Biznes i ekonomia

Wenecja planuje zbudować nowy port

Paolo Costa, szef portu w Wenecji, ma nadzieję, że miasto znów stanie się znaczącą postacią pod względem żeglugi i zysków.

Władze w Wenecji ogłosiły budowę ogromnego portu w mieście, pomimo niedawnego dekretu zakazującego statkom wycieczkowym wjazdu do Wenecji od 2015 r. Paolo Costa, burmistrz miasta w przeszłości i szef portu weneckiego w teraźniejszości, wyjaśnił, że Wenecja może stać się jedynie zabytkiem architektury, jedynym źródłem dochodów, dla którego pozostaną turyści. Dlatego, mówi Costa, konieczne jest przywrócenie miastu dawnej siły żeglugowej poprzez budowę ogromnego kompleksu portowego. Były burmistrz powiedział, że budowa pomoże również chronić miasto przed otwartym morzem.

Z pomocą portu, zgodnie z Costa, Wenecja będzie mogła rozładować obecny terminal w Porto Marghera, położony w lagunie w sercu historycznej części miasta, znanej z kanałów, kamiennych mostów, pałaców i innych obiektów o wartości kulturowej.

Zakłada się, że budowa nowego kompleksu będzie kosztować miasto od 2 do 2,8 mld euro. Finansowanie będzie pochodzić zarówno od państwa, jak i od osób prywatnych. Port pojawi się osiem mil od miasta, gdzie głębokość morza sięga ponad 20 metrów, co jest najlepszym wskaźnikiem dla statków towarowych. Co więcej, władze spodziewają się zbudować falowody wokół konstrukcji i umieścić magazyn oleju bazowego w pobliżu portu.

Dziś port w Wenecji ma minimalny ładunek, szczególnie w porównaniu z gigantami takimi jak Rotterdam i Singapur. Biorąc pod uwagę ogólnie przyjęty wskaźnik obciążenia handlowego portu, obliczony w TEU (równowartość dwudziestu stóp), warto zauważyć, że 60 milionów TEU przypada na Singapur co roku, 12 milionów TEU na Rotterdam, a tylko 450 tysięcy TEU na Wenecję.

„Budując taki obiekt, możemy ulepszyć i rozbudować port, a także chronić lagunę” - mówi Costa. „Wenecja nie może pozostać jedynie zabytkiem architektury. Bez wpływowego portu miasto zginie. Nowa platforma pozwoli całemu Adriatykowi, nie tylko Wenecji i Triestowi, odzyskać dawne wpływy w handlu międzynarodowym. Dziś mamy okazję ponownie połączyć Wschód i Zachód z jednym duży port na Adriatyku. ”

Szef portu weneckiego wezwał również do rozpoczęcia budowy nowego kanału w lagunie, co pozwoliłoby ogromnym liniowcom łatwo dostać się do specjalnego terminalu. Według Costa ma nadzieję, że kanał można wykopać za dwa lata. „Biorąc pod uwagę fakt, że wielkość statków potroiła się w ostatnich latach, pilne jest rozwiązanie tego problemu”.

Wcześniej w tym miesiącu włoskie władze ogłosiły plany zakazu żeglugi liniowej i dużych statków o ładowności ponad 96 000 ton z podążania zwykłą trasą przy wjeździe do Wenecji. Dziś biegnie obok placu San Marco i Canal Grande. Od 2015 r. Statki będą przepływały przez nowy kanał Contorta San'Angelo.

Obejrzyj wideo: Swedish AFOLs 3 - Community Builds Subtitles (Kwiecień 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Biznes i ekonomia, Następny Artykuł

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety
Regiony Włoch

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety

Miejsce pamięci całej Sycylii - tak krótko, ale zwięźle, można opisać Dolinę Świątyń w Agrigento. Tutaj nawet pył pod stopami wydaje się być nieskończenie starożytny, święty, modlitwy i ... poplamiony krwią niezliczonych i bezimiennych niewolników, którzy wznieśli ogromne starożytne świątynie, obrońców Aragragas, którzy walczyli do końca o swoje mury, setki i tysiące ofiar nieubłaganych władców - od tyranów po gubernatorów cesarza.
Czytaj Więcej
Ośrodek Abano Terme we Włoszech: termy, hotele, atrakcje
Regiony Włoch

Ośrodek Abano Terme we Włoszech: termy, hotele, atrakcje

Abano Terme to słynny kurort termalny w północno-wschodnich Włoszech, w 2013 roku uznany za najlepszy w kraju pod względem różnorodnych świąt kulturalnych i technik terapeutycznych. Znajduje się u podnóża Wzgórz Euganejskich, 10 km od Padwy i 40 km od Wenecji. Legenda głosi, że pierwszą osadę założył tutaj Herkules, powracając z jednej ze swoich kampanii i uderzony pięknem tego regionu i jego łagodnym klimatem.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi we Florencji: historia, godziny otwarcia, bilety
Regiony Włoch

Galeria Uffizi we Florencji: historia, godziny otwarcia, bilety

Wśród zabytków Florencji Galeria Uffizi zajmuje szczególne miejsce, w którym znajduje się jedna z najbogatszych i najbardziej znaczących światowych kolekcji sztuki europejskiej z XIII-XX wieku. O jego znaczeniu świadczy już fakt, że Galeria jest uważana za najczęściej odwiedzane muzeum we Włoszech, a aby podziwiać swoją kolekcję, około półtora miliona ludzi przybywa do Florencji rocznie.
Czytaj Więcej