Niemcy

Tiergarten

Park znajduje się w centrum miasta. Jest zielony, ogromny, można jeździć na rowerze, łodzią po jeziorze, chodzić i leżeć na trawie. Ptaki śpiewają głośno, wiewiórki podskakują, kwitną kwiaty. Oaza! Istnieją również atrakcje miasta.

Tiergarten, fot. Florian

Tiergarten to park w samym centrum niemieckiej stolicy, zielone serce Berlina. Zajmuje rozległe terytorium dawnej dzielnicy o tej samej nazwie - około 210 hektarów. Długość szlaków turystycznych w Greater Tiergarten wynosi ponad 30 km.

Od terenów łowieckich po park miejski

Do końca XVII wieku na terenie dzisiejszego wspaniałego parku znajdowały się tereny łowieckie Brandenburgii. Terytorium nazywało się Tiergarten - „menażeria”. Fryderyk III nakazał udostępnić las myśliwski publiczności, dodając go do Berlina. W tym celu początkowo rozbudowano bulwar Pod lipami.

Kwietniki w Tiergarten, fot. Olgerdviz

Las myśliwski nie zamienił się od razu w zadbany kompleks parkowy. W 1740 r. Rozebrano ogrodzenie oddzielające Tiergarten od dzielnic mieszkalnych Berlina. Pierwsze etapy rekonstrukcji przeprowadził mistrz Fryderyka Rokoka i wczesny klasycyzm - architekt Georg von Knobelsdorf. Na terenie osuszono bagna, rozłożono luksusowe barokowe kwietniki, postawiono herbaciarnie, posągi, esplanady. Centrum parku stanowił Wielki Plac Gwiazd, od którego układano promienie. Od 1840 r. Projekt został przeniesiony do słynnego Piotra Józefa Lenny. Dziki las stopniowo przekształcił się w zadbany krajobraz, utrzymany w angielskim stylu krajobrazowym.

Widok z tarasu widokowego kolumny zwycięstwa, fot. Patrick McGrath

W latach 1865–73. Johann Strack zainstalował 67-metrową Kolumnę Zwycięstwa na Königsplatz - symbol wojskowych osiągnięć Prus. Golden Elsa, jak nazywają to berlińczycy, od 1938 r. Był transportowany do Großer Sterna - do centrum Tiergarten (wcześniej była tam fontanna).

Od 1937 r. Grupa rzeźbiarska Bismarck-Nationaldenkmal, Bismarck National Monument, pojawiła się na północnym krańcu Wielkiego Placu Gwiazd. Wzdłuż Alei Zwycięstwa (Siegesallee) wzniesiono 32 pomniki władców pruskich - od Margrave Albrechta Niedźwiedzia do Wilhelma I (później rozebrano aleję, pomniki przeniesiono do kolekcji Lapidarium).

Pod koniec II wojny światowej Tiergarten stał się ostatnią placówką Berlina: tam rozmieszczono naziemne systemy obrony powietrznej. Kiedy czerwona flaga uniosła się nad Reichstagu, luksusowy obszar metropolitalny został całkowicie zniszczony.

11 listopada 1945 r. We wschodniej części Tiergarten otwarto sowiecki pomnik poświęcony poległym żołnierzom Armii Czerwonej. Odbudowa parku na dużą skalę w ramach programu przyjętego przez magistrat Berlina Wielkiego rozpoczęła się w 1948 roku.

Tiergarten - największy park w Berlinie

Widok Reichstagu z Tiergarten, fot. Hbkost

Tiergarten pozostaje ulubionym miejscem wypoczynku berlińczyków i turystów. Zostały tu zbudowane place zabaw, w ciepłych czasach jest ogródek piwny, łódki przyjemności suną po powierzchni jeziora Neuer. Centralną osią kompleksu parkowego jest ulica 17 czerwca. Wzdłuż głównego placu biegnie obwodnica. W północnej części masywu znajduje się Pałac Bellevue - rezydencja prezydencka, dawny pałac Augusta Ferdynanda, zbudowany w 1786 r. Przez Michaela Philippe Bowmana. Obok jest Brama Brandenburska.

Na brzegu Szprewy znajduje się Reichstag ze szklaną kopułą - platforma widokowa.

Na skarpie, w urokliwym budynku Sali Kongresowej NRD, Dom Kultury Świata został otwarty od 1989 roku.

W pobliżu znajduje się czarna 42-metrowa granitowa wieża z 68 dzwonami - Berlin Karyon.

Możesz również przypomnieć sobie „parady miłosne”, które odbywały się tutaj co roku, i przemówienie pierwszego czarnego prezydenta USA Baracka Obamy, który zgromadził ponad dwieście tysięcy słuchaczy w Kolumnie Triumfalnej 24 lipca 2008 r.

Możesz pływać łódką w parku, zdjęcie Scott Johnson

Czas pracy

Park jest otwarty przez całą dobę. Wejście do parku jest bezpłatne.

Jak się tam dostać

Jedź linią U55 do Bundestagu lub Brandenburger Tor,
U-2 Potsdamer Platz,
U-9 Hansaplatz.
pociągiem miejskim S1, S2, S25 do stacji Brandenburger Tor.

Jak zaoszczędzić na hotelach?

Wszystko jest bardzo proste - spójrz nie tylko na rezerwację. Wolę wyszukiwarkę RoomGuru. Jednocześnie szuka rabatów na rezerwacji i na 70 innych stronach z rezerwacjami.

Obejrzyj wideo: Tiergarten Zoo Nürnberg - a nice day there. (Kwiecień 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Niemcy, Następny Artykuł

Terracina - nadmorski kurort pod Rzymem
Regiony Włoch

Terracina - nadmorski kurort pod Rzymem

Terracina to małe miasteczko w środkowych Włoszech, w regionie Lacjum pod Rzymem. Jest tak starożytny, że można tu znaleźć przedmioty sztuczne znacznie starsze niż sam Rzym. Ponadto piaszczyste wybrzeża Terraciny są myte przez ciepłe i czyste wody Morza Tyrreńskiego, co czyni go cudownym kurortem nadmorskim.
Czytaj Więcej
Livorno - miasto portowe w północnych Włoszech
Regiony Włoch

Livorno - miasto portowe w północnych Włoszech

Livorno to włoskie miasto położone na północno-zachodnim wybrzeżu Półwyspu Apenińskiego. To duże miasto portowe, znane od XVI wieku. Większość urlopowiczów znajduje się w Livorno w drodze do bardziej popularnych miast Toskanii - Florencji, Pizy lub Lukki. Niemniej jednak, jeśli los przywiózł cię na jeden dzień do tego włoskiego miasta, masa interesujących zabytków Livorno z łatwością pozwoli ci zanurzyć się w zwykłym włoskim życiu.
Czytaj Więcej
Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić
Regiony Włoch

Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić

Od doskonałego wykonania produktów biurowych i rzemieślniczych po złoto i skórę, Florencja jest idealnym miejscem dla wymagających klientów. BlogoItaliano próbował znaleźć kilka pomysłów, gdzie pójść, aby kupić to, co oferuje Florence. Aby kupić rzeczy i artykuły gospodarstwa domowego, które są dostępne dla zwykłych śmiertelników, powinieneś najechać ulice wokół Piazza della Repubblica, takie jak na przykład Via Calimala.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej