Florencja

Statua Dawida autorstwa Michała Anioła we Florencji

Statua Dawida autorstwa wybitnego renesansowego rzemieślnika Michała Anioła Buonarrotiego (Michelangelo di Buonarroti, 1475-1564) znajduje się w galerii Akademii Sztuk Pięknych (Galleria dell'Accademia) we Florencji.

Opis

Rzeźba wykonana z monolitycznego bloku z cennego marmuru z Carrary ma wysokość 5,17 metra i masę ponad 6 ton. „David” jest uznawany za standard męskiego piękna renesansu i jedno z najważniejszych dzieł sztuki światowej.

Wizerunek biblijnego króla inspirował wcześniej mistrzów, ale wszyscy poprzednicy Michała Anioła (Donatello, Andrea del Verrocchio) przedstawili go jako zwycięzcę, u którego stóp spadła głowa Goliata. Innowacją artystyczną Buonarrotiego było to, że po raz pierwszy schwytał bohatera, przygotowując się do decydującej bitwy. Statua przedstawia nagiego młodego mężczyznę o potężnej sylwetce, gotowego do walki z niebezpiecznym wrogiem. Jego dumna głowa z szokiem włosów, marszczącymi brwiami i mocno ściśniętymi ustami mówi o nieugiętej woli.

Zalecamy rozważenie arcydzieła Michała Anioła w towarzystwie profesjonalnego przewodnika Natalii Kolesnikowej podczas indywidualnej wycieczki do grobowców Medyceuszy i galerii Akademii. Uważamy Natalię za najlepszy przewodnik we Florencji i szczerze polecamy go wszystkim czytelnikom.

Linie ciała są anatomicznie idealne, luźna postawa wskazuje na pewność siebie i siłę, a proca przerzucona przez lewe ramię obiecuje śmiertelny atak na wroga.
Rzeźbiony wizerunek króla żydowskiego został zlecony przez Michała Anioła w 1501 r. Przez cech kupców wełnianych. To stowarzyszenie było odpowiedzialne za dekorowanie katedry Santa Maria del Fiore (La Cattedrale di Santa Maria del Fiore). Florencja była słusznie dumna ze świątyni, jej godny projekt był kwestią honoru dla kierowników warsztatów. Pomnik miał stać się częścią zespołu rzeźbiarskiego, składającego się z dwunastu postaci ze Starego Testamentu. To nie do zrealizowania.

Podczas pracy nad Davidem dramatycznie zmieniła się nie tylko twórcza biografia toskańskiego rzeźbiarza, ale także życie polityczne republiki. Początkowo zakon miał charakter wyłącznie religijny. Ale podczas tworzenia rzeźby Florencja wypędziła tyranów z Medyceuszy, a „Dawid” Michał Anioł stał się symbolem republikańskiej wolności i obrony ojczyzny przed tyranami.

Historia stworzenia

Historia Republiki Florenckiej jest ściśle spleciona z tworzeniem światowego arcydzieła. Obraz średniowiecznego świata miał kilka odcieni wolnej myśli, włoskie miasta-miasta były wyjątkowym fenomenem tego czasu. Florencja nigdy nie słuchała papieskich byków i książęcych dekretów, tylko ludzki geniusz był jego niezmiennym prawem.

Prace trwały dwa lata i cztery miesiące. Mistrz w tym czasie miał 26 lat, ale udało mu się zasłynąć jako wielki rzeźbiarz, przyćmiewając samego Leonarda. Michelangelo przeprowadził najtrudniejszy egzamin w swoim życiu, dla każdego ówczesnego artysty ważne było, czy Florence rozpoznaje jego umiejętności.

Historia narodzin arcydzieła jest niezwykła. Ciekawy opis pracy Buonarrotiego na posągu podaje jego współczesny Giorgio Vasari. Według jego danych mistrz otrzymał marmurowy blok zepsuty już przez wycięcia i wióry. Kształt przyszłej rzeźby musiał być tak dobrany, aby wady te nie były zauważalne.

Nie było asystentów; Michał Anioł pracował sam, poruszając się po gigantycznym bloku przez rusztowanie. Prace odbywały się w całkowitej tajemnicy, miejsce, w którym powstał pomnik, było ogrodzone drewnianym płotem. Kiedy było prawie ukończone, mistrz spędził cztery miesiące na wykończeniu i polerowaniu.

W styczniu 1504 r. Rzeźbę obejrzeli i docenili czołowi florenccy rzemieślnicy. Autorytatywna grupa z Leonardem da Vinci na czele uważała, że ​​warto ozdobić serce miasta - Piazza della Signoria. Za namową Leonarda i za zgodą Michała Anioła „David” został zainstalowany przy wejściu do Loggia de Lanzi, gdzie odbywały się spotkania Rady Miasta. Stał tam przez ponad trzysta lat i dopiero w 1873 roku, aby uniknąć negatywnych skutków opadów i wietrzenia, został przeniesiony do głównej sali Galerii Akademii Sztuki.

Kopie

 • Najsłynniejszy znajduje się na Piazza Signoria we Florencji, gdzie pierwotnie został zainstalowany.
 • Kolejny - także we Florencji, na Piazzale Michelangelo, wykonany jest z brązu. Plac został zbudowany na lewym brzegu Arno w 1869 roku, jest interesujący dla turystów, ponieważ oferuje wspaniały widok na miasto.
 • Kopia gipsu znajduje się w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Wiąże się z tym zabawna historia: w przypadku wizyt królowej Wiktorii miejsce przyczynowe posągu było pokryte usuwalnym liściem figowym.
 • Na włoskim dziedzińcu Muzeum Puszkina w Moskwie znajduje się także „David”.

Ciekawe fakty

 • Statua „David” z miejsca pracy na plac Signoria została dostarczona w specjalnie zaprojektowanym wozie byka w ciągu 4 dni. Cała Florencja była świadkiem niesamowitego widoku. Kilku zazdrosnych Michał Anioł próbował rzucić kamieniami w rzeźbę, za którą trafili do więzienia.
 • W 1527 r. David cierpiał z powodu debaty politycznej - ławka wystrzelona z okna Palazzo Vecchio uszkodziła jego lewe ramię. Przywrócenie wykonał Vasari.
 • Florencja dała Jeruzalem odlew z rzeźby. Dar nie został przyjęty, władze Jeruzalem były oburzone, że Dawid był nagi i nie był obrzezany.
 • W 2004 roku Florencja świętowała 500. rocznicę powstania tego arcydzieła. Na cześć tego wydarzenia rzeźbę umyto po raz pierwszy od 130 lat.
 • Ostatnie badania ujawniły groźbę zniszczenia posągu przez wstrząsy. Według ministra kultury Włoch Dario Franceschiniego na instalację cokołu odpornego na trzęsienia ziemi przeznaczono 200 tysięcy euro.

Gdzie to jest, godziny otwarcia, bilety

 • Galeria Akademii Sztuki mieści się przy ulicy Ricazoli 66 we Florencji (Via Ricasoli 66, 50122 Firenze).
 • Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli od 8:15 do 18:50, kasa biletowa jest zamykana o 18:20, poniedziałek jest dniem wolnym od pracy. Cena biletu - 8 euro, dla obywateli krajów UE w wieku 18-25 lat, aby przedstawić dowód tożsamości - 4 euro.
 • Oficjalna strona galerii: www.polomuseale.firenze.it. Aby uniknąć kolejki w kasie, zaleca się rezerwację lub zakup biletów online.
 • Na uwagę zasługuje kolekcja eksponatów, a także inne dzieła Michała Anioła: „Pietta Palestrina” (Palestrina Pieta), „Cztery niewolnice” (Prigioni), „Święty Mateusz” (San Matteo). Fotografowanie w galerii dozwolone bez lampy błyskowej.

Obejrzyj wideo: Florencja Florence (Kwiecień 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Florencja, Następny Artykuł

Galeria Uffizi we Florencji
Florencja

Galeria Uffizi we Florencji

We wspaniałym mieście Florencja znajduje się wiele atrakcji, które zachwycają oczy turystów, a także pielęgnują ich poczucie piękna. Jedna z tych budowli - Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi) - znajduje się w centrum Florencji między Piazza della Signoria i mostem Ponte Vecchio, przyciągając wielu turystów dobrowolnie i mimowolnie, zaczynając od tych, którzy przypadkowo tu wędrowali, i kończąc na tych, którzy przybyli do tego niesamowitego miasta specjalnie po to, aby w pełni cieszyć się arcydziełami światowej sztuki wystawionej tutaj.
Czytaj Więcej
Najlepsze platformy widokowe we Florencji
Florencja

Najlepsze platformy widokowe we Florencji

Smukłe dzwonnice kościołów, blanki średniowiecznego palazzo, czerwone dachówki domów, nad którymi marmurowy blask katedry, zwieńczony wspaniałą kopułą Brunelleschi ... Patrząc na Florencję przynajmniej raz z lotu ptaka, zakochujesz się w mieście raz na zawsze.
Czytaj Więcej
Most Ponte Vecchio we Florencji
Florencja

Most Ponte Vecchio we Florencji

Jedną z głównych atrakcji Florencji można bezpiecznie nazwać mostem Ponte Vecchio (Ponte Vecchio), co w języku włoskim oznacza „Stary Most”. Jest to nie tylko prom z jednego brzegu Arno do drugiego, ale także unikalny zabytek architektury, który niewiele się zmienił od XIV wieku. Historia Przyczyną budowy mostu w tym miejscu jest minimalna szerokość rzeki Arno.
Czytaj Więcej
Rzeka Arno we Florencji
Florencja

Rzeka Arno we Florencji

Nie można sobie wyobrazić Florencji bez głównej drogi wodnej - rzeki Arno, która przecina miasto i tworzy wyjątkową przestrzeń miejską. To z jego nasypów otwierają się wspaniałe widoki na starożytne budowle, pałace i katedry, a spacery po rzece pod słynnymi mostami na łodziach barchetto (barchetto) są szczególnie popularne wśród turystów.
Czytaj Więcej