Kościoły w Rzymie

Bazylika San Giovanni in Laterano

Katedra św. Jana Chrzciciela na wzgórzu na Lateranie (Basilica di San Giovanni in Laterano) to archibasilica papieska znajdująca się w Rzymie. W hierarchii kościołów katolickich Bazylika Laterańska stoi na najwyższym poziomie, przewyższając starożytne i czczone kościoły, takie jak Santa Maria Maggiore (Basilica di S. Maria Maggiore) i Bazylika Świętego Piotra (Basilica di San Pietro). To w tym kościele znajduje się ambona i tron ​​papieża.

Historia

W czasach przedchrześcijańskich ziemie w pobliżu wzgórza Celio należały do ​​zamożnej rodziny rzymskich Laterani. W „Kronikach” Tacyta znajduje się wzmianka o tym, jak w I wieku pne. Plauzio Laterano (Plauzio Laterano) został wystawiony w intrygach przeciwko cesarzowi Neronowi (Nerone).

Zamach stanu się załamał, a cała własność zbuntowanego Rzymu trafiła do skarbca cesarskiego.

W II wieku n.e. na miejscu Bazyliki Laterańskiej utworzono potężny korpus jeździecki dla żołnierzy cesarza Septymiusza Sewera (Settimio Severo).

Potwierdzenia tego faktu znaleziono podczas wykopalisk w pobliżu świątyni. Założycielem bazyliki jest rzymski cesarz Flavio Valerio Constantine (Flavio Valerio Costantino). Przed decydującą bitwą z Maksencjuszem Konstantyn Wielki widział na niebie chryzmizm - monogram imienia Chrystusa, który zapowiadał zwycięstwo. Tak więc na początku III wieku władca imperium uznał wolność wyznania, a pierwszy kościół chrześcijański pojawił się w Rzymie.

Katedra Chrystusa Zbawiciela w IX wieku została również poświęcona Janowi Chrzcicielowi (San Giovanni Battista), w XII wieku Janowi Teologowi (San Giovanni Evangelista). Od IV i XIV wieku katedra św. Jana Chrzciciela była jedynym kościołem papieskim. W sąsiednich budynkach znajdowały się papieskie rezydencje. Tron papieża został zainstalowany w samym kościele. Kościół był świadkiem 5 rad ekumenicznych - najwyższych zgromadzeń kościelnych, w których poruszano fundamentalne kwestie religijne.

Rekonstrukcja

Bogato oczyszczona katedra św. Jana Chrzciciela w Rzymie była wielokrotnie plądrowana, a następnie odnawiana. W drugiej połowie V wieku papież Hilarion zbudował halę chrzcielną w prostej bazylice. Oprócz chrzcielnicy w baptysterium powstały trzy kaplice, nazwane imionami Jana Chrzciciela, Jana Ewangelisty i Świętego Krzyża. W IX wieku papież Leon III zrekonstruował sufit świątyni i ozdobił absydę witrażami. W X wieku do bazyliki dodano kaplicę poświęconą ku czci św. Tomasza.

W XIV wieku Rzym utracił przywilej bycia uważanym za centrum chrześcijaństwa, pontyfikat przeniósł się do francuskiego Awinionu (Awinion).

W tym stuleciu majestatyczna niegdyś katedra popadła w ruinę i została dwukrotnie podpalona. Po powrocie władzy papieskiej do Rzymu, Bazylika Laterańska została zapomniana, Watykan został wybrany na nową rezydencję. Stary budynek został prawie zniszczony.

Restaurację świątyni w XV wieku podjął papież Marcin V. Dzięki jego staraniom przywrócono malowidła ścienne Gentile da Fabriano i jego ucznia Pisanello (Antonio Pisanello). W następnych dziesięcioleciach podczas prac budowlanych większość romańskich kolumn została zniszczona, aby ustąpić miejsca wczesnemu barokowi. W XVI wieku kopuła sali chrzcielnej (baptysterium) uzyskała ośmioboczny kształt, który zachował do dziś.

W ciągu swojego istnienia katedra św. Jana Chrzciciela przeszła wiele zmian. Na zewnątrz budynku widać impregnacje w stylu romańskim, klasycyzm, barok. Wiele charakterystycznych elementów wystroju świątyni powstało w XVII wieku. Tak więc inżynier i architekt Domenico Fontana (Domenico Fontana) ozdobił fasadę kościoła rzeźbami apostołów. Następnie Borromini (Francesco Borromini) zadał sobie trud odbudowy nawy i naw bazyliki w stylu barokowym. Wspaniałe brązowe drzwi zostały zabrane z Forum Romanum, które obecnie służy jako główne wejście do świątyni.

Ostateczny wygląd San Giovanni in Laterano powstał w XVIII wieku. Rekonstrukcji kościoła i dekoracji fasady dokonał architekt Alessandro Galilei. Jego zasługą są surowe klasyczne kolumny i imponujące posągi umieszczone nad wejściem do bazyliki.

W XIX i XX wieku świątynia przetrwała kilka prac restauracyjnych mających na celu zachowanie historycznego wyglądu i treści zadania. Do 2000. rocznicy zgromadzenia zostały otwarte Święte Drzwi, które stworzył Floriano Bodini.

Wnętrze

Bazylika San Giovanni in Laterano zadziwia i fascynuje pięknem wnętrza. Najcenniejsze mozaiki z czasów cesarza Konstantyna zachowały się w absydzie świątyni. Wcześni chrześcijańscy męczennicy z zwojami w dłoniach, a także górująca nad nimi twarz Jezusa, są egzekucji w sposób bizantyjski. W XIII wieku mozaika przeszła restaurację Yakomo Torriti (Giacomo Torriti). Mistrz dodał do starożytnych rysunków symbole Zakonu Franciszkanów.

Ambona znajduje się pod sklepieniem absydy. Cenne filary porfirowe i żywe bizantyjskie mozaiki służą jako uroczyste dekoracje głoszenia papieży. Nad głównym ołtarzem świątyni w kevorii przechowywane są starożytne chrześcijańskie relikwie - głowy apostołów Piotra i Pawła.

Nawa świątyni zadziwia bogatą dekoracją. Mozaiki na podłodze są usiane kontrastowymi kółkami i kwadratami, charakterystycznymi dla kosmicznego stylu. Kolumny nawy wyłożone są marmurem numidyjskim. Śnieżnobiałe talerze ozdobione są dekoracyjnymi rzeźbami i emblematami papieskimi. Borromini włożył wiele wysiłku w odbudowę nawy w XVII wieku. Szczególną uwagę zwraca się na odrestaurowany drewniany sufit nawy, ozdobiony ornamentami kesonowymi. Panel z herbem papieża Piusa V obnosi się na środku bogatego rzeźbionego sufitu, a rzeźby i obrazy przedstawiające apostołów zostały umieszczone między marmurowymi kolumnami w XVII-XVIII wieku.

W nawie San Giovanni in Laterano można zobaczyć częściowo zachowany fresk przedstawiający papieża Bonifacego III. Autor tej zręcznej pracy uważany jest za wielkiego Giotto (Giotto di Bondone).

Wewnątrz kościoła znajduje się kilka kaplic, z których każda ma swoje poświęcenie.

Kaplica NMP Wniebowzięcia NMP (Capella S. Maria Assunta) pojawiła się w XVIII wieku, aby pomieścić grób kardynała Giulio Aquavii, który zmarł w XVI wieku. Kolejna kaplica poświęcona jest męczennikowi Janowi Nepomukowi (San Giovanni Nepomuceno). Powstał w XIX wieku i wyróżnia go bogata dekoracja: ołtarz inkrustowany kamieniami półszlachetnymi, rzeźby, ikona „Zejście z krzyża”.

Kaplica Massimo została zaprojektowana przez architekta Giacomo della Porta w XVI wieku. Główną relikwią kaplicy jest obraz „Ukrzyżowanie Chrystusa”. Istnieje kaplica konsekrowana na cześć Jana Teologa. Ozdobiony jest freskiem przedstawiającym św. Jana, który miał wizję Niepokalanej Dziewicy. W kaplicy znajduje się grób portugalskiego kardynała Antonio Martineza de Chaveza, który zmarł w XV wieku.

Muzeum

W świątyni znajduje się muzeum, w którym można zobaczyć święte relikty XI-XIX wieku.

Najcenniejsze eksponaty muzeum archibasilica: raki z reliktami z XI wieku, trumna z płaszczem św. Jana Ewangelisty, cenny krzyż z XIII wieku, relikwie wielkiego męczennika Katarzyny, herb Klemensa VIII, wykonane z jedwabiu i biżuterii, liczne gobeliny, wizerunki herbów pucharów, herbów i herbów wykonane ze srebra i kamieni szlachetnych.

Muzeum zostało utworzone w 1984 roku przez papieża Jana Pawła II. Drzwi do wystawy znajdują się bezpośrednio za posągiem Innocentego III.

Ciekawe fakty

  • Nad wejściem do katedry znajduje się „matka wszystkich kościołów w Rzymie i na świecie”. W ten sposób pontyfikat odnotował najwyższe znaczenie świątyni.
  • Każdego roku 9 listopada katolicy świętują konsekrację bazyliki na Lateranie.
  • W murach San Giovanni in Laterano spoczywa sześciu papieży: Sergiusz IV, Aleksander III, Innocent III, Martin V, Klemens XII, Leon XIII.
  • W pobliżu katedry znajduje się starożytny egipski obelisk wykonany z czerwonego granitu.. Ten niezwykły filar został wniesiony w IV wieku naszej ery z egipskiej świątyni faraona Tutmozisa III, znajdującej się w Karnaku.

Lokalizacja i godziny otwarcia

Katedra znajduje się pod adresem: Piazza di San Giovanni in Laterano. Metrem do stacji San Giovanni lub autobusem nr 116, 81, 85, 87, 810, 16.

  • Bazylika Laterańska otwarta jest codziennie od 7:00 do 18:30.
  • Zakrystia - od 8:00 do 12:00 i od 16:00 do 18:00.
  • Baptysterium czynne jest od 7:00 do 12:30 oraz od 16:00 do 19:00.
  • Muzeum - od 10:00 do 17:30.
  • Oficjalna strona: www.vatican.va
  • Wirtualny spacer: www.vatican.va/various.

Obejrzyj wideo: BAZYLIKA LATERAŃSKA (Kwiecień 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Kościoły w Rzymie, Następny Artykuł

Bazylika Maksencjusza i Konstantyna w Rzymie
Rzym

Bazylika Maksencjusza i Konstantyna w Rzymie

Bazylika Maksencjusza i Konstantyna (Basilica di Massenzio) jest budowlą, jedną z ozdób Forum Romanum (Forum Romanum), przewyższającą w swojej skali wszystko, co zostało zbudowane w różnych stuleciach. Historia W 308 r. Budowę bazyliki rozpoczęto na rozkaz cesarza Maksymenta. Bazylika miała cel cywilny, planowano w niej umieścić prefekturę miasta, jednocząc wszystkich przedstawicieli administracji rzymskiej.
Czytaj Więcej
Plac Republiki w Rzymie
Rzym

Plac Republiki w Rzymie

Plac Republiki (Piazza della Repubblica) w Rzymie jest znaną atrakcją turystyczną o ciekawej historii. Jednocześnie jego nowoczesne rozwiązanie kompozycyjne jest uważane za standard form architektonicznych nowego czasu. Przez wiele lat ta część miasta pozostaje ulubionym miejscem wypoczynku zarówno rdzennej ludności, jak i gości włoskiej stolicy.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese w Rzymie
Rzym

Galeria Borghese w Rzymie

Galeria rzymska Borghese (Galleria Borghese) jest godnym miejscem dla wybitnych wartości kulturowych Włoch. Jest to część bogatego dziedzictwa pozostawionego przez włoskiego szlachcica Scipio Borghese (Scipione Borghese). Ogromny park w stylu rzymskim i wspaniała willa Kardynała Hedonisty przez wiele lat była pełna dzieł sztuki.
Czytaj Więcej
Forum cesarza Trajana w Rzymie
Rzym

Forum cesarza Trajana w Rzymie

Forum Trajana (Foro di Traiano) to wspaniały budynek i zabytek historyczny położony w centralnej części Rzymu, w pobliżu Piazza Venezia. Budowa tego pomnika architektonicznego rozpoczęła się w 106 r., Krótko po zwycięstwie cesarza Trajana nad Dacią (forum zostało zbudowane na cześć tego wydarzenia), zakończona 1 stycznia 112 r.
Czytaj Więcej