Neapol

Wakacje na wyspie Ischia

Ischia to wyspa pochodzenia wulkanicznego na Morzu Tyrreńskim na zachodnim wybrzeżu Włoch, w północnej części Zatoki Neapolitańskiej. Ischia jest częścią regionu Kampania. Powierzchnia wyspy wynosi 46,3 km2, ludność wynosi 62 000 osób. Ischia znajduje się 40 km od Neapolu, jest to największa wyspa w zatoce.

Wraz z wyspą Capri, oddaloną o 30 kilometrów, jest jedną z najmodniejszych i najpiękniejszych włoskich wysp na relaks. Na wyspie znajdują się trzy wygasłe wulkany: Epomeo (wysokość 789 m najwyższego punktu wyspy), Trobotti i Monte Vezzi. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1301 roku.

  • Podczas relaksu na Ischii zalecamy zwiedzanie wycieczek do Neapolu

W starożytnym Rzymie Ischia była już popularnym kurortem. Miejsce to nazywane jest wyspą młodości i piękna ze względu na źródła termalne, których lecznicze właściwości są szeroko stosowane w ośrodkach SPA. Klimat na wyspie jest typowo śródziemnomorski, z największą liczbą słonecznych dni w roku na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego. Średnia temperatura zimowa nie spada poniżej + 15 ° C. Źródła termalne uderzają stale, więc zatrzymują się na wyspie o każdej porze roku.

Porównaj ceny zakwaterowania na wyspie Ischia

Historia Ischii

W mitologii starożytnej istnieje legenda o pochodzeniu wyspy. Podczas bitwy z gigantami Jowisz rzucił ogromny kamień w Typhon.

Bogini Wenus zmieniła kierunek lotu klifu, który wpadł do wód zatoki. Była więc wyspa, która uzupełniła kolekcję wysp Wenus - miłośników pięknych miejsc.

Bogini zazieleniła wyspę i zamieszkiwała ją ze zwierzętami. Ale mściwy Tyfon nie opuścił wyspy w spokoju, a jego gniew przelał się przez wybuchy wulkanów i trzęsienia ziemi. Zasadniczo gigant jest w stanie snu, a jego oddech wydostaje się przez podwodne kratery w postaci źródeł termalnych.

Pierwsze osady na Ischii zostały założone przez Greków w VIII wieku pne Grecy używali wyspy jako posterunku na Morzu Śródziemnym. Później, w okresie rzymskim, na Ischii budowano wille szlachty i bogatych obywateli. Od XVI wieku bogaci ludzie z Europy Zachodniej zaczęli przybywać na wyspę w celu leczenia w źródłach termalnych, kiedy to na wyspie narodziła się turystyka. Obecnie na Ischii znajduje się pięć głównych ośrodków wypoczynkowych, na terytorium których znajduje się ponad 300 różnych hoteli i mini-hoteli.

Średnia cena za pokój dwuosobowy dziennie wynosi od 150-500 euro, a koszt pokoju z widokiem na morze w eleganckim pięciogwiazdkowym hoteluL'Albergo Della Regina Isabella na wybrzeżu Lacco Ameno w sezonie może bezpiecznie zbliżyć się do 1000 euro.

Ale ekonomiczni turyści znajdują oferty specjalne w hotelach, w których dzienna cena za pokój może wynosić około 35–40 euro. Zalecamy naszym czytelnikom samodzielne znalezienie akceptowalnej opcji na Booking.com lub skorzystanie z wyszukiwania tanich hoteli na Hotellook.ru

Dotarcie na wyspę nie powinno stanowić problemu. Z portu w Neapolu regularnie kursuje prom, który zabiera pasażerów na wyspę Ischia w 1,5 godziny; można także popłynąć łodzią w 60 minut i za 20 euro. Aktualne ceny i rozkłady jazdy można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika www.alilauro.it

Obejrzyj moją szczegółową instrukcję wideo na temat tego, jak dostaliśmy się z Rzymu na Ischię:

A także piękny film o drodze z portu do hotelu:

Autobusy są dobrze zorganizowane na Ischii. Cena biletu wynosi 1 euro. Bilet jest ważny przez 90 minut i musi zostać skompostowany. Możesz kupić bilety okresowe na 1, 2 dni i na tydzień. Kara dla pasażerów na gapę - 50 euro. Na Ischii istnieją dwie trasy autobusowe, które otaczają wyspę w kółko. Wyspa składa się z sześciu gmin, autonomicznych jednostek administracyjno-terytorialnych: Ischia, Forio, Casamicciola, Lacco Ameno, Serrara Fontana i Barano.

Podróżowanie po wyspie wynajętym samochodem raczej nie będzie wygodne i racjonalne, ponieważ jest dość małe. Ale wybrać się na kilka dni w niezależną podróż z portu w Neapolu, do którego można dopłynąć łodzią w 60 minut - to całkiem interesująca opcja. Koszt wynajmu samochodu z wszystkimi ubezpieczeniami wynosi około 70 euro dziennie. Aby znaleźć najbardziej opłacalną opcję, zalecamy skorzystanie z wyszukiwania auto.italy4.me dla wszystkich wypożyczalni.

Miasta i atrakcje Ischii

Gmina Ischia jest najstarszą częścią wyspy i jej stolicą. Zgodnie z prawem osada nazywa się miastem. Miasto składa się z dwóch części, Ischia Ponte i Ischia Porto, z 17 700 mieszkańcami. Tutaj koncentruje się wiele hoteli, klubów nocnych, centrów handlowych, tawern i restauracji. W zatoce Kartaroman wzdłuż wybrzeża znajdują się naturalne kąpiele, w których biją źródła termalne. Ischia Ponte wzięła swoją nazwę od słowa „most”. 220-metrowy kamienny most został zbudowany w XV wieku i połączył wyspę Ischia z małą wyspą, na której znajduje się najpopularniejsza atrakcja Ischii, zamek Aragonese (Castello Aragonese).

Zamek Aragoński

Pierwsza forteca na wyspie została wzniesiona przez greckiego Gerona w 474 rpne, kiedy Grecy walczyli z Tyrrhenes. Później wyspa często przechodziła z rąk do rąk, a wygląd twierdzy zmieniał się w zależności od tego, jaki rodzaj ludzi dominował na wyspie. W 1441 r. Forteca została odrestaurowana, wzmocniona i powiększona do wielkości zamku Alfonso d'Aragon. W tej warowni w XV wieku znajdował się Książę z garnizonem, Biskup z Kapitolu, Opactwo Bazylianów w Grecji, Klasztor Clarisse, 13 kościołów z 7 parafiami i 1892 mieszkających rodzin.

A podczas pirackich napadów za potężne mury zamku ukrywała się cała populacja wyspy. W połowie XVIII wieku zaprzestano nalotów pirackich, a ludność przeniosła się do wygodniejszych miejsc.

W 1823 r. Król Neapolu zamienił zamek w więzienie, a od 1851 r. Wyspa stała się więzieniem dla przestępców politycznych. Obecnie zamek o powierzchni 56 000 metrów kwadratowych jest własnością prywatną, która jest otwarta dla turystów. Turyści mogą dostać się do fortecy szlakiem lub nowoczesną windą. W zamku mieści się muzeum broni - zbiór broni i narzędzi tortur z XIV-XVII wieku.

Gmina Forio położony w zachodniej części wyspy. Największa gmina. Populacja wynosi 13 000 mieszkańców. Forio jest powszechnie znane ze swoich zasobów termicznych. Oto park termalny „Ogrody Posejdona”. Ogrody Posejdona są chronioną własnością UNESCO własnością w zatoce Chitara.

Na terenie ogrodów od 1 kwietnia do 31 października dla odwiedzających prezentowane są 22 baseny o unikalnym składzie chemicznym stale aktualizowanej wody, których temperatura wynosi od 21 do 42 stopni.

Istnieje również duży basen olimpijski wypełniony wodą morską. Nieco wyżej niż kaskada basenów wśród drzew oliwnych znajduje się naturalna grota z rzymską sauną na naturalnym źródle hipertermicznym. Osobno warto wspomnieć o „japońskiej łaźni”, która jest wykonana w formie owalnego kamienia z wulkan Wezuwiusz. Dno wanny wyłożone jest dużym żwirem.

Kąpiel jest podzielona na dwie części, w których woda ma temperaturę odpowiednio 15 i 40 stopni. W tym reżimie temperaturowym występują szoki termiczne, które mają korzystny wpływ na organizm.

Koszt biletu wstępu na egzamin wynosi 5 euro (dzieci poniżej 3 lat są bezpłatne), bilet całodniowy kosztuje 32 euro (w sierpniu 35 euro), bilet półdniowy - 23 euro (w sierpniu 25 euro). Dzieci w wieku 3-12 lat otrzymują 50% kosztów. Przy zakupie abonamentu na kilka dni cena biletu nie jest znacząca, ale spada do 29 euro dziennie. Oficjalna strona internetowa www.giardiniposeidonterme.com z aktualnymi cenami działa tylko w języku włoskim (stan na kwiecień 2014 r.).

W Forio warto odwiedzić Ogrody La Mortella - ogród stworzony w miejscu, w którym kiedyś płynęła lawa. Tutaj zbierane są egzotyczne rośliny z całego świata. Ptaki tropikalne fruwają nad herbaciarnią. Pomysł stworzenia ogrodu należy do Williama i Suzanne Volton, a projekt zrealizował projektant Russell Page. Ogród Botaniczny jest otwarty dla zwiedzających 4 dni w tygodniu od początku kwietnia do końca listopada.

Gmina Casamicciola położony na północy wyspy w pobliżu krateru wygasłego wulkanu Rotaro, ludność - 7140 osób. Park termalny „Ogrody Kastylii” jest otwarty dla zwiedzających. Również w tej gminie znajdują się źródła z gorącą wodą mineralną. To zielony region, w którym miesiące letnie są najfajniejsze.

Gmina Lacco Ameno - mieszka tu najmniejsza, 3055 osób. Znajduje się w północno-wschodniej części wyspy u podnóża wulkanu Epomeo. Z promenady można zobaczyć jeden z symboli Ischii - Fungo, skałę w kształcie grzyba.

Tuff rock to wyjątkowe dzieło natury. Również Lacco Ameno słynie z muzeum archeologicznego i parku termalnego „Ogrody Negombo”.

Gmina Serrara Fontana położony w południowej części wyspy, ludność - 3000 mieszkańców. To najbardziej prestiżowe miejsce na wyspie. Tutaj najdroższe hotele, pokoje w większości, pomimo ceny, są rezerwowane z wielomiesięcznym wyprzedzeniem i nie ma głośnych dyskotek i centrów handlowych. Dla miłośników uzdatniania wody są parki termalne „Aphrodite-Apollon” i „Tropical”.

W pobliżu plaży zachowały się małe domki rybackie pomalowane w pastelowych kolorach. Obszar ten jest bardzo pięknymi panoramami, ponieważ prawie całe terytorium znajduje się powyżej 300 m npm

Gmina Barano zajmuje południowo-wschodni stok wyspy, populację 8150 osób. Oto jest najlepsza plaża na wyspie - Maronti. Warto odwiedzić Źródło Nitrodi, aby wziąć leczniczy prysznic i wypić wodę zalecaną w zapobieganiu chorobom skóry. Dla miłośników architektury chrześcijańskiej są otwarte: Kościół św. Sebastian Męczennik, Kościół Matki Boskiej, Kościół Jana Chrzciciela i inne przedmioty.

Tradycyjna kuchnia na wyspie Ischia

Kuchnia wyspowa bardzo ściśle związane z kuchnią neapolitańską i kuchnią regionu Kampania. Jednak Ischia słynie z tradycyjnych potraw. Najbardziej popularny jest królik Iskitan („coniglio all'ischitana”), który zajmuje pierwsze miejsce w niedzielnych kolacjach. Króliki hodowane są na wyspie w glinianych dołach i karmione wyłącznie trawą.

Spośród napojów tutaj, a także w całej Kampanii, najpopularniejszym likierem cytrynowym jest limoncello.

Wakacje na wyspie

Warto wspomnieć o tradycyjnych świętach Iskitan.

Bieg świętego anioła. W niedzielę wielkanocną z kościoła przyniesiono posąg anioła Gabriela, aby ogłosić wieść o zmartwychwstaniu Jezusa. Anioł jest trzykrotnie przynoszony do Matki Bożej, a on dzwoni dzwonkami z dobrą nowiną. Po raz trzeci zasłona pogrzebowa spada z twarzy Maryi.

Święto św. Anny. Wiele lat temu kościół św. Anny stał na brzegu zatoki Cartaromana. Każdego roku, 26 lipca, rybacy płynęli tu na łodziach i odprawiali uroczystości ku czci św. Anny, patronki kobiet w ciąży, po uroczystościach odbywały się pikniki i uroczystości. Od lat 30. ubiegłego wieku tradycja została wznowiona; 26 lipca odbywają się zawody między łódkami ozdobionymi kwiatami. To piękne wakacje przyciągają na wyspę tysiące turystów z całego świata.

Gdzie się zatrzymać

Obejrzyj recenzję wideo naszego ulubionego hotelu w Ischii:

Obejrzyj wideo: Neapol - Ischia - Neapol (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Neapol, Następny Artykuł

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?
Werona

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?

Jak uratować aktywnego i ciekawskiego turystę w Weronie? Karta Verona (karta Verona 24H) to oficjalny projekt włoskiego Ministerstwa Kultury, mający na celu przyciągnięcie turystów, którzy chcą spędzić opłacalny i wydajny dzień w Romeo i Julii. Karta pozwala zaoszczędzić dziesiątki euro, odwiedzając główne atrakcje.
Czytaj Więcej
Główne atrakcje Werony
Werona

Główne atrakcje Werony

Jeśli Rzym nazywany jest sercem włoskiej historii, Wenecja to miasto kanałów i mostów, to słynną Weronę można nazwać miastem miłości i romansu. Jest to oczywiście zasługa Szekspira, który uczynił to miasto domem Romea i Julii, ale mimo to romantycy przyjeżdżają tu nie tylko na własne oczy, aby zobaczyć miejsce, w którym rozwinęła się znana na całym świecie historia miłosna, ale także, aby spojrzeć na samo miasto charakteryzuje się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i architekturą, a także niepowtarzalną atmosferą.
Czytaj Więcej
Ponte Pietra in Verona
Werona

Ponte Pietra in Verona

Ponte Pietra (Ponte Pietra) - jedyny most łukowy w Weronie, który został zbudowany w epoce Cesarstwa Rzymskiego i przetrwał do dziś prawie w oryginalnej formie. Nazwa dosłownie przetłumaczona z języka włoskiego oznacza „kamienny most”. Długość konstrukcji wynosi 120 metrów, szerokość jest nieco mniejsza niż 4 metry.
Czytaj Więcej
Zamek Castelvecchio w Weronie
Werona

Zamek Castelvecchio w Weronie

Jeśli zdarzy ci się kiedykolwiek odwiedzić Weronę, koniecznie odwiedź starożytny zamek Castelvecchio (włoski: Castelvecchio), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia Zamek Castelvecchio został zbudowany w XIV wieku, za panowania dynastii Scaligers. Był częścią struktur obronnych miasta, dobrze ufortyfikowaną fortecą, cudem ówczesnej architektury wojskowej.
Czytaj Więcej