Włoskie desery

Tiramisu

Jeśli zapytasz ludzi z różnych krajów: „Jaki znasz włoski deser?”, Najprawdopodobniej większość z nich odpowie: „Tiramisu!” Ze względu na prostotę receptury i niezwykły smak stała się bestsellerem wśród słodkich potraw. Jest tak wiele opcji, że kilka lat temu powstało hobby: konieczne było zamówienie tiramisu w różnych restauracjach, aby uzupełnić smakową skarbonkę nowymi wrażeniami. We Włoszech mówią, że wszystkie rodziny republiki mają swój własny deser. Co więcej, wszyscy uważają, że przepis jego matki jest najlepszy.

Historia

Historia tiramisu jest stosunkowo krótka. Jest tak dobry, że kilka regionów Włoch walczyło o prawo do noszenia dumnego tytułu „Ojczyzna Tiramisu”: Toskania (Toskania), Piemont (Piemont) i Wenecja Euganejska (Wenecja Euganejska). Ale ostatni obszar wygrał z ogromnym marginesem.

Wielu historyków uważa, że ​​jego przepis został wymyślony w latach 60. XX wieku w restauracji Alle Beccherie w Treviso. Szef kuchni Roberto Linguanotto, nazywany Loli, który przez długi czas pracował w Niemczech jako cukiernik, połączył bawarskie przepisy na słodycze z włoską tradycją dawania dzieciom żółtka ubitego cukrem w celu ogólnego wzmocnienia. I tak powstał nowy deser. Po pewnym czasie Loli ponownie pojechał do Bawarii, ale miłość jego ojczyzny sprawiła, że ​​wrócił.

Koledzy z ironią zarzucali Roberto, który przybył do Włoch: „Dlaczego wymyśliłeś tiramisu? Teraz musimy pracować w pocie naszej twarzy, ponieważ klienci nie proszą o nic innego niż ten deser!”

Po raz pierwszy słowo „Tiramisu” pojawiło się na stronach włoskiego słownika Sabatini Coletti w 1980 roku. To dosłownie tłumaczy się jako „pull me up” (włoska wersja frazy „dopinguj mnie”). Ludzie z dzikimi fantazjami sugerują, że deser ma taką nazwę, ponieważ może działać jako afrodyzjak (zwiększyć popęd seksualny). W rzeczywistości Nazwa potrawy związana jest z jej wysoką wartością odżywczą.

Przepis na Tiramisu został po raz pierwszy opublikowany w 1983 r. W książce „Veneto Sweets” Giovaniego Kapnisty. W 1986 roku Paolo Zolli umieścił go w Słowniku dialektów jako słowo urodzone w regionie Veneto.

W 2006 r. Tiramisu zostało wybrane jako „przedstawiciel” Włoch w serii potraw „Słodka Europa” (lista deserów z różnych krajów Unii Europejskiej). 17 stycznia 2013 roku został uznany za oficjalne danie Międzynarodowego Dnia kuchni włoskiej.

Założenia i ich obalenie

Jedno z założeń przypisuje narodziny tiramisu w Sienie. Mówi się, że po raz pierwszy został przygotowany przy okazji wizyty Cosimo the Old Medici i nazwano go „zupą dla księcia”.

Ale jeśli nadal można potwierdzić użycie takiego składnika deseru, jak kawa (chociaż w tym czasie był on używany tylko jako napój), to mascarpone, pochodzący z Lombardii, i damskie palce (ciasteczka z francuskiego Sabaudii) były rzadko używane. Toskańscy cukiernicy z XVII-XVIII w. Poza tym ser miękki szybko zjełczał, nie mógł zostać dostarczony z Lombardii do Toskanii, ponadto użycie surowych jajek na deser jest mało prawdopodobne. Brak metod przechowywania zwiększał ryzyko salmonellozy.

„Zupa księcia” nie jest wspomniana w tak klasycznej książce kucharskiej, jak „Nauka gotowania i sztuki jest dobra” (La Scienza in cucina e l'arte di mangiar bene) Pellegrino Artusi.

Inna wersja mówi, że tiramisu został stworzony w Turynie, aby wspierać hrabiego Cavour w jego próbach zjednoczenia Włoch. Po pierwsze, połowa XIX wieku nie świeciła obecnością lodówek, co wyklucza możliwość przechowywania produktu. Po drugie, nie ma dokumentów potwierdzających tę teorię.

Włoski szef kuchni Carminantonio Giannacone, obecnie mieszkający w Stanach Zjednoczonych, twierdzi w artykule Washington Post z 2007 roku, że wynalazł słynny deser podczas pobytu w Trevisio. Takie samolubne oświadczenie nie miało dowodów i zostało szybko obalone.
Istnieje wiele innych włoskich zakładów, które starają się przywłaszczyć autorstwo przepisu tiramisu, ale żaden z nich nie ma stabilnej gleby.

 • Chcesz dowiedzieć się, jak zrobić prawdziwe tiramisu? Zalecamy udział w warsztatach tiramisu w Rzymie z profesjonalnym cukiernikiem.

Domowy przepis

Obecnie istnieje wiele odmian tiramisu. Ale aby stworzyć swój niepowtarzalny deser, musisz znać podstawę - klasyczny przepis.

Do oryginalnego tiramisu potrzebne będą następujące składniki:

 • 500 g „Mascarpone”;
 • 250 g ciasteczek „Lady's finger”;
 • 80 g cukru;
 • 4 jajka
 • 1 filiżanka kawy;
 • Niesłodzony proszek kakaowy do posypania (do smaku).

Inwentaryzacja przygotowania jest dość prosta: mikser, filiżanka do kawy i forma tiramisu.

W rezultacie otrzymasz prawie 1 kg ciasta, które możesz nakarmić 6 osób.

Gotowanie

Zacznijmy rzeźbić tiramisu:

 • Przygotuj mocną kawę i ostudź do temperatury pokojowej;
 • Ubij żółtka z cukrem na gładką masę (mieszanka powinna się rozjaśnić);
 • Wymieszaj mascarpone, który do tej pory znajdował się w lodówce (!), Z masą jajeczno-cukrową i na żądanie wyślij ponownie do lodówki;
 • Zanurz po kolei palce w kawie. Ciastka nie powinny płynąć. Musi być tylko lekko nasycony;
 • Weź formę i ułóż na przemian warstwę ciastek, warstwę mascarpone, aż składniki będą gotowe. Ostatni musi być kremowy;
 • Posyp powstały placek kakaowy i wstaw do lodówki na co najmniej 2 godziny. Idealną opcją jest wytrzymanie przez noc.

Zawartość kalorii w gotowanym deserze na 100 g wynosi 384 kcalskładający się z:

 • Białko 8 g;
 • Tłuszcz 28 g;
 • Węglowodany 25 g.

Jeśli zdecydujesz się podzielić tiramisu na 6 osób, musisz pogodzić się z faktem, że w swojej porcji (157 g) będzie około 600 kcal. Ale uwierzcie mi, to taki drobiazg w porównaniu z jego boskim smakiem.

 • Zobacz także: Włoski przepis na tiramisu

Rekomendacje

Klasyczny kształt tiramisu jest okrągły, chociaż damskie palce lepiej nadają się na prostokątny deser. Dlatego radą przy wyborze odpowiedniego pojemnika jest wybranie opcji szkła, gdy tylko jest to możliwe. Preferowany jest wyłącznie ze względów estetycznych: aby pokazać pięknie ułożone warstwy.

Jeśli nie możesz znaleźć „Pani palców”, zrobi to każdy wariant ciastek biszkoptowych. Innym sposobem jest upiecz biszkopt o grubości około 1 cm i pokroić w prostokąty o wymiarach 2 x 10 cm. Lepiej nie zanurzać go w kawie, ale posypać.

Gotowanie mascarpone w domu jest również proste. Możesz o tym przeczytać w naszym artykule „Mascarpone - delikatny włoski ser”.

Nowoczesne wersje

We współczesnych interpretacjach tiramisu ma znacznie większą liczbę składników. Często używane bity białka zmieszane z mascarpone sprawiają, że krem ​​jest lżejszy, grubszy i bardziej zwiewny.

Do kawy impregnowanej dodaje się likier lub wino wzmocnione, takie jak Marsala. Tylko rezerwacja, ta wersja nie nadaje się do leczenia dzieci. Na wakacje dla dzieci lepiej zastąpić kawę napojem z kakao.

Jedna wersja przewiduje ubijanie jaj w łaźni wodnej. W ten sposób patogenne mikroorganizmy są zabijane, a czas przechowywania deseru jest wydłużony.

Istnieją przepisy na tiramisu z jagodami, bananem, cytryną, czekoladą, ananasem, jogurtem, malinami, kokosem, a nawet piwem. Jeśli masz swoje ulubione gadżety, a następnie dodając je do deseru, możesz ugotować własne, idealne tiramisu.

Popularność

Dziwne, jak mogłoby się to wydawać, tiramisu zyskało dużą popularność w Królestwie Środkowym. Według statystyk internetowych obecnie Ponad 14 milionów przepisów na desery opublikowano na chińskich stronach kulinarnych. A to prawie 5 razy więcej niż w języku włoskim.

Tiramisu nie zatrzymało się jednak w samych Chinach. Istnieje około 19 milionów referencji w języku angielskim, 9 milionów w języku francuskim, niemieckim i hiszpańskim. Wskazuje to na niezwykły sukces prostego i smacznego dania na słodycze.

Oczywiście możesz spróbować tiramisu w domowych restauracjach, możesz to zrobić sam, ale nic nie przebije włoskiego deseru przygotowanego w jego ojczyźnie. Prowadź życie z dobrocią, kochaj otwarty umysł, słodko podróżuj i pamiętaj, jak kulinarna Loli powiedziała: „Oślepiłam go przed tym, co było! A potem, co było, zakochałam się w całym świecie!”

Obejrzyj wideo: PRO8L3M - Tiramisu (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Włoskie desery, Następny Artykuł

Bazylika Santa Maria in Aracheli
Włochy

Bazylika Santa Maria in Aracheli

Santa Maria in Aracheli to piękna bazylika na Kapitolu. Prowadzą do niego wielkie schody, stworzone jako znak wyzwolenia Rzymu z zarazy. Kościół został zbudowany w VI wieku na miejscu świątyni Junona, tej samej, w której żyły gęsi, które uratowały Rzym przed Galami. I to nie wszystko! Michał Anioł i Donatello, kolumny ze starych (przedchrześcijańskich) świątyń Rzymu i ...
Czytaj Więcej
Wróć do Salerno: część II
Włochy

Wróć do Salerno: część II

Tak więc, drodzy czytelnicy, kiedy ostatni raz spacerowaliśmy po historycznym centrum nadmorskiego Salerno, cieszyliśmy się pięknem promenady, Villa Comunale i teatru Verdi. Cóż, teraz możesz zafundować sobie coś smacznego. Ale hej, miej trochę cierpliwości i nie idź do pierwszego baru lub osterii, na którą się natkniesz.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi
Włochy

Galeria Uffizi

Galeria prezentuje nieocenione dzieła Leonarda „Adoracja Trzech Króli” i „Zwiastowanie”; Jedynym znaczącym obrazem Michała Anioła jest tondo przedstawiające Świętą Rodzinę. Muzeum Uffizi ma najbardziej pouczającą na świecie kolekcję obrazów Botticellego. Na tle Galerii Uffizi (Galleria degli Uffizi), Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi) jest najsłynniejszym florenckim muzeum sztuki.
Czytaj Więcej
Bazylika San Giovanni in Laterano
Włochy

Bazylika San Giovanni in Laterano

Bazylika Laterańska to Katedra Rzymska, „Basilica maior” z krzesłem biskupa i tronem papieża. Oto jedna ze starożytnych relikwii chrześcijańskich - Skała Świętego Mikołaja (Święte Schody), wzdłuż której Chrystus wstąpił na sąd Piłata. Bazylika św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano (Bazylika San Giovanni in Laterano), fot. R4all Katedra św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano lub Bazylika Laterańska (Bazylika San Giovanni in Laterano - Bazylika San Giovanni in Laterano) spotyka kolosalną orientalną fasadę w 1735 r., Alessandro Galilea.
Czytaj Więcej