Włochy dla wszystkich

Najlepsze regiony Włoch dla koneserów wina

Włochy to kraj o bardzo długiej tradycji winiarskiej. Włosi twierdzą, że pierwsza winorośl pojawiła się w kraju około 1000 rpne, dlatego włoskie winiarstwo ma ponad trzy tysiące lat. Wydaje się, że włoskie ziemie zostały specjalnie stworzone do uprawy winogron - łagodny klimat, krajobraz, który zmienia się co kilkadziesiąt kilometrów, pasma górskie chroniące winnice przed zimnym północnym powietrzem. Nic dziwnego, że Grecy - pierwsi winiarze na Półwyspie Apenińskim - nazwali ten kraj Enotrią - „krajem wina”.

Przez wiele stuleci wytwarzanie wina w regionach Włoch było tylko tradycyjną praktyką chłopską, a samo wino było zwykłym dodatkiem do żywności, czymś takim jak woda lub herbata. W średniowieczu klasztory i małe gospodarstwa były zaangażowane w produkcję wina, głównie na własne potrzeby. I dopiero w połowie XX wieku włoskie winiarstwo obrało nowy kierunek, zajmując czołowe miejsce wśród światowych elit producentów wina.

Wydaje się, że powstają włoskie ziemie do uprawy winogron

Prawie każdy region Włoch produkuje własne wina o niepowtarzalnym smaku ze względu na różnice warunków klimatycznych i pogodowych, a także różne zestawy odmian winogron. Prawdziwi koneserzy wina od dawna identyfikują swoje ulubione regiony Włoch, w których warto szukać nowych smaków - zostaną one omówione.

Piemont

Piemont, położony u podnóża Alp, jest jednym z największych regionów winiarskich w kraju. Uprawia słynną odmianę winogron Nebbiolo, która jest podstawą słynnych win Gattinara, Barolo i Barbaresco. Nazwa odmiany pochodzi od słowa nebbia - mgła. Wynika to z wyglądu jagód pokrytych białawą aksamitną powłoką, a także z charakterystycznych warunków pogodowych regionu - we wrześniu, gdy winogrona dojrzewają, rano występują silne mgły, które zapewniają wysoką wilgotność, idealną do uprawy winorośli.

Winogrona we Włoszech zawsze były wysokiej jakości

Region ten produkuje głównie wina czerwone, doskonale uzupełniając bogatą i bogatą kuchnię piemoncką. Nie mniej znane na świecie są białe wina Piemontu, uzyskane z winogron Asti Spumante i Cortese - umiarkowanie słodkie, dobrze nadają się do wszelkich deserów. Ale być może najbardziej znanymi winami Piemontu są wermuty destylarni Martini & Rossi zlokalizowanej w Turynie, produkowanej od 1863 roku.

W latach 80. ubiegłego wieku w regionie zorganizowano sieć winnic, organizującą konferencje tematyczne i degustacje wina, co roku przyciągając uwagę około pół miliona turystów zainteresowanych winiarstwem. Winoteka znajduje się w zamkach lub zabytkowych rezydencjach, które organizują muzea wina, sale degustacyjne, restauracje z tradycyjną kuchnią piemoncką.

Winoteka znajduje się w zamkach, w których organizowane są sale degustacyjne i piwnice z winami.

Należy zauważyć, że Piemont jest znany nie tylko jako region uprawy winorośli, istnieje również najdłuższa włoska rzeka Po, a także Gran Paradiso i Monte Rosa - jeden z najwyższych szczytów górskich w Europie. Na terytorium Piemontu znajduje się ponad 50 rezerwatów przyrody i parków regionalnych, doskonałe ośrodki narciarskie, które nie są gorsze od francuskich Alp w ich naturalnych warunkach, a także wiele źródeł termalnych.

Toskania

Urocza Toskania, której krajobrazy ze wzgórzami i dolinami porośniętymi winnicami, małymi czerwono-brązowymi domkami i zielonymi gajami, stały się już klasyczne, położone w centralnej części kraju. Tutaj uprawiane są odmiany winogron, takie jak Sangiovese, z których uzyskuje się doskonałe czerwone wina o przyjemnej aksamitnej strukturze i wyraźnym owocowym aromacie, a Trebbiano jest białym winogronem, którego wina są lekkie, charakterystyczne kwasowe i ubogie w cukier.

Najbardziej znanym toskańskim winem jest Chianti (Chianti), wytwarzane na bazie winogron Sangiovese. Twórca Chianti - Baron Bettino Ricazoli - minister Toskanii, który później został premierem Włoch. To on skomponował zachwycający bukiet słynnego wina - tarta, a jednocześnie delikatny, o przyjemnej kwasowości i lekkich nutach wiśni, fiołków i dzikich jagód. Chianti butelkowano w dwulitrowych butlach w doniczkach z oplotem ze słomy, które służyły do ​​pieczętowania oliwy z oliwek i papierowych watów. Obecnie szanujący się producenci wina nie używają takich butelek.

Chianti butelkowano w dwulitrowych butelkach z doniczkami w kształcie dzbana plecionych słomą

Wyróżnia się spośród win Toskanii i Vin Santo (wina świętego) - białego wina deserowego, charakteryzującego się niezwykłym sposobem produkcji. Winogrona Trebbiano są zbierane dopiero po pełnym dojrzewaniu, suszone na słomie lub drewnianej podłodze prawie do stanu rodzynek, i dopiero wtedy wyciska się moszcz winogronowy, który jest przechowywany w drewnianych beczkach przez co najmniej trzy lata. Rezultatem jest doskonałe wino o aromacie orzechów, wanilii i suszonych owoców.

Oprócz produkcji wina w Toskanii szczególnie ceniona jest ogrodnictwo i kwiaciarstwo, a także produkcja oliwy z oliwek, kwitnienia, oliwy z Lukki, starożytnego miasta położonego w północnej części regionu.

Kampania

Kampania to najpiękniejszy region Włoch, położony na południu kraju. Wina z Kampanii są uważane za najstarsze - produkcja wina istniała tutaj jeszcze przed przybyciem Rzymian, a uprawiane winogrona były tak wysokiej jakości, że nawet bardziej rozwinięta Grecja używała ich do produkcji swoich win. Znaczną część ziemi uprawnej w regionie zajmują winnice.

Wrześniowa wilgotność w Piemoncie jest idealna dla winorośli.

Lwia część wszystkich win produkowanych w Kampanii jest zajmowana przez wina białe - do ich produkcji uprawiane są odmiany winogron Greco, Fiano i Aglianico. Świetne wino z winogron Greco Greco di Tufo - jedno z najjaśniejszych włoskich win.

Inną najstarszą odmianą winogron uprawianą w Kampanii jest czerwony Aglianico. Z tego winogrona uzyskuje się wino Taurasi - ciemne, bogate, o aromatach żywicy, ziemi i jeżyny. Wina Taurasi, niezależnie od tego, czy były butelkowane ostatnio, czy utrzymywane przez kilkanaście lat, fascynują wieloma pysznymi aromatami.

Lwia część wszystkich win produkowanych w Kampanii to wina białe.

Wina Sannio, Taburno i Salopaku z prowincji Benevento, Neapolitańskie Campi Flegrei, Salerno Cilento, a także wina produkowane na wyspach Capri i Ischia słyną również z wyjątkowo łagodnych warunków pogodowych na tych południowych wyspach, które są idealne do uprawy najlepszych odmian winogron.

Festiwale wina odbywają się często w miastach regionu Kampania, które są bardzo interesujące dla turystów: w lipcu odbywa się festiwal Aglianico w Taurasi, a we wrześniu miasto Tuffo zaprasza gości na festiwal Greco di Tuffo.

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy dla wszystkich, Następny Artykuł

Kalendarz festiwali i karnawałów we Włoszech w styczniu
Wakacje we Włoszech

Kalendarz festiwali i karnawałów we Włoszech w styczniu

Trudno wyobrazić sobie Włochy zimą bez wakacji, festiwali i festiwali. Wszyscy wiedzą, że mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego uwielbiają, a co najważniejsze, wiedzą, jak się bawić, zarażać wszystkich wokół żywym nastrojem, organizować zawody, ale nie tylko po to, aby znaleźć najlepszych, ale po prostu dobrze się bawić. Z roku na rok odbywa się wiele festiwali w krainie słońca i wina, poświęconych różnym tematom, muzyce, ludziom i różnym kulturom.
Czytaj Więcej
Najlepsze plaże w pobliżu Rzymu
Wakacje we Włoszech

Najlepsze plaże w pobliżu Rzymu

Jadąc do Rzymu na wakacje lub na wakacje, nie zapominaj, że w odległości 25 kilometrów od Wiecznego Miasta rozchodzą się fale Morza Tyrreńskiego (Mare Tirreno). Pół godziny pociągiem - i już jesteś na plaży. A wokół Rzymu jest wiele jezior ogrzewanych przez gorące włoskie słońce. A jeśli podczas spaceru wzdłuż rzymskich ulic istnieje chęć pływania - zawsze można to spełnić, a dżin nie jest do tego wymagany.
Czytaj Więcej
Wyspy Włoch na wakacje na morzu
Wakacje we Włoszech

Wyspy Włoch na wakacje na morzu

Ulubione trasy turystyczne we Włoszech przebiegają przez słynne duże miasta. Popularne są także wakacje na plaży na dużych wyspach, takich jak Sycylia (Sycylia) i Sardynia (Sardynia). Ale nie mniej interesująca jest znajomość wysp tego kraju, nie tak aktywnie rozwijanych przez turystów i oferująca spotkanie z dziewiczą przyrodą i naturalnym przebiegiem życia Włochów.
Czytaj Więcej