Watykan

Muzea Watykańskie

Pod pojemnym szyldem „Muzea Watykańskie” (Musei Vaticani) kryje się galaktyka sal wystawowych i galerii. Wiek najbardziej czcigodnych ekspozycji wynosi 5 wieków. W tym czasie kuratorom muzeów udało się zebrać niesamowitą kolekcję rzeźb, obrazów, rękopisów, artykułów gospodarstwa domowego i sztuki religijnej. Arcydzieła sztuki światowej można docenić tylko w genialnych ramach pałaców watykańskich.

Historia

W XV wieku w Watykanie zbudowano słynną Kaplicę Sykstyńską (Cappella Sistina). Architekt Giovannino de 'Dolci stworzył skromny budynek kościoła, który został wewnętrznie ozdobiony renesansowymi rzemieślnikami: Botticelli (Sandro Botticelli), Ghirlandaio (Domenico Ghirlandaio), Rosselli (Cosimo Rosselli) i Perugino (Pietro Perugino). Osobną ozdobą kaplicy jest fresk Michała Anioła Lodovico, Sąd Ostateczny.

Pod koniec XV - na początku XVI wieku na terenie Watykanu pojawił się kolejny zabytek architektury i sztuki - wieża Borgia (Torre dei Borgia). Założył tradycję kolekcjonowania wspaniałych przedmiotów papieża Juliusza II. W XVI wieku zaczął aktywnie zbierać rzymskie kopie starożytnych rzeźb i zorganizował odpowiednią przestrzeń dla swojej ekspozycji.

Na początku XX wieku Watykan legitymizował się jako suwerenne państwo. Traktat laterański zapewnił prawa i wolności władzy papieskiej. Wszystkie przedmioty zebrane przez sztukę przeszły na własność Kościoła katolickiego. Jednak ten sam dokument zobowiązał kościół do otwarcia eksponatów, które każdy mógł odwiedzić.

  • Ważne jest, aby przeczytać: Co można odwiedzić w Watykanie?

Co zatem powinieneś zobaczyć w muzeach watykańskich dla niezależnego turysty, z wyjątkiem Kaplicy Sykstyńskiej?

Dziedziniec Belvedere (Cortile del Belvedere)

W XVI wieku papież Juliusz II zrekonstruował istniejące pałace. Tak więc, pod przewodnictwem architekta Donato Bramante (Donato Bramante), sąd Belvedere pojawia się na podstawie Pałacu Innocentego VII i Mikołaja V.

Architektura budynków jest doskonałym przykładem wysokiego renesansu. Jego klasyczne piękno dopełniają i podkreślają eksponaty: zabytkowa statua Apolla, grupa architektoniczna Laokoon i synowie, tułowia Belvedere Perseus Canova (Antonio Canova), posąg Afrodyty z Cnidusa.

Muzeum Pio Clementino (Museo Pio-Clementino)

Wszystkie te cuda są eksponowane na dziedzińcu Belwederu - Muzeum Piusa Klemensa. Ideologicznym inspiratorem kolekcji tych przedmiotów sztuki jest papież Klemens XIV, który sprawował władzę w latach 70. XVIII wieku. Jego następca, Pius VI, również nie pozbawił muzeum uwagi. W sumie Muzeum Piusa Klemensa ma 8 sal.

Gregorian Egyptian Museum (Museo Gregoriano Egizio)

Inną ciekawą ekspozycją znajdującą się na wyższych piętrach Belwederu jest Gregoriańskie Muzeum Egipskie. Pierwsze eksponaty zebrał papież Pius VII, muzeum zorganizował już jego następca - Grzegorz XVI w 1839 r. W 9 salach można zobaczyć kultowe przedmioty egipskie datowane na III wiek pne Najpopularniejsze to: bezgłowy posąg kapłana Ujagorresent, posągi faraonów, sarkofagi, starożytne mumie, zadaszenia. Istnieją również osobne pokoje poświęcone kulturom Mezopotamii i Syrii.

Szyszki Sosnowe Stoczni (Cortile Della Pigna)

Na dziedzińcu Pinecone na zewnątrz można zobaczyć niezwykłe eksponaty: gigantyczny sosnowy stożek zdobiący fontannę i dużą brązową kulę. Fontanna ozdobiona stożkiem jest starożytnym symbolem życia.

A brązowa rzeźba „Kula wewnątrz kuli” (Sfera con sfera), błyszcząca na słońcu, jest już symbolem życia współczesnego człowieka. Instalacja autorstwa Arnaldo Pomodoro (Arnaldo Pomodoro) pojawiła się w Watykanie w 1990 r. Dzięki staraniom papieża Pawła II. Czterometrowa zewnętrzna kula, odlana w brązie, jest zamontowana na trawniku Belvedere, w której obraca się mniejsza kula.

Przez otwory i łzy w zewnętrznej skorupie wzór jest wydrukowany na wewnętrznej kuli. Tak więc architekt przedstawił nowoczesny symbol życia - Ziemię, otoczoną wszechświatem. I wszystko, co Ziemianie robią ze swoją planetą, jest przekazywane światu zewnętrznemu.

Pinakoteka

Kolekcja obrazów watykańskich ma skomplikowaną historię: jak tylko papież Pius VI ogłosił swoją kolekcję pod koniec XVIII wieku, a zaledwie kilka lat później wojska napoleońskie zabrały najlepsze dzieła do Paryża, gdzie z trudem i w bardzo złym stanie powróciły dopiero po 20 latach. Dziś w Pinakotheku znajduje się około 460 prac, które opowiadają o rozwoju malarstwa od prymitywnego stylu średniowiecza do XIX wieku.

Muzea Pałacu Apostolskiego (Palazzo Apostolico)

Wejście do Muzeów Watykańskich zaczyna się od niezwykłej atrakcji - spiralnych schodów architekta Giuseppe Momo. Zawrotne spiralne schody pojawiły się w 1932 roku. Własne niezależne promienie schodów i balustrada pozwalają uchwycić widok budynku na całej jego wysokości!

Ponadto zejście, skręcone w róg barana, początkowo ma płaską powierzchnię, która stopniowo zmienia się w stopnie. Po pokonaniu wspaniałych schodów, 7 kilometrów korytarzy i przejść prowadzących do 1400 sal wypełnionych 60 tysiącami bezcennych eksponatów otworzy się dla zwiedzających.

Strofy Rafaela

Trzy duże i jasne pokoje w północnym skrzydle Pałacu Apostolskiego noszą nazwę - Rafał Stanzas. W języku włoskim słowo „zwrotka” oznacza „pokój”. Tak więc przed podziwianiem podróżników pojawią się trzy pokoje namalowane przez niewątpliwego geniusz renesansu - Raffaello Santi (Raffaello Santi).

Pokoje mają osobne nazwy zgodnie z motywem fresku: Court Room (Stanza della segnatura), Stanza di Eliodoro i Flame Room (Stanza dell'Incendio del Borgo). Ogromny pokój przylega do zwrotki - Hall of Constance (Sala di Costantino).

Apartamenty Borgia

Część pałacu Mikołaja V zajmuje Borgia Apartments (Appartamento Borgia) - komnaty papieża Aleksandra VI.

Za życia papieża pod koniec XV wieku sklepienia mieszkalne zostały namalowane przez znanych artystów renesansowych: Pinturicchio i Bramante. Ściany i sufity sal ozdobione są wizerunkami proroków i nauk średniowiecznych, a także tematami biblijnymi.

Gregorian Etruscan Museum (Museo Gregoriano Etrusco)

Gregorian Etruscan Museum zostało założone w 1837 roku. Pozwoli ci zrobić wycieczkę w przeszłość Włoch. Etruskowie to starożytni mieszkańcy Apeninów, których rozkwit cywilizacji nastąpił w VIII wieku pne. Muzeum posiada bogatą kolekcję przedmiotów kultury, religii i codziennego życia Etrusków. W 22 pokojach eksponowane są posągi, brąz, kamień obrobiony i ceramika.

Watykańska Biblioteka Apostolska (Bibliotheca Apostolica Vaticana)

Watykańscy naukowcy będą zainteresowani Watykańską Biblioteką Apostolską. Specjaliści mogą się tu dostać tylko po wcześniejszym umówieniu za kilka miesięcy.

W 1475 roku muzeum to zostało założone przez papieża Mikołaja V. W ciągu ostatnich 6 wieków w bibliotece zgromadziło się około 1 miliona 600 tysięcy drukowanych typograficznie książek. Około 150 tysięcy manuskryptów, ta sama liczba wydruków, duży zbiór map geograficznych, medale i monety nagradzane, gobeliny, a nawet świeczniki! Wszystkie eksponaty są starannie przechowywane i przywracane w razie potrzeby.

Pierwotnym celem Biblioteki Watykańskiej jest archiwum ważnej dokumentacji. Z czasem fundusze biblioteki powiększyły się, wypełnione rzadkimi edycjami. Freski ścienne i sufitowe Ghirlandaio, Melozzo da Forli, Romano (Antonio Aquilio) nie mogą pozostać obojętne. Szczególnie wrażliwi goście uważają, że całe sale z zakazaną literaturą są ukryte przed oczami zwykłych śmiertelników.

Muzeum Chiaramonti (Museo Chiaramonti)

Muzeum Chiaramonti ma na celu uwiecznienie prawdziwego imienia jednego z papieży. Pius VII - przedstawiciel starego włoskiego klanu Chiaramonti zapewnił poparcie Antonio Canova i na początku XIX wieku stworzył muzeum poświęcone rzeźbie. Sklepiona galeria łącząca Pałac Apostolski z Belwederem, ozdobiona posągami i popiersiami, nosiła nazwę Korytarza. Najciekawsze w tej części wystawy są płaskorzeźby „Trzy Gracje” i starożytne kamienne głowy niebiańskich Posejdona i Aten.

Stosunkowo nowa część Muzeum Chiaramonti nosiła nazwę Nowe Skrzydło (Braccio Nuovo), w których salach gromadzone są dzieła sztuki z czasów starożytnej Grecji i Cesarstwa Rzymskiego.

Jasne pomieszczenie robi klasyczne wrażenie. Posągi starożytnych bóstw, cesarzy i wojowników są umieszczone w niszach między kolumnami. Trzecia część Muzeum Chiaramonti zaprezentowana przez Galleria Lapidaria - imponująca kolekcja inskrypcji z wczesnych okresów chrześcijańskich i pogańskich.

Muzeum Historii (Museo Storico Vaticano)

Współczesna historia Watykanu, a także życie papieży XX-XXI wieku, jest jasno oświetlone w Muzeum Historycznym. Oprócz innych cudów, odwiedzający tę wystawę będą mogli zobaczyć opancerzone Papamobiles, układ lokomotywy używanej przez Watykan w latach 30. ubiegłego wieku, powozy i inne cechy życia papieskiego.

Papieski garaż

Pawilon powozowy lub garaż papieski jest jedną z najbardziej niezwykłych części Muzeów Watykańskich od 1963 r. Oto fascynująca historia ruchu papieży: dziesiątki powozów, 12 samochodów, kierownica wyścigowa Ferrari, palankiny, uprzęże, siodła, modele samolotów, lokomotywa, a nawet statek. Luksusowy powóz do uroczystych występów i papamobile podczas podróży, na której dokonano próby Jana Pawła II, przebija się w poszukiwaniu miejsca, w którym siedział stangret i pojazdy opancerzone - jest coś, co może zaskoczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci!

Porady

W Muzeach Watykańskich możesz spędzić więcej niż jeden dzień. Musisz przynajmniej zaplanować eksponaty i sale, które chcesz zobaczyć. Dobrym standardowym rozwiązaniem byłby audioprzewodnik, a najlepiej profesjonalny akompaniament przewodnika.

Do zwiedzania muzeów polecamy najlepsze, zgodnie z witryną ITALY FOR ME, licencjonowane przewodniki po Muzeach Watykańskich - Marina Bogacheva, Irina Krawczenko i Elena Wijniknikowa. Od dawna szukamy i wybieramy godnych, nie nudnych profesjonalistów i cieszymy się, że możemy im doradzić. W ciągu 4 godzin otrzymasz maksymalnie informacje w łatwej i dostępnej formie. Musisz zapisać się na dobrych przewodników z co najmniej 2-tygodniowym wyprzedzeniem, na wakacje majowe i noworoczne przez półtora miesiąca.

Wszystkie wycieczki do Watykanu z zespołem Włoch są dla mnie w tej części.

  • Zalecamy przeczytanie: co zobaczyć w Rzymie z przewodnikiem

Bilety

Godziny otwarcia Muzeów Watykańskich: od 09:30 do 18:00 od poniedziałku do soboty. Biura sprzedaży biletów są otwarte do 16:00. Pomieszczenia muzealne należy opuścić na pół godziny przed ich zamknięciem.

Duży napływ turystów rozlewa się na ogromne linie biletów. Jest jeden dobry sposób na uniknięcie godzin „przestoju” - skorzystaj z instrukcji i oficjalnej strony Watykanu: //biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do?action=booking. w języku angielskim lub włoskim. Należy pamiętać, że oficjalna strona muzeów w języku rosyjskim nie jest prezentowana.

Całkowity koszt biletu wynosi 17 euro, a dodatkowe 4 euro za wcześniejsze zamówienie biletu zwrócą się z zaoszczędzonym czasem. Istnieje również audioprzewodnik zawierający 400 plików mp3 z przydatnymi, ale nudnymi informacjami na temat wszystkich atrakcji Watykanu. Koszt wynajmu audioprzewodnika wynosi 7 euro.

Godziny otwarcia w 2019 r

Korzystając z poniższego kalendarza (klikalne zdjęcie), możesz zaplanować wizytę w Muzeach Watykańskich w 2019 roku. Godziny otwarcia: wszystkie dni oprócz niedzieli, od 08:30 do 17:00

Daty są podświetlone na zielono, w ostatnią niedzielę miesiąca, kiedy wstęp do muzeów jest bezpłatny - nie zalecamy ich odwiedzania w tych dniach z powodu ogromnych linii i tłumów.

Również w 2019 roku niezbyt dobrym pomysłem byłoby odwiedzanie muzeów w terminach2 stycznia, 18 i 20 marca, 23 kwietnia, 2 maja, 27-28 czerwca, 1 lipca, 12-13 i 16-17 sierpnia, 31 października, 2 i 4 listopada, 23-24 i 28 grudnia, ponieważ są to daty przylegające do głównych świąt religijnych, w których muzea nie działają, co oznacza, że ​​będzie na nie większy popyt. Przygotuj się na ogromne tłumy w środku i brak biletów w kasie za około 2-3 tygodnie.

Muzea będą otwarte w piątki wieczorem od 26 kwietnia do 25 października 2019 r. W piątek wieczorem godziny pracy z 19:00 do 23:00 

Gdzie znajduje się wejście i kasa biletowa?

Przed wizytą w muzeach w Watykanie radzę zapoznać się ze schematem przedstawionym poniżej. Mapa pokazuje wejście do muzeów - pamiętaj, że jest to około 15 minut spacerem od Placu Świętego Piotra.

Jeśli stoisz naprzeciwko katedry, w kasie biletowej musisz przejść w lewo wzdłuż Muru Watykańskiego. W połowie drogi zobaczysz linię, jeśli nie zarezerwowałeś biletów online, staniesz się jej częścią i po kilku godzinach będziesz mógł wejść do muzeów.

Jeśli bilety zostały już wcześniej zakupione, natychmiast przejdź do wejścia, pokaż strażnikowi rezerwację i zdobądź bilety w kasie.

Obejrzyj wideo: RZYM #4 - Muzeum Watykańskie, Kaplica Sykstyńska i Bazylika św. Piotra (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Watykan, Następny Artykuł

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?
Werona

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?

Jak uratować aktywnego i ciekawskiego turystę w Weronie? Karta Verona (karta Verona 24H) to oficjalny projekt włoskiego Ministerstwa Kultury, mający na celu przyciągnięcie turystów, którzy chcą spędzić opłacalny i wydajny dzień w Romeo i Julii. Karta pozwala zaoszczędzić dziesiątki euro, odwiedzając główne atrakcje.
Czytaj Więcej
Główne atrakcje Werony
Werona

Główne atrakcje Werony

Jeśli Rzym nazywany jest sercem włoskiej historii, Wenecja to miasto kanałów i mostów, to słynną Weronę można nazwać miastem miłości i romansu. Jest to oczywiście zasługa Szekspira, który uczynił to miasto domem Romea i Julii, ale mimo to romantycy przyjeżdżają tu nie tylko na własne oczy, aby zobaczyć miejsce, w którym rozwinęła się znana na całym świecie historia miłosna, ale także, aby spojrzeć na samo miasto charakteryzuje się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i architekturą, a także niepowtarzalną atmosferą.
Czytaj Więcej
Ponte Pietra in Verona
Werona

Ponte Pietra in Verona

Ponte Pietra (Ponte Pietra) - jedyny most łukowy w Weronie, który został zbudowany w epoce Cesarstwa Rzymskiego i przetrwał do dziś prawie w oryginalnej formie. Nazwa dosłownie przetłumaczona z języka włoskiego oznacza „kamienny most”. Długość konstrukcji wynosi 120 metrów, szerokość jest nieco mniejsza niż 4 metry.
Czytaj Więcej
Zamek Castelvecchio w Weronie
Werona

Zamek Castelvecchio w Weronie

Jeśli zdarzy ci się kiedykolwiek odwiedzić Weronę, koniecznie odwiedź starożytny zamek Castelvecchio (włoski: Castelvecchio), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia Zamek Castelvecchio został zbudowany w XIV wieku, za panowania dynastii Scaligers. Był częścią struktur obronnych miasta, dobrze ufortyfikowaną fortecą, cudem ówczesnej architektury wojskowej.
Czytaj Więcej