych, a dystrybucja zwykłej czekolady gwałtownie spadła.

Pietro Ferrero był właścicielem cukierni w Alba w regionie Langhe, terytorium słynącym z produkcji orzechów laskowych. W 1946 r. Pierwsza partia Dzhanduy o wadze około 300 kg. Produktem była pasta czekoladowa wypełniona orzechami w postaci małych posiekanych paluszków.

W 1951 r. Żandarm stał się Supercrema. Teraz przysmak sprzedawano w dużych bankach jako warzywa w puszkach.

W 1964 r. Michele Ferrero postanowił ulepszyć produkcję makaronu, aby promować go na rynku europejskim. Zmienił skład, etykietę i nazwę produktu. Powstał z angielskiego słowa orzech (orzech), ozdobiony włoską wymową. Tak narodziła się nazwa Nutella. Logo zarejestrowane w tym samym roku przetrwało do dziś bez zmian.

Pierwszy słoik Nutelli został wydany 20 kwietnia 1964 r.

W 1965 r. Podbiła Niemcy, w 1966 r. - Francję, a następnie kontynuowała swój zwycięski marsz przez Europę. W 1978 roku w Australii niedaleko Sydney otwarto zakład do produkcji słynnej pasty czekoladowo-orzechowej. A dziś smakołyk pozostaje niezwykle popularny i często wspominany w piosenkach i filmach.

W 2010 r. Parlament Europejski zatwierdził prawo zobowiązujące producentów żywności o wysokiej zawartości tłuszczów i cukrów do umieszczania na etykiecie ostrzeżenia o „wysokim poziomie kalorii”. Środek ten miał na celu zwalczanie otyłości. Wiceprezydent Ferrero Paolo Fulchi przyjął ją z wrogością. Stworzył komisję Hands Off Nutella i przy wsparciu włoskiego ministra do spraw europejskich wezwał do nie ulegania „fundamentalizmowi dietetyków”.

Ciekawe fakty

 • W 1964 r. Pokrywka słoika Nutella została pomalowana na czerwono. Później został biały, aby obniżyć (przynajmniej trochę) koszty produkcji.
 • W 1969 roku podjęto próbę wzmocnienia składu Nutelli, dzięki czemu nadaje się ona do jedzenia dla niemowląt. Apteka w fabryce Ferrero przyznała, że ​​w pewnym momencie zarząd kazał wzbogacić makaron witaminami, aby wyprzedzić konkurencję i zachęcić matki do zakupu. Nowy produkt nigdy nie trafił do sprzedaży.
 • Stosowanie szklanych pojemników od samego początku produkcji jest formą zachęty do zakupu makaronu. Po opróżnieniu słoików był używany do potrzeb domowych. Do 1990 r. Był ozdobiony abstrakcyjnymi obrazami związanymi z przyrodą. Następnie zostały zastąpione fotografiami z komiksów, które nadal są używane we Włoszech dla produktu w 200 g pojemnikach.
 • W 2007 roku Claudio Silvestri, szef włoskiej drużyny narodowej, powiedział, że sam je kanapki z nutellą na śniadanie.
 • W 2012 r. Francuski senator zaproponował czterokrotne zwiększenie podatku od oleju palmowego. Olej jest jednym z głównych składników pasty. Dlatego media nazwały inicjatywę „Podatkiem od nutelli”.
 • W 2013 r. Ferrero dołączył do Greenpeace na rzecz moratorium na wylesianie w Azji Południowo-Wschodniej dotyczące produkcji oleju palmowego. Firma działa pod hasłem „Nutella ratuje las”. Do dziś Ferrero używa oleju palmowego uzyskanego z obszarów, w których nie doszło do zniszczenia drzew do sadzenia palm.

Kompozycja

Skład Nutelli różni się w zależności od kraju. Dokładniej, nie zmieniają się nieznacznie składniki, ale ich zawartość. Nowoczesny makaron odszedł daleko od swojego poprzednika, janduya, który zawierał tylko cukier, czekoladę i orzechy. Co jest teraz związane ze słynnym przysmakiem?

Cukier

Nutella zawiera cukier z buraków i trzciny cukrowej. Firma Ferrero ma surowe wymagania dotyczące zakupionych surowców. Cukier musi być czysty i mieć określony rozmiar kryształu. Firma współpracuje z niektórymi dostawcami od ponad 40 lat, a nowi przechodzą rygorystyczny proces selekcji. Zawartość cukru w ​​czekoladzie wynosi około 56%.

Olej palmowy

Olej palmowy pozyskiwany jest z owoców palmy Elaeis Guineensis, która rośnie w obszarze równikowym. Stosuje się go w nutelli, aby nadać pasty kremową konsystencję i podkreślić aromat innych składników. Olej różni się od innych rodzajów tłuszczów roślinnych tym, że po pewnym przetworzeniu ma neutralny smak i zapach. Kolejną zaletą jest specjalna tekstura, charakteryzująca się dobrą rozlewnością.

Producenci nutelli nie uwodorniają oleju palmowego, co zapewnia całkowity brak szkodliwych dla zdrowia tłuszczów trans.

Działa również jako biologiczny środek konserwujący, który wydłuża okres przydatności smakołyków, ponieważ nie ulega szybkiemu utlenianiu. Zawartość składnika w pastie wynosi około 19%.

Orzechy laskowe

Orzechy laskowe do przygotowania nutelli pochodzą głównie z małych gospodarstw w Turcji i we Włoszech. Zbiór rozpoczyna się na początku sierpnia, a kończy pod koniec września. Następnie orzechy są suszone, czyszczone i przenoszone do fabryki, gdzie są sortowane, czyszczone i kalibrowane.

Firma kupuje tylko cały orzech laskowy, który przed prażeniem jest dodatkowo sprawdzany pod kątem zgodności z normami jakości.

Smaż i zmiel je tuż przed dodaniem do pasty, aby zachować smak i aromat tak bardzo, jak to możliwe. Ciekawym faktem jest to, że zakupy orzechów laskowych Ferrero stanowią około 25% światowej sprzedaży orzechów laskowych. Udział masowy orzechów w nutelli wynosi około 13%.

Kakao

Kakao, z którego wytwarza się nutellę, pochodzi z zachodniej Afryki. Zbiór odbywa się przez cały rok. Są otwierane, ekstrahowane są nasiona miazgi, które są fermentowane przez około tydzień. Następnie ziarna są suszone i wysyłane do fabryk Ferrero. Po dokonaniu oceny właściwości organoleptycznych, fizycznych, chemicznych i mikrobiologicznych surowca jest on przekształcany w proszek kakaowy. Zawartość tego składnika wynosi około 7,4%.

Odtłuszczone mleko i serwatka

Według Ferrero, do produkcji nutelli mleko w proszku i serwatka podlegają znacznie większej kontroli niż wymaga tego prawo. Monitorowanie właściwości organoleptycznych surowców mlecznych odbywa się na kilku poziomach (u dostawcy, w przedsiębiorstwie w momencie dostawy, w centralnych jednostkach kontroli jakości) przy użyciu najnowocześniejszych metod. Udział mleka wynosi 6,6%.

Lecytyna sojowa

Lecytyna jest stosowana w nutelli jako emulgator. Otrzymuje się go z soi, która rośnie w Brazylii, Indiach i we Włoszech i nie uległa zmianom genetycznym (produkt nie zawiera GMO). Lecytyna zapewnia wyjątkową konsystencję pasty. Jego zawartość w przysmaku jest minimalna.

Vanillin

Skład nutelli zawiera smak identyczny z naturalną cząsteczką waniliny. Produkcja strąków wanilii nie wystarczy, aby zaspokoić rosnące światowe zapotrzebowanie na ten smak. W związku z tym przemysł cukierniczy ucieka się do syntezy pikantnych substancji. Puszka 400 g pasty zawiera około 0,08 g waniliny. Jego ilość jest minimalna, ale wystarczająca, aby stworzyć smak i zapach klasycznego makaronu i dodać końcowy akcent.

Podobnie jak wiele dużych firm produkujących popularne produkty, Ferrero zachowuje dokładną recepturę Nutelli z najwyższą pewnością. Ale jeśli chodzi o skład pasty, bardziej prawdopodobne jest, że można ją przypisać pastom do smarowania niż kremom czekoladowym.

Produkty powiązane

W branży cukierniczej istnieje wielu konkurentów Nutelli zarówno we Włoszech, jak i za granicą. Wśród najbardziej znanych analogów włoskich przysmaków można wymienić:

 • Merenda w Grecji;
 • Nusspli i Nudossi w Niemczech;
 • Alpella w Turcji;
 • Choconutta i Hazella w Kanadzie;
 • Biscochoc w Nowej Kaledonii (Francja). Włoskiej nutelli zakazano importu na wyspę w celu ochrony sprzedaży jej produktu.
 • Nocilla w Hiszpanii i Portugalii.

Do tej pory żadnemu z nich nie udało się przewyższyć popularnego makaronu. I na całym świecie, tylko z Nutellą kojarzy się aromat czekolady i orzechów.

Zawartość kalorii

Powiedzieć, że nutella jest dość pożywną ucztą, to nic nie mówić. Jego zawartość kalorii na 100 g wynosi aż 546 kcal, na które składają się:

 • Białka 6 g;
 • Tłuszcze 31,6 g;
 • Węglowodany 57,3 g.

Z całkowitej zawartości węglowodanów prawie 98% stanowią cukry, a tłuszcze - 30% nasycone. Są to kontrowersyjne substancje w diecie osób prowadzących zdrowy tryb życia. Systematyczne spożywanie dużych porcji pasty może prowadzić do wzrostu tkanki tłuszczowej.

Zalecana dzienna porcja nie powinna przekraczać 15 g dla dzieci, młodzieży i osób prowadzących aktywny tryb życia.

Ci, którzy mają problemy z przewodem pokarmowym, układem sercowo-naczyniowym, wysokim poziomem cukru lub cholesterolu, którzy nie poruszają się dużo w ciągu dnia, nie powinni w ogóle korzystać ze słynnej uczty.

W Stanach Zjednoczonych Ferrero został pozwany za fałszywe reklamy, że nutella jest dobra dla zdrowia. W kwietniu 2012 r. Firma zgodziła się wypłacić odszkodowanie w wysokości 3 mln USD i wprowadzić zmiany w reklamach w radiu i telewizji.

Przechowywanie

Bez względu na to, ile chcesz umieścić w lodówce otwarty słoik Nutelli, nie powinieneś tego robić, ponieważ:

 1. Duża ilość cukru w ​​produkcie działa jako środek konserwujący, zapobiegając rozwojowi mikroorganizmów.
 2. Tłuszcze z orzechów stają się bardzo lepkie po schłodzeniu, a pasta traci kremową konsystencję.

Tak więc otwarta nutella może być przechowywana w szafce w temperaturze pokojowej do daty ważności.

Domowy przepis

Producenci Nutelli mogą nas rzucić wyzwanie, ale możemy śmiało powiedzieć, że domowej roboty pasta czekoladowa jest znacznie bardziej przydatna niż zakupiona.

Przepis na Nutellę w domu jest dość prosty. Gotowy produkt nie będzie miał tak jasnego aromatu, ale jego smak zrobi bardzo przyjemne wrażenie. Aby przygotować 450 g makaronu, potrzebujesz:

 • Ciemna Czekolada - 100 g;
 • Mleko - 100 ml;
 • Masło - 80 ml;
 • Orzechy laskowe - 80 g;
 • Cukier - 100 g;
 • Szczypta waniliny.

Najpierw zmiel cukier z prażonymi orzechami laskowymi w blenderze. Lepiej jest zmielić składniki na proszek, ale jeśli chcesz poczuć kawałki orzechów, nie możesz zmiażdżyć do końca.

W rondlu na małym ogniu roztop masło z czekoladą i dodaj mleko. Po uzyskaniu jednorodnej masy wlej proszek orzechowo-cukrowy i ponownie wymieszaj. Gotuj przez 6-8 minut bez gotowania.

Napełnij nutellę domową słoikiem, zamknij pokrywkę i ostudź. W przeciwieństwie do zakupionego produktu makaron wytworzony we własnym zakresie musi być przechowywany w lodówce nie dłużej niż 2 tygodnie. Smakołyk jest stosowany jako dodatek do wątroby, chleba i owoców. Jest stosowany jako krem ​​do ciast i wypieków, a także jako nadzienie do naleśników.

Cena

Kup nutellę w dowolnym cywilizowanym kraju na świecie nie jest trudny. W ojczyźnie makaronu jego cena wynosi około 18 euro za 3 kg. W Rosji te same 3 kg można kupić za 1800-1900 rubli. Najczęściej kupowany pakiet 350 g kosztuje 300 rubli.

Na tym ujawniają się wszystkie sekrety słynnego makaronu. Pytasz: „Jaki jest jej sekret?” Chodzi o to, że nie ma tajemnic. W przeważającej części ludzie jedzą coś, co zaspokaja ich gusta, nie zwracając uwagi na zalety i wady produktów. Żyj odważnie, eksperymentuj rozsądnie, podróżuj płynnie i pamiętaj, co powiedziałby Władimir Majakowski: „Jedz nutellę, gdy jesteś młody i żyj w biegu. Starzejąc się i siedząc na krześle - zdecydowanie daj go wrogowi!”

Obejrzyj wideo: Czekoladowa pasta z ciecierzycy i orzechów + kilka pysznych zastosowań :: (Styczeń 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Włoskie desery, Następny Artykuł

Kapitan Costa Concordia uczy uczniów, jak nie panikować
Nauka

Kapitan Costa Concordia uczy uczniów, jak nie panikować

Były kapitan statku Costa Concordia, który został zniszczony u wybrzeży włoskiej wyspy Giglio, prawdopodobnie z jego winy, prowadzi wykład na Uniwersytecie Rzymskim na temat „rozwiązywania problemów”. Jest mało prawdopodobne, aby kapitan statku wycieczkowego Costa Concordia był spokojny i spokojny, kiedy jego statek dosłownie zatonął u wybrzeży wyspy Giglio w grudniu 2012 roku.
Czytaj Więcej
Włosi stworzyli ekspres do kawy pracujący w kosmosie
Nauka

Włosi stworzyli ekspres do kawy pracujący w kosmosie

Pierwsza włoska astronautka będzie pierwszą osobą, która wypije „włoskie espresso w kosmosie”. Słynna włoska marka Lavazza opracowała ekspres do kawy specjalnie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Włochy wniosły szczególny wkład w badania kosmosu na poziomie międzynarodowym, tworząc kawę, którą astronauci mogliby spożywać poza Ziemią.
Czytaj Więcej
Kim byli mieszkańcy Pompejów?
Nauka

Kim byli mieszkańcy Pompejów?

Po 1900 latach ofiary wybuchu wulkanu we włoskim mieście Pompei (Pompei) „pojawiły się” wśród ogółu społeczeństwa. W ciągu ostatnich kilku lat włoscy archeolodzy starannie zeskanowali i szczegółowo odnowili szczątki 86 osób, które zginęły podczas erupcji Vesuvio w 79 rne.
Czytaj Więcej
Włoscy naukowcy wynaleźli cement pochłaniający smog
Nauka

Włoscy naukowcy wynaleźli cement pochłaniający smog

Ostatni Oscar Innowacji w Berlinie przeszedł materiał opracowany przez włoskich naukowców i umożliwiający oczyszczenie miejskiego powietrza z zanieczyszczeń chemicznych. Według twórców 1000 m2 takiego cementu odpowiada 80 drzewom zimozielonym 17 czerwca 2014 r. Berlin zamieni się w stolicę innowacji. Niemieckie miasto będzie gospodarzem nagrody European Inventor Award Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), czyli innymi słowy Akademii Innowacji Technologicznych.
Czytaj Więcej