Miasta Włoch

Kaplica Sykstyńska w Watykanie: Sąd Ostateczny i inne arcydzieła

W BlogoItaliano wielokrotnie rozmawialiśmy o Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie i jej znaczeniu dla kultury światowej. Jest dobry powód do nowej historii. Pod koniec 2014 roku w Capelli odbyła się prezentacja systemu oświetlenia LED, dzięki któremu odwiedzający będą mogli zobaczyć renesansowe arcydzieła w dosłownym tego słowa znaczeniu w nowej perspektywie. Dlatego postanowiliśmy wrócić do Kaplicy Sykstyńskiej i spojrzeć na nią w nowy sposób.

Kaplica Sykstyńska, podobnie jak wiele innych budynków w Rzymie, pojawiła się dzięki papieżowi Sykstusowi IV (Francesco della Rover).

Kaplica Sykstyńska w Watykanie: widok początkowy

Prototyp jego budowy w latach 1473–81, a raczej rekonstrukcji, która istniała pod koniec XIV wieku. kaplice Pałacu Apostolskiego, służyły jako starożytne świątynie, w tym słynna Świątynia Salomona. Autorem projektu był Bartolomeo Pontelli, który w tym czasie był jednym z wiodących architektów Rzymu.

Kaplica Sykstyńska bardziej przypomina świątynię niż kaplicę domową

Wielkości Kaplica Sykstyńska - 40,93 m długości, 13,41 m wysokości i 20,70 m wysokości - naprawdę bardziej przypomina pełnoprawną świątynię niż kaplicę domową. Botticelli, Ghirlandaio, Pinturicchio, Perugino i Rosselli, najlepsi artyści tamtych czasów, byli zaangażowani w jej obrazy. Zaproszenie do Watykanu wybitnych malarzy florenckich miało również kontekst polityczny: po spisku Pazzi w 1478 r. Papież chciał pogodzić się z Medyceuszami.

Poziom piwnicy ozdobiono malowidłami ściennymi imitującymi gobeliny. Ściana południowa ilustruje starotestamentową historię Mojżesza, północ - sceny z Nowego Testamentu. Malowidła ścienne nad wejściem do Kaplicy Sykstyńskiej przedstawiają ostatnie epizody - „Debata o Ciele Mojżesza” i „Zmartwychwstanie” (utracone w 1522 r. I przepisane w latach 70. XVI wieku).

Ściana ołtarza została przekazana działkom „Finding Moses” i „Christmas”, nad którymi pracował Perugino. Te malowidła ścienne zostały zniszczone w latach 30. XVI w. A teraz na ich miejscu znajduje się Sąd Ostateczny Michała Anioła.

Najlepsi artyści renesansu uczestniczyli w malowaniu kaplicy

Pomimo faktu, że w kaplicy pracowali różni artyści, wszystkie freski utworzone w 1482 r. Zostały zaprojektowane w tym samym stylu typowym dla malowideł ściennych: wielopostaciowe, tradycyjne kolory i rozwiązania kompozycyjne, dużo złoceń.

Obrazy świętych papieży zostały umieszczone nad freskami działki, a sufit był ciemnoniebieskim namiotem ze złotymi gwiazdami, symbolizującymi sklepienie nieba (dzieło Piermatteo d'Amelia).

Możliwe, że to Kaplica Sykstyńska w Watykanie pozostałby cennym, ale ogólnie zwykłym pomnikiem dla Włoch, gdyby papież Juliusz II nie podjął się jego odbudowy, jest on także Giuliano della Rovere, bratanek Sykstusa IV.

Michał Anioł i 57 epizodów wysokiego renesansu

Odbudowa stosunkowo nowej kaplicy była konieczna z powodów całkowicie użytkowych. W 1504 r., Podczas wykopalisk w Watykanie, przeprowadzonych przed budową Bazyliki Świętego Piotra, drżące gleby Wiecznego Miasta nie mogły tego znieść, a Kaplica Sykstyńska „płynęła”.

Jego południowa ściana przechyliła się, a sufit zniekształcił ogromny trzask. Architekt katedry w Bramante był w stanie powstrzymać dalsze niszczenie kaplicy, ale obraz sklepień został beznadziejnie uszkodzony.

Michelangelo został zaproszony do stworzenia nowych fresków sufitowych. Nie można powiedzieć, że ten rozkaz sprawił mu przyjemność, tym bardziej, że prawie nie miał doświadczenia w malowaniu fresków, ale hojna zapłata może złagodzić jego serce. Ponadto Michelangelo potraktował tę pracę jako swego rodzaju wyzwanie dla niego jako twórcy i wynalazcy.

Fresk „Przekazanie kluczy” Perugina (1481-1482)

W całym 1508-12 stworzył 57 fresków. 9 dużych fragmentów znajdujących się na środku sklepienia od wejścia do ściany ołtarza ilustruje Księgę Rodzaju - od stworzenia do potopu. Są one pogrupowane zgodnie z zasadą tryptyku: epizody centralne opowiadają o głównych wydarzeniach (stworzenie Adama i Ewy i Wygnaniec), a poboczne uzupełniają tę historię.

Iluzję reliefu malowideł ściennych tworzy złożona gra światła i cienia na architektonicznych elementach sklepienia, które przedstawiają sceny biblijne oraz poszczególne postacie sybil i proroków. Aby w pełni docenić umiejętność geniuszu, musisz stale poruszać się po hali i nie być w żadnym punkcie.

Powodem pojawienia się w kościele katolickim poddanych pogańskich i starotestamentowych, a nie, jak pierwotnie planowano, postaci Apostołów, była przychylność papieża Juliusza II dla renesansowej idei ciągłości światów starożytnego i chrześcijańskiego.

Święty Prorok Zachariasz jest ojcem Jana Chrzciciela.

Nad wejściem do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie miała być postać Jezusa, Michał Anioł przedstawił proroka Zachariasza. Pragnąc uniknąć gniewu papieskiego, mistrz obdarzył proroka rysami Juliusza II i ubrał go w płaszcz kwiatów domu della Rovere - niebieski i złoty. Ale jeśli przyjrzysz się uważnie postaciom aniołów za ramieniem Zachariasza, zobaczysz, jak jedno z dzieciaków pokazuje widowni ciasteczko.

Jednak współcześni tłumacze idą jeszcze dalej i przypisują Michałowi Aniołowi bardziej skrupulatne rzeczy, znajdując obrazy organów rozrodczych mężczyzny i kobiety w fałdach szat na fresku „Stworzenie słońca, księżyca i planet”.

Kaplica Sykstyńska w Watykanie: Sąd Ostateczny

Ściana ołtarza jest wielkim freskiem przedstawiającym Michała Anioła Sąd Ostateczny (1536–41 gg.). Fabuła jest dość tradycyjna dla świątynnych malowideł ściennych, ale absolutnie nietypowa w wykonaniu.

Średniowieczne kanony nakazane w celu podkreślenia hierarchii postaci o różnej skali postaci rozmieszczonych ściśle na różnych poziomach. Fresk Michała Anioła, który słynie z Kaplicy Sykstyńskiej, jest niezwykle realistyczny pod tym względem: zarówno grzesznicy, jak i prawi są równi wobec Pana.

Niezwykła i centralna postać Chrystusa, sprawująca Sąd Ostateczny. To nie jest brodaty, prawie starzec o wyniszczonej twarzy, ale muskularny, gładko ogolony młody mężczyzna, który zaraz wstanie i gestem prawej dłoni wprawi w ruch całą rzeszę dusz.

Freskowi nadaje także dynamika intensywna walka aniołów, dosłownie wyrywająca zbawione dusze i diabły, spiesząca się, by zrzucić okrutne dusze do piekła.

Sąd Ostateczny na ścianie ołtarzowej kaplicy

W górnej części Sądu Ostatecznego przedstawione są anioły, tradycyjnie niosące narzędzia Męki Chrystusa - kolumnę, krzyż i koronę cierniową. Jednak, aby podkreślić nie fizyczny, lecz duchowy ciężar tych narzędzi, Michał Anioł przedstawił aniołów jako bez skrzydeł. Łódź Charona niosąca skazanie na wieczne męki (prawy dolny róg fresku) jest hołdem dla Dantego i jego „Boskiej komedii”.

Do piekła na obrazie Minosa, któremu wąż gryzie narząd płciowy, Michał Anioł umieścił Biagio de Cesena, papieskie obrzędy mistrza, oburzony obfitością nagości. Według legendy Cesena zwróciła się o ochronę do Pawła III, prosząc o zniszczenie tak haniebnego wizerunku, ale papież miał także poczucie humoru, a nieszczęsny mistrz ceremonii otrzymał odpowiedź: „Piekło jest poza jurysdykcją papieską”.

Niemniej jednak już w 1555 r. Z rozkazu Pawła IV Daniele da Volterra właściwie obejmowała wstydliwe miejsca, za które otrzymał przydomek „portraiser”.

„Stworzenie świateł” (niech będą światła na firmamencie nieba ...)

Na fresku i rzekomym autoportrecie Michała Anioła znajduje się Sąd Ostateczny, ale także dość osobliwy. U lewej stopy Chrystusa siedzi święty Bartłomiej, trzymając nóż i zdzierającą skórę. Wizerunek świętego przedstawia Pietro Aretino, który oskarżył mistrza herezji, która w tamtych czasach była równoznaczna z wyrokiem śmierci, a na skórze odgadują rysy twarzy Michała Anioła.

Jak odwiedzić Kaplicę Sykstyńską

Kaplica Sykstyńska jest kontrolowana we współpracy z Muzeami Watykańskimi i współpracuje z nimi według tego samego harmonogramu. Bilet dla odwiedzających jest również pojedynczy. Bardziej szczegółowo na temat tych wszystkich niuansów pisaliśmy w artykule Bilety do Watykanu: jak kupować i odwiedzać wszystkie najciekawsze.

Teraz tylko zauważamy, że linia w kasie Muzeów Watykańskich jest najdłuższa w Rzymie i tutaj jest całkiem możliwa stać 3-5 godzin. Dlatego, aby zaoszczędzić czas i go nie marnować, lepiej kupować bilety z wyprzedzeniem - przez Internet.

Sprawdź rozkład i dostępność biletów ›››

W tym samym czasie można kupić bilety osobno, a także wycieczkę, która obejmuje same bilety oraz zwiedzanie kaplicy, muzeów i bazyliki św. Piotra z przewodnikiem.

Wszystkie opisy i linki podano poniżej:

Przydatne linki:

  • Kaplica Sykstyńska i Muzea Watykańskie: rzeczy do poznania
  • Muzea Watykańskie: co najpierw odwiedzić
  • Najciekawsze wycieczki po Watykanie

Zdjęcia: Leonard Cox, RasMarley, Rudy Chiarello, christusrex, SD P, richardwhitfield80, maxie-online.

Popularne Wiadomości

Kategoria Miasta Włoch, Następny Artykuł

Festiwale i święta we Włoszech w listopadzie
Wakacje we Włoszech

Festiwale i święta we Włoszech w listopadzie

Jeśli wybierasz się do Włoch w listopadzie i planujesz trochę odejść od standardowego planu, aby odwiedzić maksymalną liczbę atrakcji, ten artykuł na pewno Ci się przyda. Zebraliśmy listę niesamowitych wydarzeń - festiwali i świąt, które odbędą się w słonecznych Włoszech w listopadzie, i przegapić, które, podczas gdy w kraju, jest po prostu niewybaczalne.
Czytaj Więcej
Co robić we Włoszech? 17 darmowych pomysłów
Wakacje we Włoszech

Co robić we Włoszech? 17 darmowych pomysłów

Wybierasz się do Włoch i zastanawiasz się, jak urozmaicić swoją podróż i uczynić ją niezapomnianą? Jesteśmy gotowi zaoferować Ci siedemnaście pomysłów, które rozweselą Cię w pięknym kraju wina i słońca, a portfel pozostanie nienaruszony. Pij wodę z głowy lwa. Publiczne fontanny do picia we Włoszech nie są niczym niezwykłym.
Czytaj Więcej
Jak zorganizować ferie zimowe we Włoszech z dziećmi na nartach?
Wakacje we Włoszech

Jak zorganizować ferie zimowe we Włoszech z dziećmi na nartach?

Stoki narciarskie, strome stoki i hotele na każdy gust - wszystko to znajdziesz w Dolomitach Superskich, największym regionie narciarskim na świecie. W tym roku była niedroga chwila relaksu na zimowych wakacjach w górach Wszyscy wiedzą, że grudzień to czas przygotowań do Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Czas na wybór prezentów dla bliskich, dekorowanie własnych domów, spotykanie się z przyjaciółmi w celu wymiany pozdrowień i spacery po bożonarodzeniowych targach.
Czytaj Więcej
Ubezpieczenie zdrowotne wizy do Włoch: ile, gdzie kupić?
Wakacje we Włoszech

Ubezpieczenie zdrowotne wizy do Włoch: ile, gdzie kupić?

Aby ubiegać się o wizę Schengen we Włoszech, potrzebujesz standardowego ubezpieczenia na podróż za granicę. XXI wiek daje nam nowe technologie i na szczęście nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby uzyskać i kupić ubezpieczenie medyczne na wizę do Włoch. Możesz porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych i od razu wszystko załatwić online, korzystając z wygodnej usługi www.
Czytaj Więcej