Regiony Włoch

Lotnisko Costa Smeralda w Olbii i jak dojechać do hotelu

Większość podróżnych rozpoczyna znajomość Sardynii od międzynarodowego lotniska. Największe i najbardziej znane na wyspie - lotnisko Costa Smeralda w Olbii - rocznie obsługuje do 2 milionów pasażerów przybywających na Szmaragdowe Wybrzeże. W ten sposób wyrażenie Costa Smeralda jest tłumaczone z języka włoskiego.

Przed II wojną światową główne bazy sił powietrznych Włoch znajdowały się na Sardynii, ponieważ z tej wyspy można było jak najszybciej przenieść wojska na kontynent, Sycylię lub do Afryki Północnej. Innymi słowy, nie było problemów z lotniskami wojskowymi.

Historia wybrzeża i lotniska

W 1928 r. Jeden z nich, Venafjorita, pojawił się 5 km na południe od Olbii. W 1937 r. Pierwsze lotnisko pasażerskie zostało otwarte na południu wyspy - w Cagliari. Północ wyspy pozostała „nieosiągalna” aż do lat 60. w zeszłym wieku. To prawda, z lotniska w Olbii, które otrzymało status pasażera pod koniec lat 40., Przez pewien czas rzadkie loty odbywały się również w kierunku kontynentalnych Włoch.

W 1962 r. Lotnisko w Olbii zostało zrekonstruowane i przemianowane na lotnisko Costa Smeralda

W tamtych latach Sardynia miała niewiele więcej niż wspaniałe krajobrazy i łagodny klimat, jak dziś Sardynia. I z pewnością nie był uważany za prestiżowe miejsce na wakacje dla bogatych Europejczyków. Wszystko zmieniło sprawę. Arabski szejk (książę) Karim Aga Khan IV z powodu awarii jachtu opuszczającego swoją rezydencję na Lazurowym Wybrzeżu został zmuszony do lądowania na wybrzeżu Sardynii.

Zbliżając się, szejk dosłownie uderzył piękno, które otworzyło się przed jego spojrzeniem, a przede wszystkim szmaragdowe morze otoczone najczystszym białym piaskiem. Tak więc swoją lekką ręką plaże Sardynii na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy mają swoją nazwę - Costa Smeralda.

Muszę powiedzieć, że początkowo Aga Khan IV wcale nie zamierzał wyposażać Costa Smeralda zgodnie z najnowszą modą turystyczną. Jego plany obejmowały stworzenie modnej strefy rekreacyjnej dla siebie i przyjaciół oraz budowę małego prywatnego lotniska. Ze względu na tę „cabal” książę założył nawet własną linię lotniczą - Meridiana Fly.

Lotnisko Costa Smeraldado obsługuje rocznie około 4,5 miliona pasażerów

W 1962 r. Lotnisko w Olbii zostało zrekonstruowane, po czym otrzymało także nową nazwę - Lotnisko Costa Smeralda (międzynarodowy kod to OLB), pod którym nadal istnieje, mimo że zarówno on, jak i firma Meridiana Fly już dawno przeszli z rąk Aga Khan IV na amerykańskich hotelarzy.

Przez 40 lat Lotnisko Costa Smeralda na Sardynii kosztował stary terminal. W 2002 roku zbudowano nowy, o powierzchni 42 000 m2 i przepustowości do 4,5 miliona pasażerów rocznie. W sumie lotnisko Costa Smeralda w Olbii zajmuje 300 hektarów.

Autobusy z lotniska Costa Smeralda do miasta, kurortów, hoteli

Wszystkie autobusy z lotniska Costa Smeralda lokalnej firmy A.S.P.O jadą do centrum miasta (w tym dworca kolejowego przy ulicy Gabriele D'Annunzio) w zaledwie 10-15 minut. Ze stacji Olbia można jak najszybciej dostać się do Cagliari, Sassari, Golfo Arranchi, Porto Torres.

Trasa 2 zaczyna się o 7.30 i kończy o 20.00. Przybliżony interwał ruchu wynosi 20-30 minut. Pierwsze autobusy z lotniska jadące trasą nr 10 (rondo do Centro Martini iz powrotem) odjeżdżają o 6.15, ostatnie o 23.40 w odstępie 30-40 minut.

Autobusy z lotniska do centrum miasta zajmują tylko 10–15 minut

Istnieje również prywatny autobus nr 3, którego usługi oferuje lotnisko Costa Smeralda, również po centrum Olbii.

Oprócz autobusów miejskich istnieją także autobusy kursujące z lotniska do innych miejscowości na Sardynii. Tak więc o 7.35 odjeżdża autobus do Sassari, o 10.25 - do Santa Teresa de Gallura, o 14.00 - do Telti, o 15.42 - do Cagliari.

Taxi na lotnisko

Najszybszym i najwygodniejszym sposobem dotarcia do Olbii lub jakiegokolwiek innego kurortu na Szmaragdowym Wybrzeżu z lotniska Costa Smeralda jest taksówka.

Możesz spróbować złapać samochód na terminalu, jednak cena emisyjna może się znacznie różnić w zależności od sezonu i pory dnia. Ponadto, mimo że włoskie władze walczą o to od wielu lat, na włoskich lotniskach wciąż zdarzają się przypadki, w których kierowcy próbują „rozgrzać się” wobec niczego niepodejrzewających turystów, wyraźnie podnosząc cenę. Czasami jednak nawet z uczciwym kierowcą trudno to wyjaśnić, ponieważ wielu nie mówi po angielsku.

Aby nie ryzykować ani językiem, ani taryfą, w ostatnich latach wielu przybywających turystów zarezerwowało z wyprzedzeniem taksówkę na lotnisko przez Internet. Ponadto usługa ta jest niedroga, a zwykły samochód nie jest obciążany kosztami z powodu opóźnienia lotu lub długiej procedury celnej.

Cena taksówki z lotniska Costa Smeralda zależy od pory roku i pory dnia

Firma usługowa niezależnie monitoruje wszystkie przylatujące loty i wysyła samochód dokładnie na przylot samolotu. Spotkanie z kierowcą odbywa się z reguły przy wyjściu ze strefy odbioru bagażu, jednak szczegółowe szczegóły spotkania, koszt i szacowany czas podróży są podawane w trakcie składania zamówienia i listu potwierdzającego na adres e-mail pasażera.

Zamówienie online Taksówka z lotniska Costa Smeralda Jest to również wygodne, ponieważ w ten sposób możesz z góry określić, że potrzebujesz samochodu z fabrycznie zainstalowanymi fotelikami dziecięcymi lub obszernym bagażnikiem. Wiedząc o tym, firma taksówkowa wyśle ​​samochód wyposażony zgodnie z życzeniem klienta. Możesz złożyć zamówienie taksówki online pod tym linkiem. I bardziej szczegółowo o usłudze BlogoItaliano napisał w artykule Taxi we Włoszech: jak zamówić bezpośrednio na lotnisko.

Wynajem samochodu

Wiodące europejskie wypożyczalnie samochodów od dawna działają z powodzeniem na wyspie, obsługując zarówno lotnisko Costa Smeralda w Olbii, jak i inne lotniska na Sardynii. Samochody można zabrać na miejscu lub wypożyczyć online, ale warto powiedzieć kilka słów o lokalnych funkcjach.

Liczba samochodów dostępnych na lotnisku jest jednak dość duża, podobnie jak we wszystkich krajach śródziemnomorskich, sezonowość jest bardzo wyraźna. Na przykład od końca października do połowy kwietnia koszt wynajmu samochodu jest niespotykanie niski, a latem - zwłaszcza w okresie lipiec-sierpień - może znacznie wzrosnąć.

Latem na Sardynii popyt jest szczególnie wysoki na samochody ekonomiczne i kompaktowe.

W miesiącach letnich, gdy przybywa turystów na wyspę, oferta samochodów jest znacznie zmniejszona - zapotrzebowanie na samochody ekonomiczne i kompaktowe jest szczególnie duże. Często na parkingach dystrybutorów są tylko samochody przeznaczone dla tych, którzy zarezerwowali wcześniej, a używane są droższe samochody. Dlatego wraz z sezonowym wzrostem cen wypożyczalnia samochodów na lotnisku Costa Smeralda w lecie można „wylecieć całkiem grosza”.

Aby jakoś chronić swój budżet i zagwarantować dostępność samochodu, powinieneś zarezerwować samochód z wyprzedzeniem i zrobić to lepiej dzięki usługom porównywania cen. Jednym z najbardziej popularnych wśród Europejczyków jest Rentalcars, który jest bezpośrednio powiązany ze znanym portalem hotelowym Booking.com.

Podobnie jak „starszy brat”, Rentalcars to wygodny system do porównywania warunków wynajmu samochodu w połączeniu z systemem rezerwacji online. Dzięki temu możesz w ciągu kilku minut zapoznać się z ofertami wypożyczalni samochodów na lotnisku Costa Smeralda, wybrać najlepszy punkt widzenia cena / jakość i zarezerwować opcję, którą lubisz.

Na koniec należy powiedzieć tylko jedno: po znalezieniu odpowiedniej opcji w ciągu prawie miesięcznych miesięcy lepiej nie opóźniać rezerwacji. Wszystkie godne opcje są na koncie i bardzo szybko się różnią.

Przydatne linki na ten temat:

  • Najlepsze hotele na Sardynii 3, 4 i 5 gwiazdek
  • Wynajem samochodów we Włoszech: 5 najbardziej przydatnych stron na wycieczkę
  • Wszystkie lotniska na Sardynii

Zdjęcia: andrea.a, andrea.a, azu loves27, Alessandro Cani, Bob, m0rus.

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Regiony Włoch, Następny Artykuł

Gang Langer
Niemcy

Gang Langer

Langer Gang to długa, trzypiętrowa galeria o renesansowym sklepieniu z 22 toskańskimi kolumnami. Pomiędzy kolumnami znajdują się herby ziem należących do posiadłości Wettinsky'ego. Langer Gang - galeria renesansowa, fot. Klaus Bostelmann „Long Stroke” (Langer Gang, niemiecki: Langer Gang) - kolejny charakterystyczny zabytek Drezna, który wraz ze stajnią (Stalhof, niemiecki
Czytaj Więcej
Innenstadt
Niemcy

Innenstadt

Po obejrzeniu zabytków i wypiciu dużej ilości piwa na Starym Mieście, nadszedł czas, aby dostać się na ulice handlowe w Kolonii, które znajdują się zaledwie kilka minut spacerem od Renu. Najlepsze sklepy znajdują się przy Hohe Strasse, Schildergasse i stacji metra Neumarkt.
Czytaj Więcej
Mur Berliński
Niemcy

Mur Berliński

Mur berliński jest znany na całym świecie. Przez 28 lat dzieliła miasto i rodziny. Teraz jest to zwykła ściana wzdłuż drogi, małe betonowe sekcje i metalowe szpilki wystające z ziemi. Prosty, bez patosu i bardzo niemiecki. Jeśli wiesz, dla czego mur został zbudowany i jaką rolę odegrał w historii Niemiec, powinieneś go zobaczyć.
Czytaj Więcej
Agencja ratingowa Mercer. Miasta niemieckie są liderami pod względem poziomu życia
Niemcy

Agencja ratingowa Mercer. Miasta niemieckie są liderami pod względem poziomu życia

W 2011 roku Monachium, Dusseldorf i Frankfurt zostały nazwane miastami o bardzo wysokim standardzie życia wśród metropolii świata. Agencja Mercer corocznie sporządza globalną ocenę jakości życia, a wiodące niemieckie miasta straciły tylko Wiedeń, Zurych i Auckland. W 2011 r. Monachium (4 miejsce), Düsseldorf (5 miejsce) i Frankfurt (7 miejsce) zostały nazwane miastami o bardzo wysokim standardzie życia wśród metropolii świata.
Czytaj Więcej