Włochy

Usta prawdy

Kto oglądał film „Rzymskie wakacje”, pamięta, jak główny bohater włożył rękę w usta prawdy i ... Spacerując po Rzymie, spójrz na Bazylikę Santa Maria in Cosmedin i zobacz marmurową płaskorzeźbę. Ale bądź przygotowany na stanie w kolejce, aby sprawdzić się na „wykrywaczu kłamstw” i zrobić zdjęcie z atrakcją.

„Usta prawdy” - okładka studni kamiennej jako „wykrywacz kłamstw”, fot. Bruno Brunelli

Lokalizacja Usta Prawdy

Starożytna kamienna płaskorzeźba „Usta prawdy” (Bocca della Verità) jest przymocowana do lewej ściany krucyfiksu kościoła Matki Boskiej Zdobionej (Basilica di Santa Maria in Cosmedin - Santa Maria in Cosmedin). Ceglana bazylika w stylu bizantyjskim została zbudowana w VI wieku, w starożytnej dzielnicy Forum Boarium, na miejscu starożytnej świątyni pogańskiej. Początkowo kościół ten należał do wspólnoty bizantyjskich Greków, którzy uciekli przed obrazoburcami.

W tym czasie na placu stało kilka starożytnych świątyń. Dwa z nich przetrwały do ​​naszych czasów - jest to Świątynia Westy i Świątynia Fortuny Virilis. W VIII wieku podczas rekonstrukcji zrujnowanego kościoła dodano do niego krasnolud (krasnolud). Słynny marmurowy medalion został zainstalowany na ścianie przedłużenia. Na jego cześć plac nazwano Piazza Bocca della Verità. Do 1868 r. Wykonywano na nim wyroki śmierci.

Piazza Bocca della Verità, fot. Alvaro de Alvariis

Wersje pochodzenia czapki medalionu

Marmurowy dysk ma średnicę 1,75 m, grubość 19 cm, ciężar - 1200-1300 kg. Jest znacznie starszy niż sam kościół - historycy przypisują jego pochodzenie IV wieku. Według jednej wersji bohater rzymskich mitów Ercol Winner jest przedstawiony na marmurze; według innych założeń jest to maska ​​Trytona, wizerunek boga wszystkich rzek Oceanu, a nawet twarz samego Zeusa. W szczegółowym badaniu wymazanych powierzchni marmurowej płaskorzeźby znaleziono na niej wizerunki delfinów, otaczające twarz bóstwa.

Pochodzenie tego artefaktu jest uważane za bardzo prozaiczne. Najwyraźniej służył jako osłona drenu Cloaca Maxima - wielkiego szamba, porzuconego we wczesnym średniowieczu, to znaczy był to tylko właz kanalizacyjny. Dekorowanie takiego obiektu wizerunkiem bóstwa rzecznego w starożytnym Rzymie było powszechną praktyką.

Istnieje legenda o bardziej szlachetnym pochodzeniu medalionu z czapką, co potwierdzają wersety Owidiusza i Homera. Kamienna tarcza z maską była częścią fontanny Merkurego. Według dzieł starożytnych poetów rzymscy kupcy i kupcy dokonywali rytualnych ablucji wodą z tej fontanny - więc starali się udowodnić swoją uczciwość przy zawieraniu transakcji. Starożytni kupcy posypali swoje towary tą samą wodą.

Wykrywacz kłamstw

Kiedy maska ​​została zainstalowana w narteksie świątyni, uważano ją za coś w rodzaju przepowiedni. Potem powstał rodzaj „wykrywacza kłamstw”. Za pomocą kamiennego dysku publicznie testowano osoby podejrzane o zdradę, oszustwo lub kradzież. Badani mężczyźni i kobiety musieli wkładać ręce w otwarte „usta” marmurowego bóstwa. Uczciwemu człowiekowi nic się nie stało, ale złodziej, złodziej lub zdrajcza żona ryzykowali kaleką. Kamienne usta zamknęły się, bóstwo „ugryzło” rękę grzesznika. Później odkryto dokumenty stwierdzające, że kat siedział za ścianą, odcinając ręce podejrzanemu.

Współcześni przewodnicy opowiadają wiele historii o ludziach dotkniętych „ustami prawdy” oraz o szczęśliwych, którzy uniknęli tortur i publicznie potwierdzili swoją uczciwość.

Sesja marmurowa

Zdjęcie do pamięci

Skrzynie na datki są instalowane obok kamiennej rzeźby po obu stronach nawy. Sesja fotograficzna ze starożytną wyrocznią jest odpłatna. Wiele osób dąży do maski - turyści różnych wyznań, rywalizując ze sobą, okazują swoją uczciwość pogańskiemu bóstwu. Zamówienie monitoruje specjalny minister. W pobliżu starożytnego artefaktu znajduje się znak ostrzegawczy: „Tylko jedno zdjęcie”, ale zasada jest stale łamana. „Testowi” turyści pozują kilkakrotnie, odważnie wsuwając ręce w otwarte marmurowe usta - w końcu za ścianą świątyni nie ma kata.

Usta prawdy w kinie

Film „Rzymskie święta”

Włoski artefakt Bocca della Verita zyskał światową sławę od 1953 r., Po publikacji filmu Williama Wylera „Rzymskie wakacje”. To tutaj, w pobliżu świątyni, przed The Mouth of Truth, nakręcono słynną scenę między Anną i Joe (Audrey Hepburn i Gregory Peck). Gregory zagrał epizod „obgryzania ręki” w taki sposób, że przerażenie Audrey było naturalne.

W 1900 roku kompozytor Heinrich Platzbeker napisał operetkę „Usta prawdy”. A w naszych czasach obraz kamiennej wyroczni był replikowany w grach wideo.

Aby przejść przez „procedurę zapytania” i zrobić spektakularne zdjęcia, turyści muszą bronić znacznej kolejki, jednak strumień przybywających tutaj nieustannie walczy. Kościół Matki Boskiej Zdobionej jest czynny codziennie. Mówią, że relikwie św. Walentego są przechowywane w krypcie tej świątyni.

Kolejka do ujścia prawdy

Kościół Sant Maria w Cosmedin

Zimą w godzinach 09:30 - 17:00;
w lecie od 09:30 - 18:00.

Wstęp jest bezpłatny.
czas oczekiwania w kolejce wynosi około 10-20 minut.

Jak się tam dostać

Autobus: 51.81.85.87.118.160.628.715, C3 - przystanek Greca,
Nr 44, 44F, 83 170 776 781, nr 3, nr 9, nr 19 - stop Bocca della Verità,
23 280, nr 10 - Lungotevere Aventino;
linia metra B - stacja Circo Massimo.

Obejrzyj wideo: RZYM #5 - Santa Maggiore, Usta Prawdy, Campo de' Fiori, Fontanna Czterech Rzek (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Corniglia - mały raj włoskich winiarzy
Liguria

Corniglia - mały raj włoskich winiarzy

Corniglia to najmniejsze miasto w Parku Narodowym Cinque Terre. Różni się od reszty miast Pyatiemelye tym, że nie znajduje się na samym brzegu Morza Liguryjskiego, ale na wysokości około 100 metrów nad jego poziomem. Dlatego nie będzie można dostać się do niego drogą morską - tylko lądowymi środkami transportu.
Czytaj Więcej
Portovenere - raj we Włoszech
Liguria

Portovenere - raj we Włoszech

Porto Venere to małe miasteczko we Włoszech, obok Parku Narodowego Cinque Terre. Imię, które dosłownie znaczy „Port Wenus” (lub „Schronienie Wenus”), otrzymał na cześć rzymskiej bogini miłości, której świątynię wzniesiono tutaj w starożytności. Miasto łączy trzy małe wioski: Portovenere, Fezzano i Le Grazie - oraz trzy wyspy: Tino (Tino), Tinetto (Tinetto) i Palmaria (Palmaria).
Czytaj Więcej
Monterosso - wspaniałe Włochy z naszych snów
Liguria

Monterosso - wspaniałe Włochy z naszych snów

Monterosso (Monterosso al Mare, Monterosso al Mare) - największe miasto włoskiego Parku Narodowego Cinque Terre (Cinque Terre). Oto największa piaszczysta plaża w „Pięciu Ziemiach”, gigantyczny posąg Neptuna, symbol Monterosso - wieża Aurora, dzieląca miasto na stare i nowoczesne dzielnice oraz wiele innych ciekawych zabytków.
Czytaj Więcej
Manarola - starożytne i wspaniałe Włochy
Liguria

Manarola - starożytne i wspaniałe Włochy

Manarola jest najstarszym z pięciu małych miast Parku Narodowego Cinque Terre, który obejmuje również miasta Riomaggiore, Vernazza, Corniglia i Monterosso. Jasne, kolorowe budynki Manaroli przyciągają uwagę turystów, a między nowoczesnymi budynkami na ulicach miasta zachowały się starożytne budowle architektoniczne, których wiek miał ponad pięćset lat.
Czytaj Więcej