Miasta Włoch

Koloseum w Rzymie: największy amfiteatr starożytnego świata

Koloseum jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Rzymu, aw 2007 roku zostało nawet uznane za drugie z Nowych Siedmiu Cudów Świata, wybranych w drodze głosowania SMS-em i ankiet online. Na BlogoItaliano nie na próżno znajduje się na liście najciekawszych zabytków Rzymu i ogólnie TOP miejsc we Włoszech. Tak więc, poszerzając temat miejsc, które są szczególnie warte zobaczenia we Włoszech, BlogoItaliano postanowił opowiedzieć więcej o Koloseum w Rzymie, a także o tym, jak kupić bilety do niego, unikając kolejek.

Przydatna rada: Koloseum, Forum Rzymskie i Palatyn w Rzymie to jeden kompleks, na którym działa jeden bilet. Dlatego lepiej jest wstępnie zainstalować pojedynczy przewodnik audio dla łącza iPhone dla wszystkich trzech witryn, aby poruszać się po nim wszystkich najważniejszych miejsc i oszczędzać na wycieczkach. Audioprzewodnik będzie szczególnie przydatny na Forum i Palatynie, ponieważ prawie niemożliwe jest określenie wśród ruin, co jest przeznaczone i do czego służy.

Aplikacja ma mapę, na której wszystko jest już oznaczone, wbudowane historie GPS i audio, które działają nawet bez Internetu. Pierwsze 5 punktów w audioprzewodniku jest dostępnych za darmo, a pełna wersja będzie kosztować zaledwie kilka euro - znacznie tańsze niż nawet najbardziej budżetowa wycieczka w Rzymie. Na tej stronie możesz zainstalować aplikację w telefonie iPhone.

Koloseum w Rzymie: kontekst historyczny

Okres budowy Koloseum to szczególny etap w historii starożytnego Rzymu. W 1 wieku AD w stolicy Imperium żyło już około miliona ludzi. Pomimo ciągłych krwawych wojen liczba ludności stale rosła kosztem niewolników, wyzwoleńców, cudzoziemców, a rodziny średnie były wówczas duże.

Ludzie zmęczeni stuleciem od ekstrawaganckich cesarzy (Tyberiusz, Kaligula, Neron) i jednodniowych władców pragnęli spokojnego życia. Jeśli nie jest to nowy August (63 pne-14 ne), to przynajmniej Klaudiusz (10 pne-54 ne), ale bez tajnych intryga.

Koloseum w starożytnym Rzymie pomieściło od 50 do 67 tysięcy widzów

Po sześciodniowym pożarze 64, prawie jedna trzecia pozostała z Rzymu, a Neron rozpoczął budowę ogromnego pałacu, Złotego Domu, na ziemiach wyzwolonych w ten sposób między wzgórzami Palatyn, Tselievsky i Esquiline.

Fortuna wspierała rzymskich obywateli: Tytus Wespazjan awansował już z klasy średniej, z klanu Flawianów. W tym samym czasie Flavia potajemnie gardziła Neronem i pozycjonowała się jako spadkobiercy Yulieva-Klavdieva, zyskując coraz większą popularność wśród ludzi.

Po serii wspaniałych zwycięstw w Wielkiej Brytanii i Judei on i jego syn, przyszły cesarz Tytus, triumfalnie wrócili do Rzymu, ale wkrótce zostali wysłani do Afryki. W 68 roku Nero popełnia samobójstwo, aw imperium wybuchła wojna domowa. Jego wynikiem w 69 roku było wybranie Wespazjana na nowego cesarza.

Wespazjan odniósł sukces dzięki oszczędnościom i dzięki hojnemu łupowi wojskowemu, aby przywrócić Rzym i wznieść wiele nowych struktur, w tym Rzymskie Koloseum na stronie zburzonego Złotego Domu Nerona. Budowę przeprowadzono w latach 72–80, a cesarz Tytus musiał „przyjąć zamówienie” - jego ojciec zmarł w 79 roku.

Wespazjan nie dożył otwarcia legendarnego amfiteatru

Amfiteatr Flaviev (wówczas nazywano go) miał kształt elipsoidalny, wysokość - od 48 do 50 m, obwód - 524 m, rozmiar areny - 86 × 54 m. Uroczystości z okazji otwarcia Koloseum odbywały się na niespotykaną skalę, co było szczególnie odczuwalne po panowaniu Wespazjana, który opodatkował nawet toalety publiczne.

Święta trwały, według biografów, 100 dni. Przedstawiono inscenizacje mitów greckich i rzymskich, Navachahs („bitew morskich”), prześladowań zwierząt, bitew pojedynczych i grupowych. Według różnych źródeł w tym czasie zmarło od 5000 do 9 000 tysięcy dzikich zwierząt i do 2000 gladiatorów.

Ku pamięci rozdartych na kawałki męczenników na arenie Koloseum ustawiono krzyż.

Wielodniowe wakacje miały stać się swoistą „inauguracją” nowego cesarza. Jednak po powrocie z Rzymu do swojej rodowej willi złapał gorączkę i wkrótce zmarł, panując krócej niż 2 lata. Niemniej jednak w pamięci ludu Tytus pozostał jednym z najlepszych władców, a ponadto został deifikowany. Roznosił dużo chleba, zorganizował rozrywkę na najwyższym poziomie - nie może być lepiej, prawda?

Koloseum w Rzymie od wewnątrz

Każdy, kto chciał wziąć udział w przedstawieniu, musiał być członkiem jednej ze wspólnot rzymskich, dla których zarezerwowano miejsca. Przechodząc do Koloseum, publiczność zaprezentowała mały kawałek marmuru z wyrzeźbionymi cyframi - tesser. Liczby wskazują sektor, rząd i miejsce.

W dniach przedstawień amfiteatr został wypełniony publicznością w 10-15 minut, dzięki 80 wejściom: 4 cesarzom przydzielono cesarza, senatorów i westale, przez pozostałe 76 wszystkich pozostałych mogli śledzić.

Coliseum Underground

Wewnątrz hierarchii było jeszcze bardziej sztywno. Poziomy dla publiczności były - ze względów bezpieczeństwa - ogrodzone z areny 5-metrową ścianą, ale tylko cesarz, jego świta, członkowie Senatu i Kapłanki Westy (2000 miejsc) mogli zająć pierwszy poziom, Rzymianie znajdujący się na drugim poziomie nie mniej niż majątek jeźdźców (12000 miejsc) )

Biorąc pod uwagę fakt, że Koloseum w starożytnym Rzymie mogło pomieścić od 50 do 67 tysięcy widzów, reszta publiczności musiała siedzieć lub stać blisko siebie podczas całego przedstawienia. Można było przejść na swój poziom jednym z 76 schodów. Po „show” nie wszyscy się rozproszyli, zwłaszcza jeśli zaplanowano wielodniowe uroczystości. Widzowie przynieśli ze sobą jedzenie i pościel i spędzili noc na świeżym powietrzu.

Koloseum robi wrażenie, nawet jeśli jesteś daleko od historii

Za panowania młodszego brata Tytusa - Domicjana - Koloseum w starożytnym Rzymie zastąpił podziemne urządzenia, które zapewniają szybkie wypełnienie areny wodą do „bitew morskich” i jej szybki drenaż, na mechanizmach, które dosłownie katapultują zwierzęta i ludzi na arenę.

Aby nie zakłócać spektaklu „zmianą scenerii”, z amfiteatru poza jego granicami wykopano tunele prowadzące do koszar, menażerii i kramów. Koloseum stało się wzorcowym budynkiem dla wszystkich prowincji imperium. W całej Europie i Afryce zbudowano około 250 takich amfiteatrów, z których część została zachowana.

Rzymskie Koloseum: nie można wykonać ułaskawienia

Ostatnia bitwa gladiatorów miała miejsce w Koloseum około 523 r., Choć tego rodzaju widowisko było wcześniej kilkakrotnie zakazane: świat stał się chrześcijaninem. W VIII wieku florencki amfiteatr otrzymał swoją współczesną nazwę - Koloseum - od łacińskiego koloseum, co oznacza „ogromny”, „ogromny”.

Jak na ironię, mogło to być spowodowane stojącą do tego czasu 37-metrową statuą Nerona. Pomnik Flavii został oczywiście „zredagowany” i poświęcony Heliosowi, bogu Słońca, ale to zupełnie inna historia.

W pobliżu Koloseum prawie zawsze można znaleźć artystów - „gladiatorów”

Do XIV wieku. ogólny wygląd Koloseum nie zmienił się ze względu na fakt, że był on stale własnością jakiegoś feudalnego władcy, który uważał się za potomstwo szlachetnej starożytnej rzymskiej rodziny. Ale na początku wieku został przeniesiony do niemieckiego cesarza Henryka VII i przedstawił amfiteatr Senatowi i ludziom, w 1349 roku budynek został częściowo zniszczony z powodu silnego trzęsienia ziemi.

Trzęsienie ziemi służyło jako rodzaj sygnału do ataku na Rzymskie Koloseum: włóczędzy ostatecznie osiedlili się w podziemnych pokojach i galeriach, a mieszkańcy miasta - od ojców po zwykłych obywateli - zaczęli go powoli rozbierać na nowe budynki. Jeden z papieży pod pachami założył saletrę, drugi kamieniołom. Dobrze, że starożytni budowniczowie próbowali swoich sił i na szczęście nie udało im się zniszczyć majestatycznego budynku, nawet przez kilka stuleci.

Mury Koloseum „pamiętają” wydarzenia sprzed 2000 lat

W XVIII wieku. postanowili otworzyć pomnik na jego arenie ku pamięci chrześcijan rzekomo tam torturowanych. Ale w 1874 r. Ustalone krzyże i ołtarze zostały rozebrane, po czym najpierw utrzymano rzymskie Koloseum, a następnie stopniowo odbudowano. Prace trwają do dziś. Po kolejnej przebudowie w 2010 r. Otwarto tunele dla zwiedzających, przez które prowadzili na arenę gladiatorów i nieszczęśliwych zwierząt.

Koloseum dzisiaj

Rzymskie Koloseum jest z pewnością warte zobaczenia i odkrycia - zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Choćby dlatego, że nikt, nawet najbardziej kompletna historia, nie jest w stanie przekazać nieco tajemniczej, nieco przerażającej, ale jednocześnie uroczystej atmosfery panującej tutaj. Jest to jedno z tych miejsc, w których odczuwa się całkowite zanurzenie w historii, a racjonalna świadomość odmawia uznania, że ​​konstrukcja ma prawie 2 tysiące lat.

Obecnie część Koloseum została odrestaurowana, aby dać zwiedzającym wyobrażenie o tym, jak wyglądała Arena w czasach jej świetności. Drugi pozostaje w nieskazitelnym stanie.

Wycieczka z audioprzewodnikiem jest bardzo popularna wśród turystów. Każdy gość może wypożyczyć urządzenie audio za niewielką dodatkową opłatą, za którą otrzymuje małą kartę. Poruszając się po obwodzie Koloseum w punktach na mapie, możesz dołączyć nagranie audio, które szczegółowo opowie Ci o tym, co widzisz przed sobą.

Adres, godziny otwarcia, jak się dostać

Rzymskie Koloseum znajduje się w: Piazza del Colosseo w regionie Celio.

Istnieje kilka sposobów, aby dostać się do Koloseum:

 • metrem: najbliższe stacje to Colosseo (linia B) i Manzoni (linia A), chociaż będziesz musiał przejść trochę od ostatniej lub przejechać kilka przystanków tramwajem nr 3;
 • autobusy linii 60, 75, 85, 87, 271, 571, 175, 186, 810, 850, C3;
 • trasa tramwajowa nr 3

Czas pracy:

Koloseum w Rzymie jest otwarte od 8:30 rano do godziny przed zachodem słońca, która zależy od sezonu:

 • do 16:30 - 2 stycznia - 15 lutego
 • do 17:00 - 16 lutego - 15 marca
 • do 17:30 - 16 marca - ostatnia sobota marca
 • do 19:15 - ostatnia niedziela marca - 31 sierpnia
 • do 19:00 - 1 - 30 września
 • do 18:30 - 1 października - ostatnia niedziela października
 • do 16:30 - w ostatnią niedzielę października

Nie będziesz mógł dostać się do Koloseum - 1 maja, 1 stycznia i 25 grudnia, ponieważ obecnie jest oficjalnie zamknięty dla publiczności.

Pierwsza niedziela każdego miesiąca to dzień bezpłatnego wstępu do Koloseum. Jest wielu ludzi, którzy chcą wejść do środka tego dnia.

Bilety do Koloseum

Kup bilety do rzymskiego Koloseum możliwe na miejscu. Ale, zgodnie z trafną uwagą jednego z podróżników, prawie połowa Chin stoi w kolejce po amfiteatr. Pomiędzy tymi, którzy są zmęczeni hojnym rzymskim słońcem, artyści „gladiatorów” krążą wokół, oferując sfotografowanie Koloseum w Rzymie z ich udziałem.

Czas, który zostanie spędzony w kolejce, zależy od powodzenia. Czasami radzą sobie w 40 minut, ale często czekanie jest opóźnione o kilka godzin: turyści są wpuszczani na terytorium w małych grupach. W ostatnich latach Koloseum wprowadziło również kontrole bezpieczeństwa, tak jak na lotnisku. Teraz linia przesuwa się jeszcze wolniej.

Kolejka na bilety do Koloseum

Zimą sytuacja niewiele się zmienia. Poza kolejnością są wycieczkowicze, których są tysiące, i ci, którzy wcześniej kupili bilety - przez Internet. Bilety zakupione online są nieco wyższe niż w kasie, ale nie musisz tracić czasu stojąc w kolejce.

Łatwy sposóbkupić bilety do Koloseum w Rzymie online - na specjalnym linku do strony procedura potrwa kilka minut, ale pozwoli zaoszczędzić godziny na miejscu. Ponadto bilety do Koloseum nadają się również na zwiedzanie Forum Romanum i Palatynatu.

Aby kupić bilety do Koloseum w Rzymie online, musisz:

 • przejdź do strony;
 • wybierz datę i godzinę wizyty,
 • wskaż liczbę osób
 • zapłać za zamówienie
 • otrzymać, wydrukować i zabrać ze sobą kupon, który dotrze na podany adres e-mail.

Możesz również odwiedzić Koloseum w ramach zorganizowanej wycieczki. BlogoItaliano napisał o 5 najpopularniejszych wycieczkach do Rzymu w osobnym artykule. Artykuł zawiera również przewodniki kontaktowe, aby zarezerwować wycieczkę.

Zdjęcia: alex, tomylees

Obejrzyj wideo: Niezwykly Swiat - Włochy - Rzym - Koloseum (Marzec 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Miasta Włoch, Następny Artykuł

Forte dei Marmi: najbardziej rosyjski kurort we Włoszech
Regiony Włoch

Forte dei Marmi: najbardziej rosyjski kurort we Włoszech

Modna miejscowość wypoczynkowa Forte dei Marmi znajduje się w regionie Toskanii nad Morzem Tyrreńskim. Historia miasta rozpoczęła się w XVI wieku od budowy portu, który służył do transportu marmuru wydobywanego w pobliskich górach Apuan. Później, pod koniec XVIII wieku, na rozkaz wielkiego księcia Leopolda I, na brzegu wzniesiono fortecę, aby chronić osadę przed najazdami z morza.
Czytaj Więcej
Jezioro Como - źródło inspiracji
Regiony Włoch

Jezioro Como - źródło inspiracji

Na werandzie restauracji Limone, z talerzem rybnych przysmaków i szklanką bieli, uderzyła nas myśl: bez względu na to, jak cudowny jest tętniący życiem Mediolan, chcesz zrelaksować swoją duszę w niekończącej się dynamice miasta i rozpłynąć się w urokach urokliwych krajobrazów z alpejskimi górami, cyprysami i drzewami owocowymi na tle niebieskiego jeziora .
Czytaj Więcej
Lotnisko w Pizie „Galileo Galilei”. Jak dostać się z lotniska do Pizy, Florencji i innych miast Toskanii
Regiony Włoch

Lotnisko w Pizie „Galileo Galilei”. Jak dostać się z lotniska do Pizy, Florencji i innych miast Toskanii

Port lotniczy Galileo Galilei w Pizie (międzynarodowy kod IATA: PSA) jest jednym z dziesięciu największych portów lotniczych we Włoszech. Ludzie przyjeżdżają tu nie tylko, aby podziwiać Krzywą Wieżę w Pizie. Z lotniska w Pizie bardzo łatwo dostać się do innych miast Toskanii, na przykład Florencji, Sieny, Lukki lub Livorno. W tym artykule postaramy się poświęcić wszystkie dostępne środki transportu z lotniska do najbliższych miast.
Czytaj Więcej
Zabytki miasta Siena we Włoszech: co najpierw zobaczyć
Regiony Włoch

Zabytki miasta Siena we Włoszech: co najpierw zobaczyć

Siena to miasto w przeciwieństwie do swoich sąsiadów w regionie Toskanii w północnych Włoszech. Po przybyciu na jeden dzień wydaje się, że został przeniesiony do średniowiecza. Miasto pozostało nietknięte od czasów świetności. Zabytki Sieny w pełni odzwierciedlają średniowieczny gotycki temperament - powściągliwy i nieco surowy, bez frywolnych barokowych loków i ozdób.
Czytaj Więcej