Regiony Włoch

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety

Pomnik całej Sycylii - tak krótko, ale zwięźle można scharakteryzować Dolina Świątyń w Agrigento. Tutaj nawet pył pod stopami wydaje się być nieskończenie starożytny, święty, modlitwy i ... poplamiony krwią niezliczonych i bezimiennych niewolników, którzy wznieśli ogromne starożytne świątynie, obrońców Aragragas, którzy walczyli do końca o swoje mury, setki i tysiące ofiar nieubłaganych władców - od tyranów po gubernatorów cesarza. Wszyscy pogrążyli się w zapomnieniu pod jarzmem bezlitosnego Czasu, a jedynie ruiny świątyń i nekropolii w Agrigento pozostały pod gorącym niebem Sycylii cichych wiecznych świadków wielkich ludzkich tragedii.

Wcześniej Blogoitaliano wspomniał już o muzeum w parku Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii. Ale ten temat prawie nie został ujawniony, ale tymczasem jest tak interesujący, że być może wrócimy do niego więcej niż raz.

Muzeum parkowe z tuzinem doryckich świątyń, nekropolii, agory, forum i starożytnego muru to terytorium starożytnego miasta Aragragas, które znacznie później „przeniosło się” na sąsiednie wzgórza. Nawiasem mówiąc, dolina jest nazwą warunkową, ponieważ w czasach starożytnych świątynie znajdowały się w jednym z najwyższych miejsc polis, a nawet teraz są na wzgórzu. Jeśli jednak spojrzysz na świątynie Agrigento z nowoczesnego miasta, ruiny rzeczywiście będą poniżej poziomu.

Od Agrigento do Doliny Świątyń jest tylko 5 kilometrów

Cholerny początek historii Akragas

Akragas - starożytna polityka oparta na odejściu VI wieku. Pne potomkowie Kreteńczyków i Rodos jako satelita sąsiedniej bogatej Geli. Aragragas rozwijał się szybko dzięki dobrej lokalizacji i udanemu handlowi morskiemu. Nic dziwnego, że słynny poeta Pindar nazwał go sto lat później „najpiękniejszym spośród śmiertelnych rąk”.

Jednak szybki rozkwit Aragragas poprzedzony był serią przerażających wydarzeń, które być może przez wszystkie 25 stuleci zdeterminowały historię miasta, które nie stało się wielkie. Już w 570 pne władzę w polityce przejął pewien Falaris, były podatnik. To on otrzymał zamówienie na budowę pierwszej świątyni Zeusa w przyszłości Dolina Świątyń w Agrigento.

Z Bizantyjczyków w dolinie świątyń zachowały się groby i katakumby

Pomysłowość Falarisa jest godna pióra Machiavellego, żył 2000 lat wcześniej. Aby zrealizować zamówienie na budowę sanktuarium, przyszły tyran przyciągał zagranicznych przestępców. Falaris nakazał otoczenie placu budowy silnym płotem, który miał chronić materiały. Po skorzystaniu z zaufania mieszkańców miasteczka wziął od nich broń i podczas jednego z lokalnych świąt uzbrajając swoich „budowniczych” nakazał zabić wszystkich mężczyzn z policji, dzieci i kobiet, wziąć jeńca, zniszczyć lub przejąć własność. Sanktuarium Zeusa, oczywiście, zostało zbudowane i nie było.

Falaris tyranizowany, według współczesnych standardów, nie na długo - tylko 16 lat, ale pozostawił silną pamięć o sobie: stabilna fraza „Bull of Falaris” nadal jest używana.

Ten byk był miedzianym pustym posągiem, w którym przestępcy skazani na śmierć, a po prostu ludzie, którzy nie podobali się tyranowi, byli pieczeni żywcem. Dym spływał z nozdrzy posągu, a układ zakrzywionych rur wewnątrz miedzianego brzucha zapewniał wielokrotne nasilenie płaczu męczennika i wydawało się, że byk mruknął - Falaris, jak wszyscy tyrani, nie był obcy estetyce w jego rozumieniu. Według legendy pierwszą ofiarą byka był jego twórca - wynalazca Perill.

Agrigento wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

W 554 pne miasto uratował Telemachus z Rodos, który przybył z Santorini i przemówił pod murami miasta wraz z kilkoma wygnanymi z Akragas. Jego niewielki oddział nie mógł obezwładnić armii Falaris, ale wybuchło powstanie w polis i dzięki wspólnym wysiłkom został zwolniony.

Falaris nie miał czasu na ucieczkę i stał się kolejną - i niestety nie ostatnią - ofiarą znanego byka. Jednak los ma swoją ironię: sto lat później - w latach 488–472. Pne e. - Nowym tyranem miasta był Feron, prawnuk Telemacha, u którego ostatecznie rozpoczęto budowę świątyni Zeusa - Olimpu. Ale był tyranem tylko w formie rządu: nie używał byka, witał poetów, uczestniczył w igrzyskach olimpijskich i budował świątynie.

Świątynie Agrigento: historia i aktualny status

Uznana jest najstarsza grecka świątynia w Dolinie Świątynia Herkulesazbudowany około 510 pne Jego wymiary to 67 × 25,3 m. Naukowcy, określając „przynależność” do świątyni, skupili się na notatce Cycerona, który napisał, że Świątynia Herkulesa znajduje się w pobliżu forum Akragas. Znaleziono forum i zidentyfikowano bóstwo.

Budynek został odrestaurowany w czasach rzymskich, ale potem ponownie się zawalił. W 1921 r., Z inicjatywy emerytowanego kapitana marynarki wojennej Wielkiej Brytanii i archeologa amatora Aleksandra Hardcastle, podniesiono 8 z 36 kolumn świątyni.

Świątynia Zgody (Concordia) jedna z najlepiej zachowanych świątyń

Olympionpoświęcona zwycięstwu nad Kartaginą w 480 rpne została pomyślana jako najwspanialsza świątynia dorycka nie tylko w Akragas, ale na całym świecie: 112,7 × 56,3 mi powierzchni 6340 metrów kwadratowych. m. Wysokość kolumn (według różnych szacunków) wynosi od 14,5 do 19,2 m. Górna część zewnętrznej ściany świątyni cofnęła się, tworząc nisze z 8-metrowymi figurami Atlantów z dużych kamiennych bloków. W Olympiaion jeden podobny atlas został zachowany w osobnych fragmentach: kopia spoczywa bezpośrednio w świątyni, oryginał - w Regionalnym Muzeum Archeologicznym, w Dolinie Świątyń.

Z jednej strony sanktuarium ozdobiono płaskorzeźbami przedstawiającymi bitwę tytanów, z drugiej - bitwę pod Troją. Ale czas był szczególnie bezlitosny dla tej świątyni, która zaczęła się osiedlać i rozpadać przed nową erą. Budowniczowie również przyczynili się do tego, rozbijając go, podobnie jak inne świątynie Agrigento, najpierw na budowę świątyń katolickich, a potem na budowę Porto Empedocle.

Na zachód od świątyni Zeusa znajdują się ruiny Świątynia Dioskurowa - Castor i Pollux, którzy jako starożytni patroni nawigatorów i wojowników, byli bardzo czczeni w Akragas. Pojawił się w połowie piątego wieku. Pne W XIX wieku. zostało oczyszczone, ale z całego sanktuarium o wymiarach 31 × 13,3 m pozostały tylko 4 kolumny z belkowaniem. To właśnie ten „róg” świątyni stał się jednym z symboli współczesnego miasta.

Ze świątyni Zeusa zachowała się gigantyczna postać Atlanty

Badacze sugerują, że Dioscuros poświęcono inną świątynię - Concordia (Concord) połowa V wieku Pne doskonale zachowane, ponieważ od końca VI do XVIII wieku. był to kościół Piotra i Pawła. Świątynia została zbudowana zgodnie z kanonami epoki klasycznej: kolumnada z 34 kolumnami o wysokości 6,75 m, stojąca na czworokątnej platformie o wymiarach 39,4 × 16,9 m. Niedaleko świątyni Concord znajdują się wczesne chrześcijańskie pochówki i pozostałości południowego skrzydła muru miasta starożytnych Akragas.

Kolejna świątynia, którą warto rozważyć, być może była poświęcona Hera Lacinia (Juno) - Tak mówią naukowcy, którzy porównali to z bardziej znanym sanktuarium Hery w Cape Lachinio (Kalabria).

Zbudowany około 450 rpne był to ten sam klasyczny prostokąt. Dosłownie pół wieku później został zniszczony przez pożar, a Rzymianie już go przywrócili. Do naszych czasów ze świątyni pozostała tylko północna kolumnada.

Świątynia Rycynowa i Pollux jest uważana za symbol Agrigento

Na południe od starożytnych murów leży świątynia Asklepiosa V wiek Pne Jego wymiary są stosunkowo małe - 22 × 11 m, a jego przynależność określono na podstawie figur znalezionych w świątyni przedstawiających części ciała. Postacie te zostały przedstawione jako dar dla uzdrawiającego boga przez tych, którzy modlili się o uzdrowienie, lub jako znak wdzięczności za pozbycie się choroby.

Wykopaliska i renowacja budynku rozpoczęły się w 1926 roku z inicjatywy Aleksandra Hardcastle'a i trwają do dziś. Odkryto, że w pobliżu świątyni znajdował się hotel lub szpital z 28 łóżkami i dużą cysterną z leczniczą wodą.

Na zachód od świątyń znajdują się nekropolie z okresu grecko-rzymskiego i wczesnośredniowieczne, jaskinie (katakumby) z Fragopane IV wieku. i tak zwany grób Ferona.

Świątynia Juno (Hera) została spalona przez Kartagińczyków w 406 rpne

Jak dostać się do Doliny Świątyń na Sycylii

Dostań się do Agrigento na Sycylii może być pociągiem: kilka pociągów kursuje codziennie z Palermo (9 euro) i Katanii przez Syrakuzę i Mesynę (11-19 euro). Ceny obowiązują od września 2016 r.

Cóż, teraz o autobusach. Główny dworzec autobusowy w Agrigento znajduje się przy Piazza Rosselli (Plac Rosselli). Z Palermo do Agrigento jest autobus Autoservizi Cuffaro: w dni powszednie jest 8 lotów, w sobotę - 6, w niedziele i święta - 3. Cena emisyjna wynosi 9 euro, a czas podróży to 2 godziny. Dworzec autobusowy w Palermo znajduje się na Pizzetta Cairoli.

Do Agrigento z Katanii Zostaniesz zabrany przez autobusy SAIS. Główny dworzec autobusowy w Katanii znajduje się przy Piazza Papa Giovanni XXIII (Plac Papieża Jana XXIII). Autobusy do Agrigento kursują dosłownie jeden za drugim, od 6,15 do 23,30. Cena biletu - 13,40 euro, czas podróży - 5 godzin.

Główny dworzec autobusowy w Agrigento znajduje się przy Piazza Rosselli

Ze szczególnym pragnieniem nie można dostać się do Agrigento, ale przepłynąć promem Porto Empedocle z Genui, Cagliari, Livorno, Neapolu.

Najkorzystniejszą opcją jest oczywiście wynajem samochodu. Z Palermo do Agrigento jest autostrada SS189, a po autostradzie SS115 można dotrzeć do miejsca docelowego z Trapani i Syrakuz.

Pozostało niewiele rzeczy: dostać się z centrum Agrigento do Doliny Świątyń. Możesz oczywiście i pieszo, jeśli nie boisz się 5-kilometrowego spaceru. Ale lepiej oczywiście jechać autobusem z głównego dworca autobusowego z placu Rosselli. Autobusy nr 1 i 2 jeżdżą w kierunku parku muzealnego, bilet można kupić w jednym z kiosków na placu przy dworcu autobusowym, koszt 1,10 euro. Dla tych, którzy mimo wszystko popłynęli, bilet z Porto Empedocle kosztuje 1,50 euro.

Bilety na Agrigento Temple Valley

Park Museum Valley of the Temples w Agrigento na Sycylii jest otwarty codziennie od 8:30 do 19:00. Ponadto co roku od około połowy lipca do połowy września można je zwiedzać wieczorem: w dni powszednie od 19:30 do 21:30, w weekendy i święta - do 23:30.

Znaczenie wieczornej wizyty jest przyjemnością estetyczną: dolina świątyń o zachodzie słońca i podświetleniu to niezapomniany widok. Nawiasem mówiąc, niezłomni estetycy zalecają wizytę w Dolinie Świątyń w lutym, kiedy kwitną migdały - drzewny symbol miasta, i gdy coroczny festiwal migdałów odbywa się na terenie parku-muzeum.

Chrześcijańska nekropolia

Bilety na Agrigento Temple Valley można go kupić na miejscu w kasie lub zarezerwować online wcześniej tutaj. Cena biletów jest więcej niż rozsądna. Kupowanie przez Internet ma sens, aby nie testować ciała w jednej linii z jedną z głównych atrakcji Sycylii w bezlitosnym południowym słońcu w lecie lub w deszczu na wilgotnej bryzie w zimie. Jest to szczególnie ważne, jeśli podróżujesz z dziećmi lub osobami starszymi.

W szczycie sezonu często zdarzają się dni, kiedy w kolejce można stracić kilka godzin. Ponadto w celu kontroli samego kompleksu należy osobno ułożyć 3-4 godziny.

Ponadto, niezależnie od sposobu zakupu biletów, zalecamy zabranie ze sobą wody i kremu przeciwsłonecznego.

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Regiony Włoch, Następny Artykuł

Gang Langer
Niemcy

Gang Langer

Langer Gang to długa, trzypiętrowa galeria o renesansowym sklepieniu z 22 toskańskimi kolumnami. Pomiędzy kolumnami znajdują się herby ziem należących do posiadłości Wettinsky'ego. Langer Gang - galeria renesansowa, fot. Klaus Bostelmann „Long Stroke” (Langer Gang, niemiecki: Langer Gang) - kolejny charakterystyczny zabytek Drezna, który wraz ze stajnią (Stalhof, niemiecki
Czytaj Więcej
Innenstadt
Niemcy

Innenstadt

Po obejrzeniu zabytków i wypiciu dużej ilości piwa na Starym Mieście, nadszedł czas, aby dostać się na ulice handlowe w Kolonii, które znajdują się zaledwie kilka minut spacerem od Renu. Najlepsze sklepy znajdują się przy Hohe Strasse, Schildergasse i stacji metra Neumarkt.
Czytaj Więcej
Mur Berliński
Niemcy

Mur Berliński

Mur berliński jest znany na całym świecie. Przez 28 lat dzieliła miasto i rodziny. Teraz jest to zwykła ściana wzdłuż drogi, małe betonowe sekcje i metalowe szpilki wystające z ziemi. Prosty, bez patosu i bardzo niemiecki. Jeśli wiesz, dla czego mur został zbudowany i jaką rolę odegrał w historii Niemiec, powinieneś go zobaczyć.
Czytaj Więcej
Agencja ratingowa Mercer. Miasta niemieckie są liderami pod względem poziomu życia
Niemcy

Agencja ratingowa Mercer. Miasta niemieckie są liderami pod względem poziomu życia

W 2011 roku Monachium, Dusseldorf i Frankfurt zostały nazwane miastami o bardzo wysokim standardzie życia wśród metropolii świata. Agencja Mercer corocznie sporządza globalną ocenę jakości życia, a wiodące niemieckie miasta straciły tylko Wiedeń, Zurych i Auckland. W 2011 r. Monachium (4 miejsce), Düsseldorf (5 miejsce) i Frankfurt (7 miejsce) zostały nazwane miastami o bardzo wysokim standardzie życia wśród metropolii świata.
Czytaj Więcej