Niemcy

Katedra Berlińska

Katedra pośród kościołów berlińskich jest jedną z najpiękniejszych. Majestatyczny i monumentalny. Warto wejść do środka. Dekoracja świątyni i jej organów robi duże wrażenie. Jeśli chcesz, możesz wspiąć się na taras widokowy.

Katedra Berlińska - były gmach dynastii Hohenzollernów, fot. Dnsob

Katedra Berlińska (Berliner Dom) - monumentalny budynek z pięcioma zielonymi kopułami pośrodku Wyspy Muzeów. Jest to największy kościół protestancki w kraju, miejsce spoczynku dynastii królewskiej.

Trochę historii

Świątynia została zbudowana w latach 1894-1905. dekretem cesarza Wilhelma II na miejscu dawnego kościoła neoklasycznego, co nie podobało się władcy, ponieważ nie był wystarczająco wielki. Architekt Julius Rashdorf stworzył projekt nowego budynku z elementami baroku i włoskiego renesansu, wzorując się na Katedrze Watykańskiej św. Piotra.

Katedra w 1945 r

Początkowa wysokość budynku wynosiła 114 m. Podczas wojny katedra została zniszczona, zgubiono wszystkie kopuły. Po renowacji stał się 16 metrów niższy, stracił wiele elementów wystroju i stał w tym stanie przez ponad pół wieku. Rekonstrukcja miała miejsce w latach 1975–93. A teraz wspaniała świątynia jest jedną z głównych atrakcji Berlina.

Zewnętrzna część katedry

Katedra berlińska w nocnym oświetleniu, fot. Ansgar Koreng

Katedra wykonana jest ze śląskiego kamienia, jej główna fasada wychodzi na park Lustgarten. Łukowy portal otoczony jest potężnymi granitowymi kolumnami, między nimi brązowymi posągami ewangelistów - Mateusza, Marka, Jana, Łukasza. Na krawędziach łuku pochylone nad bramą postacie aniołów - malowniczy fresk przedstawiający Chrystusa.

Dekoracja wnętrz

Wnętrze świątyni, fot. Elemaki

Wewnątrz katedry znajduje się bogata dekoracja nietypowa dla kościołów protestanckich: marmurowe kolumny, rzeźbiona ambona, realistyczne kolorowe witraże z fabułami Nowego Testamentu. Schody prowadzą do złoconego ołtarza centralnego. Przegrodę ołtarza zdobią figury apostołów Fryderyka Stullera, tron ​​wykonany jest z marmuru i onyksu. Pół-kopuły nad bocznymi absydami są ozdobione polichromowanymi mozaikami Voldemara Friedricha. Sklepienie kopuły jest malowane działkami Kazania na Górze.

Organy

Narządy, fot. Christian Eckhardt

Zachowany został oryginalny organ z 7269 rur, stworzony w 1903 r. Przez Wilhelma Sauera, odrestaurowany w 1993 r. Zewnętrzna konstrukcja instrumentu została zaprojektowana przez Otto Rashdorfa, syna głównego architekta. Największe niemieckie organy kościelne są zamontowane na marmurowych filarach.

Krypta dynastii Hohenzollernów

W krypcie świątyni znajduje się rodzinna krypta Hohenzollernów. Znaleziono tu siedemdziesięciu przedstawicieli klanu.

Widok katedry od Szprewy, fot. Kaban Pyatak

Platforma widokowa

Pod kopułą berlińskiego domu znajduje się taras widokowy, do którego można się wspinać, musisz pokonać 270 kroków. Widoki bulwaru Under Linden i imponująca panorama Berlina są otwarte z góry.

Lustgarten

Lustgarten - ulubione miejsce wypoczynku berlińczyków, fot. Dinnouti

Przed kościołem znajduje się park Lustgarten (Lustgarten - „park komfortowy”), to wszystko, co pozostało z nieistniejącego już Pałacu Miejskiego. W centrum parku znajduje się fontanna otoczona wypielęgnowanymi trawnikami.

Godziny kościelne

Pon.-sob. 09:00 - 20:00,
Niedziela i święta 12:00 - 20:00.
Od 1 października do 31 marca katedra jest czynna do 19:00.

Cena biletu

Pełny bilet kosztuje 7 €,
dla studentów i uczniów - 5 €.

W języku rosyjskim jest przewodnik audio.

Jak się tam dostać

Skorzystaj z linii metra U2, U5, U8,
pociąg elektryczny S5, S7, S75,
Tramwaj M4, M5, M6,
Autobusem 248, 100, 200, M4, M48, N5, N65, TXL do przystanku Alexanderplatz.

Obejrzyj wideo: Berlin - Katedra Ewangelicka - Oberpfarr- und Domkirche zu Berlin - Wyspa Muzeów - Niemcy (Styczeń 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Niemcy, Następny Artykuł

Najlepsze platformy widokowe we Florencji
Florencja

Najlepsze platformy widokowe we Florencji

Smukłe dzwonnice kościołów, blanki średniowiecznego palazzo, czerwone dachówki domów, nad którymi marmurowy blask katedry, zwieńczony wspaniałą kopułą Brunelleschi ... Patrząc na Florencję przynajmniej raz z lotu ptaka, zakochujesz się w mieście raz na zawsze.
Czytaj Więcej
Kościół San Lorenzo we Florencji
Florencja

Kościół San Lorenzo we Florencji

Jeśli nagle, będąc we Florencji, chcesz odwiedzić miejsce spoczynku ostatniego klanu Medyceuszy, odwiedź kościół św. Wawrzyńca (Basilica di San Lorenzo). I choć ten surowy budynek nie znajduje się w najbardziej prestiżowym miejscu miasta i jest niedokończony, to z pewnością zasługuje na uwagę.
Czytaj Więcej
Dzwonnica Giotta we Florencji
Florencja

Dzwonnica Giotta we Florencji

W sercu włoskiej Florencji podróżnicy mogą podziwiać najbardziej niezwykłą katedrę w całej Europie - Santa Maria del Fiore. Mówiliśmy już o zachwytach samej katedry, teraz warto zwrócić uwagę na inny wspaniały budynek, który jest częścią kompleksu florenckiej katedry - dzwonnicę Giotto.
Czytaj Więcej
3 dni we Florencji - idealny plan wakacji
Florencja

3 dni we Florencji - idealny plan wakacji

Jeśli Rzym zachwyca monumentalnością, starożytnymi budowlami, bogactwem kościołów i starożytną historią, to Florencja jest miastem dla tych, którzy są zakochani w sztuce i są zainteresowani renesansem. Podczas pobytu we Florencji Stendhal opisał szczególny stan fizyczny, którego sam doświadczył: zawroty głowy i szybkie bicie serca, które występuje u osoby z obfitości otaczającego piękna i dzieł sztuki.
Czytaj Więcej