Niemcy

Katedra w Kolonii

Gotycka sylwetka katedry w Kolonii od dawna stała się symbolem miasta. Wieże, które wychodzą w niebo, szeroka fasada i błysk słońca na ciemnym kamieniu, wspaniałe witraże na długo pozostaną w Twojej pamięci.

Katedra w Kolonii

Po prostu niemożliwe jest zignorowanie tego arcydzieła architektury, o czym świadczy co roku 2 miliony turystów odwiedzających katedrę w Kolonii (Kölner Dom).. Oficjalna nazwa - Katedra Świętych Piotra i Maryi (Hohe Domkirche St. Petrus und Maria). To najczęściej odwiedzana atrakcja Niemiec, arcydzieło architektury gotyckiej.

Kolonia była wówczas jednym z najpotężniejszych miast imperium. Dlatego zgodnie z planem arcybiskupa miasta konstrukcja piękna i wielkości miała przyćmić wszystkie kościoły chrześcijańskie. Budowę katedry przeprowadzono w dwóch etapach - w latach 1248-1437. aw latach 1842–1880 ogółem 632

Katedra w Kolonii jest praktycznie jedynym budynkiem w mieście, który przetrwał bombardowanie podczas II wojny światowej. Faktem jest, że służył on jako swego rodzaju przewodnik dla pilotów.

Architektura

Architektura katedry

Dwie wieże o wysokości 157 m każda uczyniły katedrę w Kolonii pod koniec budowy najwyższym budynkiem na świecie. Dziewięć lat później katedra straciła mistrzostwo w wieży Eiffla. W 1996 r. Katedra w Kolonii została uznana za światowe dziedzictwo ludzkości. Zawsze było i pozostaje religijnym i architektonicznym centrum miasta.

Możesz podziwiać katedrę z niemal dowolnego miejsca w mieście, ale większość zaciemnionych od czasu do czasu robi wrażenie na głównym dworcu kolejowym. Od tego momentu iglice katedry wydają się być skierowane ku niebu.

Świątynię zdobi trachyt, czerwonawy kamień. Na zewnątrz budynku znajduje się wiele architektonicznych elementów nośnych: pilastry, arkbutany, galerie, kraty.

Portal wejściowy

Do katedry można wejść przez ogromne bramy, które wydają się być przyćmione na tle wielkiej fasady. Główny portal jest wspaniale ozdobiony wieloma małymi rzeźbami, kamiennymi rzeźbami i łukami lancetowymi, które znajdują się na kilku poziomach i kopiują się nawzajem. Wspaniała katedra miała zaszczepić wierzącym poczucie pokory i pokory.

Dekoracja wnętrz

Sklepienia gotyckie
Witraż
Ołtarz
Kaplica
Relikwiarz Trzech Króli

Wnętrze katedry w Kolonii to ogromna sala, otoczona kaplicami i galeriami. Łuki w kształcie gwiazdy spoczywają na rzeźbionych kolumnach, których wysokość wynosi 44 m. Wokół znajduje się wiele sztukaterii i rzeźb. Podłoga i ściany wykonane są z szarego renu. Ściany są dodatkowo ozdobione mozaikami i złoceniami.

Katedra jest nie tylko kultową świątynią do ceremonii religijnych, ale także dużym muzeum relikwii kościelnych i wyjątkowych wartości. Zgromadzono tu bezcenne dzieła sztuki, w tym malowany ołtarz z XV wieku. z wizerunkiem świętych patronów miasta i iskrzącą Arką Mędrców, stworzoną przez niemieckich złotników w 1200 roku. Uważa się, że w tej arce przechowywane są relikwie trzech Mędrców, którzy przyjęli Dzieciątko Chrystusowe. Sklepiony skarbiec znajdujący się w północnej części katedry ma także inne wartości religijne.

Zwróć uwagę na dziwny kształt organów zawieszonych na ścianie nawy głównej w 1998 roku. Może nie ma w tym nic niezwykłego, ale pamiętaj, że waży 30 ton!

Taras widokowy katedry

Widok z wieży katedry

Wewnątrz gigantycznych wież wykonane są spiralne schody po 509 stopni, które kończą się na wysokości około 100 m wysokości dzwonnic, a także służą jako platformy widokowe. Przy ładnej pogodzie ze szczytu wieży otwiera się wspaniała panorama Kolonii i Renu. Chociaż klatka schodowa jest w dobrym stanie, zaleca się zalecenie takiej wspinaczki tylko silnej i nieustraszonej. Na schodach jest duszno i ​​tłoczno, gdy ludzie wspinają się na nią i schodzą.

Wstając, zatrzymaj się w połowie drogi, aby zobaczyć dzwony. Jednym z nich jest największy dzwon wolnostojący na świecie. Nazywa się „Piotr” i waży 24 tony. Odlany jest dzwon z armat armii francuskiej.

Spróbuj z wysokości wybrać odpowiednie piwo, w którym po powrocie możesz zasłużyć sobie na zasłużoną szklankę piwa Kölsch z Kolonii.

Katedra jest otwarta

Listopad - kwiecień: 06: 00-19: 30;
Maj-październik: 06: 00-21: 00
Niedziela i święta 13: 00-16: 30.

Podczas nabożeństwa inspekcja katedry jest zabroniona. Wstęp jest bezpłatny.

Wycieczki

Zorganizowane wycieczki od poniedziałku do czwartku 10.00-12: 00 i 14: 00-16: 00.
Grupy zbierają się przy głównym wejściu. Udział jest płatny.

Skarbiec katedry w Kolonii

Godziny otwarcia: pon.-niedz. 10: 00-18: 00.
Wstęp: 6 euro; preferencyjne - 3 euro.

Wejdź do wieży

Listopad - luty: 09: 00-16: 00;
Marzec, kwiecień, październik: 09: 00-17: 00;
Maj - wrzesień: 09: 00-18: 00.
Wstęp wynosi 3 euro.

Jak się tam dostać

Weź tramwaj 5, 16, 18 do stacji Kölner Hauptbahnhof.

Obejrzyj wideo: KATEDRA W KOLONII (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Niemcy, Następny Artykuł

Teatry w Rzymie - przewodnik po teatrze
Rzym

Teatry w Rzymie - przewodnik po teatrze

Teatry są niezaprzeczalną dumą Rzymu. Fani klasycznej opery i baletu bez wątpienia odwiedzą jedną z okazałych instytucji kultury włoskiej stolicy. Fani historii i archeologii będą mogli przechadzać się po pozostałościach starożytnych teatrów, które służyły rozrywce publiczności w czasach starożytnego Rzymu.
Czytaj Więcej
Teatr Marcellusa w Rzymie
Rzym

Teatr Marcellusa w Rzymie

Teatro di Marcello to jedna z najważniejszych atrakcji Włoch, położona w historycznej części Rzymu (Roma), na prawym brzegu Tybru (Tevere), w pobliżu Piazza Venezia. Jest to słynny poprzednik Koloseum (Colosseo) i jeden z największych budynków w starożytnym Rzymie.
Czytaj Więcej
Muzea i galerie Rzymu, które każdy powinien odwiedzić
Rzym

Muzea i galerie Rzymu, które każdy powinien odwiedzić

Podczas każdej wycieczki turystycznej, zwłaszcza do Włoch, przychodzi chwila, w której musisz dotknąć sztuki wysokiej, a nie tylko opalać się na plażach. Oto nasz wybór dziesięciu najlepszych muzeów i galerii w Rzymie. Zalecamy odwiedzanie muzeów w godzinach popołudniowych, gdy nieznacznie zmniejszy się ruch turystyczny.
Czytaj Więcej
Castel Romano - najlepszy outlet w Rzymie
Rzym

Castel Romano - najlepszy outlet w Rzymie

Jednym z aspektów włoskiej turystyki jest możliwość zanurzenia się w procesie zakupów ze smakiem. Aby cieszyć się urokiem drogich marek i nie przepłacać za nie dużo pieniędzy, stworzono specjalne centra handlowe - sklepy. Rzym od dawna zakorzeniony jest w chwale modnej stolicy świata, więc nic dziwnego, że jeden z najlepszych i najwygodniejszych sklepów, Castel Romano, znajduje się w pobliżu stolicy Włoch.
Czytaj Więcej