Florencja

Palazzo Rucellai we Florencji

Słynny Palazzo Rucellai jest jedną z pereł Florencji, którą zdecydowanie warto zobaczyć dla wszystkich turystów, którzy odwiedzili Włochy.

Budynek pałacowy o ciekawej, wielowiekowej historii jest jedną z popularnych atrakcji miasta. Został zbudowany w rewolucyjnym stylu dla swojej epoki, dlatego jest uważany za jeden z pierwszych przykładów świeckiej architektury wczesnego renesansu. W 1982 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Gdzie to jest i jak się tam dostać

Pałac Rucellai znajduje się na starej ulicy Via della Vigna Nuova, w centralnej, historycznej części stolicy Toskanii, na prawym brzegu rzeki Arno. Jest to około 400 metrów na południowy zachód od Placu Katedralnego (Piazza del Duomo), najczęściej odwiedzanego miejsca w Europie, i 500 metrów w górę rzeki od mostu Ponte Vecchino. Można się tam dostać samochodem lub komunikacją miejską, po dotarciu do przystanku Pescaia Di Santa Rosa, a następnie iść pieszo.

Historia stworzenia

Palazzo Rucellai, podobnie jak większość domów wczesnego renesansu, był kiedyś prywatną rezydencją zbudowaną dla zamożnej rodziny znanego biznesmena, filantropa i dobroczyńcy Giovanniego Rucellai, który był sławny we Florencji. Budowa rozpoczęła się w 1446 roku, a zakończyła pięć lat później w 1451 roku, co uznano za rekordowy czas dla tego okresu.

Według historyków na miejscu obecnego pałacu stało osiem oddzielnych budynków mieszkalnych, które następnie połączono w jeden zespół pałacowy. Bernardo Rossellino był zaangażowany w projektowanie i budowę budynku łączącego różne budynki. Pomysł na elewację opracował Leon Battista Alberti - jeden ze znanych i postępowych architektów tamtych czasów.

Leon Battista Alberti

Architekt Alberti pochodził ze szlachetnej florenckiej rodziny templariuszy. Był osobą wszechstronnie wykształconą, nie tylko znanym architektem, ale także wybitnym artystą, poetą, muzykiem i naukowcem. Alberti jest autorem wielu dzieł literackich i teoretycznych dotyczących architektury, sztuki i nauki: „Dziesięć książek o architekturze”, „Matematyczna zabawa”, „Trzy książki o malarstwie” i inne traktaty.

Palazzo Rucellai jest jednym z pierwszych dzieł mistrza, który stał się standardem architektury renesansowej. Alberti umiejętnie pożyczył antyczne motywy i zastosował zupełnie nowy styl do budowy domów prywatnych w epoce średniowiecza, która później stała się powszechna zarówno w Toskanii, jak i daleko poza jej granicami.

Funkcje architektury

Zewnętrznie pałac to trzypiętrowy monumentalny, masywny budynek z płaską fasadą i tradycyjnym dziedzińcem dla domów florenckich. Naprzeciwko palazzo jest Loggia Rucellai (Loggia Rucellai) - unikalna konstrukcja architektoniczna, wzniesiona kilka lat później. Według historyków został zbudowany na cześć wyjątkowego wydarzenia: uroczystego małżeństwa, w wyniku którego rodzina Rucellai została zjednoczona ze szlachetną rodziną Medici. Świadczą o tym herby rodzin, które wymownie zdobią fasadę.

Do 1677 r. Loggia była wykorzystywana przez właścicieli dworu do uroczystości, wesel, bankietów i przyjęć honorowych gości. Wraz z dziedzińcem i budynkiem pałacu tworzy jeden zespół architektoniczny.

Fasada budynku

Szczególną wartość kulturową ma frontalna część palazzo, podzielona poziomo na trzy poziomy i przypominająca wygląd zewnętrzny ścian Koloseum. Starożytne rzymskie motywy w dekoracji budynku są dość logiczne, biorąc pod uwagę, że Leon Battista Alberti mieszkał i pracował w Rzymie przez wiele lat. Aby zaprojektować każde piętro, architekt wykorzystał rytmiczną przegrodę ściany z pilastrami (wystającymi kolumnami) różnych rzędów:

  • Doric - na niższym poziomie;
  • jonowy - na drugim piętrze;
  • Koryncki - w górnej części fasady.

Poziome pasy belkowania (zwisające gzymsy) w połączeniu z pilastrami tworzą wyrafinowanie form i wyrazistość proporcji. Wysokość każdego poziomu zmniejsza się: z większej na mniejszą, co daje poczucie lekkości budynku i aspiracji. Pomysł architekta wspiera także zaokrąglone łuki okien drugiego i trzeciego piętra oraz rustykalne (skierowane) ściany: na niższym poziomie stosuje się większy kamień.

Piwnice i stoły do ​​ustawiania ramek wzdłuż całej fasady ulicy sprawiają, że budynek jest wizualnie bardziej stabilny i fundamentalny. Dla ówczesnych tradycji architektonicznych wszystkie te techniki były prawdziwą innowacją.

Patio

Prostokątny dziedziniec, który jest integralną częścią prywatnych florenckich dworów, ozdobiony jest klasycystycznymi kapitelami i sklepionymi arkadami, które są wsparte monolitycznymi kolumnami z piaskowca. Jego architektura jest bardziej elegancka i wyraźnie kontrastuje ze stylem budynku głównego. Zewnętrznie dziedziniec Palazzo Rucellai przypomina Dom Edukacyjny (Ospedale degli Innocenti), zbudowany w pierwszej połowie XV wieku przez Filippo Brunelleschi. Wielu historyków jest skłonnych przypuszczać, że w budowę tej części pałacu zaangażowany był inny architekt.

Jak budynek był używany wcześniej

W ciągu całej historii swojego istnienia pałac był wielokrotnie przebudowywany, co nie pozwala na ustalenie wstępnego układu pomieszczeń i sposobu ich użytkowania. Wiadomo tylko, że każda z podłóg została zaprojektowana do określonych celów:

  1. pierwszy służył jako strefa działalności gospodarczej: tutaj wpływowy handlowiec i bankier Rucellai spotkał się ze swoimi partnerami, omówił kwestie handlowe i dokonano transakcji;
  2. drugie piętro z przestronnymi salami - wykorzystywane na oficjalne przyjęcia i specjalne okazje;
  3. na trzecim piętrze były prywatne apartamenty i sypialnie.

Co ciekawe, pod dachem budynku umieszczono sekretne czwarte piętro. Jest niewidoczny z ulicy, praktycznie nie miał okien i był przeznaczony dla służących.

Jak dziś używa się palazzo

Słynny rodzaj Rucellai był właścicielem palazzo przez długie 500 lat. Część budynku do dziś jest własnością potomków, którzy zachowali prawo do korzystania z rezydencji. Na dziedzińcu często odbywają się wystawy obrazów i rzeźb.

Od 2001 r. Pierwsze i drugie piętro pałacu zajmuje Instytut Stosunków Międzynarodowych we Florencji (ISI Florencja). Ściany palazzo są wyposażone w przestronne klasy, laboratorium komputerowe, bibliotekę i inne obiekty niezbędne dla instytucji szkolnictwa wyższego. W 2009 r. Przeprowadzono przebudowę tej części budynku na dużą skalę. Podczas prac konserwatorskich udało się zachować unikalne wnętrze XVIII wieku: antyczne meble, wykwintne obrazy, lustra, dekoracje ścienne i sklepienia sufitowe z freskami przedstawiającymi mitologicznych bohaterów starożytnej Grecji.

Palazzo Rucellai to unikalny zabytek architektury, który pomaga poczuć i zrozumieć ducha wczesnego renesansu.

Obejrzyj wideo: Włochy , Florencja - 2014 . (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Florencja, Następny Artykuł

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?
Werona

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?

Jak uratować aktywnego i ciekawskiego turystę w Weronie? Karta Verona (karta Verona 24H) to oficjalny projekt włoskiego Ministerstwa Kultury, mający na celu przyciągnięcie turystów, którzy chcą spędzić opłacalny i wydajny dzień w Romeo i Julii. Karta pozwala zaoszczędzić dziesiątki euro, odwiedzając główne atrakcje.
Czytaj Więcej
Główne atrakcje Werony
Werona

Główne atrakcje Werony

Jeśli Rzym nazywany jest sercem włoskiej historii, Wenecja to miasto kanałów i mostów, to słynną Weronę można nazwać miastem miłości i romansu. Jest to oczywiście zasługa Szekspira, który uczynił to miasto domem Romea i Julii, ale mimo to romantycy przyjeżdżają tu nie tylko na własne oczy, aby zobaczyć miejsce, w którym rozwinęła się znana na całym świecie historia miłosna, ale także, aby spojrzeć na samo miasto charakteryzuje się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i architekturą, a także niepowtarzalną atmosferą.
Czytaj Więcej
Ponte Pietra in Verona
Werona

Ponte Pietra in Verona

Ponte Pietra (Ponte Pietra) - jedyny most łukowy w Weronie, który został zbudowany w epoce Cesarstwa Rzymskiego i przetrwał do dziś prawie w oryginalnej formie. Nazwa dosłownie przetłumaczona z języka włoskiego oznacza „kamienny most”. Długość konstrukcji wynosi 120 metrów, szerokość jest nieco mniejsza niż 4 metry.
Czytaj Więcej
Zamek Castelvecchio w Weronie
Werona

Zamek Castelvecchio w Weronie

Jeśli zdarzy ci się kiedykolwiek odwiedzić Weronę, koniecznie odwiedź starożytny zamek Castelvecchio (włoski: Castelvecchio), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia Zamek Castelvecchio został zbudowany w XIV wieku, za panowania dynastii Scaligers. Był częścią struktur obronnych miasta, dobrze ufortyfikowaną fortecą, cudem ówczesnej architektury wojskowej.
Czytaj Więcej