Miasta Włoch

Mantova we Włoszech: co zobaczyć i jak zdobyć

Ojczyzna starożytnego rzymskiego poety Wergiliusza, Mantova we Włoszech, jest idealna dla podróżników, którzy nie są obojętni na historię i kulturę. Miasto jest centrum administracyjnym prowincji o tej samej nazwie we włoskim regionie Lombardii i może służyć jako jedno z idealnych miejsc na jeden dzień, jeśli zrelaksujesz się w pobliżu Bolonii, Werony, Mediolanu, a nawet Wenecji.

Mantova jest znana nie tylko jako miejsce narodzin Wergiliusza. Pracował tu największy renesansowy artysta Andrea Mantegna, Peter Rubens, nie mniej wybitny flamandzki malarz epoki baroku, rozpoczął karierę. Bohater słynnej tragedii szekspirowskiej Romeo został zesłany na Mantuę za zabójstwo kuzyna Julietty Tybalt.

Małe miasteczko otoczone wodami rzeki Mincio słynie przede wszystkim ze starożytnych zabytków. Od jednej atrakcji Mantui do drugiej jest w zasięgu ręki, ale jednocześnie musisz bardzo się starać, aby mieć czas na zbadanie ich wszystkich w ciągu jednego dnia.

W każdym budynku miasto zachowało pamięć o przeszłości

Kiedyś Mantova była jak miasto na wyspie: zgodnie z projektem architekta i inżyniera Alberto Pitentino, w XII wieku w mieście powstały sztuczne jeziora, które służyły naturalnej ochronie i zapewniały mieszkańcom wodę. W XVII wieku obrzeża miasta stopniowo zamieniły się w bagna, dlatego postanowiono osuszyć jedno z jezior. Dlatego dziś Mantova jest raczej niezwykłym miastem na półwyspie.

Jak dostać się do Mantui

Ze względu na dogodną lokalizację niemal pośrodku między Wenecją a Mediolanem można łatwo dostać się do Mantui, bez względu na to, z którego miasta w północnych Włoszech zaczniesz swoją podróż.

Dworzec kolejowy Mantua znajduje się przy placu Don Leoni, 10 minut spacerem od zabytkowego centrum miasta. Pociągi z Werony, Bolonii, Mediolanu, Padwy, Ferrary. Czas podróży z Werony, najbliższego dużego miasta, wyniesie około 40 minut, możesz sprawdzić harmonogram i zobaczyć koszt biletów na stronie internetowej Omio.ru.

Podróż pociągiem do Werony zajmuje mniej niż 40 minut.

Jeśli przyjedziesz na jedno z lotnisk w północnych Włoszech, najłatwiej jest dostać się do Mantui taksówką. Najłatwiej jest dowiedzieć się o aktualnych cenach i czasie podróży od punktu początkowego podróży przez usługę Kiwitaxi. Ponadto strona ma zarówno wersję rosyjską, jak i rosyjską.

Podróżującym samochodem jest jeszcze łatwiej odwiedzić Mantuę - autostrada A22 łącząca Modenę i Weronę (zjazd Mantova Nord z Werony i zjazd Mantoca Sud z Modeny) biegnie w pobliżu miasta.

Mantova to małe miasteczko otoczone wodami rzeki Mincio

W mieście samochód można zaparkować na jednym z bezpłatnych parkingów zlokalizowanych na całym obwodzie półwyspu wokół starego miasta. Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na wynajem samochodu we Włoszech, lepiej zacząć od międzynarodowej usługi porównywania cen - okazuje się, z reguły, bardziej opłacalna.

Hotele i noclegi

Pomimo tego, że Mantova jest stosunkowo małym miastem, istnieje szeroki wybór hoteli na każdy gust i każdą kieszeń. Ceny w porównaniu z tą samą Weroną są znacznie bardziej demokratyczne.

Dla tych, którzy planują zapoznać się z zabytkami miasta, lepiej jest hotel w centrum. Ci, którzy podróżują samochodem i zamierzają poświęcić czas na poznanie okolicznych miast, biorą udział w wycieczce gastronomicznej lub spędzają dzień lub dwa zakupy w Wioska wyprzedażowa Mantova, warto zwrócić uwagę na hotele daleko od centrum - okażą się zarówno wygodniejsze, jak i tańsze.

Poniżej znajduje się formularz z aktualnymi ofertami specjalnymi hoteli w Mantui:

Klimat i pogoda

Mantova znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego, dlatego przez cały rok występuje duża ilość opadów, znaczna część opadów przypada na kwiecień i październik. Ze względu na wysoką wilgotność miasto jest często spowite lekką mgiełką.

Średnia temperatura powietrza nie spada poniżej 0 ° C nawet w zimie. Latem termometr łatwo osiąga 30 ° C. Możemy śmiało powiedzieć, że pogoda w Mantui jest idealna na letnie wakacje, ale nawet zimą miasto zachwyci łagodny klimat rosyjskojęzycznych turystów, przyzwyczajonych do mrozów i zimnych wiatrów.

Co zobaczyć w Mantui: 9 głównych atrakcji

Od 2008 r. Historyczne centrum Mantui zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto, które stało się odzwierciedleniem ideałów włoskiego renesansu, zachowuje pamięć o przeszłości praktycznie w każdym budynku. Zatem głównym pytaniem, przed którym stają podróżujący, nie jest „co zobaczyć w Mantui”, ale „jak mieć czas, aby wszystko zobaczyć”.

Palazzo ducale

Słynny Pałac Książąt Mantui jest jedną z głównych atrakcji północnych Włoch. Kompleks konstrukcji pałacowych obejmuje zamek św. Jerzego (Castello di San Giorgio) i sam pałac (Palazzo Ducale). Właścicielami pałacu byli przedstawiciele klanu Gonzago, który rządził miastem od 1328 roku.

Pałac należał do przedstawicieli klanu Gonzago, który rządził miastem od 1328 roku.

Zamek św. Jerzego został zbudowany pod koniec XIV wieku. W jednej z czterech wież zamku znajduje się słynny „Pokój małżonków” (Camera degli Sposi), ozdobiony freskami Andrei Mantegny z drugiej połowy XV wieku.

Od muralu sufitu po balustradę okrągłej galerii, ludzie patrzą na publiczność, a chmury unoszą się nad nimi na umiejętnie pomalowanym niebie - w ten sposób artysta próbował stworzyć iluzoryczną dekorację, którą można uznać za jedną z pierwszych w sztuce Europy Zachodniej.

„Pokój małżonków” ozdobiony jest freskami Andrei Mantegny (XV wiek)

W „Hall of Archers” (Sala degli Arcier) przechowywany jest ogromny portret rodziny Gonzago, wykonany przez innego znanego artystę Rubensa na początku XVII wieku.

Budynek Palazzo Ducale ma ponad 500 sal, 600 wejść i 15 ogrodów, pałac obejmuje także liczne place i dziedzińce, bazylikę, a nawet teatr. W samym sercu pałacu kilka pokoi zajmują „apartamenty karłowate”, które byłyby idealne dla mieszkańców o wysokości nie większej niż trzy stopy.

Palazzo Ducale ma ponad 500 sal, 600 wejść i 15 ogrodów

Leonardo da Vinci, Perugino, Correggio, Titian, Rafael i wielu innych znanych na całym świecie artystów i poetów odwiedziło pałac żony Francesco II Gonzago, najsłynniejszego markiza Mantui Isabelli D'Este.

Nawiasem mówiąc, bilety do Palazzo Ducale Mantua można kupić z wyprzedzeniem - przez Internet. Można to zrobić na specjalistycznym zasobie SelectItaly.

Katedra w Mantui

Katedra, znajdująca się na Piazza Sordello, jest interesująca ze względu na połączenie późnogotyckich rozetowych okien na bocznej ścianie, zachowanych z renesansowego budynku oraz fasady z białego marmuru z Carrary, zastępującej gotycki „poprzednik” w połowie XVIII wieku.

Budynek, który pojawił się na początku XII wieku, był wielokrotnie przebudowywany w związku z pożarami lub pod kierunkiem władców miasta. Ciało świętego Anzelma Baggio, patrona Mantui, znajduje się tutaj.

Dom Rigoletto

Rigoletto to postać w operze Verdiego o tej samej nazwie, która rozgrywa się w Mantui. Jednak budynek, który znajduje się na końcu Piazza Sordello, skrywając rzeźbę smutnego błazna na dziedzińcu, powinien być traktowany bardziej jak przynęta turystyczna.

Na dziedzińcu „domu Rigoletto” można zobaczyć rzeźbę smutnego błazna

Faktem jest, że w oryginalnej wersji wydarzenia sztuka Victora Hugo „The King Funs” rozgrywa się na dworze francuskim (i początkowo ta historia weszła w libretto opery Verdiego praktycznie bez zmian). I tylko po to, by zadowolić wymagania cenzury, Verdi był zmuszony zmienić libretto przyszłej opery i przenieść scenę do Włoch.

W tym budynku obecnie odbywają się wystawy sztuki. Ponadto istnieje centrum turystyczne, w którym można uzyskać bezpłatną mapę miasta i przydatne informacje o tym, co najpierw zobaczyć w Mantui.

Science Theater Bibiena

Via Accademia to teatr zbudowany dla Marii Teresy z Austrii, zaprojektowany przez Antonio Bibiena w drugiej połowie XVIII wieku. Nazwa teatru odpowiada duchowi edukacyjnemu tamtych czasów: był przeznaczony nie tylko do przedstawień, ale także do spotkań naukowych i sporów. Półtora miesiąca po otwarciu teatru wystąpił tu sam Wolfgang Amadeusz Mozart, który miał wówczas zaledwie 14 lat.

W bazylice Sant Andrea znajdują się święte wazony z krwią Chrystusa

Bazylika Sant Andrea

Budowa bazyliki św. Andrzeja (Basilica di Sant'Andrea) rozpoczęła się w 1472 r. Według projektu Leona Battisty Albertiego, a ostatecznie została ukończona dopiero w 1732 r. Przechowywane tutaj święte wazony z krwią Chrystusa - przywieziono ją do jej rodzinnego miasta setnik rzymski Longinus, który, jak głosi legenda, przebił włócznią bok ukrzyżowanego Chrystusa. Pochowany jest tu malarz Andrea Mantegna.

Rotunda

Rotonda di San Lorenzo jest godna uwagi ze względu na podobieństwo do kościoła Grobu Świętego w Jerasulim - taki był jej pomysł hrabiny Matyldy z Toskanii z dynastii Canossa, która wydała rozkaz budowy. Jest to najstarszy zachowany kościół w Mantui, został zbudowany w 1082 roku.

Rotunda, zbudowana w 1082 roku, jest najstarszym zachowanym kościołem w Mantui

Kościół został zamknięty na polecenie Guglielmo Gonzaga w 1579 r., A następnie został wykorzystany jako magazyn, lokal handlowo-mieszkalny. Nabożeństwa w kościele wznowiono dopiero w 1926 r. Po renowacji (na początku XX wieku rotunda straciła dach i została całkowicie ukryta za otaczającymi ją nadbudówkami). Wewnątrz można zobaczyć freski bizantyjskiej próbki z XI-XII wieku.

Wieża zegarowa

Obok Rotundy stoi Wieża Zegarowa Pałacu Palazzo della Ragione. Pałac został zbudowany w 1250 roku, wieża została dołączona do pałacu w 1472 roku, a zegar astrologiczny, który pokazuje fazy księżyca i położenie słońca w gwiazdozbiorze zodiaku, pojawił się na wieży w 1493 roku.

Palazzo Te

Podczas gdy główne atrakcje Mantui są skoncentrowane w prawie jednym miejscu, Te Palace (Palazzo Te) znajduje się nieco od historycznego centrum miasta.

Pałac Te (1524) uważany jest za szczyt manieryzmu europejskiego

XVI-wieczny dwór został pomyślany jako wiejska willa, w której Federico II Gonzaga urządzał bale i przyjęcia. Obok rodzinnej stajni pojawił się kwadratowy budynek z wewnętrznym ogrodem otoczonym kolumnadą - stąd dostarczono konie z całej Europy.

Pałac Te, zbudowany w latach 1524-1525, jest uważany za szczyt manieryzmu europejskiego, a to oczywiście wynika z faktu, że główny architekt i malarz Mantui, ucznia Rafaela, Giulio Romano.

Sala Amour and Psyche jest jedną z pereł pałacu

Wnętrze pałacu uderza nie mniej niż wygląd. W Hall of the Giants (Sala dei Giganti; Camera dei Giganti) jeden fresk Julio Romano obejmuje całą powierzchnię hali. Sala koni (Sala dei Cavalli) jest wypełniona stylizowanymi wizerunkami ulubionych koni księcia. Komora Kupidyna i Psyche (Camera di Amore e Psiche) zadziwia bardzo szczerymi malowidłami ściennymi, które wypełniają całą przestrzeń sali. W pałacu znajduje się także Dom Metamorfozy, Sala Orłów, Komnaty Słońca i Księżyca oraz wiele innych sal i pokoi, z których każda poświęcona jest konkretnemu tematowi.

Fresk Giulio Romano w Sali Gigantów

Dom Mantegna

W drodze do Te Palais możesz odwiedzić artystę Andreę Mantegnę. Budynek z czerwonej cegły, wzniesiony przez samego artystę na działce otrzymanej w prezencie od markiza Ludovigo Gonzagi, znany jest z cylindrycznego dziedzińca.

W końcu

W BlogoItaliano mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże ci lepiej zorganizować podróż, aby zobaczyć maksimum. Jeśli jest to Twoja pierwsza wycieczka do Włoch, zalecamy zapisanie się na bezpłatny kurs e-mail z przydatnymi wskazówkami dla podróżnych. Jest bardzo cenny, aby uczynić twoją podróż jeszcze bardziej interesującą.

Życzymy udanej podróży i czekamy na udostępnienie tego artykułu znajomym.

Obejrzyj wideo: Modena, Włochy - dwie minuty w mieście (Marzec 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Miasta Włoch, Następny Artykuł

Gang Langer
Niemcy

Gang Langer

Langer Gang to długa, trzypiętrowa galeria o renesansowym sklepieniu z 22 toskańskimi kolumnami. Pomiędzy kolumnami znajdują się herby ziem należących do posiadłości Wettinsky'ego. Langer Gang - galeria renesansowa, fot. Klaus Bostelmann „Long Stroke” (Langer Gang, niemiecki: Langer Gang) - kolejny charakterystyczny zabytek Drezna, który wraz ze stajnią (Stalhof, niemiecki
Czytaj Więcej
Innenstadt
Niemcy

Innenstadt

Po obejrzeniu zabytków i wypiciu dużej ilości piwa na Starym Mieście, nadszedł czas, aby dostać się na ulice handlowe w Kolonii, które znajdują się zaledwie kilka minut spacerem od Renu. Najlepsze sklepy znajdują się przy Hohe Strasse, Schildergasse i stacji metra Neumarkt.
Czytaj Więcej
Mur Berliński
Niemcy

Mur Berliński

Mur berliński jest znany na całym świecie. Przez 28 lat dzieliła miasto i rodziny. Teraz jest to zwykła ściana wzdłuż drogi, małe betonowe sekcje i metalowe szpilki wystające z ziemi. Prosty, bez patosu i bardzo niemiecki. Jeśli wiesz, dla czego mur został zbudowany i jaką rolę odegrał w historii Niemiec, powinieneś go zobaczyć.
Czytaj Więcej
Agencja ratingowa Mercer. Miasta niemieckie są liderami pod względem poziomu życia
Niemcy

Agencja ratingowa Mercer. Miasta niemieckie są liderami pod względem poziomu życia

W 2011 roku Monachium, Dusseldorf i Frankfurt zostały nazwane miastami o bardzo wysokim standardzie życia wśród metropolii świata. Agencja Mercer corocznie sporządza globalną ocenę jakości życia, a wiodące niemieckie miasta straciły tylko Wiedeń, Zurych i Auckland. W 2011 r. Monachium (4 miejsce), Düsseldorf (5 miejsce) i Frankfurt (7 miejsce) zostały nazwane miastami o bardzo wysokim standardzie życia wśród metropolii świata.
Czytaj Więcej