Miasta Włoch

Co zobaczyć we Florencji w 1 dzień: plan podróży

Florencja to miasto sztuki, kolebka renesansu. Miasto jest bardzo dogodnie położone prawie na środku drogi między północą Włoch a stolicą. Dojazd do Florencji nie będzie trudny z żadnego większego miasta, czy to Wenecji, Mediolanu czy Rzymu. Dlatego wielu podróżników do Włoch stara się uwzględnić Florencję w swoim planie podróży, woląc spędzić tutaj tylko 1 dzień.

Przydatna rada: Jeśli masz tylko 1 dzień we Florencji, wybierz się na wycieczkę audio po mieście dla łącza iPhone, które BlogoItaliano wydało w 2019 roku. Jest to gotowy audioprzewodnik po mieście, zawierający krótkie pouczające historie audio o 56 głównych zabytkach Florencji.

Wszystkie punkty wycieczek są kompilowane w ramach jednej trasy i są wykreślane na wygodnej mapie, która działa nawet bez Internetu. Jednocześnie wbudowany moduł GPS ułatwia określenie lokalizacji i znalezienie ścieżki do najbliższych obiektów wycieczki audio.

Podczas pobierania aplikacji od razu będzie dostępna bezpłatna wersja próbna z 5 punktami wycieczki. Dostęp do pełnej wersji kosztuje tylko kilka euro i jest wielokrotnie tańszy niż nawet najbardziej budżetowe wycieczki z przewodnikiem. Na tej stronie możesz pobrać wersję próbną audioprzewodnika.

Co możesz zobaczyć we Florencji w ciągu 1 dnia? Pomimo faktu, że miasto jest bardzo zwarte, a wszystkie centralne atrakcje znajdują się w odległości spaceru od siebie, jest mało prawdopodobne, aby obejść je wszystkie w ciągu 1 dnia.

Sztukę można znaleźć wszędzie, ale wizyta we Florencji i uniknięcie choćby jednego muzeum sztuki to prawdziwa zbrodnia. Nic dziwnego, że kolekcja sztuki tego miasta jest uważana za jedną z najlepszych w Europie. Ale nawet pobieżna znajomość jednego z muzeów skradnie co najmniej 2 godziny cennego czasu.

Dzisiaj Blogoitaliano powie Ci, które atrakcje na mapie Florencji zasługują na szczególną uwagę, ale gdzie spędzić najwięcej czasu, sam decydujesz na podstawie własnych preferencji.

Rano we Florencji

Większość turystów zatrzymuje się w „mieście sztuki” pociągiem do głównego dworca kolejowego Santa Maria Novella. Stąd rozpoczniemy nasz spacer. Jeśli nie czytałeś naszych artykułów na temat dojazdu do Florencji z głównych miast Włoch, zalecamy zrobienie tego:

Możesz spotkać się ze sztuką, gdy już przekroczysz próg budynku stacji. Przeciwnie jest tytuł Kościół Santa Maria Novella, który jest uważany za najstarszy w mieście.

Jego budowa odbyła się w XIV-XV wieku. Epokę średniowiecza można prześledzić zarówno w wyglądzie zewnętrznym świątyni, jak i wewnątrz. Przechowywane są tutaj liczne dzieła sztuki, wśród których najbardziej interesujący jest cykl fresków z biografii Matki Boskiej i Jana Chrzciciela.

W Galerii Akademii można znaleźć prawdziwą rzeźbę Dawida autorstwa Michała Anioła

Z bazyliki Santa Maria Novella warto udać się do Galeria Akademiirzucić okiem na autentyczną rzeźbę Dawida autorstwa Michała Anioła. Na szczęście nie jest trudno się tam dostać: jedź Via Sant'Antonino do skrzyżowania z Via Guelfa, gdzie należy skręcić w prawo i dalej do skrzyżowania z Via Ricasoli. Po lewej stronie niewątpliwie zobaczysz długą linię, która powie ci, że cel został znaleziony.

Aby ominąć kolejkę i zaoszczędzić kilka godzin cennego czasu, warto kupić bilety do galerii online. BlogoItaliano szczegółowo napisał o Galerii i jej kolekcji w osobnym artykule.

Galeria Uffizi - najczęściej odwiedzane muzeum we Włoszech

Alternatywa dla Galerii Akademii dla tych, którzy myślą, że oglądanie we Florencji w 1 dzień może być Galeria Uffizi - Jedno z największych muzeów malarskich w Europie Zachodniej. Zachowały się tu oryginalne dzieła Leonarda da Vinci, Rafaela, Michała Anioła, Rembrandta i wielu innych wybitnych geniuszy od XIII do początku XX wieku.

Galeria Uffizi jest uważana za najczęściej odwiedzane muzeum we Włoszech, więc kupowanie biletów w celu zaoszczędzenia czasu jest najlepsze online. Przeczytaj więcej o tym, jak dostać się do galerii i co tu zobaczyć.

Dzień we Florencji

Jeśli spojrzysz na mapę zabytków Florencji, w pobliżu Galerii Akademii znajdziemy Pałac Medyceuszy. Znajduje się na Via Camillo Cavour. Ogólnie rzecz biorąc, rodzina Medici w różnych czasach posiadała różne pałace, w tym słynne Palazzo Vecchio na Piazza Signoria i Palazzo Pitti na południowym brzegu rzeki Arno.

Rodzina Medici bardzo doceniała sztukę. W swoich pałacach udało im się zgromadzić bogatą kolekcję obrazów. Na przykład kaplica Medyceuszy zachowała się w niezmienionym stanie w pałacu Medici, namalowanym w 1461 r. Freskami Benozza Gozzoli, oraz w Palazzo Vecchio - wspaniałej kolekcji fresków Vasariego i jego uczniów.

Freski z XV wieku zachowały się w kaplicy Trzech Króli w Medyceuszy.

W pobliżu można uczcić pamięć wielkich książąt Toskanii. Rodzina Medici wybrała rodzinną nekropolię kaplica w bazylice San Lorenzo, według projektu którego wielki Michał Michelangelo miał rękę.

Nawiasem mówiąc, oprócz kaplicy Medyceuszy i samej bazyliki, kompleks San Lorenzo obejmuje również Biblioteka Laurentziana, gdzie można zobaczyć ogromny zbiór literatury historycznej, w tym Biblię z VIII wieku. oraz pierwsza rzymska encyklopedia.

Santa Maria del Fiore - główny skarb na mapie atrakcji Florencji

Od Piazza di San Lorenzo na wyciągnięcie ręki do Piazza del Duomo, nazwanego na cześć jego lokalizacji katedra Santa Maria del Fiore. Duomo jest najważniejszą atrakcją na mapie Florencji. 42-metrowa kopuła Bruneleskiego od dawna jest głównym symbolem wielu zdjęć i pocztówek.

Duomo zostało zbudowane przez 6 wieków, począwszy od końca XIII wieku. Jego architektura stała się swoistą granicą między średniowieczem a renesansem. Na budowę ażurowego 85-metrowego budynku potrzeba było ponad pół wieku dzwonnica (Campanile), który stał się doskonałym przykładem gotyku florenckiego. Teraz kampaigna katedry wraz z kopułą Bruneleskich służą jako doskonałe platformy widokowe.

Baptysterium św. Jan Chrzciciel został wzniesiony w V wieku.

Oprócz katedry na Piazza del Duomo można zobaczyć baptysterium San Giovanni. Baptysterium to najstarszy budynek na placu. Został wzniesiony w V wieku i uzyskał zewnętrzną obudowę, którą można nadal oglądać w XI-XII wieku. Kopuła baptysterium ozdobiona jest wykwintnymi mozaikami z XIII wieku.

Patrząc na Florencję z lotu ptaka, możesz pójść dalej. Z Placu Katedralnego Via dei Calzaiuoli prowadzi na inny słynny plac w mieście - Plac Signoria.

Palazzo Vecchio na Piazza Signoria zachwyca swoją monumentalnością

Dominantą architektoniczną placu jest Palazzo Vecchio, o którym wspomnieliśmy nieco powyżej. Początkowo spotkał się tu rząd Republiki Florenckiej (Signoria), dlatego obszar w Palazzo stał się znany jako Plac Signoria.

Plac Signoria nazywany jest skansenem: tutaj można podziwiać kolekcję rzeźb z renesansu. Niestety większość rzeźb została teraz zastąpiona kopiami. Oryginały są przechowywane w pobliskiej Galerii Akademii i Galerii Uffizi.

Bazylika Santa Croce stała się nekropolią wielu wybitnych mieszkańców Florencji

Z placu Signoria, mijając Galerię Uffizi, możesz udać się na nabrzeże rzeki Arno lub wybrać się na spacer wzdłuż Via dei Gondi i Borgo dei Greci do Bazylika Santa Croce.

Bazylika jest uważana za największy kościół franciszkanów na świecie i służy jako nekropolia dla wybitnych osobistości Florencji. Tutaj znaleźli ostatni pokój Galileusza, Rossiniego, Machiavellego, a nawet samego wielkiego Michała Anioła.

Ukłoniwszy się popiołom wielkich Florencji, wróć na plac Signoria, skąd najłatwiej jest zejść nad brzeg rzeki Arno. Rzeka dzieli Florencję na części północną i południową.

Wieczór we Florencji

Po prawie 1 dniu spędzonym w tętniącym życiem centrum Florencji lepiej spędzić wieczór w ciszy i spokoju, a mianowicie na południowym brzegu rzeki Arno.

Połącz brzegi rzeki 10 mostów. Najbardziej znany jest Most Ponte Vecchio, zbudowany w XIV wieku. w pobliżu placu Signoria. Od tego czasu jego wygląd niewiele się zmienił. Przez cały czas most służył jako centrum energicznego handlu. Początkowo zajmowali go rzeźnicy, teraz znajdują się tutaj drogie sklepy jubilerskie.

Most Ponte Vecchio zawsze był centrum ożywionego handlu

W przeciwieństwie do oświeconego centrum południowe wybrzeże Arno było przez długi czas okupowane przez biedne dzielnice.

W XV wieku. wielki bankier Luca Pitti kupił dużą działkę na prawym brzegu i rozpoczął budowę nowego pałacu, który sto lat później potomkowie Pittiego sprzedali księżnej Eleanor Toledo - żonie toskańskiego księcia Cosimo I Medici.

Za czasów Medyceuszy pałac został znacznie rozbudowany; Ogrody Boboli, który służył jako prototyp wielu europejskich parków.

Spokojny spacer po parku Boboli pozwoli ci odpocząć od zgiełku miasta i podziwiać Florencję z wysokości wzgórza o tej samej nazwie.

Boboli Gardens - przytulne miejsce na relaks po męczącym dniu we Florencji

Cóż, aby spotkać zachód słońca najlepiej udać się do Piazzale Michelangelo, skąd otwierają się nie mniej spektakularne widoki niż z Boboli Hill. Możesz dotrzeć na plac, przechodząc około kilometra wzdłuż południowego brzegu rzeki Arno.

Z Piazzale Michelangelo całe miasto jest widoczne na pierwszy rzut oka

Florence Itinerary BlogoItaliano

Oczywiście prawie niemożliwe jest pokrycie Florencji w ciągu 1 dnia. Uważa się, że nadal utrzymuje się koncentracja atrakcji na jednego mieszkańca, stolicy Toskanii pierwsze miejsce na świecie. Jest tyle rzeczy do obejrzenia. W samym mieście znajduje się ponad 70 muzeów.

Powinien on zostać przydzielony na 4 lub 5 dni, a nawet lepiej - na tydzień. Ale niewielu podróżnych może sobie pozwolić na tydzień dla samej Florencji. Zazwyczaj miasto szturmuje miasto, przeznaczając na niego dzień, maksymalnie 2.

Właśnie dlatego w 2017 roku BlogoItaliano próbował stworzyć idealne rozwiązanie - gotową trasę do Florencji na 1 dzień.

Zaledwie kilka godzin przeglądania wybranych i ustrukturyzowanych informacji w formacie książki PDF - i stajesz się prawdziwym ekspertem od Florencji - co i jak wyglądać, aby maksymalnie wykorzystać miasto.

Florencja zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem liczby atrakcji na mieszkańca

Oto, co znajdziesz w środku:
  • Gotowy szlak pieszy na 1 dzień, obejmujący 25 głównych atrakcji Florencji
  • Szczegółowa mapa trasy w Mapach Google, a także etykiety aplikacji maps.me, dzięki czemu możesz przenieść mapę do telefonu i używać bez internetu
  • Wersja PDF trasy, którą możesz po prostu wydrukować i zabrać ze sobą w podróż
  • Zalecenia dotyczące aplikacji z bezpłatnymi wycieczkami audio wysokiej jakości, które obejdą się bez przewodnika
  • Mało znane miejsca i „frytki”, które mija większość turystów
  • 6 platform widokowych miasta, dzięki czemu masz fajne zdjęcia
  • Tryb działania głównych atrakcji trasy, aby niczego nie umknąć i mieć czas na wszystko
  • Co spróbować we Florencji z jedzeniem i gdzie uzyskać porady od lokalnych przewodników
  • Jak dostać się na bezpłatne i niedrogie wycieczki we Florencji
  • I wiele więcej ...

Oprócz Florencji BlogoItaliano ma szczegółowe trasy dla innych najciekawszych miast Włoch. Możesz zobaczyć ich szczegółowy opis i złożyć zamówienie na którekolwiek z nich na tej stronie.

Cóż, aby jeszcze bardziej nadrobić zaległości we Włoszech, zapisz się na bezpłatny kurs e-mail dla podróżnych w całym kraju. Znajdziesz w nim wiele przydatnych wskazówek, które pomogą Ci lepiej przygotować się do podróży.

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie pomocny, udostępnij go znajomym, zapisz w swojej sieci społecznościowej i zasubskrybuj nasz kanał YouTube, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Podczas podróży te dane mogą ci się przydać wielokrotnie.

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Miasta Włoch, Następny Artykuł

Terracina - nadmorski kurort pod Rzymem
Regiony Włoch

Terracina - nadmorski kurort pod Rzymem

Terracina to małe miasteczko w środkowych Włoszech, w regionie Lacjum pod Rzymem. Jest tak starożytny, że można tu znaleźć przedmioty sztuczne znacznie starsze niż sam Rzym. Ponadto piaszczyste wybrzeża Terraciny są myte przez ciepłe i czyste wody Morza Tyrreńskiego, co czyni go cudownym kurortem nadmorskim.
Czytaj Więcej
Livorno - miasto portowe w północnych Włoszech
Regiony Włoch

Livorno - miasto portowe w północnych Włoszech

Livorno to włoskie miasto położone na północno-zachodnim wybrzeżu Półwyspu Apenińskiego. To duże miasto portowe, znane od XVI wieku. Większość urlopowiczów znajduje się w Livorno w drodze do bardziej popularnych miast Toskanii - Florencji, Pizy lub Lukki. Niemniej jednak, jeśli los przywiózł cię na jeden dzień do tego włoskiego miasta, masa interesujących zabytków Livorno z łatwością pozwoli ci zanurzyć się w zwykłym włoskim życiu.
Czytaj Więcej
Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić
Regiony Włoch

Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić

Od doskonałego wykonania produktów biurowych i rzemieślniczych po złoto i skórę, Florencja jest idealnym miejscem dla wymagających klientów. BlogoItaliano próbował znaleźć kilka pomysłów, gdzie pójść, aby kupić to, co oferuje Florence. Aby kupić rzeczy i artykuły gospodarstwa domowego, które są dostępne dla zwykłych śmiertelników, powinieneś najechać ulice wokół Piazza della Repubblica, takie jak na przykład Via Calimala.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej