Rzym

Champ de Mars w Rzymie

The Field of Mars (Campo Marzio, Campo Marzio) to nizina w zakolu Tybru o powierzchni 250 hektarów między Quirinale, Pincho i Capitol Hills, przeznaczona do ćwiczeń gimnastycznych i ćwiczeń wojskowych. Centrum pola, na którym zbudowano ołtarz Marsa, pozostało wolne, otrzymało nazwę Campo i nawet w starożytnym Rzymie zamieniło się w pomnik wojenny, a resztę przestrzeni zbudowano.

Historia

Historia Pola Marsa jest ściśle związana z militarną chwałą Rzymu. W czasach starożytnych istniał kampus (Campo) - koszary i inne budowle na potrzeby dużej armii: szpitale, arsenał, pola treningowe. W centrum stała rzeźba, jakby obserwująca wydarzenia Marsa, boga wojny i patrona całego starożytnego Rzymu, oraz ołtarz.

Po wydaleniu Tarquinian (V wiek pne) status pola zmienił się. Teraz było to miejsce publicznych spotkań, pokazów wojskowych i sportu, Equiria była obchodzona co roku, w towarzystwie wyścigów konnych. Na rozległym terytorium każdy mógł znaleźć rozrywkę dla siebie.

Pierwsze budynki

Villa Publica

Pierwszym budynkiem publicznym na Champ de Mars jest Villa Pablica. Budynek, który powstał w 435 rpne, zasadniczo reprezentował 300 m oczyszczonej przestrzeni, otoczony małym portykiem. To miejsce było wykorzystywane do regularnego (co 5 lat) gromadzenia obywateli rzymskich w celach politycznych.

Podczas wojen punickich w III wieku pne liczne bitwy toczyły się poza Rzymem i okolicami. Jednak bogaci generałowie powracający z kampanii uważali za swój obowiązek szanować pamięć zmarłych i oddawać chwałę swoim bogom. Tak więc Campo Marzio zbudowano z różnych świątyń i grobowców.

Circo di Flaminius

W 221 pne konsul Flaminius zbudował cyrk w południowej części Campo Marzio do wyścigów konnych i igrzysk plebejskich. Położyli ścieżkę do cyrku, który łączył bramy del Popolo i przejście przez Tybr - Flaminia Road (Via Flaminia). Do dziś Cyrk Flaminii nie przetrwał.

Plac Torre Argentina (Largo di Torre Argentina)

W czasach Republiki na obszarze Pola Marsa utworzyła się przestrzeń zwana Area Sacra (łac. Ziemia Święta). Taka nazwa jest więcej niż uzasadniona, ponieważ na stosunkowo niewielkim obszarze stolicy zbudowano 4 imponujące budynki: Hala 100 kolumn (Hekatostylum), Łaźnie Agryppy, Teatr Pompeje, Cyrk Flaminiev.

Wykopaliska archeologiczne, które pozwoliły na odnalezienie pozostałości starożytnych świątyń i instytucji publicznych, rozpoczęły się w XX wieku i trwają do dziś. Główną dekoracją zabytków są dziś czworonożne puchaty. A sam plac Tore Argentina jest lepiej znany jako miejsce, w którym żyją koty.

Świątynie

Świątynia Bellona (Templum Bellona)

Świątynia Bellona, ​​patronka obrońców Ojczyzny, została zbudowana w 295 rpne. Appius Claudius Tsek (łac. Appius Claudius Caecus) na cześć zwycięstwa Rzymian nad Etruskami. Sanktuarium bogini wojowników znajdowało się na Polu Marsowym w pobliżu Teatru Marcellus (Teatro di Marcello). W świątyni odbywały się spotkania polityczne, odbywały się przyjęcia ku czci zagranicznych ambasadorów, a obecnie świątynia jest ruiną.

Świątynia Herkulesa (łac. Ercole Oleario)

Świątynia Herkulesa została zbudowana około 120 rpne na pagórkowatym wybrzeżu Tybru, zwanym w tym czasie Bull Forum (Foro Boario). Okrągła rotunda, całkowicie otoczona kolumnami, jest najstarszym marmurowym budynkiem w Rzymie, który wciąż cieszy oko współczesnych turystów. Zakłada się, że świątynia została zbudowana z pieniędzy od kupca oliwy z oliwek, jak wskazuje napis na jednym z posągów w świątyni. Znajduje się na placu naprzeciwko ujścia Prawdy (Piazza della Bocca della Verita).

Panteon (Panteon)

W roku 27 e. Marek Agryppa zbudował pierwszy Panteon - świątynię wszystkich bogów, spaloną po pół wieku i najstarsze łaźnie publiczne.

Panteon stworzony przez Agryppę był budynkiem otoczonym portykiem z ogromnych granitowych kolumn zakonu korynckiego. Pierwsza wersja wielkiej świątyni nie została schwytana nawet w starożytnych rękopisach. Wiadomo tylko, że współczesny Panteon znajduje się dokładnie w tym samym miejscu w cyrku Flaminia, co jego poprzednik.

Obecny Panteon został przebudowany w 126 r Cesarz Hadrian. Świątynia jest wyposażona w kilka rzędów kolumn, zwieńczonych trójkątną poprzeczną belką.Główna część świątyni ukryta jest pod okrągłą kopułą, w centrum której znajduje się okrągłe okno - Oculus (od łacińskiego „oka”).

Unikalna cecha: wysokość do Oka i średnica kopuły mają tę samą wartość - 43,3 m. Istnieje również ciekawe połączenie Oculus z wiosenną równonocą i urodzinami Rzymu 21 kwietnia!

Świątynia Boskiego Hadriana (lat.Templum Divi Hadriani)

Świątynia Hadriana została wzniesiona w 145 r. potomek cesarza, Anthony Pius (łac. Antoninus Pius). Budynek został wykonany w luksusowym stylu: na prostokątnym podium zbudowano dwa rzędy 13 marmurowych kolumn, które podtrzymywały ozdobny dach. Do świątyni prowadziły szerokie schody z marmurowymi płytami i rzeźbionymi płaskorzeźbami.

Niestety do dnia dzisiejszego zachowało się tylko 11 kolumn i część ściany świątyni. Pozostałości świątyni stały się częścią rzymskiego budynku celnego, a później - giełdy papierów wartościowych, wybudowanej pod koniec XIX wieku. Adres świątyni Hadriana: Piazza di Pietra.

Teatry

Władca Lucjusz Korneliusz Sulla (ł. Lucjusz Korneliusz Sulla) w II wieku Pne dał popularność Field of Mars wśród rzymskiej szlachty.Zaczęto budować budynki mieszkalne, zwane insulinami, budowano budynki użyteczności publicznej. Po opuszczonym terytorium zaczęto aktywnie budować domy, portyki, pałace, teatry.

Teatr Pompejusza (łac. Theatrum pompeium)

Gnei Pompey 52 pne rozpoczęto budowę ogromnego kamiennego teatru dla 27 tysięcy widzów, którego amfiteatr miał średnicę 158 metrów. Wspaniała instytucja publiczna - Teatr Pompeje, pierwszy teatr z kamienia. Ogromny kompleks rozrywki, ozdobiony fontannami i ogrodem, obejmował również kurię, w której odbywały się spotkania senackie.

Podczas marcowego id 44 pne wielki Gajusz Iuliusz Cezar został zabity w senackich murach Teatru Pompeje.

Teatr Marcella (łac. Theatrum marcelli)

Marcellus Theatre - starożytna instytucja, przeznaczona do prowadzenia spektakli na świeżym powietrzu. Miejsce teatru dramatycznego wybrał sam Juliusz Cezar, większość prac budowlanych wykonał jego następca, cesarz August. Teatr został nazwany na cześć siostrzeńca Augusta - Marcusa Marcellusa, który zmarł we wczesnym okresie dojrzewania.

Instytucja, która w swoich najlepszych czasach pomieściła około 20 tysięcy widzów, została dobrze zachowana od czasów starożytnego Rzymu. Czasami w teatrze Marcellus odbywają się małe letnie koncerty.

Budynki z okresu cesarstwa

Septa Julia (Saepta Julia)

Za panowania cesarza Augusta na Polu Marsowymzorganizowano miejsce do głosowania mieszkańców Rzymu - Saepta Julia. Rozległa konstrukcja (300 x 95 m) przez długi czas służyła potrzebom władców rzymskich, podczas gdy w III wieku. AD nie w ostatecznym spadku. Jednak część ściany Septy Julius można zobaczyć obok Panteonu.

Porticus Octaviae

W pobliżu Teatru Marcellusa i Cyrku Flaminiusa znajdują się ruiny portyku wzniesionego na cześć siostry cesarza Augusta, Octavii Minor. Budynek powstał około 27 rpne, ale na początku ery chrześcijańskiej budynek wyłożony drogim marmurem został dwukrotnie podpalony. W przeszłości w ścianach portyku Oktawii można było zobaczyć dzieła sztuki, takie jak „Historia naturalna” Pliniusza. Po znacznych przewrotach budynek został wykorzystany jako targ rybny, a następnie popadł w ruinę.

Ołtarz Pokoju (Ara Pacis)

W 13 pne rzymski senat podarował cesarzowi Augustowi dar - pomnik Ołtarza Pokoju, nazwany na cześć bogini pokoju Pax.

Ogromny ołtarz typu otwartego, pięknie ozdobiony rzeźbionymi płytami, został wzniesiony na Champ de Mars w zachodniej części Rudy Flaminii. Przez długi czas pomnik wzniesiony ku czci imperialnych zwycięstw był uważany za zaginiony, dopóki niektóre jego części nie zostały ujawnione w XVI wieku.

W XIX wieku pogłębione wykopaliska pozwoliły na odtworzenie większości zabytku. I dopiero w 1938 r. Święty Ołtarz Pokoju został ponownie odbudowany pod przewodnictwem Benito Mussoliniego naprzeciw Mauzoleum Augusta. Teraz na starożytnym pomniku zainstalowano konstrukcję, która chroni go przed perypetiami natury.

Mauzoleum Augusta (Mausoleo di Augusto)

Mauzoleum Augusta - grób zbudowany przez cesarza w 28 rpne Grób składa się z kilku koncentrycznych pierścieni z cegły i ziemi, zamontowanych jeden na drugim. W przeszłości jeździecki posąg Augusta, który nie przetrwał, koronował dach mauzoleum.

W grobie spoczywały szczątki krewnych i spadkobierców cesarza: siostry, zięcia, adoptowanego syna, samego Augusta, jego żony Liwii i wielu innych.

Mauzoleum Augusta było wielokrotnie splądrowane; prace konserwatorskie przeprowadzono tylko pod Mussolini. Jednak w tej chwili nie ma dostępu do pomnika; turyści muszą podziwiać jego przygnębiające piękno z zewnątrz. Obecnie pomnik znajduje się nad brzegiem Tybru w pobliżu Piazza Augusto Imperatore.

Stadio di Domiziano

Po pożarze w 64 roku n.e. cesarz Domicjan musiał odbudować wiele rzymskich przestrzeni publicznych.W szczególności prąd Piazza Navona (Piazza Navona), niegdyś stadion na Champ de Mars, na którym odbywały się wszystkie ważne wydarzenia sportowe i towarzyskie stolicy.

Kolumna Marka Aureliusza (Colonna di Marco Aurelio)

30-metrowa kolumna została wzniesiona pod koniec Wojny Markomańskiej (166-180 ne) między Rzymem a plemionami germańskimi. Marmurowy filar jest gęsto ozdobiony scenami bitewnymi, w których uwielbia się waleczność cesarza i dowódcy wojskowego Marka Aureliusza (Łaciński Marek Aureliusz Antoninus), a także jego armię.

W oryginale na szczycie kolumny umieszczono posąg cesarza, który w średniowieczu zastąpiono rzeźbą apostoła Pawła. Filar jest dobrze zachowany i można go obejrzeć na Piazza Colonna.

Współczesne dni

Nowoczesne pole Marsa jest częścią historycznego centrum, jednej z 22 dzielnic Rzymu, która zachowała swój historyczny układ i rozwój. W centrum znajduje się Pole Marsa, niezabudowany kwadratowy kwadrat, wciąż zachowujący pamięć o militarnej chwale przodków.

Następnie Campo Marzio wiele razy zmieniał swój wygląd, ale nie mógł wrócić do swojej dawnej świetności. Po przekształceniu się w zwykłą dzielnicę mieszkaniową w Rzymie, na Marsie zbudowano budynki mieszkalne, co nieuchronnie doprowadziło do zniszczenia starożytnych zabytków. Starożytne kościoły zostały zastąpione pałacami zamożnych obywateli: Borghese, Firenze, Ruspoli i wielu innych.

Jak się tam dostać

Na Piazza in Campo Marzio można dostać się z najbliższej stacji metra Barberini wzdłuż Via del Tritone.

Jeśli jesteś już w obszarze miejskim Campo Marzio, możesz dojść do właściwego miejsca z Panteonu, od Piazza Venecia, od Piazza Venecia, z wielu innych atrakcji.

Obejrzyj wideo: French Revolution part 2. World history. Khan Academy (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Rzym, Następny Artykuł

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu
Regiony Włoch

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu

Kilka lat temu - w wyniku podróży do Neapolu - BlogoItaliano napisał recenzję o lokalnym przewodniku, z którym los spotkał się w jasnym słońcu Kampanii. Potem Walentyna - tak nazywał się mój przewodnik - pokazała mi miasto, opowiadając o nim wiele niezwykłych historii. Trasa okazała się doskonała i nie żałowałem pozytywnych opinii na temat przewodnika.
Czytaj Więcej
5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo
Regiony Włoch

5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo

Wycieczki na Sycylię to temat, który BlogoItaliano podejmuje od dawna. Program tras na wyspie jest niezwykle bogaty, a asortyment, który zostanie ci zaoferowany, będzie w dużej mierze zależał od tego, gdzie znajduje się hotel: na północnym lub południowym wybrzeżu. Poprosiłem Svetę, przewodniczkę z Palermo, aby powiedziała jej, które 5 wycieczek były najbardziej popularne wśród jej podróżników.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej