Pisa

Krzywa Wieża w Pizie

Najbardziej znaną atrakcją w Pizie jest jej Wieża. Jest znany przede wszystkim dlatego, że nie stoi ściśle pionowo, ale pod kątem od głównej osi. Rzeczywiście, gdyby nie ta wada, mało prawdopodobne byłoby, aby co roku tłumy turystów przyjeżdżały, aby spojrzeć na to, co stało się ogólnoświatową „opadającą” atrakcją.

Nie wszyscy wiedzą, że „spadająca” wieża nie jest osobną budowlą, ale częścią zespołu architektonicznego. Oprócz samej wieży, która w rzeczywistości jest dzwonnicą lub Campanella (od włoskiego słowa Campanellaco to znaczy dzwonek), obejmuje katedrę w Pizie (Duomo di Santa Maria Assunta), baptysterium (Battistero di San Giovanni), cmentarz Campo Santo (Campo Santo) i plac cudów (Piazza dei Miracoli), na którym się znajduje. Dzwonnica znajduje się w pobliżu północno-wschodniego rogu katedry. Cały zespół uważany jest za światowe arcydzieło włoskiej architektury średniowiecza, które miało ogromny wpływ na rozwój kultury we Włoszech.

Krzywa Wieża w Pizie spada od ośmiu wieków. Z tego powodu Włosi sami nazywają to „przedłużającym się cudem”. Odchylenie wzrasta o jeden milimetr każdego roku. A cały budynek odchylił się od osi o więcej niż pięć metrów, co nie jest tak małe. Ale bez względu na wszystko Campanella przetrwała nawet trzęsienie ziemi i dziś jest otwarta dla publiczności.

Historia budowy

Od momentu budowy Krzywa Wieża w Pizie stała się niemal symbolem miasta. Jego budowę rozpoczęto w sierpniu 1173 r., Pośrodku zielonej łąki na obrzeżach Pizy, wraz z katedrą miejską i chrztem. Wraz z przerwami czas pracy wynosił około dwóch wieków. Wreszcie dzwonnica była gotowa w 1370 roku.

Kto był autorem oryginalnego projektu, nie jest pewne. Jednak kroniki historyczne sugerują, że tak może być Bonanno Pisano (Bonanno pisano). Obecnie nie jest już możliwe ustalenie, czy krzywizna budynku została pierwotnie wymyślona, ​​czy powstała w wyniku osiadania gleby. Chociaż druga opcja wydaje się bardziej wiarygodna. Najprawdopodobniej pierwotny projekt był już w tym błędny. A wieża pierwotnie była planowana jako pionowa.

Jednak niemal natychmiast po wybudowaniu pierwszego piętra z kolumnadą o wysokości 11 metrów budynek zaczął toczyć się na południe. I na początku były to tylko cztery centymetry. Następnie prace budowlane zostały zawieszone i wznowione dopiero po 100 latach. W 1275 roku, kiedy pochylenie Krzywej Wieży w Pizie miało już 50 centymetrów, próbowali naprawić sytuację. Aby to zrobić, podczas budowy kolejnych podłóg położono nadmiar wysokości 10 centymetrów od boku brzegu. Niestety nie pomogło to zbytnio, a budowę dzwonnicy trzeba było przerwać przed terminem, zmniejszając ją o cztery piętra w porównaniu z początkowym projektem.

Cechy architektoniczne

Rzymsko-pisański styl Krzywej Wieży w Pizie zachwyca wszystkich swoją gracją i pięknem. Wysokość ośmiu poziomów po budowie wynosiła 58 metrów i 36 centymetrów. W najwyższej części wysokość wynosi 56 metrów 70 centymetrów, a najniższa - 90 metrów 90 centymetrów.

Średnica podstawy dzwonnicy o cylindrycznym kształcie wynosi 15 metrów i 54 centymetry. Grubość ścian zewnętrznych u podstawy wynosi 4 metry 90 centymetrów, a u góry - 2 metry 48 centymetrów. Odchylenie od osi pionowej na poziomie podstawowym wynosi 4 metry, a na szczycie - 5 metrów 30 centymetrów. 294 kroki. A stamtąd turyści, którzy wspięli się na górę, mają piękny widok na Pole Cudów i okolicę.

Cała wieża jest wykonana z kamienia i ozdobiona kolorowym marmurem (jasnoszary i biały). Przy wejściu znajdują się płaskorzeźby przedstawiające mityczne postacie zwierząt. Wierzch lunety zdobi posąg Madonny z Dzieciątkiem autorstwa Andrei Guardi (Andrea Guardi) Pierwszy poziom otoczony jest ślepymi łukami z piętnastoma półkolumnami i ozdobiony kesonami, wewnątrz których można zobaczyć rozety identyczne z dekoracjami na baptysterium i katedrze. Następne sześć pięter otoczone są ozdobnymi arkadami romańskimi. Ich wdzięk przypomina bizantyjską architekturę. Budowę wieńczy dzwonnica przecięta łukami na siedem dzwonów. Ich waga waha się od 300 kilogramów do 3,5 tony. Ponadto każdy z nich ma swoją nazwę i ton. Później dołączył do niego w XVI-XVII wieku. Nawiasem mówiąc, wszyscy są w dobrym stanie i nadal zachwycają turystów swoim dzwonieniem.

Dzwony

Pierwszy z nich został oddany w połowie XIII wieku. Jego notatka to G-dur, a nazwa to Paskverechcha (Pasquereccia) Druga Terza (Terza) z nutą C-pojawiły się w 1473 r. Little Vespruccio (Vespruccio) z nutą wytopioną w 1501 r. Crocississo (Crocifisso) z nutą Cis autorstwa mistrza Vincenzo Posenti (Vincenzo Posenti), aw 1818 roku został ponownie stopiony przez Gualandi da Prato.

Dal Poco (Dal pozzo) - Nuta soli została sporządzona w 1606 r. Podczas bombardowania II wojny światowej został zniszczony. Po wojnie został przywrócony i wysłany do muzeum. I na jego miejscu w 2004 roku była dokładna kopia. Assunta (Assunta) z notatką si - największy z siedmiu dzwonów, pojawił się dzięki Giovanni Pietro Orlandi. Ostatnia dzwonnica została uzupełniona przez San Ranieri (uwaga ostra). Co więcej, był wielokrotnie poddawany przetapianiu. Ostatni raz było to w 1735 roku.

Ponieważ katedra, do której należy Krzywa Wieża w Pizie, jest czynna, przed każdą Mszą św., A także w południe, każdy może usłyszeć bicie tych dzwonów. Co ciekawe, w średniowieczu dzwony nie dzwoniły w tym samym czasie, ale każdy w specjalnie wyznaczonej godzinie liturgicznej.

Ratowanie wieży

Po zakończeniu budowy Krzywej Wieży w Pizie władze miasta stanęły przed nowym problemem: jak zapobiec jej upadkowi?

Kwestia ta stała się szczególnie pilna po huraganie, które przetoczyło się przez Pizę i przesunęło wieżę o ułamek milimetra w ciągu zaledwie jednego dnia. W tym celu ogłoszono nawet specjalny konkurs wśród naukowców, architektów i zwykłych obywateli, który zaakceptował pomysły na ratowanie wieży. Głównym warunkiem zatrzymania „upadku” było utrzymanie nachylenia konstrukcji. Rzeczywiście, do tego czasu „przedłużający się cud” stał się symbolem Pizy i jej główną atrakcją. W odpowiedzi na zaproszenie otrzymano wiele propozycji, których nie było.

Na przykład budowa rzeźby architekta górskiego w pobliżu wieży, aby zachować jego nieudane dzieło. Lub przymocuj do szczytu dzwonnicy ogromny balon, który podtrzymywałby konstrukcję bez dawania, tym samym zbaczając z niej. W jednej z opcji zaproponowano umieszczenie tramwaju wokół wieży, który zważyłby glebę swoim ciężarem, aby wieża nie powodowała dalszego kurczenia się. Wiele pomysłów sprowadzało się do budowy podobnej wieży w pobliżu Krzywej Wieży w Pizie, ale z nachyleniem w przeciwnym kierunku, aby się wzajemnie wspierać.

Z najdziwniejszych i najciekawszych projektów oczywiście odmówiono. Pozostawiając tylko te propozycje, które opierały się na osiągnięciach naukowych. Pod koniec XX wieku niewiarygodne wysiłki naukowców przyniosły rezultaty. Stwierdzono, że pod południową stroną podstawy gleba jest znacznie bardziej miękka w porównaniu z północą. Za pomocą dodatkowych stalowych lin chroniących konstrukcję przed upadkiem część gleby spod północnej podstawy została bardzo starannie i starannie dobrana. W wyniku osiadania wieży po pracach przygotowawczych po stronie północnej nachylenie spadło o około 50 centymetrów, odmładzając wieżę o kilkaset lat. Następnie kable, przeciwwagi i wsporniki zostały usunięte. Dziś duma z Pizy jest w prawie stabilnym stanie.

Czas pracy

Ze względu na groźbę zniszczenia w 1990 r. Zakazano odwiedzania Campanelli. Ponowne otwarcie miało miejsce w grudniu 2001 r.

Dziś Krzywa Wieża w Pizie jest gotowa przyjmować turystów przez cały rok.

  • Kwiecień-wrzesień: od 8-30 do 20-30.
  • Październik-marzec: od 9-00 do 17-00

Od 14 czerwca do 15 września odbywają się osobne nocne wizyty. Od zamknięcia do 23-00. Taka inicjatywa została wprowadzona, aby umożliwić turystom podziwianie widoku z tarasu widokowego Krzywej Wieży w Pizie o zachodzie słońca. W tym czasie miasto jest oświetlone tysiącem świateł i pojawia się w zupełnie inny sposób.

Oficjalna strona Krzywej Wieży w Pizie: www.opapisa.it/it/la-piazza-dei-miracoli/torre-pendente/larchitettura.html

Jak dostać się do środka - koszt biletów

Z uwagi na fakt, że na ratowanie Krzywej Wieży w Pizie wydano dziesiątki milionów euro, koszt odwiedzenia tej atrakcji jest również dość duży. Dziś kosztuje 18 euro i ma wzrosnąć. Decydując się na wejście do środka, nie zapominaj, że jednocześnie nie może być więcej niż 30-40 osób.

Pomimo znacznych kosztów dbanie o bilety jest nadal z góry. Wycieczki najczęściej są już zaplanowane na następny dzień. A przybywając do wieży wcześnie rano, będziesz miał co najwyżej okazję wziąć bilet na wieczór. W lecie sytuacja tylko się komplikuje.

Wewnątrz wieży

Warto przyjechać do miejsca, w którym rozpoczyna się wycieczka do Krzywej Wieży w Pizie. Wynika to z faktu, że musisz (koniecznie) przekazać wszystko do przechowalni bagażu (znajduje się w sąsiednim budynku). Możesz zabrać ze sobą tylko zdjęcie lub kamerę. A damskie torebki (w tym te najmniejsze) podlegają surowemu zakazowi.

Być może zrobiono to, aby goście wieży nie chcieli postawić się w miejscu Galileusza i zrzucić coś ze szczytu.

Wchodząc do środka widać, że stopa schodów jest dość szeroka. Wzrasta na wewnętrznym obwodzie wieży. Pomimo dość wygodnych kroków wiele osób ma zawroty głowy z czasem. Cały czas chcę chwycić ściany po obu stronach, żeby nie upaść. Stopnie wykonane są z naturalnego marmuru. Ponieważ jednak ten materiał jest używany głównie do celów dekoracyjnych, nie mógł wytrzymać presji milionów odwiedzających, aw niektórych miejscach ma silne zużycie. Z każdym krokiem szerokość schodów maleje. Na ostatnim poziomie w ogóle wynosi około 40 centymetrów.

Wewnątrz wieży jest pusta, a wokół niej kręcone schody. Okna inspekcyjne są wyposażone wzdłuż wewnętrznej ściany, co pozwala spojrzeć na tę przerażającą pustkę. Po piątym poziomie dozwolony jest dostęp do zewnętrznych platform widokowych. Dla niezawodności i bezpieczeństwa są one zaciśnięte za pomocą siatki i ogrodzeń. Niektóre pozostają na dzwonnicy (przedostatni poziom) i nie wznoszą się na samą górę. Ale na próżno. Ponieważ ci, którzy przezwyciężyli ostatni test, z pierwszego widoku, po prostu zapierają dech w piersiach. Nie ma siatki, a wysokość ogrodzenia jest tylko do pasa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się widokiem. Krzyż katedry jest widoczny na pierwszy rzut oka. I tylko na samej górze widać, jak szorstka jest powierzchnia pod stopami.

Po przyjemności powinieneś wziąć głęboki oddech i przygotować się do ostatniego testu - zejścia w dół. Na każdym poziomie znajdują się specjalni ludzie, którzy regulują ruch w jedną stronę. Oznacza to, że ruch naprzemiennie idzie w górę lub w dół. Zejście jest trudniejsze. Wyczerpany marmur stanowi doskonałą bazę do szybowania, zwiększając szansę zsunięcia się. Dlatego bądź bardzo ostrożny.

Jeśli nie czujesz siły wspinania się na szczyt, spróbuj odwiedzić Fish Hall. Pokój został tak nazwany ze względu na ryby przedstawione na płaskorzeźbie znajdującej się w środku. Hala była przez długi czas zamknięta dla odwiedzających, ze względu na znajdujące się w niej urządzenia, za pomocą których stale monitorowali nachylenie wieży. Dziura w suficie pozwala obserwować gwiaździste niebo nad Pizą podczas nocnej wizyty w wieży.

Wieczorna wizyta w Campanelli obejmuje wizytę na Cmentarzu Pamięci Santo Campo. Służy nie tylko do pochówku zmarłych, ale także do seminariów szkoleniowych. Tam możesz sprawdzić i zastanowić się nad cyklami fresków na ścianach za pomocą specjalnego oświetlenia.

Jak dostać się do wieży

  • Krzywa Wieża w Pizie znajduje się w: Piazza del Duomo, 56126 Piza

Jeśli planujesz odwiedzić Campanella, która znajduje się nieco z dala od głównych szlaków turystycznych, spróbuj przeznaczyć na to co najmniej jeden dzień. Rzeczywiście, w tym małym miasteczku jest nie tylko krzywa wieża.

Z dworca do głównych atrakcji miasta można dotrzeć pieszo w 40 minut. Jeśli nie chcesz chodzić pieszo, możesz skorzystać z transportu publicznego. Zabierze Cię do stacji Pisa Rossore (Pisa Rossore), z której we właściwe miejsce na wyciągnięcie ręki.

  • Zobacz instrukcje: jak dojechać z lotniska w Pizie do centrum

Ciekawe fakty

Dlaczego spada

Jedna ciekawa historia związana jest z pojawieniem się Krzywej Wieży w Pizie. Opowiada, w jaki sposób mistrzowie Pisano zostali poproszeni o zaprojektowanie i zbudowanie dzwonnicy dla budowanej katedry. Architekt dał z siebie wszystko. Wzniósł elegancką wieżę prostą jak strzała. Jednak duchowieństwo katolickie, które zleciło tę pracę, nie chciało płacić mistrzowi. Sfrustrowany architekt odwrócił się do wyjścia. Ale w końcu odwrócił się, machnął ręką i powiedział do wieży: „Chodź ze mną!” A przed zdziwionymi świadkami kampaigna pochyliła się, próbując zrobić pierwszy krok.

Galileo Galilei

Jest również niezawodnie wiadomo, że to w Pizie w 1564 roku urodził się sławny naukowiec w przyszłości - Galileo Galilei. Kroniki historyczne mówią, że w tym czasie był to tylko fizyk i filozof, który przeprowadzał różne eksperymenty przy pomocy Krzywej Wieży w Pizie. Rzucił przedmioty o różnej wadze i objętości ze szczytu dzwonnicy, aby udowodnić swoją teorię, że ciężar spadającego ciała nie wpływa na szybkość opadania.

Cały kompleks architektoniczny, w tym Krzywa Wieża w Pizie, uzyskał status Światowego Dziedzictwa UNESCO pod koniec 1986 roku.

Okazuje się, że są ich trzy

Co zaskakujące, „spadające” budynki, a mianowicie dzwonnice w Pizie, to nie jeden, ale trzy. Omówiliśmy już pierwszy szczegółowo. Drugi znajduje się w parku sosnowym Piagge (le Piagge). To jest Campanilla Kościoła św. Michała (San Michele degli scalzi).

Trzecia dzwonnica została zagubiona na najstarszej ulicy miasta i należy do kościoła św. Mikołaja (San Nicola) Jego krzywizna nie jest tak „uderzająca”, ponieważ gęsto otaczają ją inne budynki. Wszystkie konstrukcje potoczyły się nawet w czasie budowy w odległej przeszłości ze względu na niejednorodność gleby i wód gruntowych.

W sumie na świecie można znaleźć około 300 „spadających” wież. Wśród nich są: wieża zegarowa w Izmirze (Turcja), Big Ben (Anglia), wieże Bolonii, wieża Nevyansk (Rosja). Jednak to „upadek” zyskał największą światową sławę Krzywa Wieża w Pizie (Torre pendente di pisa).

Zdjęcie w tle

I na koniec przypomnienie: nie zapomnij zrobić zdjęcia z piękną Pizą. W końcu zdjęcia na jej tle stały się prawie klasyczne. Przy odrobinie wysiłku możesz nawet wyprostować wieżę. W końcu kąt nachylenia na zdjęciu, kąt nachylenia będzie zależeć od strony, z której zdjęcie zostało zrobione. Na przykład, jeśli stoisz po północnej lub południowej stronie kampanii, obok ciebie będzie zupełnie płaska struktura. Ale zachodnia i wschodnia strona dają możliwość zobaczenia „atrakcji” zabytków w całej okazałości. Pokazawszy swoją wyobraźnię lub przynajmniej wędrując po Internecie, możesz bez wątpienia stworzyć własną kompozycję w Krzywej Wieży w Pizie.

Jak dostać się do Pizy

  • z Rzymu: najszybszy w szybkim pociągu z dworca centralnego Roma Termini FRECCIABIANCA za 37 euro - czas podróży 3 godziny, lub regionalny za 23 euro - 4 godziny. Planując podróż w ciągu 2-3 miesięcy, możesz kupić bilet na szybki pociąg za jedyne 9 euro. Ponadto pociąg elektryczny o wartości 22 euro odjeżdża codziennie ze stacji Roma Trastevere. Bilety kupowane są bezpośrednio na stacji na maksymalnie 7 dni.
  • z Florencji: Ze stacji Santa Maria Novella Firenze pociąg elektryczny kosztuje 2 euro dziennie 2 razy, podróż trwa około godziny.
  • z Mediolanu: ze stacji Milano Centrale najszybszym pociągiem jest FRECCIAROSSA z przesiadką na pociąg we Florencji na stacji Firenze Santa Maria Novella.Czas podróży to nieco ponad 3 godziny. Koszt to 48-65 euro (27-37 euro przez 3 miesiące) w zależności od pory dnia. Wolniejszą opcją jest pociąg regionalny za 34 euro (9 euro z góry), 4 godziny po drodze.
  • z Rimini: najprawdopodobniej będziesz musiał podróżować z transferami w Bolonii i Florencji, ponieważ nie ma bezpośredniego połączenia. Droga zajmie ci około 4 godzin. Koszt biletów w jedną stronę wynosi 39-53 euro. Alternatywą jest wynajęcie samochodu na lotnisku za 50-60 euro dziennie, aby uzyskać własną moc bez przywiązywania się do pociągów. Znajdź najbardziej opłacalną opcję wynajmu samochodu we Włoszech.
  • z Genui: ze stacji kolejowej Genova Piazza Principe pociągiem regionalnym lub szybkim za 15-20 euro. Czas podróży wynosi około 2 godzin.

Aktualny rozkład jazdy pociągów we Włoszech można sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej www.trenitalia.com w sekcji TUTTI I TRENI. Zobacz instrukcje, jak samodzielnie kupić bilet we Włoszech bez pośredników.

Gdzie się zatrzymać w Pizie?

Najczęściej turyści przyjeżdżają do Pizy na jeden dzień, ta opcja pozwala zaznaczyć i zrobić zdjęcie na tle spadającej wieży, ale aby odwiedzić inne równie ważne zabytki miasta i poczuć jego atmosferę, zalecamy pozostanie w Pizie co najmniej 1 dzień, dokonując rezerwacji Hotel na Booking.com. Koszt przyzwoitych opcji na noc w przedziale 60-100 euro. Poprzez specjalny link można znaleźć hotel w pobliżu wieży. Pomysł: przyjedź do Pizy na lunch, pospaceruj po mieście, rozejrzyj się, zjedz kolację wieczorem, a o świcie chodź i rób zdjęcia w najbardziej popularnych miejscach. Jadąc do hotelu na śniadanie i do domu.

Miłej podróży i zdjęć!

Obejrzyj wideo: Dlaczego Krzywa Wieża w PIZIE jest krzywa? (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Pisa, Następny Artykuł

Bazylika Santa Maria in Aracheli
Włochy

Bazylika Santa Maria in Aracheli

Santa Maria in Aracheli to piękna bazylika na Kapitolu. Prowadzą do niego wielkie schody, stworzone jako znak wyzwolenia Rzymu z zarazy. Kościół został zbudowany w VI wieku na miejscu świątyni Junona, tej samej, w której żyły gęsi, które uratowały Rzym przed Galami. I to nie wszystko! Michał Anioł i Donatello, kolumny ze starych (przedchrześcijańskich) świątyń Rzymu i ...
Czytaj Więcej
Wróć do Salerno: część II
Włochy

Wróć do Salerno: część II

Tak więc, drodzy czytelnicy, kiedy ostatni raz spacerowaliśmy po historycznym centrum nadmorskiego Salerno, cieszyliśmy się pięknem promenady, Villa Comunale i teatru Verdi. Cóż, teraz możesz zafundować sobie coś smacznego. Ale hej, miej trochę cierpliwości i nie idź do pierwszego baru lub osterii, na którą się natkniesz.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi
Włochy

Galeria Uffizi

Galeria prezentuje nieocenione dzieła Leonarda „Adoracja Trzech Króli” i „Zwiastowanie”; Jedynym znaczącym obrazem Michała Anioła jest tondo przedstawiające Świętą Rodzinę. Muzeum Uffizi ma najbardziej pouczającą na świecie kolekcję obrazów Botticellego. Na tle Galerii Uffizi (Galleria degli Uffizi), Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi) jest najsłynniejszym florenckim muzeum sztuki.
Czytaj Więcej
Bazylika San Giovanni in Laterano
Włochy

Bazylika San Giovanni in Laterano

Bazylika Laterańska to Katedra Rzymska, „Basilica maior” z krzesłem biskupa i tronem papieża. Oto jedna ze starożytnych relikwii chrześcijańskich - Skała Świętego Mikołaja (Święte Schody), wzdłuż której Chrystus wstąpił na sąd Piłata. Bazylika św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano (Bazylika San Giovanni in Laterano), fot. R4all Katedra św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano lub Bazylika Laterańska (Bazylika San Giovanni in Laterano - Bazylika San Giovanni in Laterano) spotyka kolosalną orientalną fasadę w 1735 r., Alessandro Galilea.
Czytaj Więcej