Włoskie napoje

Martini Asti - czy to szampan czy wino?

Z dużym prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że wszystkim noworocznym stołom świata towarzyszy szampan. Jednak napoje z francuskiego regionu szampana są znacznie mniej popularne niż włoskie wina musujące. Jednym z najjaśniejszych przedstawicieli syczącej społeczności alkoholowej Włoch jest szampan Asti. Martini Asti jest jeszcze bardziej popularna. Co jest najważniejsze w tym napoju? Wymyślmy to.

Historia

Pomimo faktu, że winogrona White Muscat (Moscato bianco) są jednymi z najstarszych we Włoszech, historia szampana Asti nie jest aż tak imponująca.

Od XIV wieku słodkie wino z białych winogron zyskało uznanie we wschodniej części Morza Śródziemnego. Przez Wenecję (Venezia) dotarła do Włoch. W republice napój nazywano „greckim winem”.

Giovan Battista Croce przeprowadził się do Piemontu pod koniec XVI wieku. Jako jubiler księcia Karola Emanuela I z Sabaudii (Savoia Carlo Emanuele I) próbował swoich sił w produkcji wina i jest uważany za założyciela tej branży w regionie. Jego eksperymenty doprowadziły do ​​stworzenia słodkiego, aromatycznego, białego wina Moscato d'Asti.

Jeden z plantatorów winorośli powtórzył eksperyment Croce i w 1606 r. Opisał go w książce o produkcji wina. Nadal stosowane są niektóre technologie z tego podręcznika: dokładne czyszczenie (usuwanie pektyny i substancji śluzowych), stosowanie zimna w celu zatrzymania fermentacji.

Carlo Gancia w 1865 roku zastosował francuską technologię szampana do win swojej firmy w Canelli. Najpierw czerwone napoje „wyciekły” przez eksperyment, a potem do białej muszkaty. W tym czasie powstały produkt nazwano „Muscat Champagne” (szampan Moscato). Teraz jest znane jako wino musujące Asti.

Jego sukces był zdumiewający. Wiele firm zaczęło produkować swoje ulubione wina. Jedną z pierwszych była słynna gorzelnia Martini i Rossi (Martini & Rossi) w mieście Montechiaro d'Asti (Montechiaro d'Asti).

W XX wieku Federico Martinotti ulepszył i opatentował metodę produkcji win musujących. Następnie Alfredo Marone ulepszył system filtracji ciśnieniowej. Tak powstała idealna technologia produkcji szampana Asti. Duże ilości napoju były eksportowane pod nazwą Asti Spumante.

17 grudnia 1932 r. Właściciele dużych gorzelni zwołali konsorcjum do spraw nadzoru nad produkcją wina musującego. W 1993 r. Wino Asti otrzymało kategorię DOCG, która podkreśla jego wartość i jakość.

Popularne marki

Na rynku wina Asti znajduje się 15 głównych gorzelni w Piemoncie. Wszystkie z nich produkują szeroką gamę napojów winogronowych o różnych nazwach. Około 8 na 10 butelek szampana Asti produkowanych jest przez 15 firm. Przedstawimy Wam dziesięciu najlepszych włoskich liderów w globalnym przemyśle winiarskim:

 1. Martini & Rossi Asti - szampan od firmy o tej samej nazwie. Słodki smak z aromatem jabłek, miodu, cytrusów i brzoskwiń. Kolor ma jasną słomkę. Zawartość alkoholu wynosi 7,5%.
 2. Mondoro Asti to znakomity szampan z wieloma międzynarodowymi nagrodami. Słodki smak podkreślają nuty ananasa, brzoskwini, gruszki i kwiatowo-miodowych nut. Kolor jest słomkowo-złoty. Zawartość alkoholu wynosi 7,5%.
 3. Tosti Asti - „skwiercząca” firma winiarska Tosti z długą historią. Smak jest słodki, zrównoważony aromatem gruszek i wisterii. Kolor jest słomkowy ze złotymi refleksami. Zawartość alkoholu wynosi 7,5%.
 4. Cinzano Asti to wspaniały szampan dla firmy Cinzano, która znów zyskuje na popularności. Delikatny smak z lekkimi śladami miodu i pachnących ziół, ocienionymi zapachem kwitnących akacji, szałwii, wanilii i melona. Kolor jest blado złoty. Zawartość alkoholu wynosi 7%.
 5. Gancia Spumante Asti - szampan z białej muszkaty, uprawiany w mieście Canelli (Canelli). Smak jest jasny z nutami owoców, szałwii i miodu. Kolor ma złotą słomkę. Zawartość alkoholu wynosi 7,5%.
 6. Fontanafredda Asti to doskonały szampan o nazwie Galerey (Galarej) z firmy Fontanafredda. Smak jest gęsty z długim truskawkowym finiszem. Zawiera nuty głogu, dojrzałych owoców i rozmarynu. Kolory słomy z lekko zielonym odcieniem. Zawartość alkoholu wynosi 7%.
 7. Riccadonna Asti to pełnowartościowy napój musujący o świeżym, lekko słodkim smaku. Ma owocowe nuty kwiatowe i blady słomkowy kolor. Zawartość alkoholu wynosi 7%.
 8. Zonin Asti - firma produkująca słodkie wino musujące Zonin, która ma fabryki nie tylko we Włoszech, ale także w Stanach Zjednoczonych. Smak nie jest słodki słodki z typowym aromatem białej muszkaty. Kolor jest słomkowy z błyszczącymi złotymi tonami. Zawartość alkoholu wynosi 7,5%.
 9. Santero Asti - szampańska firma Santero, specjalizująca się w produkcji nie tylko win musujących, ale także klasycznych. Świeży smak z aromatem jabłek i przypraw. Kolor jest słomkowo żółty. Zawartość alkoholu wynosi 7,5%.
 10. Vallebelbo San Maurizio Asti - wino musujące, które zaczyna swoje życie w winnicach w pobliżu miasta Santo Stefano Belbo (Santo Stefano Belbo). Ma zrównoważony słodki smak z delikatnym finiszem. Kolor jest jasno złoty. Zawartość alkoholu wynosi 7,5%.

Warto zauważyć, że wszystkie te marki produkują wino musujące Asti należące do kategorii DOCG. Należy pamiętać, że szampan Asti i białe wino Moscato d'Asti to różne napoje. Ten ostatni charakteryzuje się niższą wytrzymałością (4,5-5%) i połyskiem. Dlatego butelki nie są zakorkowane specjalnym systemem typowym dla szampana, ale zwykłym korkiem.

 • Przeczytaj także o marce Martini

Cykl produkcyjny

Technologia produkcji szampana Asti jest prawie taka sama we wszystkich firmach produkujących napój DOCG. Produkcja takich produktów jest ściśle regulowana. Martini Asti to świetny przykład najwyższej jakości. Dziś proces jego uzyskania jest wynikiem tradycji winiarskich w Piemoncie i najnowszych badań w tej dziedzinie. Przyjrzymy się drodze wina musującego z winorośli do kieliszka.

Winorośl

Szampan Asti rodzi się z winogron White Muscat. Cechy winorośli są ulepszane w zależności od czynników klimatycznych i właściwości gleby. Obszar produkcji znajduje się głównie w prowincji Asti, a częściowo w Cuneo i Alessandrii. Gęstość winnic powinna wynosić co najmniej 4000 winorośli / ha, plon winogron - ponad 10t / ha.

Cenne substancje aromatyczne gromadzą się w ostatnich tygodniach przed zbiorami i osiągają maksymalny poziom w pierwszych dniach września. W tym okresie zaczynają zbierać winogrona. Wszystkie operacje są ręczne, aby zachować integralność jagód i przenieść ich aromat na nienaruszony napój.

Uzyskiwanie brzeczki

Biała gałka muszkatołowa po odebraniu jest natychmiast wysyłana do spinningu, gdzie w dużych zbiornikach staje się koniecznością. Surowce po odsączeniu z niepotrzebnych zanieczyszczeń są wyciskane delikatną metodą zwaną „biurową”. Tak otrzymaną brzeczkę schładza się do niskich temperatur (nieco powyżej zera), aby uniknąć początku niepożądanej fermentacji.

Fermentacja

Kolejnym etapem cyklu życia szampana Asti jest fermentacja. Schłodzoną brzeczkę doprowadza się do temperatury około 20 stopni i dodaje się drożdże. Gdy zawartość alkoholu osiągnie 5,5%, napój przechodzi w fazę fermentacji lub fermentacji wtórnej.

Przyszłe wino musujące wędruje w autoklawach - zamknięte zbiorniki ciśnieniowe. W nich dwutlenek węgla (produkt uboczny procesu) jest wychwytywany i rozpuszczany w winie. To on jest źródłem bąbelków w napoju. Metodę tę nazywa się metodą Martinotti, nazwaną jej twórcą. Chociaż poza Włochami nazywa się to „metodą Asti”.

Butelkowanie

Fermentację szampana Asti zatrzymuje się przez ochłodzenie, gdy zawartość alkoholu wynosi 7-9%, a cukier resztkowy 3-5%. Po odsączeniu z drożdży jest butelkowany w warunkach absolutnej sterylności mikrobiologicznej. Martini Asti DOCG, uzyskany powyższą technologią, zachowuje wszystkie cechy aromatu winogron „White Muscat”, nasycając go bogatym smakiem i jasnością słodkiego wina musującego.

W przeciwieństwie do francuskiego szampana

Jak większość ludzi w naszym artykule nazywamy szampanem musującym wino Asti, chociaż w rzeczywistości nie jest to do końca prawda. Słowo „szampan” można nazwać wyłącznie winem z regionu francuskiego szampana. Jaka jest różnica między tymi gazowanymi napojami:

 1. Odmiana winogron. Do szampana używa się winogron Chardonnay lub Pinot Noir; do wina Asti biała muszkatoł.
 2. Metoda produkcji Oba rodzaje należą do napojów uzyskanych w technologii wtórnej fermentacji. Jednak szampan wędruje ponownie bezpośrednio w butelkach, a wino musujące Asti w zamkniętych autoklawach.
 3. Smak Asti należy do kategorii win słodkich, a szampan wyróżnia się wysoką kwasowością i bardziej przypomina napoje wytrawne.
 4. Koszt W porównaniu z oryginalnym szampanem Asti jest niedrogą opcją na świąteczny napój alkoholowy. Chociaż ogromna popularność Asti wpłynęła na fakt, że jej cena jest wyższa niż w przypadku win musujących z innych krajów.

Mówi się, że wino musujące to nie szampan, ale szampan to wino musujące. Wybór najbardziej odpowiedniego napoju jest całkowicie w twoich rękach.

Co do picia i jak korzystać

Asti Martini jest często używana bardzo młodo, ponieważ po 2 latach wino szybko traci świeżość. Kwiatowe nuty stają się cięższe, a typowy owocowy aromat charakterystyczny dla tego szampana prawie zanika.

Chociaż Asti należy do kategorii słodkich napojów, ma wystarczającą kwasowość. Jest często stosowany w połączeniu z sałatkami, pikantnymi potrawami azjatyckimi, ciastami, deserami, słodkimi owocami i orzechami. Szampan jest podawany schłodzony do 6-8 stopni.

Będziesz zaskoczony, ale wino musujące można spożywać nie tylko samodzielnie. Wielu znanych na całym świecie szefów kuchni używa go do przygotowywania pysznych potraw. Dusić z nim mięso, gotować owoce, sezonować sałatki. Istnieją nawet przepisy na szampana risotto.

Podamy Ci przepis na niesamowite danie rybne.

Pstrąg marynowany w Asti Martini

Aby przygotować to niezwykłe danie dla 6-8 osób, potrzebujesz:

 • 1,2 kg fileta z pstrąga;
 • 120 g oliwy z oliwek;
 • 2 szt marchewki;
 • 4 szt szalotki;
 • 1 średnia cebula;
 • 8 ząbków czosnku;
 • 2 gałęzie szałwii;
 • 3 liście laurowe;
 • 150 g octu winnego;
 • 350 g Asti Martini;
 • 70 g rodzynek;
 • 100 g prażonych orzechów sosny;
 • Sól, pieprz i posiekane zioła do smaku.

Dopraw filet z pstrąga solą, pieprzem i świeżymi ziołami. Zroluj w rolki i zawiń je w papier do pieczenia, mocno dociskając. Gotuj ryby przez kilka 20 minut, a następnie po schłodzeniu wyślij je do lodówki na kilka godzin.

W międzyczasie przejdź do marynaty: lekko usmaż pokrojone szalotki, marchew, cebulę, czosnek, szałwię i liść laurowy na oleju. Zmniejsz ciepło do minimum, zalej je octem, a następnie Asti Martini. Dodaj rodzynki i orzeszki piniowe. Wyjmij pstrąg z papieru i pokrój na małe kawałki. Umieść je w odpowiednim pojemniku, napełnij marynatą i przechowuj w lodówce przez co najmniej jeden dzień.

Wyjmij naczynie przed podaniem, aby osiągnęło temperaturę pokojową. I chociaż ten przepis nie jest zbyt tani, ale jego niezwykłość i niesamowity smak staną się atrakcją Twojego świątecznego stołu.

Cena

Po przyjeździe do Włoch kup Asti Martini z okazji długo oczekiwanych wakacji - na przykład:cena w zwykłym rzymskim supermarkecie nie przekracza 6 euro za 750 ml.

Krajowi konsumenci mogą kupić wino musujące marki Martini w cenie od 1200 do 1600 rubli za 750 ml.

Teraz powiedzieliśmy ci wszystko, co możesz wiedzieć o włoskim winie musującym Asti. Żyj dynamicznie, kochaj kompetentnie, podróżuj sam i pamiętaj: „Szczęście nie leży w bąbelkach, ale w ich ilości!”

Obejrzyj wideo: Jak otwierac wino musujace? (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Włoskie napoje, Następny Artykuł

Jak dostać się z Florencji do Werony
Jak się tam dostać

Jak dostać się z Florencji do Werony

Miasta Florencja i Werona są połączone włoskimi kolejami dużych prędkości, więc podróż pociągiem jest najszybszą, najtańszą i najwygodniejszą opcją. Odległość z Florencji do Werony wynosi 230 kilometrów. Czas podróży pociągiem to tylko 1 godzina 30 minut, a jeśli chcesz, możesz łatwo podróżować z jednego miasta do drugiego na jeden dzień.
Czytaj Więcej
Jak dojechać z Mediolanu do Pizy
Jak się tam dostać

Jak dojechać z Mediolanu do Pizy

Odległość między Pizą (Piza) a Mediolanem (Mediolan) wynosi 288 kilometrów. Z Mediolanu do Pizy można dojechać samochodem w 4 godziny. Podróż transportem publicznym, autobusem lub pociągiem zajmie od 3,5 do 5 godzin. Rozważmy bardziej szczegółowo zalety każdej metody. Pociągiem Najszybszym i najwygodniejszym sposobem dostania się z Mediolanu do Pizy jest skorzystanie z pociągu dużych prędkości do Florencji (czas podróży: 1 godzina 50 minut), a stamtąd pociągiem i za godzinę.
Czytaj Więcej