Regiony Włoch

Cagliari - stolica Sardynii we Włoszech

Cagliari to stosunkowo małe włoskie miasto. Położone jest w środku przytulnej i malowniczej doliny na południowym wybrzeżu Sardynii. Mimo całej swojej zwartości Cagliari jest centrum administracyjnym wyspy Sardynii. Skomplikowana i bardzo kolorowa historia miasta, zakorzeniona w starożytności, pozostawiła nam bogate dziedzictwo kulturowe. Dzięki Cagliari Włochy otrzymały kolejny potężny punkt przyciągania dla turystów z całego świata.

Jak dostać się do stolicy Sardynii Cagliari

Jeśli zamierzasz odwiedzić Cagliari, musisz najpierw dotrzeć na samą wyspę. Najszybsza i najkrótsza trasa wiedzie drogą powietrzną. Dzięki temu można od razu znaleźć się prawie na przedmieściach Cagliari - międzynarodowe lotnisko Elmas znajduje się zaledwie 7 km od centrum miasta.

Elmas obsługuje loty kilkudziesięciu tanich linii lotniczych. To prawda, że ​​nie ma bezpośrednich regularnych lotów z Rosji i Ukrainy na lotnisko Cagliari. Będziesz musiał dokonać jednej zmiany, na przykład na lotnisku Fiumicino w Rzymie.

Możesz wybrać najbardziej odpowiednie opcje lotu i czasu w poniższym formularzu.

Oprócz lotniska Elmas w pobliżu Cagliari na Sardynii znajdują się również inne lotniska. Możesz polecieć do Olbii lub Alghero, a następnie dostać się do Cagliari drogą lądową - pociągiem lub autobusem. Główny dworzec kolejowy i autobusowy w Cagliari znajduje się na Piazza Giacomo Matteotti. Przepływa tutaj cały ruch publiczny ze wszystkich kierunków wyspy.

Koszt biletów może być bardzo różny i nie zależy tylko od przebiegu. Na przykład trzygodzinna podróż do Iglesiasu kosztuje 2-3 euro, zaś w połowie drogi autobusem do Oristano 6-9 euro.

Lotnisko Elmas znajduje się 7 km od Cagliari

Opracowany na Sardynii i kolei. Możesz sprawdzić rozkład lotów i ceny biletów, a także zarezerwować bilety na żądany lot na stronie internetowej Omio.ru.

Innym sposobem dotarcia do Cagliari jest prom. Nocne liniowce z Civitavecchia w Neapolu, a także z sąsiedniej wyspy Sycylii, kierują wody Morza Tyrreńskiego na południowe wybrzeże Sardynii. Wiadomość jest nieregularna. Harmonogram i koszt biletów najlepiej znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika

Wreszcie, jeśli podróżujesz własnym lub wynajętym samochodem, możesz dostać się do Cagliari na Sardynii autostradą SS131 Carlo Felice przez Sassari i Oristano lub autostradą SS130 przez Iglesias.

Gdzie się zatrzymać w Cagliari

Opcje zakwaterowania w Cagliari - dużo. Od niedrogich pensjonatów po luksusowe apartamenty i hotele o różnym stopniu sławy. Ceny pokoi w pensjonatach zaczynają się od 35 euro za noc (2018). Ceny minimalne za pokoje w hotelach 3-gwiazdkowych są średnio dwa razy wyższe - od 65 euro za noc. W segmencie cenowym „budżetowym” przewaga hoteli nad pensjonatami jest dość niewyraźna, a często dobry pensjonat może dawać szanse na komfort i opcje droższego hotelu.

W każdym razie jest wiele do wyboru. Elastyczny system filtrów i opinie gości pomogą Ci stworzyć własny widok i dokonać świadomego wyboru. Aby znaleźć najlepsze zakwaterowanie w Cagliari, po prostu kliknij poniższy link.

Zwiedzanie Cagliari

Podobnie jak wiele innych miast we Włoszech, Cagliari jest dosłownie zalane starożytnymi zabytkami. Począwszy od czasów starożytnego Rzymu, prawie każda epoka pozostawiała coś w mieście. A teraz podróżując po kraju, możesz cieszyć się tymi bezcennymi artefaktami.

Katedra

Katedra św. Mary jest prawdziwą ozdobą stolicy Sardynii Cagliari. Jest to rodzaj centrum architektonicznego, które tworzy nastrój dla reszty zespołu budynków i budowli, a także bardzo poważne centrum pielgrzymkowe. To tutaj znajduje się bezcenna chrześcijańska relikwia - ciernie z korony cierniowej Jezusa Chrystusa.

Katedra św. Maryja do Cagliari

Wszystko zaczęło się od starej fortecy i małego kościoła Mariackiego na jego terytorium. Od tego czasu cytadela była wielokrotnie rozbudowywana i przebudowywana, a mały kościółek otrzymał w XIII wieku. Status katedry urósł do tej wspaniałej budowli, która wznosi się teraz ponad historyczne centrum miasta.

Rzymski amfiteatr

Pomimo czcigodnego wieku (około 2 tysięcy lat), charakterystyczna „pieczęć” wielkiego Cesarstwa Rzymskiego - amfiteatr - jest dobrze zachowana w Cagliari do dziś. Jego powierzchnia jest imponująca - około 6 tysięcy metrów kwadratowych. metrów.

W czasach starożytnego Rzymu odbywały się tutaj wszystkie spektakularne wydarzenia typowe dla tamtych czasów - sport, walki gladiatorów, publiczne egzekucje. Obecnie amfiteatr Cagliari z powodzeniem spełnia swoją bezpośrednią funkcję, choć bez rozlewu krwi - w sezonie letnim odbywają się tu koncerty, przedstawienia teatralne i inne wydarzenia kulturalne.

Spektakularne występy odbywają się na scenie rzymskiego amfiteatru do dziś.

Muzeum archeologiczne

Miłośnicy muzeów nie będą obojętni na wycieczkę do Narodowego Muzeum Archeologicznego w Cagliari. To muzeum, znajdujące się na placu Arsenalnaya, jest uważane za największe muzeum historyczne na Sardynii. Najciekawszą rzeczą na wystawie jest kolekcja bronzetti - unikatowa dla postaci wyspiarskich z epoki Nurag, które opowiadają o życiu starożytnych Sardynii.

Wieża Torre del Elephante

Podobnie jak inne średniowieczne miasta we Włoszech, Cagliari nabyło ufortyfikowane mury miejskie z wieżami.

Szczególnie interesująca w twierdzy jest wieża Torre del Elephante („Wieża Słonia”), na którą z pewnością trzeba się wspinać. Wieża ma swoją nazwę dzięki rzeźbie słonia, umieszczonej na jednej ze ścian na wysokości 10 metrów.

Wieża zyskała swoją nazwę dzięki niepozornej postaci słonia na fasadzie

Ta wieża, a także dwie inne - Torre di San Pankrazio i Torre del Aquila - została zbudowana przez architekta Giovanni Capula w ramach kompleksu obronnego miasta. W tamtych czasach Cagliari był częścią Leaning Republic of Pisa i był bardzo zirytowany przez piratów genueńskich i Saracenów.

Bastion San Remy

Kolejnym niezwykle uderzającym zabytkiem architektury Cagliari we Włoszech jest Bastion San Remy. Wydawałoby się to wyjątkowe? Żadne znaczące wydarzenia historyczne praktycznie nie są związane z tym budynkiem - nie był to ośrodek historycznych bitew, nie przechowywano żadnych zabytków, nie wiązano z nim lokalnych legend.

Taras widokowy znajduje się na bastionie San Remy

Przyciąga bastion dzięki tarasowi widokowemu, który oferuje wspaniałe widoki na dolne miasto, ogród i wybrzeże. W cieplejszych miesiącach na tarasie znajduje się przytulna kawiarnia z doskonałą kuchnią i muzyką na żywo.

Molentargus Park

Nie tylko włoskie Cagliari słynie ze swojej historii. Niesamowita przyroda - to kolejna wartość obszaru, na którym znajduje się miasto. A miejscem najgęstszej koncentracji piękna przyrody jest Regionalny Park Przyrody Molentargius.

W parku Molentargus znajdują się zbiorniki wodne ze słoną i słodką wodą

Są jeziora ze słoną i słodką wodą, co sprawia, że ​​ekosystem parku jest niezwykle dynamiczny. Możesz przyjechać do parku o każdej porze roku i za każdym razem znaleźć coś nowego i pięknego.

Ogród botaniczny

Kontynuując temat dzikiej przyrody, nie można nie wspomnieć o Ogrodzie Botanicznym na Uniwersytecie. Ta zielona oaza została otwarta w 1866 roku dzięki staraniom studentów i wykładowców. Obecnie rośnie tu ponad 2 tysiące gatunków roślin, w tym egzotycznych. Na terenie znajduje się także niezwykłe muzeum zielników, które zawiera około 50 tysięcy wszystkich rodzajów suszonych próbek, które kiedyś rosły na terenie Ogrodu Botanicznego.

Obszar nasypu i przystani

Cagliari nie byłoby miastem portowym bez promenady wyposażonej do spacerów. Znajduje się w historycznej dzielnicy Marina di Cagliari, gdzie od dawna znajdują się domy lokalnych pracowników portowych.

Marina di Cagliari jest uważana za najstarszą w mieście

Teraz stare domy zajmują modne sklepy, przytulne kawiarnie i restauracje, w których można nie tylko dobrze się bawić, ale także podziwiać zachwycający zachód słońca.

Kuchnia i restauracje

Z zabytków wrócimy do codziennych spraw. Odwiedzanie Cagliari i niesmakowanie prawdziwej sardyńskiej kuchni to przestępstwo. Ponadto można go znaleźć zarówno w centrum, jak i na promenadzie. Szczególnie popularne są tu owoce morza. Lokalnymi przysmakami są skorupiaki (cocciula), które tradycyjnie podawane są z kuskusem, spaghetti lub faszerowane czosnkiem i oliwą z oliwek.

Inne popularne dania rybne to sa cassola - zupa rybna z tuńczykiem i kawiorem z barweny, kampidanese - homar z sosem i scabbecciu - smażona ryba w ostrym sosie.

Owoce morza zawsze można znaleźć na stole w Cagliari i na Sardynii jako całości

Oprócz owoców morza w lokalnym menu można również znaleźć spaghetti, które tradycyjnie podaje się z pomidorami i tartym chlebem, malloreddus - sardyńskie pierogi lub impanady - danie z warzyw nadziewane mięsem mielonym.

Mówiąc o mięsie, nie jest trudno go znaleźć w Cagliari. W każdej lokalnej restauracji jedzący mięso będą mogli spróbować gulaszu jagnięcego lub słynnej pieczonej świni „porceddu”.

Na deser pardulas - słodycz z serem, seadas - smażone ravioli z miodem i rodzynkami lub pabassinas - odpowiednie są chrupiące ciasteczka z rodzynkami.

Picie całej tej obfitości jest najbardziej odpowiednie przy lampce lokalnego dobrego wina. Na szczęście nie będzie problemów z Cagliari.

Wakacje na plaży

I na koniec warto pamiętać, że Cagliari we Włoszech to także wspaniały kurort nadmorski. Plaża Poetto jest uważana za najbardziej ulubioną wśród wczasowiczów.

Piaszczysta plaża Il Poetto - popularne miejsce na wakacje w Cagliari

Inne pobliskie plaże na tym samym poziomie to Chia i Villasimius, ale trzeba będzie do nich dotrzeć już w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Cagliari na południowy zachód i wschód.

Inne ciekawe artykuły:

Obejrzyj wideo: SARDINIA. SARDYNIA CAGLIARI (Kwiecień 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Regiony Włoch, Następny Artykuł

Terracina - nadmorski kurort pod Rzymem
Regiony Włoch

Terracina - nadmorski kurort pod Rzymem

Terracina to małe miasteczko w środkowych Włoszech, w regionie Lacjum pod Rzymem. Jest tak starożytny, że można tu znaleźć przedmioty sztuczne znacznie starsze niż sam Rzym. Ponadto piaszczyste wybrzeża Terraciny są myte przez ciepłe i czyste wody Morza Tyrreńskiego, co czyni go cudownym kurortem nadmorskim.
Czytaj Więcej
Livorno - miasto portowe w północnych Włoszech
Regiony Włoch

Livorno - miasto portowe w północnych Włoszech

Livorno to włoskie miasto położone na północno-zachodnim wybrzeżu Półwyspu Apenińskiego. To duże miasto portowe, znane od XVI wieku. Większość urlopowiczów znajduje się w Livorno w drodze do bardziej popularnych miast Toskanii - Florencji, Pizy lub Lukki. Niemniej jednak, jeśli los przywiózł cię na jeden dzień do tego włoskiego miasta, masa interesujących zabytków Livorno z łatwością pozwoli ci zanurzyć się w zwykłym włoskim życiu.
Czytaj Więcej
Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić
Regiony Włoch

Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić

Od doskonałego wykonania produktów biurowych i rzemieślniczych po złoto i skórę, Florencja jest idealnym miejscem dla wymagających klientów. BlogoItaliano próbował znaleźć kilka pomysłów, gdzie pójść, aby kupić to, co oferuje Florence. Aby kupić rzeczy i artykuły gospodarstwa domowego, które są dostępne dla zwykłych śmiertelników, powinieneś najechać ulice wokół Piazza della Repubblica, takie jak na przykład Via Calimala.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej