Ciekawe o Włoszech

10 najbardziej nietypowych zawodów we Włoszech

Mieszkańcy pięknych Włoch mieszkają w różnych częściach świata, gdzie przybyli z nieocenionym doświadczeniem. Istnieje jednak wiele zawodów, z których można korzystać wyłącznie w ojczyźnie Dantego i Michała Anioła. I nie chodzi tylko o gondolierów. Mieszkańcy i goście z Włoch składają hołd wysokiej jakości produktom, od oliwy z oliwek po ser, ale niewiele osób wie, co kryje się za ich ulubionymi towarami, w tym ciężką pracą robotników rolnych i fabrycznych. Zebraliśmy listę dziesięciu zawodów, które można śmiało nazwać „Made in Italy”.

Gwardia Szwajcarska

Pomimo kolorowych mundurów Gwardia Szwajcarska z dumą nosi tytuł „strażników i obrońców wolności Kościoła”. Przybyli do Rzymu, aby bronić Kościoła katolickiego przed zagranicznymi zdobywcami na początku XVI wieku i pozostali na zawsze w Watykanie.

Gondolierzy

Aby otrzymać honorowy status gondoliera, konieczne jest odbycie więcej niż jednego szkolenia w ciągu kilku lat. W godzinach spokoju i spadku liczby turystów, którzy chcą jeździć lokalnym transportem wodnym w Wenecji, silni mężczyźni w pasiastych koszulkach i czapkach chętnie pozują przed kamerą przechodniów.

Słuchacz parmezanu

Sprawdź jakość słynnego na całym świecie parmezanu może nie tylko smakować. Aby upewnić się, że ser ma prawidłowy kształt i skład, specjalnie przeszkoleni ludzie pukają go w głowę srebrnym młotkiem, aby ustalić, czy ser spełnia normę.

Modena Balsamiczny degustator winorośli

Butelki wypełnione słynnym na całym świecie octem balsamicznym z Modeny mogą kosztować setki euro, dzięki czemu produkcja tego produktu jest prawdziwą sztuką. Pięciu degustatorów uważnie studiuje wszystkie sztuczki związane z oceną niezwykłego octu, aby zdecydować, czy ocet trafi do sprzedaży.

Oliwa z oliwek policyjnych

W ramach wzmożonej walki z nielegalnymi dostawami oliwy z oliwek do Włoch utworzono specjalny wydział policji, którego wyszkoleni pracownicy biorą udział w degustacji tego produktu, który ma zapobiegać pogorszeniu wizerunku kraju produkującego poprzez usunięcie podróbek ze sprzedaży. Dopiero po spróbowaniu oliwy pracownicy unikalnego działu mogą ustalić prawdziwe pochodzenie oliwek, a także skład produktu.

Model rzymskiego żołnierza

Aby uzyskać prawo do reprezentowania wojownika rzymskiego setnika, wystarczy czerwono-złoty strój, uroczy uśmiech i przyjazna postać. Dzisiejsi przedstawiciele dzielnego oddziału nie są już zobowiązani do regularnych ćwiczeń fizycznych w celu zachowania formy. Ponadto wolno im palić bezpośrednio w miejscu pracy.

DOCG Recipe Maker

Najbardziej wpływowa organizacja klasyfikacji wina DOCG we Włoszech (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) również musi spełniać określone normy. Dla każdego produktu, który wymaga oceny, przedstawiciel firmy musi napisać specjalną recepturę - listę składników lub opis procesu gotowania.

Tłumacz łaciński

Pomimo tego, że niewielu ludzi może zaskoczyć ten zawód, jest to szczególnie ważne w Watykanie. Ten martwy język jest używany codziennie w sercu Włoch. Łacinę można zobaczyć w rękopisach, dokumentach, a nawet w tweetach papieża. Zawód tłumaczenia języka łacińskiego nigdy nie był tak wymagany w Watykanie, jak podczas odejścia Benedykta XVI w 2013 r. Na przykład wiadomość o jego decyzji rezygnacji z funkcji głowy Kościoła katolickiego została opublikowana bezpośrednio po łacinie.

Mafia Investigator

Zwolennicy ochrony przestępczości zorganizowanej to jedno, ale przeciwstawienie się jej wcale nie jest najbezpieczniejszym zajęciem, zwłaszcza we Włoszech, które są ojczyzną mafii.

Pomimo tego, że ludzie zaangażowani w walkę z mafią są tutaj bardzo popularni, nawet ich podziwiają, codziennie ryzykują własnym życiem dla dobra społeczeństwa. Chodzi o to, że tacy śledczy nie mają zapewnionego bezpieczeństwa. A wrogowie mafii, jak wiecie, często mogą zostać zabici bez specjalnego powodu.

Renesansowy posiadacz flagi

We współczesnej Florencji osoba, która dumnie nosi flagi w centrum miasta, czasami po prostu porywa turystów i przechodniów swoimi umiejętnościami. Zdolność machania flagą nawet w najbardziej wietrzne dni jest kluczowym warunkiem tej niesamowitej pracy.

Popularne Wiadomości

Kategoria Ciekawe o Włoszech, Następny Artykuł

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?
Werona

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?

Jak uratować aktywnego i ciekawskiego turystę w Weronie? Karta Verona (karta Verona 24H) to oficjalny projekt włoskiego Ministerstwa Kultury, mający na celu przyciągnięcie turystów, którzy chcą spędzić opłacalny i wydajny dzień w Romeo i Julii. Karta pozwala zaoszczędzić dziesiątki euro, odwiedzając główne atrakcje.
Czytaj Więcej
Główne atrakcje Werony
Werona

Główne atrakcje Werony

Jeśli Rzym nazywany jest sercem włoskiej historii, Wenecja to miasto kanałów i mostów, to słynną Weronę można nazwać miastem miłości i romansu. Jest to oczywiście zasługa Szekspira, który uczynił to miasto domem Romea i Julii, ale mimo to romantycy przyjeżdżają tu nie tylko na własne oczy, aby zobaczyć miejsce, w którym rozwinęła się znana na całym świecie historia miłosna, ale także, aby spojrzeć na samo miasto charakteryzuje się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i architekturą, a także niepowtarzalną atmosferą.
Czytaj Więcej
Ponte Pietra in Verona
Werona

Ponte Pietra in Verona

Ponte Pietra (Ponte Pietra) - jedyny most łukowy w Weronie, który został zbudowany w epoce Cesarstwa Rzymskiego i przetrwał do dziś prawie w oryginalnej formie. Nazwa dosłownie przetłumaczona z języka włoskiego oznacza „kamienny most”. Długość konstrukcji wynosi 120 metrów, szerokość jest nieco mniejsza niż 4 metry.
Czytaj Więcej
Zamek Castelvecchio w Weronie
Werona

Zamek Castelvecchio w Weronie

Jeśli zdarzy ci się kiedykolwiek odwiedzić Weronę, koniecznie odwiedź starożytny zamek Castelvecchio (włoski: Castelvecchio), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia Zamek Castelvecchio został zbudowany w XIV wieku, za panowania dynastii Scaligers. Był częścią struktur obronnych miasta, dobrze ufortyfikowaną fortecą, cudem ówczesnej architektury wojskowej.
Czytaj Więcej