Trentino - Alto Adige

Miasto Trydent - Brama Dolomitów

Trydent (Trydent) nazywany jest bramą Dolomitów - niesamowitym systemem górskim zdobiącym północne Włochy. Miasto jest prowincjonalnym centrum regionu Trentino-Alto Adige (Trentino - Alto Adige, Trentino-Sudtirol). W Trydencie znajdziesz syntezę dwóch kultur: trzeźwa elegancja Austriaków z miękkością i emocjonalnością Włochów nadaje temu obszarowi szczególny urok i budzi chęć powrotu tu i tam ponownie.

Historia

Nazwa miasta jest związana z liczbą trzy: Tridentum (po łacinie - „podzielony na trzy”). Tak Rzymianie nazwali osadę starożytnych Celtów w górnej rzece Adige (Adige), kiedy przybyli tu za czasów Juliusza Cezara w pierwszym wieku przed naszą erą. Doliny trzech gór: Vigolana (Vigolana, 2150 m), Monte Bondone (Monte Bondone, 2181 m), Paganella (Paganella, 2124 m) stały się ostoją ruchu starożytnego Rzymu przez Alpy do Europy. Legenda łączy także nazwę Trento z trójzębem morskiego boga Neptuna, który z Adriatyku na rzece Adige wzniósł się do górnych granic, aby stać się władcą Alp. Historycy nie znaleźli śladów jego panowania w okolicach Trydentu, ale fontanna ze wspaniałym posągiem władcy mórz obnosi się z głównym placem miasta od XVIII wieku.

W średniowieczu istniało centrum życia zakonnego: biskup Trydentu sprawował kościelną i świecką administrację w swoich posiadłościach. W XVI wieku, w okresie walki z reformacją, miasto Trent odbyło słynną sobór trydencki (od 13 grudnia 1545 r. Do 4 grudnia 1563 r.), Który bronił dogmatów Kościoła katolickiego.

Przez ponad 300 lat całe terytorium regionu Trentino-Alto Adige było nazywane Południowym Tyrolem i było rządzone przez Austro-Węgry, które odcisnęły swoje piętno na lokalnym charakterze i charakterze mieszkańców. Włoska populacja wykazała ostry opór wobec Austriaków podczas pierwszej wojny światowej. Po tym ziemie regionu stały się częścią Włoch. Ale nawet dzisiaj obszar ten pozostaje „tyrolską bajką”, „niemieckimi Włochami”. Nie ma powodu do pośpiechu i zamieszania.

 • Czytaj także: Wakacje we Włoszech w zimie

Zabytki miasta

Trento często jeździ w drodze do ośrodków narciarskich lub do letnich baz w Dolomitach. Warto jednak zatrzymać się na kilka godzin w samym mieście, którego zabytki mogą być nieoczekiwanym odkryciem i ozdobić każdą podróż. Jakie zabytki są zdecydowanie warte zobaczenia jednego dnia w Trydencie?

Zamek Buonconcillo

Ten budynek na skalistym wzgórzu kiedyś dominował w tym obszarze i był rezydencją biskupa rządzącego - twierdzą Buoncosillo (Castello del Buonconsiglio).

Potężna cytadela z grubymi ścianami, lukami, wieżami obronnymi, most zwodzony jest typową budowlą z XIII wieku w stylu romańskim. Wewnątrz znajdowały się lochy i komnaty tortur. Po 200 latach zbudowano wysoką wieżę Orlina (Torre dell'Aquila) - trend gotycki; wewnętrzne obrazy wieży - sceny pór roku - najcenniejszy zabytek sztuki gotyckiej.

W XVI wieku. Do twierdzy dodano Wielki Pałac (Magno Palazzo): frontony, galerie z kolumnadami, obrazy na tematy z antycznych fabuł - to już renesans. Nowy aneks do zamku - La Giunta Albertiana z elementami barokowymi powstał w XVII wieku. Teraz w zamku mieści się Muzeum Narodowe miasta. Godziny otwarcia:

 • 12 marca - 13 maja od 9:30 do 17:00;
 • 14 maja - 3 listopada od 10:00 do 18:00;
 • 5 listopada - 11 marca w soboty i niedziele od 9:30 do 17:00.

Wstęp 8 €. Adres: Via Bernardo Clesio 5.

Plac Duomo

Plac Katedralny (Piazza del Duomo) jest jednym z najpiękniejszych włoskich placów.

Tutaj dominuje kościół na cześć św. Vigilio (Cattedrale di San Vigilio). St. Vigilio jest męczennikiem zabitym przez pogan w IV wieku. Katedra jego imienia zaczęła być budowana w XII-XIII wieku. - To monumentalny budynek w stylu romańskim z wąskimi oknami wykutymi w grubych ścianach. Różane okno, zwane „Kołem fortuny”, aromatyczna dekoracja - elementy architektury gotyckiej - pojawiła się później.

Barokowa kaplica (Cappella del Crocefisso) została zbudowana w XVII wieku. Wykwintne freski, drewniany krucyfiks starego dzieła, Madonna z Utopionej (Madonna degli Annegati), której kult jest powszechny w Kościele katolickim - wszystko to zdobi wnętrze katedry.

 • Godziny otwarcia: 10:00 - 12:00 / 14:30 - 17:30. Wstęp: 5 €, dla dzieci - 1 €. Adres: Piazza Duomo.

Pałac Pretorora

Palace of Praetors (Palazzo Pretorio) - budynek z XIII wieku.

Dach zdobią charakterystyczne gibellinowe zęby w kształcie jaskółczego ogona - dowód, że ówczesni biskupi z Trydentu poparli partię cesarzy niemieckich w walce z papieżami o świecką władzę. Teraz Muzeum Pretorianów pracuje w budynku z relikwiami katedry w Trydencie i kościelnymi naczyniami zręcznej pracy: rzeźbionymi ołtarzami, arrasami wykonanymi przez flamandzkich mistrzów renesansu.

 • Godziny otwarcia: od 9:30 do 12:30 / od 14:30 do 18:00; w weekendy od 10:00 do 18:00. Wstęp: 5 €.

Wieża miejska

Wieża miejska (Torre Civica) wznosi się obok pałacu pretorianów. Ten XI-wieczny budynek był pierwotnie więzieniem. Kara śmierci na placu została wykonana pod ciosami dzwonu na wieży.

Budynek ozdobiony zegarem ma wysokość 46,5 m. Po pokonaniu 156 schodów można podziwiać oszałamiającą panoramę miasta i okolicy.

Otwarte na wizyty od 3 lipca do 30 listopada we wszystkie dni tygodnia, z wyjątkiem wtorku. Wycieczki odbywają się o 16: 00/17: 00. Wejście: 7 €, w kompleksie z wizytą w Pałacu Pretora - 10 €.

Fontanna „Neptuna”

Fontanna „Neptune” (Fontana del Nettuno) - zabytek neoklasycyzmu z końca XVIII wieku. Estetyka tego okresu wyraża bunt przeciwko kościelnej ascezie, odchodząc od natury. Starożytny bóg Neptune - uosobienie natury - powstaje przed katedrą ku czci katolickiego męczennika. Chłodne strumienie fontanny są symbolem połączenia Trydentu z rzeką Adige, która zasila miasto wodą.

Dwa średniowieczne domy przylegające do placu Duomo (Casa Balduini e Casa Cazuffi) nadają mu wyjątkowej elegancji dzięki zewnętrznemu malowaniu elewacji. Dom Baldwiniego (z prawej) jest namalowany freskami z XV wieku na temat cnoty, miłości, obfitości; freski w domu Katsuffi (po lewej) są późniejszego pochodzenia, są poświęcone starożytnej mitologii i należą do renesansu (XVI wiek).

Kościół Santa Maria Maggiore

Kościół Santa Maria Maggiore (Santa Maria Maggiore) - główne miejsce pracy słynnej Katedry Trydenckiej w latach 1562-1563. Został zbudowany krótko przed tym na polecenie biskupa B. Klesio, wybitnego człowieka, który przygotował epokową katedrę.

Styl kościoła nazywa się w jego imieniu Klesian: swoiste połączenie architektury romańskiej z elementami renesansu. Jego cechy: ścisły portal ozdobiony półkolistym łukiem, portykiem, rzeźbionymi oknami i rzeźbami; fasetowana kopuła; imponująca wysokość dzwonnicy.

 • Adres: Vicolo delle Orsoline, 1

Pałace

Średniowieczne budynki i pałace są ozdobą Trydentu, lokalizacji ciekawych muzeów.

Allere Palace

Allere Palace (Palazzo delle Albere) - budowla obronna z XVI wieku., Której główną ozdobą były freski na fasadzie i aleje topoli (albero - drewno), wewnątrz - wspaniałe obrazy.

Czas onieznaczne stare ozdoby. Kiedyś był koszarami i stodołą. Teraz jest słynne Muzeum Sztuki Nowoczesnej - MART. Jego główne oddziały znajdują się w Rovereto.

 • Godziny muzealne: od 10 rano Rano do 6. wieczorem. Poniedziałek jest dniem wolnym.
 • Adres: Via R. da Sanseverino 45, Trydent; Corso Bettini 43, Rovereto. Wstęp: 11 €.

Pałac Roccabruna

Roccabruna Palace (Palazzo Roccabruna) - renesansowy budynek, znany nie tylko ze względu na swój wygląd, ale także ze względu na swoją zawartość wewnętrzną. Oto regionalne muzeum winiarstwa: 6set butelek dojrzałych win. Stu odmian wina można spróbować z przekąską regionalnych specjałów.

 • Czas pracy: Czwartek, sobota od 17 do 21 godzin; w lecie - od 18 do 21 godzin.
 • Adres: Przez SS.Trinità 24.

Otoczenie

Trydent, stolica i brama Dolomitów, zapewnia dostęp do ich piękna. Dla miłośników sportu i emocji przygotowano kanioning, trekking, trasy wspinaczkowe: www.dolomitiavventura.it.

Miłośnicy relaksujących wakacji w Trydencie mogą odwiedzić lepiej wyposażone miejsca.

Monte Bondone

Góra Monte Bondone (Monte Bondone, 2181 m) jest również nazywana „szczytem Trydentu”. Znajduje się 15 km od historycznego centrum i jest najstarszym ośrodkiem narciarskim: tutaj w 1934 roku pojawił się pierwszy wyciąg narciarski w Europie.

Teraz jest to świetny rodzinny ośrodek. Latem oferowane są szlaki piesze i rowerowe oraz spacery po ogrodzie botanicznym. Regularnie przyjeżdżają tu regularne autobusy z Trydentu.

Dolina jezior

Dolina jezior (Valle dei Laghi) rozciąga się od podnóża Dolomitów do jeziora Garda.

Ponad 35 km w tych miejscach koncentruje się 7 pięknych jezior różnej wielkości. Można tu łowić pstrągi, szczupaki i karpie, wystarczy uzyskać pozwolenie na połów. Wszystkie informacje o regionie są skoncentrowane tutaj: www.trentinofishing.it.

Karty turystyczne

Mapy turystyczne regionu pozwalają turystom zaoszczędzić na wycieczkach po okolicy i podczas zwiedzania muzeów. Są one szczególnie przydatne dla osób podróżujących bez samochodu.

 • Karta gościa Trentino daje ci prawo do bezpłatnego korzystania z transportu w prowincji Trentino; odwiedź muzea, zabytki architektury, parki narodowe. W przypadku dzieci wybrana jest opcja karty „Rodzina”. Karta gościa nie jest ważna w Alto Adige. Koszt karty: 40 €. Szczegóły: www.discovertrento.it; www.visittrentino.it.
 • Karta Parco ma 14-dniowy pobyt w Trentino korzystaniu z parkingu, transferów, zwiedzania rezerwatów przyrody, muzeów, parków rozrywki. Karta Parco kosztuje 20 € - dla jednej osoby, 40 € - dla rodziny. Informacje do wyjaśnienia: www.pnab.it.
 • Karta Trento Rovereto jest ważna tylko na terenie miast Trento i Rovereto. Wypożyczalnia rowerów, degustacja pierwszej klasy wina, zniżki na udział w koncertach i festiwalach w okolicy - a wszystko to jest bezpłatne, jeśli masz kartę Trento-Rovereto, a jej koszt to 20 €. www.visittrentino.it.
 • Karta Museomobil jest ważna w prowincji Alto Adige i zapewnia dostęp do wszystkich kolei linowych, autobusów i pociągów w regionie. Karta Museomobil zapewnia wizyty w 78 muzeach. Przez trzy dni kosztuje 28 €, przez siedem dni - 32 €. Karta Museomobil zapewnia najlepsze opcje podróży w Dolomitach. Jest kupowany w Bolzano. Szczegóły: www.mobilcard.info. Mapę dla rowerzystów i oferowane przez nią warunki można znaleźć tutaj: www.mobilcard.info. Region nie zezwala na przewóz rowerów pociągami i autobusami, dlatego możesz potrzebować adresów punktów wynajmu: www.suedtirol-rad.com

Święta

Trento jest uważane za miasto wakacji, które odbywają się tutaj co miesiąc:

 • Jarmark bożonarodzeniowy w Trydencie jest jednym z najlepszych we Włoszech;
 • Trento Film Festival (Trento Film Festival) - wiosenny festiwal filmowy poświęcony wspinaczce;
 • Głównym świętem miasta jest St. Vigilio (Fuochi di San Vigilio) - odbędzie się w drugiej połowie czerwca; święta publiczne trwają 2 tygodnie;
 • Festiwal Polenta - dania z kukurydzy tradycyjnie odbywają się jesienią.

W 2017 roku Trento oferuje około 40 wakacji, których szczegóły można znaleźć tutaj: www.discovertrento.it.

Zakupy

Sezon sprzedaży odbywa się w regionie dwukrotnie:

 1. Zima: od pierwszego stycznia do 15 lutego;
 2. Lato: od 15 lipca do końca sierpnia.

Trentino Alto Adige ma bardzo wysoki standard życia, a ceny nowych kolekcji, a także artykułów spożywczych, są niezmiennie wysokie. Dlatego warto wiedzieć, gdzie w mieście można kupić tańsze produkty.

Sklepy spożywcze

Conad Supermarket często oferuje obniżone ceny, od czasu do czasu prowadząc wyprzedaże reklamowane przy wejściu do sklepu. Dobry wybór kiełbas, serów, wina. Adres: Via Torre Verde 26; w odległości spaceru od dworca autobusowego.

Supermarket „Poli” z optymalnymi cenami żywności jest bardzo dogodnie zlokalizowany w centrum miasta, gdzie nie ma obfitości sklepów spożywczych. Adres: Via delle Orfane 2.

Buty, skóra, pamiątki

„Romarco” - słynne włoskie wyroby skórzane, buty wystawiane są w cenach powyżej średniej. Adres: Via San Vigilio 1.

„Escordio” to sklep oferujący produkty marek o różnych kategoriach cenowych. Obok butów Janet i Janet znajdują się kapcie Calvin Klein i buty Roberto Guerrini. Adres: Via San Pietro 51.

„Galleria Tirrena” - ulica ze sklepami z odzieżą, obuwiem, kosmetykami po średnich cenach.

„Valentini” to sklep z pamiątkowymi nożami o wysokiej jakości i niskich cenach (szwajcarskie noże składane - 10-20 €). Adres: Via San Marco 36.

Aulet w Brennero

Najsłynniejszy aulet w regionie znajduje się w Brenner - Outlet Center Brennero. Sprzedaje produkty takich marek jak Puma, Timberland, Benetton itp., A także produkty małych włoskich firm. Adres: Via S. Valentino, 9 / A, 39041 BZ Brennero.

Hotele

Wybierając się do Dolomitów z postojem w Trydencie, warto wybrać hotele z kartą Guest Card Trentino.

4 gwiazdki

Hotel Buonconsiglio

Hotel Buonconsiglio znajduje się w pobliżu dworca kolejowego i przystanków autobusowych. Wszystkie interesujące obiekty turystyczne znajdują się w odległości spaceru. Śniadanie serwowane jest rano. Klienci mają prawo do bezpłatnego korzystania z transportu lokalnego i kolejki linowej Trento-Sardagna. Klienci otrzymują bezpłatną kartę gościa Trentino.

Grand Hotel Trento

Luksusowy hotel Trento położony jest w centrum miasta, w pobliżu pomnika Dantego Alighieri. Pokoje są komfortowo umeblowane, restauracja oferuje menu oparte na kuchni lokalnej, bar oferuje wyśmienite wina, śniadanie serwowane jest rano. Cechą usługi hotelowej jest zapewnienie karty gościa Trentino.

3 gwiazdki

Hotel Vela

Hotel Vela położony 2 km od centrum oferuje piękny widok na góry i zapewnia bezpłatny parking. Pokoje posiadają łazienki, klimatyzację. Rano w formie bufetu, restauracja z menu kuchni lokalnej, pizzeria są do dyspozycji klientów.

Jak się tam dostać

Najbliższe lotniska z Trydentu to:

 • Lotnisko Bolzano - 60 km;
 • Lotnisko Verona (Aeroporto di Verona-Villafranca) - 90 km;
 • Port lotniczy w Wenecji (Aeroporto di Venezia Marco Polo) - 195 km;
 • Lotnisko Milan Malpensa (Aeroporto di Milano-Malpensa) - 245 km.

Do swobodnego przemieszczania się w regionie, szczególnie w lecie, potrzebujesz samochodu, możesz go wypożyczyć tutaj: auto.italy4.me.

Z Mediolanu do Trydentu pociągiem z przesiadką w Weronie (Verona Porta Nuova), czas podróży - 3 godziny, cena biletu 30-50 €. Samochodem potrzebujesz 2,5 godziny czasu i 35 €, z czego 15 € zostanie zapłacone za przejazd.

Z Werony bilet na pociąg kosztuje 7-8 euro, czas podróży to 1 godzina. Podróż samochodem zajmuje 2,5 godziny i 15 €.

Podróżowanie po regionie Trentino-Alto Adige, poznawanie Trydentu i piękna Dolomitów to wakacje, które potrwają długo.

Popularne Wiadomości

Kategoria Trentino - Alto Adige, Następny Artykuł

Riva del Garda
Trentino - Alto Adige

Riva del Garda

Riva del Garda to stare włoskie miasto położone w regionie Trydent-Górna Adyga na północy jeziora Garda. Miasto jest otoczone górami w Alpach, których część nazywa się Dolomitami, szczególnie piękne są szczyty Monte Rocchetta i Monte Baldo.
Czytaj Więcej
Madonna di Campiglio - ośrodek narciarski we Włoszech
Trentino - Alto Adige

Madonna di Campiglio - ośrodek narciarski we Włoszech

Jest wiele powodów, aby spędzić ferie zimowe w Madonna di Campiglio, kurorcie narciarskim w północnych Włoszech: jest bajecznie piękna; Duży wybór stoków narciarskich i sportów zimowych; Usługa jest dopracowana w najdrobniejszych szczegółach; W tym ulubionym miejscu wakacyjnym włoskiego i europejskiego Beau monde możesz spotkać odpowiednich ludzi i odnowić stare połączenia.
Czytaj Więcej