Nauka

Włoscy naukowcy wynaleźli cement pochłaniający smog

Ostatni Oscar Innowacji w Berlinie przeszedł materiał opracowany przez włoskich naukowców i umożliwiający oczyszczenie miejskiego powietrza z zanieczyszczeń chemicznych. Według twórców 1000 m2 takiego cementu odpowiada 80 drzewom zimozielonym

17 czerwca 2014 r. Berlin stanie się stolicą innowacji. Niemieckie miasto będzie gospodarzem nagrody European Inventor Award Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), czyli innymi słowy Akademii Innowacji Technologicznych. Włochy będą reprezentowane w międzynarodowym konkursie przez projekt TX Active, rewolucyjny rozwój profesora Luigi Cassara, który został potocznie (ale bardzo dokładnie) nazwany „smog jedzący cement”. Dzięki swojemu projektowi włoska grupa Italcementi dotarła do finału i będzie walczyć w kategorii „Przemysł”.

Co jest takiego specjalnego w tym włoskim designie? Dzięki specjalnej warstwie pokrywającej całą powierzchnię bloków cementowych i jej reakcji na światło słoneczne zewnętrzne ściany budynków mogą nie tylko dłużej pozostawać czyste i odporne na matujący efekt miejskiego smogu. Nowy materiał pomaga zneutralizować zanieczyszczenia i poprawić jakość powietrza.

Ale twórca innowacyjnego cementu, profesor Luigi Cassar, najlepiej opisuje swój sukces: „Po raz pierwszy nasz specjalny cement został użyty do budowy rzymskiego kościoła miłosiernego Boga Ojca (chiesa Dives in Misericordia). Budową jego olśniewających białych, betonowych żagli kierował znany amerykański architekt Richard Meyer (Richard Meier).


Podczas budowy kościoła mogliśmy się upewnić, że okolica wokół nowego budynku była znacznie czystsza niż wcześniej. Tlenek tytanu, który jest jednym ze składników naszego cementu, przyspieszył rozpad zanieczyszczeń w powietrzu pod wpływem światła słonecznego, czyniąc je bezpiecznymi dla ludzi i środowiska. Badania naukowe potwierdziły, że obszary pokryte cementem Italcementi niszczą do 70% tlenku azotu w powietrzu. Tlenek azotu jest szkodliwą substancją, która tworzy się w drobny pył na bardzo małej wysokości. Jednak powszechne stosowanie nowego cementu w przestrzeni miejskiej znacznie poprawi jakość powietrza. Na przykład, według naszych ekspertów, jeśli w mieście takim jak Mediolan 15% budynków jest budowanych przy użyciu cementu z zawartością Tx Active, mogą one zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza nawet o 50%. Innymi słowy, tysiąc metrów kwadratowych produktu jest równoważny z osiemdziesięcioma wiecznie zielonymi drzewami i może wyeliminować zanieczyszczenie powodowane przez trzydzieści pojazdów z benzyną ”.

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Nauka, Następny Artykuł

Kapitan Costa Concordia uczy uczniów, jak nie panikować
Nauka

Kapitan Costa Concordia uczy uczniów, jak nie panikować

Były kapitan statku Costa Concordia, który został zniszczony u wybrzeży włoskiej wyspy Giglio, prawdopodobnie z jego winy, prowadzi wykład na Uniwersytecie Rzymskim na temat „rozwiązywania problemów”. Jest mało prawdopodobne, aby kapitan statku wycieczkowego Costa Concordia był spokojny i spokojny, kiedy jego statek dosłownie zatonął u wybrzeży wyspy Giglio w grudniu 2012 roku.
Czytaj Więcej
Włosi stworzyli ekspres do kawy pracujący w kosmosie
Nauka

Włosi stworzyli ekspres do kawy pracujący w kosmosie

Pierwsza włoska astronautka będzie pierwszą osobą, która wypije „włoskie espresso w kosmosie”. Słynna włoska marka Lavazza opracowała ekspres do kawy specjalnie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Włochy wniosły szczególny wkład w badania kosmosu na poziomie międzynarodowym, tworząc kawę, którą astronauci mogliby spożywać poza Ziemią.
Czytaj Więcej
Kim byli mieszkańcy Pompejów?
Nauka

Kim byli mieszkańcy Pompejów?

Po 1900 latach ofiary wybuchu wulkanu we włoskim mieście Pompei (Pompei) „pojawiły się” wśród ogółu społeczeństwa. W ciągu ostatnich kilku lat włoscy archeolodzy starannie zeskanowali i szczegółowo odnowili szczątki 86 osób, które zginęły podczas erupcji Vesuvio w 79 rne.
Czytaj Więcej
Włoscy naukowcy wynaleźli cement pochłaniający smog
Nauka

Włoscy naukowcy wynaleźli cement pochłaniający smog

Ostatni Oscar Innowacji w Berlinie przeszedł materiał opracowany przez włoskich naukowców i umożliwiający oczyszczenie miejskiego powietrza z zanieczyszczeń chemicznych. Według twórców 1000 m2 takiego cementu odpowiada 80 drzewom zimozielonym 17 czerwca 2014 r. Berlin zamieni się w stolicę innowacji. Niemieckie miasto będzie gospodarzem nagrody European Inventor Award Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), czyli innymi słowy Akademii Innowacji Technologicznych.
Czytaj Więcej