Włochy

Przewodnik po Watykanie

Watykan jest siedzibą Stolicy Apostolskiej, dworu papieskiego i jego asystentów. Pojechanie tam w ten sposób „podczas wizyty” nie zadziała, ale możesz odwiedzić indywidualne atrakcje. Jakie miejsca turystyczne można zobaczyć w Watykanie?

Plac Świętego Piotra

Watykan to najmniejsze państwo na świecie, państwo enklaw karłowatych. Nie możesz się tam udać „podczas wizyty”, ale tutaj możesz odwiedzić poszczególne miejsca turystyczne. Każda z nich ma własną kolejność odwiedzin. Jakie zabytki mogą zobaczyć zwykli turyści w Watykanie?

Plac Świętego Piotra

Plac Świętego Piotra (Piazza San Pietro - Piazza San Pietro) to największy rzymski plac położony na zachodnim krańcu Świętego Miasta. Ze wszystkich stron Piazza San Pietro otoczona jest kolumnadą. Biała kamienna linia jest narysowana na zewnętrznym obwodzie kwadratu. To nie tylko znacznik, ale granica państwowa Watykanu. Resztę stanu otacza średniowieczny wysoki mur.

Nieprzepuszczalny mur został zbudowany w 16 wieku, aby chronić suwerenne terytorium przed ingerencją z zewnątrz. Całkowita długość granicy państwowej Watykanu wynosi trzy kilometry. Możesz z łatwością obejść go w ciągu godziny całkowicie, chociaż mało prawdopodobne jest, aby uzyskać ciekawe wrażenia z takiej podróży, ponieważ Watykan jest otoczony zwykłymi miejskimi domami nowoczesnych budynków. Wejście na Piazza San Pietro jest bezpłatne - jest zablokowane tylko podczas ważnych wydarzeń publicznych.

Najlepiej jest dojść do placu od Zamku Świętego Anioła przy Via della Conciliazione (ulica Pojednania). Po drodze otrzymasz niezapomniane wrażenie wielkiej fasady katedry, pojawiającej się na twoich oczach i zbliżającej się do niej, stopniowo schodzącej w dół. Ten efekt wizualny wynika z faktu, że główna fasada katedry stoi daleko przed resztą budynku.

O Piazza San Pietro →

Egipski obelisk

Bernini kolumnada i egipski obelisk

W centrum Piazza San Pietro znajduje się egipski obelisk zwieńczony brązową kulą. Ten 35-metrowy kolos wykonany z różowego granitu sprowadził do Rzymu cesarz Kaligula. Na placu obelisk został zainstalowany za papieża Sixte'a V. Został przeniesiony pod kierunkiem architekta Domenico Fontana, w 1586 roku. Istnieje legenda, że ​​w kuli wieńczącej górną część obelisku przechowywane są resztki samego Cezara.

Kolumnada Berniniego

Kolumnada Berniniego

Kolumnada Berniniego otacza plac dwoma gigantycznymi półkolami. Zespół architektoniczny placu, utworzony przez 284 doryckie kolumny i fasadę katedry, przypomina zarys klucza otwierającego bramy raju. Na kwadracie zaznaczono dwa punkty - dwa małe kółka z białego marmuru. Punkty te oznaczają środki okręgów utworzonych przez kolumnady. Jeśli staniesz na jednym z marmurowych kół, wszystkie cztery rzędy kolumn połączą się ze sobą. W takim przypadku obserwator zobaczy tylko pierwszy rząd kolumn umieszczony w znacznej odległości od siebie.

Fontanny na placu

Fontanna na Placu Świętego Piotra, fot. Attilio47

Na placu są zainstalowane trzy fontanny. Dwie monumentalne budowle barokowe stworzone przez architektów Berniniego i Maderno stoją w symetrycznie rozmieszczonych punktach po obu stronach obelisku. Mała, elegancka fontanna do picia „Tiara” (1852) jest zainstalowana za prawą kolumnadą.

Pałac Apostolski

Pałac Papieski, fot. Manuel Marella

Pałac Apostolski lub Papieski (Palazzo Apostolico) to kompleks budynków, który znajduje się za prawą kolumnadą placu. Architektury tego pałacu nie można nazwać harmonijną i uporządkowaną. Przez wieki na rozkaz każdego papieża do pałacu dołączano nowe pokoje i budynki. Teraz ten zespół architektoniczny jest nieregularnym czworokątem, składającym się z wielu pałaców i sal, galerii i ogrodów. Na najwyższym piętrze pierwszego z terenu budynku znajduje się biuro papieża. Z drugiego okna po prawej papież osobiście błogosławi i przechodzi przez krzyż wierzących, którzy przychodzą na plac w niedziele.

Kaplica Sykstyńska

Kaplica Sykstyńska (Cappella Sistina), fot. Xiquinhosilva

Skromny budynek Kaplicy Sykstyńskiej (Cappella Sistina), zbudowany w XV wieku przez architekta Dolci, znajduje się między katedrą a Pałacem Apostolskim. Za ascetyczną fasadą kaplicy, przypominającą obronną fortecę z lukami, ukryte są urzekające arcydzieła malarstwa stworzone przez Botticellego, Perugino i Pinturicchio. Wielki sufit budynku jest w całości pomalowany freskami Michała Anioła. Kaplica Sykstyńska nazywana jest duchowym skarbem Watykanu, „cennym pudełkiem”, cudem renesansu.

Przeczytaj więcej o Kaplicy Sykstyńskiej →

Gwardia Szwajcarska

Gwardia Szwajcarska, zdjęcie nobbiwan

Watykańscy szwajcarscy strażnicy (Guardia svizzera pontificia) w najjaśniejszej pełnej sukience w paski znajdują się w czterech punktach na placu. Tych niewzruszonych żołnierzy strzegących pokoju Papieża można zobaczyć w pobliżu Brązowej Bramy przy wejściu do katedry i przy wyjściu z bazyliki w lewym rogu placu; w pobliżu papieskiego audytorium; u bram św. Anny (Cancello di Sant'Anna).

Post Watykański

Watykan Post Office Mobile Office na Placu San Pietro, fot. Katie g *

Niewielki budynek Vatican Post (Poste vaticane) znajduje się w lewym rogu Piazza San Pietro. Jeśli zdecydujesz się wysłać do domu pocztówkę z unikalnym znaczkiem watykańskim, pamiętaj o tym, zanim opuścisz terytorium państwa - ponieważ znaczki pocztowe Watykanu we Włoszech są nieważne. Kolorowe znaczki Watykanu i monety kolekcjonerskie można kupić na poczcie.

Za kolumnadą widać małe radiowozy Lamborghini. W takich samochodach Watykan jest strzeżony przez lokalnych funkcjonariuszy organów ścigania!

Katedra Świętego Piotra

Jestem w bazylice św. Petra

Bazylika Świętego Piotra (Basilica Sancti Petri) jest główną atrakcją turystów w Watykanie, drugą najważniejszą i najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną w Rzymie. Wejście do bazyliki jest otwarte od 7 do 19 (zimą do 18:30). W dni papieskiej audiencji w środy Plac Świętego Piotra jest zamknięty dla turystów, a następnie do bazyliki można dostać się tylko o pierwszej po południu.

Udanie się do katedry nie jest łatwe. Tutaj zawsze jest tłoczno, przed wejściem musisz stawić czoła znacznej kolejce po wykrywacze metalu. Przy głównym wejściu, które znajduje się w pobliżu Bramy Brązowej, możesz zwrócić się do szwajcarskich strażników o bilet do papieskiej audiencji. Po prawej stronie wejścia znajduje się przechowalnia bagażu. Tam możesz określić duże rzeczy podczas wycieczki. Wózki dziecięce są bezzwłocznie deponowane. Obok kamery zobaczysz wskaźnik do kopuły.

Na szczegółową inspekcję katedry, w tym wizytę w Skarbcu, groty i wejście na kopułę, potrzebujesz co najmniej trzech godzin. Możesz wejść do świątyni i szybko zbadać jej dekorację za około dwadzieścia minut.

Skarb Bazyliki

Ci, którzy nie są obojętni na biżuterię i relikwie religijne, powinni odwiedzić skarbiec katedry Sancti Petri. Ten magazyn wartości zawiera papieskie tiary i bogato zdobione relikwiarze; tutaj można zobaczyć słynny nagrobek reliefowy papieża Sykstusa IV, dzieło Antonio del Pollayolo. Do skarbca można przejść lewą nawą katedry. Wstęp jest płatny.

Wnętrze katedry

Dekoracja wnętrz

Niemożliwe jest zobaczenie całego wnętrza katedry podczas jednej wizyty - wnętrze świątyni jest zablokowane barierami, dla turystów zwykle pozostają tylko nawy boczne i tylne terytorium. W dalszej części nawy głównej znajduje się dział św. Petra, stworzona przez Berniniego, a po jej prawej stronie jest pomnik Klemensa XIII, wykonany przez Antonio Canovę. Będziesz miał szczęście, jeśli uda ci się zbliżyć do tych zabytków katedry w bliskiej odległości.

Nad grobem św. Petra mieści ołtarz papieski z 30-metrowym baldachimem Berniniego, otoczonym 95 lampami. Te nieugaszone lampy oświetlają zejście do grobowca apostoła. Zwykłym turystom nie wolno schodzić do świętego grobowca.

Możesz sfotografować dekorację katedry. Aby poruszać się po ogromnej świątyni, weź dobrego przewodnika ze szczegółowym opisem jego ołtarzy, kaplic i nagrobków.

Groty Watykańskie

Papieski grób, fot. C K Leung

Niższy poziom bazyliki nazywany jest Grotami Watykańskimi. Możesz się tam udać, schodząc z transeptu. W grotach znajdują się grobowce papieskie (lista papieży spoczywających w katedrze jest wybita na marmurowej płycie zainstalowanej przed wejściem do skarbca). Relikwie cesarzy Otto II i Adriana IV są pochowane w podziemnych mauzoleumach; szczątki szwedzkiej królowej Christiny, króla Jakuba III; pył wielu innych szlachetnych osób. Oto Capella delta Confessione - kaplica, w której wyznał św. Piotr. Wejście do podziemnych grot (Grotte Vaticane) jest bezpłatne.

Kopuła Katedry

Kopuła Katedry

Turyści wspinają się do kopuły bazyliki od ulicy, kierując się znakiem. Na tę wspinaczkę zawsze czeka kolejka. Za 8 € możesz chodzić po wysokich schodach, a za 10 € możesz wjechać specjalną windą na środek ścieżki. Jest to najwyższa kopuła świata - jej wysokość wynosi 136,5 metra. Pierwszym przystankiem na stromej trasie jest balustrada wewnątrz katedry. Znajduje się nad złotym napisem biegnącym na obwodzie wewnętrznej części kopuły.

Turyści poruszają się wzdłuż mozaikowej ściany. Drobna siatka oddziela głębokości od głębokiej pięćdziesięciometrowej otchłani, przez którą widoczna jest ambona i mozaika podłogowa nawy głównej. Tylko z tak dużej wysokości można naprawdę docenić piękno kompozycji mozaiki. Bardzo blisko spacerowiczów znajduje się owalna kopuła Michała Anioła. Stąd możesz rozważyć szczegóły jego obrazu.

Drugim przystankiem po drodze jest dach katedry. Ogromne posągi są zainstalowane na zewnętrznej krawędzi - możesz się do nich zbliżyć. Tutaj, na dachu, znajduje się kolejna poczta i kawiarnia.

Trzeci, ostatni przystanek po drodze to szczyt kopuły. Na wąskich schodach, położonych między zewnętrzną i wewnętrzną skorupą sferycznej konstrukcji, najbardziej odporni podróżni udają się na taras widokowy w pobliżu okna-laterna. Najbardziej imponująca panorama Rzymu ujawnia się z tego tarasu widokowego.

Przeczytaj o Bazylice Świętego Piotra →

Muzea Watykańskie

Muzea Watykańskie (Musei Vaticani), fot. Gé N.

Które muzea są wymienione w Muzeach Watykańskich

Muzea Watykańskie:
 • Gregorian Etruscan Museum
 • Biblioteka Watykańska
 • Muzeum Pio Cristiano
 • Watykan Pinacoteca
 • Muzeum Chiaramonti
 • Muzeum Historii (Watykan)
 • Kolekcja współczesnej sztuki kościelnej
 • Ethnological Missionary Museum
Muzea w Pałacu Papieskim:
 • Apartamenty Borgia
 • Kaplica Sykstyńska
 • Kaplica Niccolina
 • Strofy Rafaela
 • Galeria map
 • Galeria Candelabra
 • Galeria Arazzi
 • Loggia kardynała Bibiena
 • Chariot Hall
Muzea w pałacu Mikołaja III
Innocent Palace VII:
 • Muzeum Piusa Klemensa
 • Gregoriańskie Muzeum Egipskie
 • Chiaroskuri Hall
 • Loggie z Rafaela
 • Wieża Borgia
 • Pałac Mikołaja V.
 • Loggie z dziedzińca San Damaso
 • Kaplica Urbana VIII
 • Dam Hall
 • Hall of the Virgin
 • Papieskie apartamenty
 • Dom św. Marty
 • Sala Sobieskiego
 • Niepokalana Sala

Ten kompleks muzealny nazywa się w liczbie mnogiej „muzeami”, ponieważ zawiera wiele ekspozycji, różniących się treścią i orientacją. Turyści najczęściej odwiedzają Kaplicę Sykstyńską, Muzeum Rzeźby Pio Clementino i Rafaela Stanza. Jeśli masz wystarczająco dużo czasu i energii, możesz stopniowo chodzić po wszystkich lokalnych muzeach, ale nie możesz pokonać tak intensywnego programu w ciągu jednego dnia.

Turystom oferowane są cztery trasy przez Muzea Watykańskie (Musei Vaticani), a każda z nich obejmuje wizytę w Kaplicy Sykstyńskiej. Jeśli masz trochę czasu i chcesz zobaczyć tylko kaplicę, musisz podążać za znakami Cappella Sistina. Droga od wejścia do Watykanu do tej atrakcji zajmie Ci około dwudziestu minut. Nie można jednak kupić biletu tylko na zwiedzanie kaplicy - jego wizyta jest uwzględniona w ogólnej trasie zwiedzania muzeów watykańskich. Turyści powinni wiedzieć: są dwa wyjścia z Kaplicy Sykstyńskiej. Zjazd po lewej stronie prowadzi dalej drogą „muzealną”; po prawej stronie możesz przejść bezpośrednio do katedry św. Petra, omijając linię.

W Muzeach Watykańskich można robić zdjęcia, tylko bez lampy błyskowej. W Kaplicy Sykstyńskiej surowo zabrania się używania aparatu, a nawet mówienia głośno - uważa się, że może to uszkodzić cenne freski.

Wszystkie informacje na temat Muzeów Watykańskich oraz szczegółowa lista wszystkich eksponatów są przedstawione na oficjalnej stronie internetowej.

W Muzeum Watykańskim, fot. Marcus Winter

Jak dostać się do Muzeów Watykańskich

Do muzeów można dostać się metrem Ottaviano lub Piazza San Pietro - w kierunku Piazza Risorgimento. Wzdłuż Vaticano jest długa linia do muzeów. Jeśli bilet został zarezerwowany z wyprzedzeniem, nie musisz stać w nim, a wtedy wygodniej będzie dostać się do muzeów ze stacji metra Cipro.

Muzea Watykańskie Bezpłatnie

Możesz odwiedzić Muzea Watykańskie za darmo. Ta możliwość jest przyznawana turystom w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Kolejka musi być zajęta o wpół do siódmej rano i nastroić się na długie oczekiwanie. Odwiedzający nie mają wstępu do zbyt dużych grup, możesz stać przez około dwie godziny. Wejście jest otwarte do 12:30, a muzea otwarte są do 14:00.

Możesz również odwiedzić Muzea Watykańskie za darmo w Międzynarodowy Dzień Turystyki (27 września).

Bilety

W zwykłe dni są również długie kolejki, jednak możesz zaoszczędzić czas, jeśli kupisz bilety online (ale za rezerwację przez Internet będziesz musiał zapłacić 4 €). Cena biletu - 17 € (Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska), audioprzewodnik 7 €. Kupon, który pojawi się po rezerwacji na Twój adres e-mail, musi zostać wydrukowany, aby został przedstawiony przy wejściu do muzeum. Następnie przejdziesz bez czekania w kolejce.

Niedawno turyści mają dogodną okazję do odwiedzenia głównych części Muzeów Watykańskich wieczorami - w piątki od 19 do 23:00. Wejście jest możliwe tylko przy wcześniej zarezerwowanych biletach.

Podróż do muzeów trwa zwykle co najmniej trzy godziny. Samoobsługowa jadalnia jest otwarta dla turystów, ale jest tam tylko najbardziej głodna. Jedzenie w stołówce watykańskiej jest zbyt drogie i bez smaku. Na przykład talerz zwykłych frytek kosztuje 4,5 €.

O Muzeach Watykańskich →

Ogrody Watykańskie

Ogrody Watykańskie (Giardini Vaticani), fot. Einsiedler

Rezerwacja wycieczek

Dostęp do Ogrodów Watykańskich jest możliwy tylko po uprzedniej rezerwacji (2 miesiące przed wizytą). Cena wizyty wynosi 33 €. Cena obejmuje zwiedzanie ogrodów z przewodnikiem (musisz wcześniej określić język audio - możesz wybrać rosyjski) oraz wizytę w Muzeach Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej. Po opłaceniu rezerwacji na oficjalnej stronie internetowej na adres e-mail zostanie wysłany e-mail z kodem rezerwacji, aw załączonym pliku PDF będzie kupon do odwiedzenia muzeów, który musisz wydrukować.

Stacja Watykańska, fot. R4all

Co zobaczysz w Ogrodach Watykańskich

Czas zwiedzania Ogrodów wynosi dwie godziny. Turystom pokazano domek papieża Piusa IV - Villa Casina, mała i malownicza, zbudowana na przykładzie starożytnych rzymskich willi. Odwiedzający widzą liczne kamienne ławki i rzeźby, starożytne wieże (Vetrov, John, Gallinara) i pokryte mchem schody, stare mury watykańskie, wieżę radiową, lądowisko dla helikopterów i cichą opuszczoną stację watykańską. Najbardziej imponującą z lokalnych fontann jest Fontanna Galeon (XVII wiek). Jest to mała kopia statku - włoski galeon, strzelający do wody z szesnastu dział.

Przedszkola francuskie, włoskie, angielskie zachwycają swoim niepowtarzalnym stylem i niezwykłym, nienagannym stylem pielęgnacji - jak przystało na prawdziwą rajską kapustę.Dwadzieścia ogrodników zajmuje się zielenią. W pobliżu każdej rośliny w tym dziwacznym rajskim ogrodzie można zobaczyć tabliczkę z jej nazwą.

Zwierzęta żyją tu swobodnie: wiewiórki i króliki, nietoperze, lisy i chomiki, jaszczurki i węże. Wzdłuż gałęzi fruwają stada niespokojnych zielonych papug. Mówią, że te ptaki kiedyś wyfrunęły z klatek kupców i znalazły schronienie w ogrodach Watykanu.

Wśród zielonych zarośli zobaczysz różne budynki: wielki Palazzo Governatorato - pałac rządu Watykanu; Ethiopian College - instytucja edukacyjna do szkolenia misjonarzy katolickich w krajach afrykańskich; starożytna świątynia abisyńska św. Stefan. Kaplica Sykstyńska jest oglądana od tyłu. Widoki kopuły katedry św. Petra jest otwarta tutaj zewsząd.

W Ogrodach Watykańskich, fot. R4all

Ogrody Watykańskie są rozległe, ale nie bój się zgubić wśród drzew. Przewodnicy i przedstawiciele żandarmerii ściśle monitorują ruchy turystów. Nie spotkasz mieszkańców Watykanu, a tym bardziej samego papieża.

Zwiedzanie Ogrodów kończy się w lobby Muzeów Watykańskich - członkowie grupy mogą rozpocząć niezależne zwiedzanie eksponatów.

Możesz iść do muzeów tylko w dniu zwiedzania Ogrodów - następnego dnia niestety bilety nie są ważne. Jeśli odwiedzisz Ogrody Watykańskie w dniu rezerwacji, z jakiegoś powodu nie możesz go zdobyć - możesz przesunąć datę wycieczki. Jak to zrobić, jest wskazane na stronie.

Nekropolie Watykanu

Necropoli Vaticana, fot. Samantha Lombardi

Pod Bazyliką Świętego Piotra leży fundament starożytnej bazyliki zbudowanej w czasach cesarza Konstantyna. Kiedy w pierwszej połowie XX wieku przeprowadzono tu wykopaliska archeologiczne, pod starą fundacją odkryto rozległe lochy. Były to nekropolie watykańskie - liczne pochówki z I-IV wieku, koncentrujące się wokół dużego i, pod każdym względem, bardzo ważnego grobowca dla chrześcijan.

Jeśli groty watykańskie zapewniają turystom bezpłatne wejście, nie możesz po prostu udać się na nekropolię. Te lochy są święte świętych religii chrześcijańskiej. Biorąc pod uwagę ich niezwykłe znaczenie i znaczenie, wizyta w obiekcie jest ściśle regulowana.

Rezerwacja wycieczek na nekropolię

Wycieczki na nekropolię (Necropoli Vaticana) należy rezerwować z wyprzedzeniem. Należy podać nazwiska, żądaną datę wizyty, język wycieczki (nie ma tu akompaniamentu w języku rosyjskim). Gdy po sprawdzeniu twoich danych zostanie ustawiony czas wizyty, w ciągu 3 dni musisz wysłać potwierdzenie uczestnictwa i zapłacić. Koszt tej wycieczki wynosi 27 € (Nekropolia + Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska). Jeśli turyści odmówią odwiedzenia Nekropolii, zapłacona kwota nie zostanie zwrócona. Dalsze instrukcje dla przyszłych członków grupy są wysyłane pocztą elektroniczną po dokonaniu płatności

Zalecenia dotyczące zwiedzania nekropolii

Podczas wycieczki na nekropolię watykańską dzieciom poniżej 13 roku życia mogą towarzyszyć tylko ich starsi. Tworzone są grupy od dziesięciu do dwunastu osób. Kod ubioru - jak podczas wizyty w katedrze i w całym Watykanie - zamknięty. Nagie ramiona, otwarte szorty, krótkie spódniczki są niedopuszczalne. Jednak na wycieczki do lochów, nawet w lecie, należy ubrać się cieplej.

Spotkanie utworzonych grup wycieczek odbywa się na Piazza San Pietro. Musisz przyjechać piętnaście minut przed rozpoczęciem i nie zapomnij wydrukować rezerwacji. Za pomocą tego papieru musisz skontaktować się ze strażnikami, stojącymi w lewym rogu kwadratu pod zegarem, w pobliżu wyjścia z bazyliki. Funkcjonariusze organów ścigania docenią korespondencję między pojawieniem się wycieczkowiczów a „watykańskim” kodeksem ubioru i pozwolą publiczności przejść pod łukiem.

Idź do biura Skavy między metalowymi płotami. Na lewo od drogi znajduje się kolegium krzyżackie z przyległym cmentarzem usytuowanym w małym ogrodzie palmowym. Te pochówki istnieją od VIII wieku. Za cmentarzem krzyżackim stoi fabryka San Pietro; a następnie Skarb Państwa. Następnie zobaczysz biuro Ufficio Scavi. Tam ponownie zaprezentujesz swój wydruk, zmienisz go na bilet i zaczekasz na przewodnik.

Wycieczka po Nekropolii

Podróż przez loch rozpoczyna się od dużej sali, w której znajdują się starożytne sarkofagi. Następnie wchodzi się na nekropolię. Jeśli odwiedziłeś już rzymskie katakumby, tutaj zobaczysz pewne podobieństwo do nich. Istnieją jednak znaczne różnice w strukturze tych lochów. Katakumby zostały pierwotnie złożone pod ziemią, a nekropolie Watykanu były otwartym cmentarzem - później nad nimi pojawił się fundament kościoła.

Opowiedzą ci o grobach. Zobaczysz fragmenty ścian starożytnej bazyliki zbudowanej za czasów Konstantyna, rodzinnej krypty rzymskiej rodziny arystokratycznej, bogato zdobionej malowidłami i mozaikami. Stopniowo zbliżasz się do „serca” nekropolii - legendarnego grobowca znalezionego podczas wykopalisk w 1939 r. Na tym grobie znaleziono napis „Peter is here” - „Petros eni”.

Grób apostoła znajduje się bezpośrednio pod ołtarzem głównym katedry. Naukowcy po dziś dzień się nie zgadzają - czy św. Piotr naprawdę leży w grobie oznaczonym inskrypcją? Prawdopodobieństwo jest bardzo wysokie, jednak nie znaleziono wiarygodnych rozstrzygających dowodów.

Nie ma odpowiedzi na główne pytanie naukowców: dlaczego pochówek tak długo był ukryty przed ludźmi. Istnieje wersja, w której w ten sposób cesarz Konstantyn starał się ukryć grób apostoła przed zniszczeniem. Ukrył grobowiec ogromną bazyliką, wyznaczając święte miejsce pochówku w świątyni.

Wycieczka po Nekropolii kończy się w Grotach Watykańskich. Turyści mogą już sprawdzić te lochy na własną rękę. Aby wrócić do katedry, wychodząc z łuku, należy skręcić w lewo i wspiąć się po schodach portyku.

Fotografowanie na nekropolii jest surowo zabronione. Jako rodzaj rekompensaty dla turystów strona internetowa Watykanu oferuje wideo ze szczegółami tej wycieczki.

Odwiedź grób św. Petra i Nekropolia są również dostępne za 13 €. Pełne informacje na temat organizowania wycieczek tutaj.

Pałac na Lateranie

Pałac Laterański (Palazzo del Laterano), fot. Dan

Pałac na Lateranie znajduje się obok bazyliki San Giovanni in Laterano. W uprzednio istniejącym pałacu, który był prekursorem współczesnego Lateranu, papieże żyli przez XVI wiek, aż do momentu przesiedlenia do Watykanu. Pałac, który teraz widzimy, został zbudowany później - w 1589 r., Pod naciskiem Sykstusa V. Budynek należy do Watykanu. Dziś mieści się w nim mieszkania arcybiskupa Rzymu, biura diecezji rzymskiej, różne usługi biurokratyczne i Muzeum Historii.

Pałac Laterański odwiedzają turyści. Możesz wejść do budynku po prawej stronie portyku głównej fasady bazyliki. Zwiedzanie pałacu z przewodnikiem odbywa się codziennie, z wyjątkiem świąt i niedziel - cztery razy dziennie, co godzinę, począwszy od 9 rano.

Turyści odwiedzający wnętrza z bogatymi malowidłami sufitowymi, starożytnymi mozaikami. Przewodniki przedstawiają turystom przedmioty ceremonii watykańskiej i opowiadają o jej tradycjach; pokazać najważniejsze dokumenty historyczne, mundury i broń Gwardii Watykańskiej.

Wizyta w pałacu na Lateranie jest teraz możliwa tylko po uprzedniej rezerwacji, w grupach co najmniej trzydziestu uczestników.

Publiczność papieża

Papież błogosławi wierzącym, fot. Gaetano Castaldo

W środy rano, w dni pobytu w rezydencji, papież zwraca się do licznych pielgrzymów. Idzie do zgromadzonych wierzących i osobiście im błogosławi. W ciepłe dni to wydarzenie odbywa się na Piazza San Pietro, a zimą lub w deszczowe dni rytuał odbywa się w Auditorium, w białym nowoczesnym budynku z fantazyjnie zakrzywionym dachem, zbudowanym na lewo od bazyliki. W lipcu i sierpniu ogólne uroczystości z udziałem publiczności zostaną przeniesione do miejscowości Castelgandolfo, letniej rezydencji papieża. Harmonogram kolejności odbiorców jest prezentowany na państwowej stronie internetowej.

Ceremonia rozpoczyna się o wpół do jedenastej rano. Już o 9 rano na kolumnadzie zbierają się pielgrzymi: zakonnice, zorganizowane grupy różnych parafii, stowarzyszeń i szkół religijnych, zwykli turyści. Tłum martwi się w oczekiwaniu na papieża, a strażnicy mają wielkie trudności z powstrzymaniem jej.

Papieska publiczność jest niezapomnianym wydarzeniem nawet dla osób, które nie wyznają religii katolickiej. Bilety na to wydarzenie są wydawane przez Prefekturę Domu Papieskiego.

Podczas wizyty w Watykanie pamiętaj, że pojedynczy bilet Roma Pass nie jest ważny na jego terytorium. Na granicy Watykanu i Włoch nie ma kontroli paszportowej.

Jak zaoszczędzić na hotelach?

Wszystko jest bardzo proste - spójrz nie tylko na rezerwację. Wolę wyszukiwarkę RoomGuru. Jednocześnie szuka rabatów na rezerwacji i na 70 innych stronach z rezerwacjami.

Obejrzyj wideo: OMINĘŁAM WSZYSTKIE KOLEJKI WATYKAN I RZYM VLOG (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić
Regiony Włoch

Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić

Od doskonałego wykonania produktów biurowych i rzemieślniczych po złoto i skórę, Florencja jest idealnym miejscem dla wymagających klientów. BlogoItaliano próbował znaleźć kilka pomysłów, gdzie pójść, aby kupić to, co oferuje Florence. Aby kupić rzeczy i artykuły gospodarstwa domowego, które są dostępne dla zwykłych śmiertelników, powinieneś najechać ulice wokół Piazza della Repubblica, takie jak na przykład Via Calimala.
Czytaj Więcej
Kurort Rapallo we Włoszech: co zobaczyć i jak się dostać
Regiony Włoch

Kurort Rapallo we Włoszech: co zobaczyć i jak się dostać

Jeden z największych i najpopularniejszych kurortów wybrzeża Liguryjskiego znajduje się 30 km na południowy wschód od Genui. Miasto o ponad tysiącletniej historii, od średniowiecznej placówki chroniącej zatokę przed piratami, w połowie XIX wieku stało się modnym kurortem. Z tego artykułu dowiesz się, z czego wyróżnia się Rapallo, co tu zobaczyć i jak łatwo dostać się do ośrodka.
Czytaj Więcej
Bolzano - niemieckie miasto w północnych Włoszech
Regiony Włoch

Bolzano - niemieckie miasto w północnych Włoszech

Miasto Bolzano (Bolzano, Bozen) jest centrum prowincji o tej samej nazwie w północnych Włoszech, znanej również jako stolica Południowego Tyrolu. Miasto znajdowało się na granicy trzech stanów: Szwajcarii, Austrii i Włoch i wchłaniało kulturę i kolor każdego z nich. Oficjalnie mówi w dwóch językach (włoskim i niemieckim), przygotowuje dania kuchni niemieckiej, austriackiej i włoskiej, a zabytki Bolzano sprawiają, że jest on inny niż inne miasto w północnych Włoszech.
Czytaj Więcej