Regiony Włoch

Miasto Ankona we Włoszech: atrakcje, plaże, kuchnia, jak się dostać

Ankona to miasto na zachodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego we Włoszech, stolica prowincji Marche i duży port międzynarodowy. Z Ankony kursują promy do sąsiedniej Grecji, Czarnogóry, Chorwacji, Turcji i Albanii. Około miliona turystów odwiedza to małe miasto rocznie.

Ankona to jednak nie tylko miasto portowe. Ma również wspaniałe zabytki w centrum i wspaniałe plaże, zarówno dla entuzjastów nurkowania i rodzin z dziećmi, jak i doskonałą kuchnię rybną. Bliskość Ankony z Bolonii, Florencji i Wenecji pozwoli Ci z łatwością urozmaicić wakacje na plaży.

Jak dostać się do Ankony we Włoszech

Ankona ma własne międzynarodowe lotnisko Falconara, 12 km od miasta, ale bezpośrednie loty pasażerskie z Rosji i Ukrainy jeszcze tu nie latają. Najbliższe lotnisko znajduje się w Rimini, skąd droga do Ankony zajmuje półtorej godziny.

Znajdź bilety do Rimini w poniższym formularzu. Nieco dalej znajdują się lotniska w Wenecji i Bolonii.

Z Rimini można dotrzeć do Ankony pociągiem ze stacji kolejowej Stazione di Rimini (Ancona Centrale terminus). Pociągi kursują regularnie w krótkich odstępach czasu.

Jednak radzimy wynająć samochód na lotnisku. Samochód daje większą elastyczność i możliwości, możesz łatwo przemieszczać się między miastami we Włoszech, bez czekania na transport publiczny. Często wynajem samochodu jest tańszy niż liczne przejazdy kolejowe. Dla tych, którzy planują wynająć samochód, zalecamy przeczytanie artykułu „Wynajem samochodu we Włoszech: wszystko, co musisz wiedzieć, rezerwując samochód”.

Samochodem z Rimini należy jechać autostradą A14 Bologna-Taranto. Ten utwór jest płatny. Istnieje bezpłatna i przyjemniejsza alternatywa - trasa SS16, która biegnie wzdłuż wybrzeża.

Hotele w Ankonie

W Ankonie nie ma wielu hoteli, ale wszystkie z nich zadowolą dobrą obsługą i rozsądnymi cenami. Jeden z najlepszych w Ancon można uznać za hotele:

• Ego Hotel

• SeePort Hotel

Możesz również wybrać odpowiedni hotel w zależności od preferencji, korzystając z linku poniżej.

Jeśli jednak wizyta w Ankonie wiąże się z wakacjami na morzu, zalecamy pobyt w sąsiednich miejscowościach wypoczynkowych Portonovo, Sirolo lub Numan. Tutaj znajdują się wspaniałe plaże i hotele wypoczynkowe na wybrzeżu.

Plaże w Ankonie

Ze względu na bliskość portu i linii kolejowej centrum Ankony nie jest zbyt atrakcyjnym miejscem na wakacje na plaży, lepiej wybrać się na obrzeża lub do sąsiednich miejscowości, gdzie morze jest czystsze, a infrastruktura plażowa lepsza.

Na północnych obrzeżach miasta leży piękna plaża Palombina. Morze jest płytkie, dobrze się rozgrzewa, wybrzeże jest pokryte piaskiem. Plaża jest idealna dla rodzin z dziećmi. Można się tu dostać podmiejskimi autobusami jadącymi na północ.

Inną znaną plażą miejską jest Passeto. Otoczony jest skałami i rafami, oto słynna „Rafa Kwadratowa” i „Tron Papieża”. Plaża Passeto jest częściej wybierana przez nurków i entuzjastów nurkowania.

Ale być może najpiękniejszą plażą Ankony jest Three Sisters. Znajduje się 20 km od miasta i można się tam dostać tylko wodą. Od wielu lat ta plaża znajduje się na liście najlepszych włoskich plaż.

Atrakcje Ankona

Mieszkańcy są bardzo wrażliwi na swoje dziedzictwo kulturowe i historyczne, zachowując je i ulepszając. W Ankonie zachowało się wiele zabytków, mimo że wiele z nich zostało poważnie uszkodzonych podczas bombardowania podczas II wojny światowej.

Do notatki. Instrukcje dotyczące pobierania dowolnej karty z Internetu i używania jej offline

Najstarsze budynki

Miasto zostało założone przez Dorian, którzy przypłynęli tu z greckiego Syrakuz. Jednak prawie nic nie pozostało w pamięci o tym, że Grecy tu byli. Około dwa wieki później flota rzymska zacumowała w porcie Ancon.

Łuk Trajana w Ankonie (Włochy)

Rządy rzymskie sięgają czasów świetności miasta. Wtedy to rzymski cesarz Traian znacznie rozbudował port, czyniąc go najważniejszym centrum morskim na całym wybrzeżu Adriatyku. Pamięci tego wydarzenia w 115 r w mieście został zainstalowany Łuk Triumfalny Trajana, który zachował się prawie niezmieniony do dziś. Teraz jest to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji Ankony.

Rzymski amfiteatr może pomieścić do 10 tysięcy widzów

Na pamiątkę Rzymian w Ankonie zachował się tradycyjny początek nowej ery rzymski amfiteatrpomieści do 10 tysięcy widzów. Pobliscy archeolodzy odkryli pozostałości starożytnych rzymskich terminów.

Średniowiecze

Era średniowiecza to mieszanka surowego stylu gotyckiego i romańskiego. Pamięci tej epoki kilka struktur pozostało w Ankonie. To jest:

 • Katedra Judah Kyriak, zbudowany w X wieku. na miejscu wczesnochrześcijańskiego kościoła św. Lawrence. Budynek jest wyjątkowy w architekturze, tutaj bizantyjskie, romańskie i gotyckie style są ze sobą powiązane. Przy wejściu do katedry dwa różowe lwy z marmuru strzegą symbolu Ankony; w środku zachował się cudowny wizerunek Madonny autorstwa Luigiego Vanvitellego.

Katedra św. Jude Kyriac

 • jeden z najstarszych kościołów romańskich Santa Maria della Piazza zbudowany na miejscu wczesnochrześcijańskiej bazyliki na przełomie XI-XII wieku. Obecnie w budynku kościoła odbywają się koncerty.

Kościół Santa Maria della Piazza

 • pałac senacki Zbudowany w 1225 r., Służy do spotkania senatorów. Wcześniej na miejscu pałacu Senatu znajdowało się starożytne rzymskie forum;
 • pałac starszych, zbudowany w 1270 roku. Stąd aż do XVI wieku. przeprowadzono zarządzanie miastem;

Pałac Starszych w Ankonie

 • loggia kupców połowa XV wieku, gdzie siedzieli kupcy żeglujący do Ankony;
 • Pałac Ferretti, zbudowany w XVI wieku. jako posiadłość rodzinna. Teraz w murach pałacu znajduje się kolejna lokalna atrakcja - Muzeum Archeologiczne Regionu Marche z bogatą kolekcją artefaktów archeologicznych. Muzeum jest uważane za jedną z najlepszych takich kolekcji we Włoszech;

Jeśli napijesz się wody z fontanny Kalamo, na pewno wrócisz do Ankony

 • fontanna Calamo. Źródło wody w tym miejscu zostało zbudowane w okresie greckim, ale w XVI wieku. został zniszczony i około pół wieku później odtworzony zgodnie ze szkicami Pillegrino Tybaldi. Istnieje przekonanie, że jeśli wypijesz wodę z tej fontanny przed wyjazdem, na pewno wrócisz do Ankony.

Dziedzictwo papieży

W XVI-XVIII wieku. moc papieska wzmocniona w Ankonie. W tym czasie wzniesiono liczne katolickie katedry i kościoły, które stały się lokalnymi atrakcjami, w tym kościół św. Dominika 1763 zbudowany kościół św. Francesco został wzniesiony w XIV wieku, ale ostateczny wygląd uzyskał dopiero w 1790 roku, Kościół Komunii Świętejprzebudowany w stylu barokowym w 1776 i kościół św. Pielgrzym i Teresa 1706 zbudowany.

Pomnik Klemensa VII na Placu Papieskim

Na cześć rzymskiego papieża Piusa VI w latach 80. XVIII wieku założono Ankonę Łuk Triumfalny Piusai na pamiątkę panowania papieża Klemensa pozostały plac Papa z pomnikiem i budzący grozę twierdza na wzgórzu Astagno.

Cytadela w Ankonie

Nawiasem mówiąc, ten ostatni „zapalił się” w rosyjskiej historii, kiedy eskadra rosyjska w 1799 r., Na prośbę cesarza austriackiego Franciszka II, próbowała wyprzeć wojska francuskie z Ankony. Wydarzenie to weszło do historii militarnej Rosji pod nazwą wyprawy Ankon. Malowniczy park znajduje się teraz obok cytadeli, a sama forteca wojskowa jest uważana za najwyższy punkt miasta Ankona we Włoszech.

Stara latarnia morska stanowi teraz doskonałą platformę widokową.

Mówiąc o punktach widokowych. W XIX wieku. na szczycie wzgórza Kapucynów zbudowano latarnię morską. Zgodnie z przeznaczeniem stara latarnia morska nie jest już używany, ale ze szczytu, położonego na wysokości 105 m npm i przyciągającego wielu turystów, oferuje imponujące widoki na zatokę morską.

Mole Vanvitelliana od dawna służy jako szpital

W XVIII wieku. w zatoce portowej w Ankonie we Włoszech pojawiła się kolejna słynna atrakcja miasta - Mole Vanvitelliana lub Infirmary. Początkowo ta pięciokątna konstrukcja na improwizowanej wyspie w zatoce służyła jako strefa kwarantanny. Aby uniknąć epidemii w mieście, wszyscy podróżni, którzy przybyli ze wschodu, zostali poddani kwarantannie. Później mieściło się w nim więzienie, szpital, a nawet cukrownia. Teraz - odbywają się wystawy, festiwale i inne imprezy publiczne.

Muzea w Ankonie

To nadmorskie miasto jest bogate w ciekawe muzea. Jeśli pojawi się dodatkowy dzień, zdecydowanie zajrzyj tutaj.

Muzeum Archeologiczne w Ankonie - jedno z najlepszych takich muzeów we Włoszech

Oprócz Muzeum Archeologicznego, o którym Blogoitaliano wspominał już wyżej, w Ankonie warto odwiedzić:

 • Muzeum miejskiewprowadzenie do historii miasta. Muzeum znajduje się na placu Papa;
 • Muzeum Diecezjalne w katedrze, która gromadziła relikwie kościelne miasta, począwszy od wczesnej epoki chrześcijańskiej;
 • Pinacoteca Francesco - słynny włoski artysta pochodzący z Ankony XIX wieku. To właśnie Podesti położyło podwaliny pod kolekcję obrazów w mieście pinakothek.

Pinakothek Podode w Ankonie

Czego spróbować z lokalnej kuchni?

Kuchnia regionu Marche związana jest głównie z morzem i nie jest to zaskakujące, ponieważ miasto jest myte przez morze z trzech stron.

Brodetto w stylu ancona to jedna z popularnych potraw lokalnych

Polecamy wypróbowanie brokułu Ancona z lokalnych przysmaków - tradycyjnego dania z kilku rodzajów ryb i owoców morza, grillowanego Ancona dorado, tradycyjnego żabnicy z fasolą, faszerowanych oliwek Ascolan z mięsem, rybą lub warzywami, a także tradycyjnych miękkich kiełbas Chauskolo.

Nadziewane Oliwki - Tradycyjna Kuchnia Marche

I oczywiście nie zapomnij o słynnym likierze anyżowym „Anisetta”, produkowanym tylko w regionie Marche. Tradycyjnie po posiłku pije się kieliszek likieru, czasem dodawany do filiżanki kawy.

Inne ciekawe artykuły:

 • Gondole weneckie i gondoliery: ile kosztuje jazda, historia i zdjęcia
 • Wycieczki po Wenecji po rosyjsku: co jest popularne wśród turystów
 • Zabytki Rimini: co zobaczyć w mieście i okolicy
 • Zakupy w Rimini: co, gdzie, kiedy
 • Bolonia: jak dojechać, gdzie się zatrzymać i co zobaczyć

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Regiony Włoch, Następny Artykuł

Termy (Claudius Therme)
Niemcy

Termy (Claudius Therme)

Aby całkowicie się zrelaksować, udaj się do tego luksusowego spa położonego w Reinpark obok stacji kolejki linowej. Łaźnie termalne (Claudius Therme) Aby całkowicie się zrelaksować, udaj się do tego luksusowego spa położonego w Reinpark obok stacji kolejki linowej. Baseny zewnętrzne i kryte są wypełnione naturalną wodą mineralną.
Czytaj Więcej
Galeria dawnych mistrzów
Niemcy

Galeria dawnych mistrzów

Galeria dawnych mistrzów to obowiązkowe miejsce w Dreźnie. Z przyjemnością zobaczysz obrazy wielkich malarzy, tak znanych z książek i reprodukcji. W języku rosyjskim jest przewodnik audio. Galeria starych mistrzów (Gemäldegalerie Alte Meister), fot. Sokleine Galeria starych mistrzów (Gemäldegalerie Alte Meister) w Dreźnie to znana na całym świecie kolekcja unikatowych obrazów od renesansu po barok.
Czytaj Więcej
Nowa Galeria Narodowa
Niemcy

Nowa Galeria Narodowa

Od 2015 r. Nowa galeria narodowa została zamknięta z powodu napraw. Budowa ma trwać cztery lata. Nowa Galeria Narodowa (Neue Nationalgalerie), fot. Marc Fray Unikalne dziedzictwo kulturowe starannie zachowane w berlińskich muzeach nigdy nie przestaje zadziwiać. Jednym z nich jest Nowa Galeria Narodowa (Neue Nationalgalerie), perła słynnego Forum Kultury (Кulturforum).
Czytaj Więcej
Muzeum Bodego
Niemcy

Muzeum Bodego

Muzeum Bode odwiedzane jest rzadziej niż inne muzea. I to dobrze. Nie zatłoczone tutaj. Praktycznie jesteś sam ze starożytnością, sztuką i architekturą. Nie ma eksponatów „hitowych”, ale istnieje doskonała kolekcja średniowiecznego „naiwnego” i drewnianego niemieckiego gotyku. Piękna kolekcja figurek z brązu - plastikowych, „pełnych” i urzekających.
Czytaj Więcej