Florencja

Statua Dawida autorstwa Michała Anioła we Florencji

Statua Dawida autorstwa wybitnego renesansowego rzemieślnika Michała Anioła Buonarrotiego (Michelangelo di Buonarroti, 1475-1564) znajduje się w galerii Akademii Sztuk Pięknych (Galleria dell'Accademia) we Florencji.

Opis

Rzeźba wykonana z monolitycznego bloku z cennego marmuru z Carrary ma wysokość 5,17 metra i masę ponad 6 ton. „David” jest uznawany za standard męskiego piękna renesansu i jedno z najważniejszych dzieł sztuki światowej.

Wizerunek biblijnego króla inspirował wcześniej mistrzów, ale wszyscy poprzednicy Michała Anioła (Donatello, Andrea del Verrocchio) przedstawili go jako zwycięzcę, u którego stóp spadła głowa Goliata. Innowacją artystyczną Buonarrotiego było to, że po raz pierwszy schwytał bohatera, przygotowując się do decydującej bitwy. Statua przedstawia nagiego młodego mężczyznę o potężnej sylwetce, gotowego do walki z niebezpiecznym wrogiem. Jego dumna głowa z szokiem włosów, marszczącymi brwiami i mocno ściśniętymi ustami mówi o nieugiętej woli.

Zalecamy rozważenie arcydzieła Michała Anioła w towarzystwie profesjonalnego przewodnika Natalii Kolesnikowej podczas indywidualnej wycieczki do grobowców Medyceuszy i galerii Akademii. Uważamy Natalię za najlepszy przewodnik we Florencji i szczerze polecamy go wszystkim czytelnikom.

Linie ciała są anatomicznie idealne, luźna postawa wskazuje na pewność siebie i siłę, a proca przerzucona przez lewe ramię obiecuje śmiertelny atak na wroga.
Rzeźbiony wizerunek króla żydowskiego został zlecony przez Michała Anioła w 1501 r. Przez cech kupców wełnianych. To stowarzyszenie było odpowiedzialne za dekorowanie katedry Santa Maria del Fiore (La Cattedrale di Santa Maria del Fiore). Florencja była słusznie dumna ze świątyni, jej godny projekt był kwestią honoru dla kierowników warsztatów. Pomnik miał stać się częścią zespołu rzeźbiarskiego, składającego się z dwunastu postaci ze Starego Testamentu. To nie do zrealizowania.

Podczas pracy nad Davidem dramatycznie zmieniła się nie tylko twórcza biografia toskańskiego rzeźbiarza, ale także życie polityczne republiki. Początkowo zakon miał charakter wyłącznie religijny. Ale podczas tworzenia rzeźby Florencja wypędziła tyranów z Medyceuszy, a „Dawid” Michał Anioł stał się symbolem republikańskiej wolności i obrony ojczyzny przed tyranami.

Historia stworzenia

Historia Republiki Florenckiej jest ściśle spleciona z tworzeniem światowego arcydzieła. Obraz średniowiecznego świata miał kilka odcieni wolnej myśli, włoskie miasta-miasta były wyjątkowym fenomenem tego czasu. Florencja nigdy nie słuchała papieskich byków i książęcych dekretów, tylko ludzki geniusz był jego niezmiennym prawem.

Prace trwały dwa lata i cztery miesiące. Mistrz w tym czasie miał 26 lat, ale udało mu się zasłynąć jako wielki rzeźbiarz, przyćmiewając samego Leonarda. Michelangelo przeprowadził najtrudniejszy egzamin w swoim życiu, dla każdego ówczesnego artysty ważne było, czy Florence rozpoznaje jego umiejętności.

Historia narodzin arcydzieła jest niezwykła. Ciekawy opis pracy Buonarrotiego na posągu podaje jego współczesny Giorgio Vasari. Według jego danych mistrz otrzymał marmurowy blok zepsuty już przez wycięcia i wióry. Kształt przyszłej rzeźby musiał być tak dobrany, aby wady te nie były zauważalne.

Nie było asystentów; Michał Anioł pracował sam, poruszając się po gigantycznym bloku przez rusztowanie. Prace odbywały się w całkowitej tajemnicy, miejsce, w którym powstał pomnik, było ogrodzone drewnianym płotem. Kiedy było prawie ukończone, mistrz spędził cztery miesiące na wykończeniu i polerowaniu.

W styczniu 1504 r. Rzeźbę obejrzeli i docenili czołowi florenccy rzemieślnicy. Autorytatywna grupa z Leonardem da Vinci na czele uważała, że ​​warto ozdobić serce miasta - Piazza della Signoria. Za namową Leonarda i za zgodą Michała Anioła „David” został zainstalowany przy wejściu do Loggia de Lanzi, gdzie odbywały się spotkania Rady Miasta. Stał tam przez ponad trzysta lat i dopiero w 1873 roku, aby uniknąć negatywnych skutków opadów i wietrzenia, został przeniesiony do głównej sali Galerii Akademii Sztuki.

Kopie

 • Najsłynniejszy znajduje się na Piazza Signoria we Florencji, gdzie pierwotnie został zainstalowany.
 • Kolejny - także we Florencji, na Piazzale Michelangelo, wykonany jest z brązu. Plac został zbudowany na lewym brzegu Arno w 1869 roku, jest interesujący dla turystów, ponieważ oferuje wspaniały widok na miasto.
 • Kopia gipsu znajduje się w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Wiąże się z tym zabawna historia: w przypadku wizyt królowej Wiktorii miejsce przyczynowe posągu było pokryte usuwalnym liściem figowym.
 • Na włoskim dziedzińcu Muzeum Puszkina w Moskwie znajduje się także „David”.

Ciekawe fakty

 • Statua „David” z miejsca pracy na plac Signoria została dostarczona w specjalnie zaprojektowanym wozie byka w ciągu 4 dni. Cała Florencja była świadkiem niesamowitego widoku. Kilku zazdrosnych Michał Anioł próbował rzucić kamieniami w rzeźbę, za którą trafili do więzienia.
 • W 1527 r. David cierpiał z powodu debaty politycznej - ławka wystrzelona z okna Palazzo Vecchio uszkodziła jego lewe ramię. Przywrócenie wykonał Vasari.
 • Florencja dała Jeruzalem odlew z rzeźby. Dar nie został przyjęty, władze Jeruzalem były oburzone, że Dawid był nagi i nie był obrzezany.
 • W 2004 roku Florencja świętowała 500. rocznicę powstania tego arcydzieła. Na cześć tego wydarzenia rzeźbę umyto po raz pierwszy od 130 lat.
 • Ostatnie badania ujawniły groźbę zniszczenia posągu przez wstrząsy. Według ministra kultury Włoch Dario Franceschiniego na instalację cokołu odpornego na trzęsienia ziemi przeznaczono 200 tysięcy euro.

Gdzie to jest, godziny otwarcia, bilety

 • Galeria Akademii Sztuki mieści się przy ulicy Ricazoli 66 we Florencji (Via Ricasoli 66, 50122 Firenze).
 • Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli od 8:15 do 18:50, kasa biletowa jest zamykana o 18:20, poniedziałek jest dniem wolnym od pracy. Cena biletu - 8 euro, dla obywateli krajów UE w wieku 18-25 lat, aby przedstawić dowód tożsamości - 4 euro.
 • Oficjalna strona galerii: www.polomuseale.firenze.it. Aby uniknąć kolejki w kasie, zaleca się rezerwację lub zakup biletów online.
 • Na uwagę zasługuje kolekcja eksponatów, a także inne dzieła Michała Anioła: „Pietta Palestrina” (Palestrina Pieta), „Cztery niewolnice” (Prigioni), „Święty Mateusz” (San Matteo). Fotografowanie w galerii dozwolone bez lampy błyskowej.

Obejrzyj wideo: Florencja Florence (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Florencja, Następny Artykuł

Bazylika Santa Maria in Aracheli
Włochy

Bazylika Santa Maria in Aracheli

Santa Maria in Aracheli to piękna bazylika na Kapitolu. Prowadzą do niego wielkie schody, stworzone jako znak wyzwolenia Rzymu z zarazy. Kościół został zbudowany w VI wieku na miejscu świątyni Junona, tej samej, w której żyły gęsi, które uratowały Rzym przed Galami. I to nie wszystko! Michał Anioł i Donatello, kolumny ze starych (przedchrześcijańskich) świątyń Rzymu i ...
Czytaj Więcej
Wróć do Salerno: część II
Włochy

Wróć do Salerno: część II

Tak więc, drodzy czytelnicy, kiedy ostatni raz spacerowaliśmy po historycznym centrum nadmorskiego Salerno, cieszyliśmy się pięknem promenady, Villa Comunale i teatru Verdi. Cóż, teraz możesz zafundować sobie coś smacznego. Ale hej, miej trochę cierpliwości i nie idź do pierwszego baru lub osterii, na którą się natkniesz.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi
Włochy

Galeria Uffizi

Galeria prezentuje nieocenione dzieła Leonarda „Adoracja Trzech Króli” i „Zwiastowanie”; Jedynym znaczącym obrazem Michała Anioła jest tondo przedstawiające Świętą Rodzinę. Muzeum Uffizi ma najbardziej pouczającą na świecie kolekcję obrazów Botticellego. Na tle Galerii Uffizi (Galleria degli Uffizi), Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi) jest najsłynniejszym florenckim muzeum sztuki.
Czytaj Więcej
Bazylika San Giovanni in Laterano
Włochy

Bazylika San Giovanni in Laterano

Bazylika Laterańska to Katedra Rzymska, „Basilica maior” z krzesłem biskupa i tronem papieża. Oto jedna ze starożytnych relikwii chrześcijańskich - Skała Świętego Mikołaja (Święte Schody), wzdłuż której Chrystus wstąpił na sąd Piłata. Bazylika św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano (Bazylika San Giovanni in Laterano), fot. R4all Katedra św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano lub Bazylika Laterańska (Bazylika San Giovanni in Laterano - Bazylika San Giovanni in Laterano) spotyka kolosalną orientalną fasadę w 1735 r., Alessandro Galilea.
Czytaj Więcej