Włochy

Bazylika San Giovanni in Laterano

Bazylika Laterańska to Katedra Rzymska, „Basilica maior” z krzesłem biskupa i tronem papieża. Oto jedna ze starożytnych relikwii chrześcijańskich - Skała Świętego Mikołaja (Święte Schody), wzdłuż której Chrystus wstąpił na sąd Piłata.

Bazylika św. Jana Chrzciciela na wzgórzu na Lateranie (Basilica di San Giovanni in Laterano), fot. R4all

Katedra św. Jana Chrzciciela na Wzgórzu Laterańskim lub Bazylika Laterańska (Basilica di San Giovanni in Laterano - Bazylika San Giovanni in Laterano) spotyka się z kolosalną orientalną fasadą, którą zbudował w 1735 roku Alessandro Galilei. Ogromne posągi wieńczą balustradę świątyni. Majestatyczne postacie Zbawiciela i apostołów zamarły na czystym rzymskim niebie.

Pięć bram prowadzi do świątyni. Centralny portal (brązowe drzwi Curia Julius) został zachowany od czasów starożytnych - z pierwszej bazyliki zbudowanej w 324 roku. Ekstremalne bramy po prawej stronie nazywane są Jubileuszem. Są one otwierane w rocznicę, raz na 25 lat.

Dekoracja wnętrz

Wnętrze bazyliki, fot. Paolo Capoccia

Wchodzisz do głównej nawy bazyliki przez kratownicę, w której znajduje się posąg cesarza Konstantyna I. Pierwszą rzeczą, którą zauważasz, wchodząc do świątyni, są luksusowe marmurowe podłogi Cosmatesco i wspaniały rzeźbiony sufit. Nawa główna olśniewa bielą wystroju ścian, marmurowych posągów i smukłych kolumn. Ciężkie i masywne złote sklepienia kontrastują z nim podkreślone aroganckim luksusem.

Papież, fot. Matthias Jiury

Z tyłu świątyni, w absydzie, stoi krzesło papieża. Sferyczne sklepienie absydy nad papieskim tronem zdobi ogromna mozaika ikonograficzna. W centrum kompozycji znajduje się postać Zbawiciela. Ta imponująca złota mozaika powstała w 1291 roku. Wykonali go dwaj franciszkanie - Torriti i Camerino.

Podłogi w bazylice, fot. Marcia Salviato

Początkowo w bazylice zgromadzono wiele skarbów, darów cesarzy i osób szlachetnych. Całe bogactwo katedry zostało splądrowane przez barbarzyńców, po czym nastąpiło trzęsienie ziemi. Stopniowo świątynia popadła w ruinę, aw 1377 r. Rozpoczęła się długa, wieloetapowa przebudowa. Antyczna struktura bazyliki została zachowana, a wiele elementów dekoracji należy do wczesnych okresów.

Ściany świątyni zdobią rzeźby 12 apostołów, fot. Edwin.11

Do początku XVIII wieku po obu stronach nawy znajdowały się puste nisze. W 1703 r. Figury apostołów do bazyliki zamówiono siedmiu rzeźbiarzom. Dziś w niszach znajduje się dwanaście posągów świętych, wykonanych w stylu barokowym. Są to potężne rzeźby ponad ludzkim wzrostem - naturalistyczne i wyraziste.

Złoty baldachim nad ołtarzem głównym, fot. Marcia Salviato

Nad głównym ołtarzem znajduje się wysoki gotycki złoty baldachim. Mówią, że w srebrnych relikwiach ukrytych w górnej kondygnacji tego budynku przechowywane są głowy świętych apostołów Piotra i Pawła. Oto tradycja katolicka ...

Centralny portal (brązowe drzwi Curia Julia), fotokomórki

Relikwie

W kościele zachowało się kilka szczególnie cennych relikwii chrześcijańskich: część Szat Najświętszej Maryi Panny, kawałek gąbki, pokropiony krwią Jezusa (piły ocet z tej gąbki ukrzyżowanego Chrystusa). Ołtarz Komunii Świętej zawiera unikalny artefakt - cząstkę stołu cedrowego, na którym odbyła się Ostatnia Wieczerza.

Główny, najbardziej czczony relikt znajduje się w kaplicy Najświętszego Święta, w sąsiedztwie baptysterium katedry. Tam, pod drewnianą platformą, schowane są dwudziestoośmiostopniowe schody Scala Santa, naznaczone śladami krwi Chrystusa.

Krużganek

Dziedziniec

W krużganku widzieliśmy te same niesamowite mozaiki podłogowe „cosmatesco”. Mówi się, że bracia Cosmati zaprojektowali patio Bazyliki Laterańskiej własnymi rękami. Dziedziniec otoczony jest łukowatymi galeriami na eleganckich kolumnach. Na środku patio znajduje się studnia. Galerie prezentują różne starożytne znaleziska archeologiczne. Dziedziniec świątyni zachował się w nieskazitelnym wyglądzie z XIII wieku.

Bazylika św. Jana Chrzciciela na wzgórzu na Lateranie (Basilica di San Giovanni in Laterano), fot. Paolo dell'angelo

Jak się tam dostać

Metrem do stacji S. Giovanni.

Jak zaoszczędzić na hotelach?

Wszystko jest bardzo proste - spójrz nie tylko na rezerwację. Wolę wyszukiwarkę RoomGuru. Jednocześnie szuka rabatów na rezerwacji i na 70 innych stronach z rezerwacjami.

Obejrzyj wideo: Basilica San Giovanni in Laterano a Roma (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu
Regiony Włoch

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu

Kilka lat temu - w wyniku podróży do Neapolu - BlogoItaliano napisał recenzję o lokalnym przewodniku, z którym los spotkał się w jasnym słońcu Kampanii. Potem Walentyna - tak nazywał się mój przewodnik - pokazała mi miasto, opowiadając o nim wiele niezwykłych historii. Trasa okazała się doskonała i nie żałowałem pozytywnych opinii na temat przewodnika.
Czytaj Więcej
5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo
Regiony Włoch

5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo

Wycieczki na Sycylię to temat, który BlogoItaliano podejmuje od dawna. Program tras na wyspie jest niezwykle bogaty, a asortyment, który zostanie ci zaoferowany, będzie w dużej mierze zależał od tego, gdzie znajduje się hotel: na północnym lub południowym wybrzeżu. Poprosiłem Svetę, przewodniczkę z Palermo, aby powiedziała jej, które 5 wycieczek były najbardziej popularne wśród jej podróżników.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej