Włoskie napoje

Wino Chianti

Wszystkie wina są jak kobiety. Niektóre są znane, ale tylko smakosze doceniają ich smak. Inne nie są tak popularne, ale od dobrych do niemożliwych. I jest Chianti - wytrawne czerwone toskańskie wino z idealną równowagą sławy i przepychu. Jest uważany za najbardziej znany włoski napój winogronowy poza republiką. Anglicy z miłości do niego żartobliwie nazywają Toskanię Chiantishire. Chianti jest wspomniany nie tylko w książkach i filmach. Nawet bohaterowie popularnych gier komputerowych nie mają nic przeciwko, aby zafundować sobie lampkę tego wina.

Dlaczego jest tak ukochany i czym różni się od innych napojów? Teraz spróbujemy to rozgryźć.

Historia

Włoscy historycy uważają, że życie Chianti zaczęło się w czasach Etrusków. Metody produkcji wina zostały z powodzeniem zastosowane w Imperium Rzymskim i przetrwały nawet po barbarzyńskim zniszczeniu dzięki benedyktyńskim mnichom.

Termin „chianti” w dokumentach pojawia się po raz pierwszy w roku 790. Ale najwcześniejsza wzmianka ze szczególnym odniesieniem do wina Chianti pochodzi z XIII wieku, kiedy kwitła uprawa winorośli we Florencji (Firenze). Kupcy z wiosek Castellina, Gaiole i Radda utworzyli Lega del Chianti, aby produkować i promować lokalne wino oparte na Sangiovese.

W 1796 r. Cosimo III de Medici, wielki książę Toskanii wydał dekret, że 3 wioski Ligi, a także miasto Greve, zostały oficjalnie uznane za jedynych producentów Chianti. Ograniczenie to istniało do lipca 1932 r., Kiedy rząd włoski dodał do pierwotnej strefy następujące obszary: Barberino Val d'Elsa, Ciocchio, Robbiano, San Casciano in Val di Pesa i Strada. Późniejsza ekspansja w 1967 roku spowoduje, że obszar produkcji Chianti obejmie bardzo duży obszar w środkowej Toskanii.

W XVIII wieku Chianti stało się powszechnie znanym czerwonym winem, ale jego dokładny skład nie był wówczas znany. Tylko w wyniku pracy barona Bettino Ricasoli w połowie XIX wieku powstał nowoczesny przepis na napój na bazie winogron: 70% Sangiovese, 15% Canaiolo i 10% Malvasia Bianca i 5% innych lokalne odmiany.

Na początku XX wieku liga producentów Chianti nie była w stanie zaspokoić rosnącego popytu na drinka. W rezultacie alkohol zaczął naśladować nie tylko w innych częściach Toskanii, ale także poza regionem. Stworzenie ciała chroniło markę przed podróbkami.

14 maja 1924 r. Grupa 33 producentów utworzyła konsorcjum w celu ochrony Chianti i jej marki. Jego symbolem był „czarny kogut na złotym polu”, który do dziś jest znakiem rozpoznawczym napoju Classico.

Dlaczego dokładnie czarny kogut? We Florencji istnieje piękna legenda, że ​​ptak przyczynił się do rozszerzenia swojego terytorium w kierunku Sieny.
Podczas rywalizacji między dwoma regionami ich mieszkańcy postanowili przerysować granice. Nie mogąc się zgodzić, zdecydowali, że po pierwszym krzyku koguta z każdego miasta jeździec pójdzie ku sobie. Tam, gdzie się spotkają, będzie cenny znak. Ku wielkiej radości Florentczyków ich czarny kogut obudził się nieco wcześniej niż jego odpowiednik ze Sieny. W rezultacie dzięki skromnemu ptakowi Florencja zdołała zetrzeć część ziemi w pobliżu Sieny.

W 1967 roku kod Chianti Classico otrzymał kategorię DOC, aw 1984 roku otrzymał najwyższą nagrodę w postaci znaku jakości DOCG.

Charakterystyka i technologia produkcji

Formuła Ricasoli dla używanych odmian winogron została z powodzeniem zastosowana w chwili obecnej. Chociaż niektórzy producenci, próbując oderwać się od starych zasad, produkują Chianti ze 100% zawartością Sangiovese.

Domieszki dodatkowych rodzajów surowców nie dają producentom wina pełnej swobody, ponieważ istnieją surowe ograniczenia w tym zakresie. Na przykład:

 • Wszystkie winogrona powinny być uprawiane wyłącznie w Toscasna.
 • Białe jagody (można dodać 37 odmian) razem lub osobno nie powinny przekraczać 10% całkowitej objętości. A dla Chianti Classico od 2006 roku takie winogrona są całkowicie zakazane.
 • Ilość surowców z winorośli Cabernet Franc i Cabernet Sauvignon wynosi nie więcej niż 15%.
 • Winnice rosną wyłącznie na wzgórzach na wysokości nie większej niż 700 m npm
 • Wszelkie formy stymulacji wzrostu winorośli są zabronione, z wyjątkiem nawadniania.

Metoda produkcji Chianti odnosi się do klasycznego winiarstwa. Jest to powolna metoda wtórnej fermentacji. Jagody wolno lekko wysuszyć przed rozpoczęciem produkcji.

Wszystkie etapy odbywają się w strefie DOCG. Małe wyjątki są dozwolone, ale za uprzednią zgodą organów regulacyjnych.
W porównaniu do innych win Chianti nie wymaga długotrwałego starzenia. Minimalne narażenie ma miejsce do 1 marca roku następującego po roku zbiorów. Gatunki oznaczone Riserva czekają na butelkowanie od ponad 2 lat.

W przeszłości wino kojarzono z przysadzistą butelką w kształcie żarówki w koszyku słomy zwanym fiaskiem. Jednak niewielu producentów stosuje dziś tradycyjne opakowania. Większość wlać Chianti do butelek o standardowych kształtach.

Rodzaje i opis

Niektórzy nazywają Chianti „Bordeaux z Włoch”, ponieważ elastyczność tego przepisu tworzy szeroką gamę stylów napojów. Lekkie, skromne wina z reguły mają większy udział odmian białych winogron w mieszance. Czerwone jagody sprawiają, że smak alkoholu jest bogatszy i bogatszy.
Rozróżnia się następujące rodzaje wina w zależności od podstrefy produkcji Chianti:

 • Classico (Classico);
 • Collie Aretini;
 • Collie Pisane;
 • Collie Senesi;
 • Collie Fiorentini (Colli Fiorentini);
 • Montalbano;
 • Montespertoli (Montespertoli);
 • Rufina

Podgatunki obejmują Riserva i Superiore. Jeśli nazwa wina jest uzupełniona słowem Riserva - jest to przyprawiona opcja (co najmniej 2 lata). Superior to wyróżniające się oznaczenie win z bardziej rygorystycznymi zasadami produkcji. Winnice na takie napoje rosną w całym regionie Chianti, z wyjątkiem strefy Classico.

Wina nie można sprzedać konsumentowi przez okres do 9 miesięcy dojrzewania, z czego 3 należy przechowywać w butelce.

Teraz poznajmy każdy z gatunków Chianti.

Chianti Classico DOCG

Chianti Classico DOCG - wytrawne czerwone wino z nazwą kraju, na którym się pojawiło. Obszar produkcji obejmuje 70 000 hektarów między Florencją a Sieną i obejmuje 8 gmin. Zawartość winogron Sangiovese w napoju wynosi od 80 do 100%. Dozwolone jest stosowanie 20% innych czerwonych odmian: Kanayolo, Colorino, Cabernet Sauvignon i Merlot. Do 2005 r. 6% białych winogron Malvasia i Trebbiano może znajdować się w butelkach podczas żniw. Zbiór jagód odbywa się w październiku. Najlepsze Sangiovese idzie do produkcji wina oznaczonego Riservaz minimalnym terminem zapadalności wynoszącym 24 miesiące. Spośród nich 3 ostatnie przechodzą bezpośrednio do butelki, reszta - w dębowych beczkach.

W 2014 roku pojawiła się nowa kategoria Chianti Classico Gran Selezione. Surowce i produkcja wina podlegają bardziej rygorystycznym wymogom. Taką nazwę przyznaje się napojowi dopiero po przejściu testu „przydatności zawodowej”: testów laboratoryjnych i zatwierdzenia przez komisję degustacyjną.

Chianti Classico ma jasny rubinowy kolor i głęboki zapach. Riserva ma odcień granatu i aromat korzenny. Smak jest wytrawny, owocowy, z czasem staje się bardziej aksamitny. Minimalny okres ekspozycji wynosi 11 miesięcy. Ilość cukru wynosi 4 g na 1 litr. Zawartość alkoholu - 12%, dla wina oznaczonego Riserva - 12,5%.

Przed wypiciem wino powinno być nasycone tlenem, dlatego Chianti otwiera się na kilka godzin przed degustacją. Podawane w temperaturze 16-18 stopni w szklance „Tulipan”.

Klasyczny z niską taniną, odpowiedni do czerwonego mięsa na grillu. Riserva pasuje do gry.

Chianti Colli Aretini DOCG

Chianti Collie Aretini to czerwone wino produkowane w prowincji Arezzo. Udział winogron Sangiovese w nim waha się od 75 do 100%. Dodatkowo mogą używać: Kanayolo (do 10%), Trebbiano lub Malvasia (do 10%) i nie więcej niż 10% odmian określonych w specyfikacji.

Wino jest sprzedawane od czerwca roku następującego po roku zbiorów. Różnorodność Riserva dojrzewa przez ponad 26 miesięcy.

Kolor Collie Aretini jest rubinowo czerwony. Zapach jest bogaty, wino o aromacie fiołków i dojrzałych czerwonych owoców. Smak jest wytrawny, świeży, orzeźwiający i energetyczny. Zawartość alkoholu wynosi 12%, dla Riserva - 12,5%.

Jest w doskonałej harmonii z pierwszymi daniami tradycyjnej kuchni toskańskiej, a także ze smażonym czerwonym mięsem. Idealnie - z wołowiną.

Chianti Colli Pisane DOCG

Chianti Collie Pisane - wino z prowincji Piza (Piza), którego powierzchnia produkcji wynosi 250 hektarów. Sangiovese zajmuje 70-100% całkowitej ilości surowców. Udział białych winogron nie powinien przekraczać 10%. Wino jest sprzedawane nie wcześniej niż 1 marca roku następującego po zbiorach.

Kolor jest rubinowy, z wiekiem zmienia się w granat. Zapach nasycony jest aromatem fiołków. Smak jest harmonijny, owocowy z lekką taniną. Zawartość alkoholu wynosi co najmniej 11,5%, a Riserva - 12,5%.

Collie Pisane to elegancki i bezalkoholowy napój. Łatwo jest pić. Bezkonkurencyjny dla potraw z ryb.

Chianti Colli Senesi DOCG

Chianti Collie Senesi jest dziedzictwem tradycji winiarskiej prowincji Siena. Ziemie tego terytorium różnią się od siebie. Dlatego napoje w części północnej są bardziej nasycone i mają mniejszą zawartość alkoholu, w części południowej są głębokie, powoli dojrzewają. Udział Sangiovese wynosi co najmniej 80%.
Kolor jest intensywnie rubinowy. Zapach jest jasny z nutami świeżej wiśni, tytoniu i fiołka. Smak jest głęboki, okrągły z umiarkowaną kwasowością i gęstą taniną. Zawartość alkoholu wynosi 12%.

Pasuje do sałatek warzywnych doprawionych oliwą z oliwek i truflami.

Chianti Colli Fiorentini DOCG

Chianti Collie Fiorentini powstaje w pagórkowatym obszarze wokół Florencji, który obejmuje miasta: Montelupo Fiorentino, Fiesole, Lastra, Signa, Scandicci, Impruneta, Imprunet Bagno a Ripoli (Bagno a Ripoli), Rignano sul Arno (Rignano sull'Arno) i Pontassieve (Pontassieve). Wielkość jego produkcji wynosi 5% całości Chianti. Zawartość odmian winogron jest podzielona w następujący sposób: Sangiovese - 88%, Kanayolo - do 8%, Malvasia czerwony i biały - do 4%.

Kolor jest jasnoczerwony, przezroczysty. Zapach jest intensywny, trwały z nutami kwiatów i przypraw. Smak jest wytrawny, pełny z umiarkowanym opalaniem. Zawartość alkoholu wynosi od 12,5 do 16%. Charakterystycznym symbolem Chianti Fiorentini jest stylizowany lew stojący na tylnych łapach.

Wino jest dość zrównoważone, więc nadaje się do codziennego użytku. Pasuje do wszystkich potraw: przekąsek, mięsa, serów, gulaszów warzywnych.

Chianti Montalbano DOCG

Chianti Montalbano to czerwone wino, którego nazwa pochodzi od pasma górskiego rozciągającego się na prowincje Pistoia, Prato i Florencja. Obecnie produkuje je 180 winnic. Co najmniej 75% Sangiovese, do 10% Kanayolo, do 10% Malvasia Bianca i Trebbiano (razem lub osobno) jest obecnych w mieszance surowców.

Organoleptyczne cechy wina pokrywają się z cechami typowymi dla wielu rodzajów Chianti: kolor - rubinowa czerwień, aromat wina z nutami fioletu. Zawartość alkoholu wynosi 12-12,5%.

Montalbano pasuje do salami, mięsa króliczego, dań głównych i dziczyzny.

Chianti Montespertoli DOCG

Chianti Montespertoli to kolejna wersja wina florenckiego. Wyprodukuj go w gminie o tej samej nazwie. Rozkład odmian winogron jest następujący: Sangiovese - od 70%, Merlot, Canayolo, Cabernet, Sauvignon, Malvasia, Trebbiano - razem nie więcej niż 30%.

Młode wino ma kolor czerwonego rubinu, Riserva ma granat. Zapach jest kwiatowy. Smak jest harmonijny, owocowy, lekko taninowy, aksamitny, ma dobrą kwasowość. Minimalna zawartość alkoholu wynosi 11,5%.

Towarzyszy mu czerwone mięso i sery w średnim wieku.

Chianti Rùfina DOCG

Chianti Rufina - czerwone wino z najmniejszej podstrefy produkcji Chianti. Robią to w tym samym regionie prowincji Florencji. Udział Sangiovese w napoju wynosi od 75 do 100%, Kanayolo - do 10%, Trebbiano Toscano i Malvasia del Chianti - nie więcej niż 10%.

Wejdź do sprzedaży Rufiny nie wcześniej niż 1 czerwca po roku zbiorów. Kolor jest rubinowy. Intensywny aromat z odcieniami fioletu, wzmocniony ekspozycją. Smak młodego wina jest harmonijny, lekko garbnikowy. Dojrzały napój nabiera aksamitnej miękkości. Zawartość alkoholu wynosi od 12 do 12,5%.

Ze względu na wyraźną świeżość Chianti Rufina jest idealna do grillowanych mięs, roślin strączkowych i tradycyjnych toskańskich potraw mięsnych.

Który Chianti jest uważany za najlepszy?

Wybierając napój alkoholowy, chcę zastanowić się nad najlepszą opcją. Jak wiecie, są plamy na słońcu. Dlatego absolutnie konieczne jest, aby dokładnie wiedzieć, co kupić na następny bankiet. We Włoszech publikowany jest przewodnik Vinibuoni d'Italia, oparty na opiniach zawodowych krytyków i zwykłych konsumentów, aby pomóc kupującym we Włoszech.

Według niego, w 2017 roku uznano najlepsze butelki Chianti:

 1. Chianti Classico DOCG Gran Selezione 2013, winiarnia Castello d'Albola di Radda, cena - 27-29 euro;
 2. Chianti Classico DOCG Riserva „Bandini Villa Pomona” 2013, winnica Pomona di Castellina, cena 18-20 euro;
 3. Chianti Classico DOCG Riserva 2012, winiarnia Badia a Coltibuono di Gaiole, cena - 25-27 euro;
 4. Chianti Classico DOCG 2013, winnica Val delle Corti, Radda, cena - 15-17 euro;
 5. Chianti Classico DOCG Riserva „Vigneto Il poggio” 2011, Castello di Monsanto, Barberino Val d'elsa, cena - 44-47 euro.

Warto zauważyć, że Vinibuoni d'Italia w swoim wyborze opiera się na optymalnym stosunku ceny do jakości napoju.

Cena w Rosji

Przedział cen Chianti w sklepach krajowych jest bardzo duży. Koszt napoju zależy od producenta i czasu starzenia. Na przykład, jeśli młode wino można kupić w przedziale od 700 do 3000 rubli, to na żniwa Chianti w 2007 r. trzeba będzie zebrać około 100 000.

Przegląd toskańskiej sławy jest kompletny. Wypicie szklanki Chianti w Toskanii i umieranie z przyjemności to wielkie wyzwanie na następne wakacje. Żyj skromnie, żartuj, myśl trzeźwo i pamiętaj: „Przechodząc przez ciało, Chianti pozostaje w sercu na zawsze!”

Obejrzyj wideo: #6 - FELSINA Chianti Classico. NASZ ŚWIAT WIN (Luty 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Włoskie napoje, Następny Artykuł

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety
Regiony Włoch

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety

Miejsce pamięci całej Sycylii - tak krótko, ale zwięźle, można opisać Dolinę Świątyń w Agrigento. Tutaj nawet pył pod stopami wydaje się być nieskończenie starożytny, święty, modlitwy i ... poplamiony krwią niezliczonych i bezimiennych niewolników, którzy wznieśli ogromne starożytne świątynie, obrońców Aragragas, którzy walczyli do końca o swoje mury, setki i tysiące ofiar nieubłaganych władców - od tyranów po gubernatorów cesarza.
Czytaj Więcej