Regiony Włoch

Jezioro Como - źródło inspiracji

Na werandzie restauracji Limone, z talerzem rybnych przysmaków i szklanką bieli, uderzyła nas myśl: bez względu na to, jak cudowny jest tętniący życiem Mediolan, chcesz zrelaksować swoją duszę w niekończącej się dynamice miasta i rozpłynąć się w urokach urokliwych krajobrazów z alpejskimi górami, cyprysami i drzewami owocowymi na tle niebieskiego jeziora . Nie, to nie jest fantazja, takie miejsce naprawdę znajduje się na mapie, a nazywa się Jezioro Como.

Za krajobrazem, podobnie jak w pocztówce w błyszczącym magazynie, nie trzeba podróżować na krańce świata. Prawdziwa perła Włoch, ukryta u podnóża Alp w prowincji Lombardia. Aby się do niego dostać, po prostu weź bilet na pociąg z Mediolanu do miasta Como.

Na jeziorze Como czas płynie inaczej

Możesz wyjść ze stacji Cadorna, Port Garibaldi lub z Central - Milano Centrale. Pociąg z Cadorna przyjeżdża na stację Como Lago w mieście, skąd nie jest daleko od jeziora.

Jeśli masz czas, wybierz się na spacer po zabytkowym centrum Como. Spójrz na lokalną katedrę - gotycki kościół z białego marmuru Marii Assunty. Dostań się do świątyni Volta - tego samego fizyka, który dał światu akumulator elektryczny. Dwupiętrowe muzeum z kolumnami, które naprawdę wygląda jak świątynia nauki, wyświetla urządzenia, nad którymi pracował wielki fizyk, a także relikwie i artefakty rodzinne.

Świątynia Volta (Muzeum Alessandro Volta)

Wybierz się na spacer promenadą miasta, a na Place de Gasperi weź kolejkę linową zbudowaną w XIX wieku na górę Brunate. Bilety kosztują 5 euro. Ze szczytu Brunate otwiera się wspaniała panorama Como: zbocza porośnięte stuletnimi jodłami, kwadraty brązowych kafelków i niebieskie płótno jeziora. Przyjemne kawiarnie rozłożone na werandach - szczególna przyjemność zjeść obiad i wypić kieliszek wina na tak niezwykłej wysokości, która nazywa się „Alpejskim balkonem”. Możesz wrócić do Como ścieżką, która wiedzie przez klasztor San Donato z XV wieku.

Do kolejki linowej Como - Brunate można dotrzeć od brzegu jeziora do alpejskich tarasów

Poświęć trochę czasu, aby owinąć się w muzeum jedwabiu przy Via Castelnuovo, gdzie pokażą Ci pełny cykl produkcji jedwabiu - od uprawy gąsienic po krosna. Na Via Cernobbio znajduje się Muzeum MuST z 400 000 próbek starożytnych tkanin od aksamitu po brokat. W pobliżu, w małych sklepach można kupić jedwabne szale w prezencie w cenie 20 euro.

Jeśli pragniesz wybrać się na wycieczkę wodną łodzią lub łodzią, udaj się na centralny plac Cavour, skąd statki płyną do Varenny, Bellagio, Cernobbio, Tremezzo i innych miejscowości wypoczynkowych. Za 12 euro możesz kupić bilet wielokrotnego użytku i jeździć z jednej wioski do drugiej w godzinach od 9.00 do 20.00. I są rozrzucone wzdłuż brzegów jeziora w postaci procy. Od czasów Cesarstwa Rzymskiego arystokraci osiedlili się tutaj z powodu łagodnego klimatu, a szyk oddzielnych willi, zanurzonych w luksusie kwitnącej zieleni, jest przyjemny dla oka. Wszędzie jest pięknie - wystarczy mieć czas, aby odwrócić głowę.

Villa Carlotta jest numerem jeden we wszystkich przewodnikach

Willa „Carlotta” we wszystkich przewodnikach jest numerem jeden nie przez przypadek. Znajduje się w miejscowości Tremezzo. Wstęp kosztuje 9 euro. W samej willi zachowały się dzieła sztuki z XVIII wieku: obrazy, rzeźby Canova i Thorvaldsen oraz zabytkowe meble. Wokół willi na powierzchni 8 hektarów znajduje się luksusowy ogród botaniczny z ponad 500 gatunkami roślin. Zamieszki kwiatów na alpejskich zjeżdżalniach zapierają dech w piersiach. Tutaj możesz spacerować po labiryntach kwitnących drzew, ścinać krzewy, kaktusy i bambusowy gaj, w którym ukryty jest wodospad.

Dla miłośników botaniki - w willi znajduje się muzeum narzędzi rolniczych.

W Varennie warto odwiedzić Villa Monastero z jej rzadkim ogrodem botanicznym, w którym rosną agawy i juki oraz kwitną oleandry otoczone fontannami i balustradami.

W Bellagio - aby spacerować wąskimi uliczkami, ominąć Villa Melzi i zainspirować się miejscami, w których Stendhal napisał i skomponował Ferenca Liszta.

Jezioro Como znajduje się bardzo blisko szwajcarskiej granicy

Jeśli podróżujesz łodzią, zauważysz małą oazę na środku wody - jest to wyspa Isola Comachina. Na wyspie znajduje się restauracja, w której menu nie zmieniło się od czasu ustanowienia instytucji, a mianowicie od 1947 r. Obiad składa się z pięciu potraw i kosztuje 70 euro. Pod koniec posiłku właściciel tawerny organizuje ceremonię wypędzenia demonów, traktuje wszystkich turystów swoją charakterystyczną kawą i opowiada o wyspie.

Czas wydaje się płynąć inaczej nad jeziorem Como. Piękno, harmonia i inspiracja - to trzy słowa charakteryzujące to cudowne miejsce, które każdy powinien odwiedzić.

Wysłane przez: Albina Dragan

Popularne Wiadomości

Kategoria Regiony Włoch, Następny Artykuł

Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić
Regiony Włoch

Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić

Od doskonałego wykonania produktów biurowych i rzemieślniczych po złoto i skórę, Florencja jest idealnym miejscem dla wymagających klientów. BlogoItaliano próbował znaleźć kilka pomysłów, gdzie pójść, aby kupić to, co oferuje Florence. Aby kupić rzeczy i artykuły gospodarstwa domowego, które są dostępne dla zwykłych śmiertelników, powinieneś najechać ulice wokół Piazza della Repubblica, takie jak na przykład Via Calimala.
Czytaj Więcej
Kurort Rapallo we Włoszech: co zobaczyć i jak się dostać
Regiony Włoch

Kurort Rapallo we Włoszech: co zobaczyć i jak się dostać

Jeden z największych i najpopularniejszych kurortów wybrzeża Liguryjskiego znajduje się 30 km na południowy wschód od Genui. Miasto o ponad tysiącletniej historii, od średniowiecznej placówki chroniącej zatokę przed piratami, w połowie XIX wieku stało się modnym kurortem. Z tego artykułu dowiesz się, z czego wyróżnia się Rapallo, co tu zobaczyć i jak łatwo dostać się do ośrodka.
Czytaj Więcej
Bolzano - niemieckie miasto w północnych Włoszech
Regiony Włoch

Bolzano - niemieckie miasto w północnych Włoszech

Miasto Bolzano (Bolzano, Bozen) jest centrum prowincji o tej samej nazwie w północnych Włoszech, znanej również jako stolica Południowego Tyrolu. Miasto znajdowało się na granicy trzech stanów: Szwajcarii, Austrii i Włoch i wchłaniało kulturę i kolor każdego z nich. Oficjalnie mówi w dwóch językach (włoskim i niemieckim), przygotowuje dania kuchni niemieckiej, austriackiej i włoskiej, a zabytki Bolzano sprawiają, że jest on inny niż inne miasto w północnych Włoszech.
Czytaj Więcej