Planowanie podróży

Koleje Włoch: co powinieneś wiedzieć podczas podróży. Część I.

W ciągu ostatniego roku na BlogoItaliano pojawiło się wiele artykułów, które w pewnym stopniu dotyczą tematyki kolei we Włoszech. Dlatego możemy powiedzieć, że nadszedł czas, aby zebrać wszystkie informacje razem i spróbować napisać ogólny materiał, który będzie użyteczny dla tych „naszych” turystów, którzy nie zamierzają ograniczać się do odwiedzenia jednego miasta we Włoszech, bogatego w zabytki.

Włoskie koleje są systemem krążącym w jego gospodarce, dlatego też, kto był u władzy w Apeninach, poświęcił wiele uwagi rozwojowi sieci kolejowych.

Koleje we Włoszech: jak opłacalne

W ciągu ostatnich 10 lat System kolejowy we Włoszech konsekwentnie modernizowane, a dziś, oprócz pociągów konwencjonalnych, szybkie pociągi ekspresowe regularnie kursują między największymi ośrodkami gospodarczymi i turystycznymi we Włoszech, umożliwiając wykonywanie gigantycznych rzutów w ciągu kilku godzin.

Często podróż pociągiem z jednego włoskiego miasta do drugiego jest nawet szybsza niż samolotem, jeśli do czasu lotu dodasz godziny na podróż na lotnisko i odprawę. Ponadto często - jest to również tańsza opcja.

Podróż pociągami dużych prędkości we Włoszech jest bardzo wygodna.

Bardziej szczegółowo na temat różnych sposobów podróżowania między najciekawszymi miastami we Włoszech, w tym cen i szacowanego czasu podróży, BlogoItaliano napisał już w następujących postach:

Mapa kolei we Włoszech

Koleje Włoch łączą ze sobą wszystkie mniej lub bardziej znaczące miasta Półwyspu Apenińskiego. Blogo Italiano kiedyś bardziej szczegółowo zajmowało się włoskim systemem kolejowym, a nawet poświęciło mu osobny artykuł z mapą. Można go znaleźć tutaj.

Rodzaje pociągów we Włoszech

Rodzaje pociągów we Włoszech znacznie się od siebie różnią, a wybór między nimi to nie tylko prędkość, ale także oczekiwany poziom komfortu podróży.

Lokalne pociągi we Włoszech są najtańsze

Pociągi dużych prędkości we Włoszech (pociągi dużych prędkości)

Pociągi dużych prędkości we Włoszech w ostatnich latach stały się szczególnie popularne. Są one znane jako Frecce (Frecciarossa, Frecciargento i Frecciabianca). Podróżowanie takimi pociągami jest nie tylko w wielu przypadkach najszybszą opcją, aby dostać się z jednego końca Włoch na drugi, ale także najbardziej komfortowym.

Bilety kolejowe we Włoszech można rezerwować z wyprzedzeniem 2 miesiące i bez wątpienia obejmują rezerwację miejsc, która w porównaniu z innymi rodzajami pociągów (szczególnie w sezonie turystycznym), pozwala poczuć bardzo znaczącą przewagę: prawdopodobnie wiesz, że miejsce jest zarezerwowane, a bilet jest z tobą, dlatego są ubezpieczeni od ewentualnych incydentów na włoskich dworcach kolejowych.

Pociągi międzymiastowe kursują między dużymi dużymi i średnimi miastami

Pociągi Intercity

Pociągi międzymiastowe we Włoszech kursują między dużymi dużymi i średnimi miastami, a także mogą zatrzymywać się na małych stacjach. W rzeczywistości te częste przystanki są jednym z głównych powodów, dla których taka podróż trwa dłużej niż szybkie.

W pociągach tych miejsca są często dzielone na pierwszą i drugą klasę, a różnicą między nimi jest wygoda miejsc, cena i, z reguły, liczba pasażerów.

Pociągi międzymiastowe można również zarezerwować na 2 miesiące przed datą podróży, jednak jeśli chcesz dokonać rezerwacji dla określonego miejsca, musisz za to dodatkowo zapłacić. Zdarza się jednak, że analogicznie do pociągów dużych prędkości wymagana jest również rezerwacja miejsca, która jest wliczona w cenę biletu.

Lokalne pociągi

Pociągi oznaczone jako Regionale są lokalne (analogicznie do naszych pociągów) i mają rozkład, który ma wiele wspólnego z godzinami pracy i zajęć szkolnych we Włoszech. Zwykle podróżują na krótkie odległości do pobliskich miast i robią wiele postojów.

W regionalnych biletach kolejowych data i godzina odjazdu nie są wskazane

Lokalne pociągi we Włoszech są najtańsze i najmniej wygodne (nawet jeśli tylko dlatego, że w większości przypadków nie mają możliwości rezerwacji miejsca). W większości przypadków data i godzina odjazdu pociągu nie są wskazane na regionalnych biletach kolejowych. Ponadto takie bilety muszą być kompostowane PRZED wejściem do pociągu.

Kontynuacja artykułu: Koleje Włoskie: rozkłady jazdy pociągów i zakup biletów

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Planowanie podróży, Następny Artykuł

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety
Regiony Włoch

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety

Miejsce pamięci całej Sycylii - tak krótko, ale zwięźle, można opisać Dolinę Świątyń w Agrigento. Tutaj nawet pył pod stopami wydaje się być nieskończenie starożytny, święty, modlitwy i ... poplamiony krwią niezliczonych i bezimiennych niewolników, którzy wznieśli ogromne starożytne świątynie, obrońców Aragragas, którzy walczyli do końca o swoje mury, setki i tysiące ofiar nieubłaganych władców - od tyranów po gubernatorów cesarza.
Czytaj Więcej
Ośrodek Abano Terme we Włoszech: termy, hotele, atrakcje
Regiony Włoch

Ośrodek Abano Terme we Włoszech: termy, hotele, atrakcje

Abano Terme to słynny kurort termalny w północno-wschodnich Włoszech, w 2013 roku uznany za najlepszy w kraju pod względem różnorodnych świąt kulturalnych i technik terapeutycznych. Znajduje się u podnóża Wzgórz Euganejskich, 10 km od Padwy i 40 km od Wenecji. Legenda głosi, że pierwszą osadę założył tutaj Herkules, powracając z jednej ze swoich kampanii i uderzony pięknem tego regionu i jego łagodnym klimatem.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi we Florencji: historia, godziny otwarcia, bilety
Regiony Włoch

Galeria Uffizi we Florencji: historia, godziny otwarcia, bilety

Wśród zabytków Florencji Galeria Uffizi zajmuje szczególne miejsce, w którym znajduje się jedna z najbogatszych i najbardziej znaczących światowych kolekcji sztuki europejskiej z XIII-XX wieku. O jego znaczeniu świadczy już fakt, że Galeria jest uważana za najczęściej odwiedzane muzeum we Włoszech, a aby podziwiać swoją kolekcję, około półtora miliona ludzi przybywa do Florencji rocznie.
Czytaj Więcej