Sławni Włosi i Włosi

Luciano Pavarotti - wielki włoski tenor

Luciano Pavarotti (Luciano Pavarotti) - światowej sławy celebrytka, śpiewaczka operowa Włoch o wyjątkowym słuchu i szerokim zakresie głosu. Uczestnik projektu Three Tenors, występującego na scenie od ponad 40 lat, prowadził kursy mistrzowskie w kilku oranżeriach na całym świecie.

Biografia

Luciano Pavarotti urodził się 12 października 1935 r. We włoskim regionie Emilia-Romagna w Modenie.

Rodzina

Głowa rodziny Fernando (Fernando) pracowała w piekarni i namiętnie kochała muzykę, matka Adele Venturi (Adele Venturi) była pracownikiem fabryki papierosów. Rodzina żyła słabo, zajmując małe mieszkanie z dwoma pokojami, ale Luciano i jego młodsza siostra Gabriella (Gabriella, 1940 - 2013) dobrze pamiętali swoje dzieciństwo. Chłopiec był jedynym dzieckiem płci męskiej w domu w 15 mieszkaniach, w którym mieszkali i był przyzwyczajony do szczególnej uwagi.

Fernando Pavarotti miał dobry tenor, ale zły charakter i dlatego nie stał się popularnym piosenkarzem, chociaż był członkiem chóru Coral Rossi Modena. W jego kolekcji znalazło się wiele płyt z nagraniami Beniamino Gigli, Enrico Caruso, Toto Skipa (Attilio Schipa), które słuchał każdego dnia ze swoim synem.

Dzieciństwo i młodość

Chłopiec, jak wszyscy Włosi, uwielbiał muzykę, cały czas śpiewał i marzył o sławie. Za pomocą kuchennego stołu zamiast sceny wspiął się na niego i głośno zaśpiewał arię „La donna è mobile” („Serce piękna”) księcia Mantui z opery „Rigoletto” Giuseppe Verdiego. Pierwsi słuchacze Luciano, sąsiedzi kamienicy, nie chcieli słuchać tych krzyków i domagali się ciszy.

Ale do tej pory mały chłopiec był bardziej zainteresowany nie tworzeniem muzyki, ale łapaniem jaszczurek żabami i graniem w piłkę nożną.

Podczas II wojny światowej nadciągnęły trudne dni i rodzina postanowiła zmienić miejsce zamieszkania. W 1943 r. Osiedlili się w pobliskiej wiosce, wynajmując każdemu mały pokój i rozpoczynając pracę na podwórku.

Studiując w szkole, Luciano, na prośbę rodziców, zaczął iść z ojcem, aby śpiewać w kościele. Ale miłość do futbolu zebrała swoje żniwo, a młody człowiek został kapitanem młodzieżowej drużyny miasta. Jego radość i wiara w zwycięstwo zostały przekazane całej drużynie, co doprowadziło do zwycięstw.

Wyszukaj siebie

Po ukończeniu szkoły Scuola Magistrale Luciano chce wstąpić do Akademii Sportowej i poważnie rozważa możliwość zostania bramkarzem. Jednak rodzice nie podzielali zamiarów syna i przekonali go, że bycie nauczycielem w szkole podstawowej jest lepsze i poważniejsze. Przez dwa lata młody nauczyciel uczył dzieci w szkole. Pavarotti nie lubił tej pracy, dzieci czasami nie były posłuszne i musiały na nich krzyczeć, łamiąc głos. I chciał śpiewać.

W wieku 19 lat w 1954 roku Luciano zaczyna śpiewać z ojcem w chórze Coral Rossi. Głowa rodziny powiedziała, że ​​jego syn - nie Caruso i potrzebuje poważniejszego zawodu. Na prośbę syna jego ojciec ma trudności, ale mimo to zgadza się pomóc mu finansowo, dopóki ten nie osiągnie wieku 30 lat. Wtedy Luciano musiał sam zarabiać na życie.

Przyszła gwiazda zaczyna uczęszczać na lekcje tenora Arrigo Pola, który, widząc głos Luciano o niezwykłej urodzie i niesamowitym uchu, zgadza się na bezpłatne lekcje z młodym mężczyzną z powodu trudnej sytuacji finansowej rodziny.

W 1955 roku chór z małego miasteczka zdobył nagrodę w konkursie Eisteddfod w Walii. Luciano inspiruje się osiągniętym sukcesem i podejmuje ostateczną decyzję o zostaniu piosenkarzem. W tym samym czasie poznał swoją przyszłą żonę aspirująca piosenkarka operowa Adua Veroni (Adua Veroni), a wkrótce ogłosi swoje zaręczyny.

W 1956 r. A. Paula opuściła Włochy i wyjechała na pobyt stały w Japonii. Mentor Pavarotti zostaje Ettore Campogalliani (Ettore Campogalliani).

Podczas nauki muzyki Luciano kontynuował nauczanie w szkole, a następnie przeszedł do ubezpieczenia. 6 lat studiów nie było naznaczonych żadnymi uderzającymi wydarzeniami w karierze muzycznej. Pavarotti dał kilka koncertów z bezpłatnym wstępem do małych miasteczek i to wszystko.

Jeden z tych koncertów w Ferrarze był porażką: na strunach głosowych tenora pojawiła się zmarszczka i postanowił, że nie będzie już tworzył muzyki. Ale jego przyszła żona przekonała Luciano, żeby tego nie robił. Po chwili zmarszczenie minęło, a głos piosenkarza zabrzmiał jeszcze mocniej i lepiej.

Kariera

W 1960 roku aspirująca piosenkarka stała się uczestnikiem konkursu Głównego Teatru Miejskiego - Teatro Reggio Emilia. Chce zdobyć główną rolę w nowej operze, ale ból gardła nie pozwolił mu wyciągnąć wszystkich notatek.

W 1961 roku Luciano próbuje, pokonuje i otrzymuje rolę Rudolfa w Giacomo Puccini w La Bohème.

Wraz z nim Dmitrij Nabokov, syn Władimira Nabokowa, bierze udział w konkursie. Ojciec z całą odpowiedzialnością uchwycił występ syna dla potomności, a Pavarotti pojawił się również na taśmie.

Pavarotti wydaje całą opłatę od pierwszej premiery na ślub z Aduą.

Solista oper

 • W 1962 roku Pavarotti wystąpił w Belgradzkim Teatrze Narodowym w Jugosławii, wykonując rolę Alfredo z La Traviata Giuseppe Verdiego.
 • W 1963 roku piosenkarka została debiutantem w Covent Garden Theatre. Tenor Giuseppe Di Stefano (Giuseppe Di Stefano) nie mógł śpiewać roli Rudolfa znanej już Pavatorii w związku z jego złym samopoczuciem. Luciano z powodzeniem iz przyjemnością zastępuje pacjenta.
 • W 1963 roku po raz pierwszy wystąpił z tą samą arią w Wiener Staatsoper.
 • W 1963 roku pierwszy solowy koncert Luciano Pavarotti został zorganizowany w Irlandii.
 • W 1965 roku Pavarotti został zaproszony na scenę Grand Opera na Florydzie w Miami.gdzie ponownie zastępuje tenor, śpiewając arię Edgara w operze Lucia di Lammermoor kompozytora Gaetano Donizettiego. Jego partnerem scenicznym był sopran Joan Sutherland. Głos Luciano Pavarotti był tak lubiany przez australijską piosenkarkę, że zaprosiła go do zorganizowania wspólnej trasy koncertowej. Przez 2 miesiące występowali na 40 koncertach, co pozwoliło rosnącemu tenorowi zdobyć ogromne doświadczenie wokalne i doświadczenie w wykonywaniu.
 • W 1966 roku Pavarotti spełnił swoje ukochane marzenie, został adoptowany przez solistę światowego centrum kultury operowej we Włoszech- Teatr La Scala (Teatro alla Scala lub La Scala), wykonujący rolę Tybalta w operze Capuleti i Montecchi (I Capuleti ed i Montecchi) Vincenzo Belliniego. Wcześniej nie był dwukrotnie przyjmowany do teatru, ale dyrygent Herbert von Karajan zapewnił, że Pavarotti został wzięty za zastępcę. Później Karayan nazwie go najlepszym tenorem na świecie.

 • W 1967 r. Część Tonio (Quel destin aria), w wykonaniu Pavarottiego w operze Córka pułku (La figlia del reggimento) kompozytora Gaetano Donizettiego, przyjechała słuchać całej elity miasta w Covent Garden. Od tego dnia Luciano otrzymał tytuł „Króla wyższej czynności”: z łatwością, łatwo i naturalnie wykonał wszystkie 9 górnych czynności do wykonania z rzędu. Sala zamarła, żaden piosenkarz nie mógł tego zrobić wcześniej.
 • W 1968 roku Luciano Pavarotti wystąpił po raz pierwszy w New York Metropolitan Opera.. Powtórzył sukces arii Quel Destin i został tak oklaskiwany, że teatr musiał 160 razy otworzyć zasłonę. Ten moment nie pozostał bez uznania i został zapisany w Księdze Rekordów Guinnessa.

Rozpoczynając od arii lirycznych (Elvino w „Somnambula” („La sonnambula”) i Arturo w „Puritans” („I puritani”) kompozytora Belliniego, księcia Mantui w „Rigoletto” Verdiego (Rigoletto), stopniowo pojawia się Pavarotti do dramatycznych arii (Riccardo w „Un ballo in maschera”), Manrico w „Troubadour” („Il trovatore”) i Ramades w „Aida” („Aida”) Verdi, Cavaradossi w „Tosca” ( „Tosca”) Puccini). Ale przychodzi czas, kiedy tenor staje się kilkoma ścianami teatrów.

Światowej sławy

W latach 1970–80 Pavarotti staje się osobowością medialną. Jest stale pokazywany w telewizji, koncertuje solo w salach koncertowych i parkach, uczestniczy w mieszanych pokojach. Luciano zostaje stałym uczestnikiem festiwalu Arena di Verona i występuje na tytułowej arenie.

W 1974 r. Tenor po raz pierwszy odwiedził Mosca z teatrem La Scala.

W 1980 roku koncert Rigoletto w Central New York Park został wyemitowany dla 200 tysięcy słuchaczy. Następnie Włoch jest założycielem międzynarodowego konkursu na nieznane talenty wokalne („Międzynarodowy Konkurs Głosowy Pavarotti”). Finaliści mają okazję śpiewać z maestro w Modenie, Pekinie i Filadelfii.

W 1984 roku Luciano Pavarotti występuje w Covent Garden przed królewską parą Dianą i Charlesem, po czym rozpoczyna się ich przyjaźń. Jednak Włoch nie chce śpiewać na pogrzebie Diany, ponieważ wziął sobie do serca tragedię.

W 1988 tenor bije swój rekord występując w Deutsche Oper Berlin.. „Love drink” („L'elisir d'amore”) G. Donizetti z jego udziałem był tak genialny, że kurtyna była otwierana 165 razy!

Trzej tenory

Aria „Nessun Dorma” z „Turandot” G. Pucciniego znów przyniosła mu sławę w 1990 roku, ale nie teatralną, ale w kręgach popkultury. Piosenka została wykonana na otwarciu Pucharu FIFA, po czym stała się hitem.

W ostatnim meczu turnieju odbył się pierwszy koncert „Trzech Tenorów”: Placido Domingo, José Carreras, Luciano Pavarotti. Tłem dla ich przedstawienia były starożytne rzymskie określenia Caracalla (Terme di Caracalla).

Rekord spektaklu pobił wszelkie rekordy świata w sprzedaży muzyki, co zostało również odnotowane w Book of Records. Trio występowało kilkakrotnie na mistrzostwach piłki nożnej: w USA w 1994 r., We Francji w 1998 r., W Japonii w 2002 r. Projekt Three Tenors trwał 15 lat i odniósł ogromny sukces na całym świecie. Śpiewacy operowi byli w stanie przekazać masową muzykę masom, opuszczając teatr.

W 1992 roku Luciano Pavarotti po raz ostatni zaśpiewał w La Scali w Don Carlo kompozytora Franco Zeffirelli. To jedyny przypadek, w którym publiczności ani krytykom nie spodobał się występ.

Pavarotti i przyjaciele

Występy ze znanymi muzykami pop i rock na koncertach charytatywnych „Pavarotti and Friends” rozpoczęły się w 1992 roku i trwały do ​​2005 roku.

Tenor śpiewał: Zucchero, Brian May, Sting, Roger Taylor, Céline Dion, Bryan Adams, U2, Meraya Carey (Mariah Carey) i inne gwiazdy.

Pieniądze z koncertów poszły na pomoc uchodźcom na całym świecie. Nagrania z koncertów albumowych były niespodzianką dla melomanów i rozdzieliły się w ogromnym nakładzie.

Pożegnanie ze sceną i życiem

W 2004 roku tenor oficjalnie pożegnał się ze sceną. Aria Cavaradossiego z opery Tosca Luciano Pavarotti została wykonana po poinformowaniu gości New York Metropolitan Opera o najnowszym wydaniu Włochów. W holu był pełny dom, a uhonorowana piosenkarka odbyła owację na stojąco, która trwała 11 minut.

10 lutego 2006 roku w Turynie (Torino) ostatni raz śpiewał na otwarciu Igrzysk Olimpijskich.

W tym samym roku w Pavarotti odkryto złośliwy guz trzustki. Przeszedł operację usunięcia nowotworu. W dniu 8 sierpnia 2007 r. Tenory są hospitalizowane w szpitalu z gorączką, a on jest w szpitalu od 2 tygodni.

6 września 2007 o 5 rano Luciano Pavarotti zmarł w domu. Zgodnie z jego wolą został pochowany na cmentarzu Montale Rangone w krypcie rodziny, gdzie byli rodzice i syn Pavarottiego z jego drugiej żony.

Rodzina

Pierwsza żona Adui była dla Luciano aniołem stróżem, wiernym towarzyszem, asystentem i stróżem paleniska. Narodziny pierwszej córki Lorenzy (Lorenza) w 1962 roku, nowo powstały tata tęsknił, ponieważ nie spał w domu. On i jego przyjaciele całą noc świętowali udany debiut w Rigoletto. W 1967 r. Adua urodziła Cristinę, w 1967 r. - Giuliana I wszystkie wiadomości, których ojciec rodziny dowiedział się telefonicznie. Nie stał się też wzorowym ojcem.

Po rozwodzie Adua ubolewała, że ​​jej były mąż mógłby spędzić całą noc w pokoju dziecięcym chorej klaczy, gdyby źle się czuła, ale nigdy nie zrobiłaby tego dla żadnej ze swoich córek.

Liczne powieści o kochającym mężu nie wywołały gniewu u jego mądrej żony. Podczas gdy jej mąż zarabiał miliony, inwestowała je: w nieruchomości, w akcje, w przedsiębiorstwa. Wiedziała wszystko o jego dochodach. W tym samym czasie Luciano wygładził swoje zdeprawowane zachowanie drogimi prezentami.

Aby jego żona nie ingerowała w jego romans z sekretarką Madeline Renee przez 7 lat, podarował swojej żonie bransoletę o wartości 250 tysięcy dolarów. Następnie Madeleine znalazła innego mężczyznę i wzięli ślub, a Pavarotti prawie wyskoczył z okna, gdy się o tym dowiedział.

Wielu sekretarek Luciano nie tylko utrzymywało relacje z szefem, ale żadna z nich nie reklamowała się jako Nicoletta Mantovani. Miała 27 lat, Pavarotti 61, a ich zdjęcia z Barbadosu zostały powielone w całych Włoszech. Luciano otwarcie powiedział, że jest szczęśliwy z dziewczyną młodszą niż jego najmłodsza córka. Nicoletta z kolei powiedziała wszystkim, że chce urodzić syna.

W marcu 1996 r. Para Pavarotti ogłosiła, że ​​nie są już razem. Adua wypędził Luciano z domu. Rozwód był głośny i oficjalnie miał miejsce po 6 latach. Podział majątku wiązał się z wieloma trudnościami, ponieważ małżeństwo zostało zawarte na podstawie odrębnej własności.

W wieku 65 lat Pavarotti zakończył budowę nowego domu, w którym planował mieszkać ze swoją młodą żoną. Ale zaczął się okres kłopotów: u Nicoletty zdiagnozowano stwardnienie rozsiane, rodzice Luciano zmarli w 2002 roku na raka. W 2003 r. Mantovani rodzi dwa heteroseksualne bliźniaki - Ricardo (Ricardo) i Aliche (Alice). Jeden chłopiec umiera od razu.

Nicoletta i Luciano są małżeństwem. Ale młoda żona nie była aniołem. Nie zdołała nawiązać ciepłego związku ze swoim mężem po tym, jak zdiagnozowano u niego raka. Luciano chciał się z nią rozwieść z powodu braku szacunku dla żony, ale 4-letnia córka stała się przeszkodą w podjęciu takiej decyzji.

W tym samym czasie Pavarotti zaczął poprawiać relacje ze swoją pierwszą żoną. W ostatnich dniach życia radykalnie przepisał testament, dzieląc się całym swoim dziedzictwem (w domu, kolekcją obrazów, perfumiarstwem, 11 pracującymi przedsiębiorstwami) między czterema córkami i siostrą.

Ciekawe fakty

 1. Przyjaciele i koledzy żartobliwie nazywali Luciano „Big P”. Według tenora, pochodzi z „miasta żarłoków” i nie jest w stanie przejść na dietę, bez względu na to, ile płaci swoim dietetykom. Jego 150 kilogramów wagi na scenie paryskiej Grand Opera (GrandOpéra) zmiażdżyło dla siebie krzesło podczas opery Tosca, chociaż meble zostały wcześniej wzmocnione metalem.
 2. Luciano przegapił narodziny wszystkich trzech córek z Adua. Dowiedział się przez telefon.
 3. Pierwszą kobietą Luciano była współlokatorka Sandry. Chłopiec w tym czasie miał 15 lat i dziewczynka - 20.
 4. Miłość Pavarottiego do futbolu osiągnęła punkt, w którym mógł odwołać koncert, jeśli bał się przegapić ważny mecz.
 5. Na konkursie wokalnym w 1961 r. Matka tenora życzyła mu powodzenia i wbiła gwóźdź do kieszeni kurtki syna, mając nadzieję, że metal nie pozwoli zazdrosnym ludziom zepsuć wyników jego syna. Przez wiele lat Pavarotti nosił ten gwóźdź do wszystkich występów, wierząc, że przynosi sukces.
 6. W uznaniu samego Luciano nie znał nut i używa własnych znaków do zapamiętywania muzyki.
 7. Będąc na Bali wąż wpełzł do pokoju tenora, ale Nicoletta uratowała Luciano przed śmiercią, wypędzając ją.
 8. We wszystkich solowych występach Pavarottiego jego chusteczka jest jego akcesorium od 1973 roku. Po raz pierwszy pojawił się na scenie z szalikiem w dłoniach w Missouri, gdzie był bardzo zdenerwowany i spocony.
 9. Piosenkarz był bardzo przesądny: nie przeszedł pod schodami, nie dostrzegł fioletowego koloru, wierzył, że rozlana sól nie dobrze

Obejrzyj wideo: Chitarra Romana-Luciano Pavarotti (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Sławni Włosi i Włosi, Następny Artykuł

Giuseppe Garibaldi
Sławni Włosi i Włosi

Giuseppe Garibaldi

Giuseppe Garibaldi (Giuseppe Garibaldi) - narodowy bohater włoski, legendarna osobowość ruchu wyzwoleńczego Risorgimento (Risorgimento). Imię rewolucjonisty zamieniło się w symbol wolności i jedności. Włoski dowódca został nazwany bohaterem „dwóch światów”, wielu polityków cieszyło się jego sławą.
Czytaj Więcej
Stephanie Sandrelli
Sławni Włosi i Włosi

Stephanie Sandrelli

Stefania Sandrelli (Stefania Sandrelli) - aktorka filmowa z Włoch, modelka, reżyserka i scenarzystka. Ma ponad osiemdziesiąt prac w filmach różnych gatunków (komedie, melodramaty, dramaty, thrillery, kino intelektualne, filmy erotyczne). Biografia Przyszła aktorka urodziła się 5 czerwca 1946 r. We włoskiej gminie Viareggio w regionie Toskania w prowincji Lucca (Provincia di Lucca).
Czytaj Więcej
Sophia Loren - perła włoskiego kina
Sławni Włosi i Włosi

Sophia Loren - perła włoskiego kina

„Istnieje źródło młodości: to twój umysł, twój talent, kreatywność, którą wnosisz do swojego życia i życie ukochanej osoby. Kiedy nauczysz się pić z tego źródła, naprawdę zwyciężysz wiek”. - Sophia Loren Nadal piękna Sophia Loren, która niedawno wymieniła dziewiętnaście lat, wciąż cieszy oko fanów i wielbicieli.
Czytaj Więcej
Raphael Santi
Sławni Włosi i Włosi

Raphael Santi

Raffaello Santi (Raffaello Santi) - włoski artysta, mistrz grafiki i rozwiązań architektonicznych, przedstawiciel umbryjskiej szkoły malarstwa renesansu. Biografia Rafael Santi urodził się o trzeciej nad ranem w rodzinie artysty i dekoratora 6 kwietnia 1483 r. We włoskim mieście Urbino. Jest kulturalnym i historycznym centrum regionu Marche we wschodnich Włoszech.
Czytaj Więcej