Niemcy

Katedra Berlińska

Katedra pośród kościołów berlińskich jest jedną z najpiękniejszych. Majestatyczny i monumentalny. Warto wejść do środka. Dekoracja świątyni i jej organów robi duże wrażenie. Jeśli chcesz, możesz wspiąć się na taras widokowy.

Katedra Berlińska - były gmach dynastii Hohenzollernów, fot. Dnsob

Katedra Berlińska (Berliner Dom) - monumentalny budynek z pięcioma zielonymi kopułami pośrodku Wyspy Muzeów. Jest to największy kościół protestancki w kraju, miejsce spoczynku dynastii królewskiej.

Trochę historii

Świątynia została zbudowana w latach 1894-1905. dekretem cesarza Wilhelma II na miejscu dawnego kościoła neoklasycznego, co nie podobało się władcy, ponieważ nie był wystarczająco wielki. Architekt Julius Rashdorf stworzył projekt nowego budynku z elementami baroku i włoskiego renesansu, wzorując się na Katedrze Watykańskiej św. Piotra.

Katedra w 1945 r

Początkowa wysokość budynku wynosiła 114 m. Podczas wojny katedra została zniszczona, zgubiono wszystkie kopuły. Po renowacji stał się 16 metrów niższy, stracił wiele elementów wystroju i stał w tym stanie przez ponad pół wieku. Rekonstrukcja miała miejsce w latach 1975–93. A teraz wspaniała świątynia jest jedną z głównych atrakcji Berlina.

Zewnętrzna część katedry

Katedra berlińska w nocnym oświetleniu, fot. Ansgar Koreng

Katedra wykonana jest ze śląskiego kamienia, jej główna fasada wychodzi na park Lustgarten. Łukowy portal otoczony jest potężnymi granitowymi kolumnami, między nimi brązowymi posągami ewangelistów - Mateusza, Marka, Jana, Łukasza. Na krawędziach łuku pochylone nad bramą postacie aniołów - malowniczy fresk przedstawiający Chrystusa.

Dekoracja wnętrz

Wnętrze świątyni, fot. Elemaki

Wewnątrz katedry znajduje się bogata dekoracja nietypowa dla kościołów protestanckich: marmurowe kolumny, rzeźbiona ambona, realistyczne kolorowe witraże z fabułami Nowego Testamentu. Schody prowadzą do złoconego ołtarza centralnego. Przegrodę ołtarza zdobią figury apostołów Fryderyka Stullera, tron ​​wykonany jest z marmuru i onyksu. Pół-kopuły nad bocznymi absydami są ozdobione polichromowanymi mozaikami Voldemara Friedricha. Sklepienie kopuły jest malowane działkami Kazania na Górze.

Organy

Narządy, fot. Christian Eckhardt

Zachowany został oryginalny organ z 7269 rur, stworzony w 1903 r. Przez Wilhelma Sauera, odrestaurowany w 1993 r. Zewnętrzna konstrukcja instrumentu została zaprojektowana przez Otto Rashdorfa, syna głównego architekta. Największe niemieckie organy kościelne są zamontowane na marmurowych filarach.

Krypta dynastii Hohenzollernów

W krypcie świątyni znajduje się rodzinna krypta Hohenzollernów. Znaleziono tu siedemdziesięciu przedstawicieli klanu.

Widok katedry od Szprewy, fot. Kaban Pyatak

Platforma widokowa

Pod kopułą berlińskiego domu znajduje się taras widokowy, do którego można się wspinać, musisz pokonać 270 kroków. Widoki bulwaru Under Linden i imponująca panorama Berlina są otwarte z góry.

Lustgarten

Lustgarten - ulubione miejsce wypoczynku berlińczyków, fot. Dinnouti

Przed kościołem znajduje się park Lustgarten (Lustgarten - „park komfortowy”), to wszystko, co pozostało z nieistniejącego już Pałacu Miejskiego. W centrum parku znajduje się fontanna otoczona wypielęgnowanymi trawnikami.

Godziny kościelne

Pon.-sob. 09:00 - 20:00,
Niedziela i święta 12:00 - 20:00.
Od 1 października do 31 marca katedra jest czynna do 19:00.

Cena biletu

Pełny bilet kosztuje 7 €,
dla studentów i uczniów - 5 €.

W języku rosyjskim jest przewodnik audio.

Jak się tam dostać

Skorzystaj z linii metra U2, U5, U8,
pociąg elektryczny S5, S7, S75,
Tramwaj M4, M5, M6,
Autobusem 248, 100, 200, M4, M48, N5, N65, TXL do przystanku Alexanderplatz.

Obejrzyj wideo: Berlin - Katedra Ewangelicka - Oberpfarr- und Domkirche zu Berlin - Wyspa Muzeów - Niemcy (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Niemcy, Następny Artykuł

Wakacje nad jeziorem Maggiore: atrakcje i wille
Włoskie jeziora

Wakacje nad jeziorem Maggiore: atrakcje i wille

Lago Maggiore (włoski: Lago Maggiore) jest jednym z czterech wielkich włoskich jezior. Dosłowne tłumaczenie nazwy zbiornika brzmi jak „duże jezioro”. I to jest prawdziwa prawda. Położone na samej górze „buta” Lago Maggiore myje swoje wody ziemiami włoskimi i szwajcarskimi. Osłonięte przez pasmo górskie Alp przed ostrym wpływem świata zewnętrznego, Maggiore słynie z doskonałego łagodnego klimatu, czystych wód i zapierających dech w piersiach widoków.
Czytaj Więcej
Jezioro Como: atrakcje, wille, hotele, jak się dostać
Włoskie jeziora

Jezioro Como: atrakcje, wille, hotele, jak się dostać

Na północy Lombardii, bardzo blisko granicy szwajcarskiej, leży jezioro Como (włoskie: Lago di Como). Jak klejnot, wody Como błyszczą na krawędzi gór alpejskich. Niezwykle głębokie i bajecznie piękne jezioro uwielbiają oryginalni Włosi i liczni goście z kraju. Górskie krajobrazy otoczone puszystymi chmurami są źródłem inspiracji dla pisarzy, artystów i pracowników przemysłu filmowego.
Czytaj Więcej
Jezioro Iseo
Włoskie jeziora

Jezioro Iseo

W ramach włoskich atrakcji, wraz z dużymi „kamieniami”, takimi jak jezioro Maggiore, Garda i Como, świeci kolejny szmaragd - Lago di Iseo (po włosku: Lago d'Iseo). Fani włoskich gór bardzo doceniają wysokie kurorty, kuszące białymi czapami śnieżnymi i ekstremalnymi rodzajami rekreacji. Jednak nawet najbardziej aktywny turysta nie oprze się pięknu i krystalicznej czystości górskich jezior.
Czytaj Więcej