Włochy

Jak dostać się z Rzymu do Florencji

Czy byłeś w Rzymie od kilku dni i odwiedziłeś prawie wszystkie zabytki miasta i Watykanu? A może interesuje Cię pomysł odwiedzenia Florencji, miasta sztuki? Zobacz moje instrukcje, jak to zrobić.

Florencja

Biorąc pod uwagę niewielką odległość między Rzymem a Florencją, około 280 km, turyści często je widzą podczas jednej podróży. Powiem ci, jak dotrzeć z jednego miasta do drugiego na wszystkie możliwe sposoby, na każdy gust i każdą kieszeń.

Pociąg ekspresowy to najszybsza i najwygodniejsza opcja

Express Frecciarossa

Codziennie z Rzymu do Florencji odjeżdża ponad sześćdziesiąt pociągów. Dlatego wybór odpowiedniego pociągu nie jest trudny.

Frecciarossa Express zabierze Cię do miejsca docelowego za 1 godzinę 30 minut, a pociągi lokalne i regionalne podróżują 2-5 godzin. Pierwszy pociąg odjeżdża z Rzymu (i z Florencji) około 6 rano, a ostatni około 9 wieczorem. Przerwy między pociągami wynoszą około 15 minut.

Pociągi z Trenitalii, państwowego przewoźnika, odjeżdżają do Rzymu z głównego dworca kolejowego Termini, obok stacji metra Termini oraz ze stacji Tiburtina, 100 metrów od stacji metra Roma Tiburtina. A we Florencji przyjedź na główny dworzec kolejowy Santa Maria Novella (Santa Maria Novella), który znajduje się w centrum miasta, i na stację Rifredi.

Pociągi z Rzymu do Florencji (i odwrotnie) mogą być obsługiwane przez prywatną firmę Italo. Przewoźnik państwowy Trenitalia i prywatny przedsiębiorca Italo konkurują ze sobą, więc porównaj ceny obu przewoźników, mogą być ciekawe oferty specjalne i promocje.

Pociąg Italo

Zobacz harmonogram i opcje taryf, łatwo kupuj bilety na stronach przewoźników Trenitalia i Italo.

Bilety

Bilety można kupić w automatach i bezpośrednio w kasach kolejowych na dworcach kolejowych, a także w przedstawicielstwach Italo (tam również się znajduje, pomarańczowe logo firmy z zająca). Przed wejściem do pociągu sprawdź poprawność biletu.

Koszt biletu w jedną stronę dla dorosłych wynosi od 29 €, cena zależy od pociągu, punktu odjazdu i godziny. Aby zaoszczędzić na biletach, musisz je wcześniej kupić w Internecie. Im szybciej, tym taniej. Jak kupić bilety na pociąg we Włoszech, napisałem tutaj.

Bilet elektroniczny musi zostać wydrukowany lub zapisany w telefonie, aby sterowniki mogły zeskanować kod kreskowy z ekranu telefonu komórkowego.

Wagony są wygodne, z wygodnymi siedzeniami i klimatyzacją, są toalety i automaty z napojami i przekąskami.

Samoloty - kontrowersyjna opcja dla wygody i szybkości

Czas lotu z Rzymu do Florencji wynosi 55 minut. Ale do tego czasu musisz wydłużyć czas na drodze do rzymskiego lotniska Fiumicino (L'aeroporto di Roma Fiumicino), które jest 30 km od centrum miasta (pisałem tutaj, jak dostać się z lotniska Fiumicino do Rzymu) oraz z lotniska Florentine Peretol (Aeroporto di Firenze-Peretola), jest 5 km od centrum; dodać 1-2 godziny, aby ukończyć niezbędne procedury na lotnisku po przylocie i odlocie.

Bilety

Lepiej jest kupować bilety za pośrednictwem znanych wyszukiwarek linii lotniczych, na przykład aviasales.ru, w których można porównywać ceny różnych przewoźników i agencji, a następnie kupować bilet online bez prowizji. Nie zapomnij wydrukować biletu i zabrać go ze sobą w podróż.

Bilety można kupić bezpośrednio na stronie internetowej krajowego przewoźnika lotniczego Alitalia, którego samoloty wykonują codziennie 1-2 loty z Florencji i Rzymu. Sprawdź aktualny harmonogram rezerwacji biletów online na stronie.

Za lot w jedną stronę będziesz musiał zapłacić od 67 €.

Okazuje się, że samolot jest jedną z najdroższych opcji podróży z Rzymu do Florencji.

Autobusem

Autobusy Eurolines

Z Rzymu do Florencji (i odwrotnie) można dojechać autobusami Flixbus. Podróż trwa 3-4 godziny. Markowe białe autobusy odjeżdżają z dworca autobusowego Tiburtina w Rzymie i przyjeżdżają na dworzec kolejowy Santa Maria Novella we Florencji.

Bilety

Sprawdź rozkład jazdy i rezerwuj bilety na oficjalnej stronie przewoźnika. Bilet elektroniczny musi zostać wydrukowany. Możesz także kupić bilety w kasach na dworcu autobusowym i kolejowym oraz w punktach informacyjnych.

Cena biletu:
pełny bilet w jedną stronę - około 12 €.

Możesz sprawdzić dostępność biletów, porównać ceny różnych przewoźników na stronie GoEuro.

Lokalne firmy autobusowe w Rzymie i Florencji również oferują swoje usługi. Szczegółowe informacje można uzyskać na dworcach kolejowych i biurach podróży miasta.

Samochodem

Jak dojechać z Rzymu do Florencji samochodem

Z Rzymu do Florencji (lub odwrotnie) trzeba będzie dojechać autostradą A1 Firenze Nord, kierując się znakami „Firenze” (Florencja) lub „Roma” (Rzym). Droga płatna kosztuje w jedną stronę około 25 €. Czas podróży wynosi około 3 godzin (z wyłączeniem korków i postojów). Chociaż stacje benzynowe są powszechne, benzyna nie jest tania.

Jeśli planujesz jechać wzdłuż Toskanii oprócz Florencji i Rzymu, a masz małą firmę, wycieczka wynajętym samochodem może być świetnym rozwiązaniem.

Tutaj możesz tanio wypożyczyć samochód.

Nowym i bardzo popularnym w Europie sposobem przemieszczania się z jednego miasta do drugiego bez wydawania dużych pieniędzy jest skorzystanie z „gościnności” kierowcy, który jedzie we właściwym kierunku. Poszukaj kogoś, kto zabierze Cię z Rzymu do Florencji na wyspecjalizowanych stronach, na przykład blablacar.it (jest również w języku rosyjskim, ale pamiętaj, że będziesz musiał uzgodnić szczegóły w języku włoskim).

Obejrzyj wideo: Mała Czarna w podróży - odcinek VII - Włochy - Rzym (Luty 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety
Regiony Włoch

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety

Miejsce pamięci całej Sycylii - tak krótko, ale zwięźle, można opisać Dolinę Świątyń w Agrigento. Tutaj nawet pył pod stopami wydaje się być nieskończenie starożytny, święty, modlitwy i ... poplamiony krwią niezliczonych i bezimiennych niewolników, którzy wznieśli ogromne starożytne świątynie, obrońców Aragragas, którzy walczyli do końca o swoje mury, setki i tysiące ofiar nieubłaganych władców - od tyranów po gubernatorów cesarza.
Czytaj Więcej