Rzym

Co zobaczyć z przewodnikiem w Rzymie? Publikuj humor i porady od samych przewodników

To nie jest reklama. To post zrodzony z długich przemyśleń na ten temat + bardzo przydatne recenzje turystów, którzy sami odwiedzili Rzym, zarówno z książką / audioprzewodnikiem w rękach, jak i prywatnym przewodnikiem. Dlatego skromnie opiszę 3 punkty na mojej osobistej liście obowiązkowych atrakcji, które odwiedziłbym z żywą osobą, a nie z książką.

Antyczny Rzym

Starożytność można oglądać bez przewodnika. Zrozumienie nie zawsze. Dlaczego Są powody do wszystkiego. Na przykład: kiedy przybyłem do Rzymu i poszedłem obejrzeć Koloseum i Forum Romanum. Byłem przygotowany, a ze mną był świetny przewodnik. Był piękny i niezapomniany. Zatrzymałem się przy wszystkich świątyniach i ruinach i przeczytałem fragmenty z książki.

W 20. minucie tego „Ćwiczenia” zatrzasnąłem najciekawszy przewodnik na świecie, zrobiłem szybkie zdjęcie wszystkiego, co mogłem, i wyszedłem. I ja przez minutę! historyk sztuki, a przede wszystkim miłośnik historii i archeologii. To tylko jedna rzecz, aby usiąść w domu z książką i planami, a jeszcze inna cieszyć się spacerem i złapać ten moment wzlotu i radość z faktu, że jestem teraz w Rzymie, wow wow wow !!!

Nie wiem, jak się czują teraz inni „wytrwali żołnierze blaszani”, ale dosłownie zwariowałem, czytając książkę, gdy wokół mnie jest słońce, błękitne niebo, zielone sosny i inne piękno. A oto odpowiedź na pytanie „Dlaczego potrzebuję przewodnika?” błaga się: dobry przewodnik nie tylko podkreśli wszystkie akcenty, ale także ciekawie opowie, przedstawi rekonstrukcję starożytnych budynków w ich oryginalnej formie, wyjaśni, jak wszystko było i dlaczego teraz tak wygląda. Ale co najważniejsze, dobry przewodnik zbuduje mniej lub bardziej spójny obraz w historii. Zadaniem przewodnika jest wzbudzić zainteresowanie, ugasić pragnienie, ale przede wszystkim (tak myślę) - zbudować w głowie człowieka pewien system tego, co pochodzi, dokąd się udał, w ogóle, dlaczego to wszystko.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszą wskazówką dla każdego przewodnika przed przeprowadzeniem wycieczki jest uczciwe udzielenie sobie krótkiej odpowiedzi i tezy na pytania „Dlaczego to takie fajne? Dlaczego mam sprawić, aby klienci na to patrzyli? dlaczego to trzeba zobaczyć? ” A potem po prostu otwórz tezy na trasie. Tyle o „głównych słowach”.

Kolejny przykład Wyobraź sobie siebie w starożytnej Ostii lub podczas wykopalisk w Pompejach. Tak, krajobrazy. Tak, fajnie i wspaniale. Przede mną jest kilka pięknych ruin, ale nic nie jest jasne. I nawet nie ma żadnych sensownych znaków z podpisami. Tak, jest mapa.

Ale daleko od nas wszystkich są znakomici kartografowie i tropiciele, dlatego przewodnik dla wszystkich nie-Aragorian w wielkim wykopanym mieście pomoże nie tylko umieścić akcenty, ale także zorientować się w terenie. I zaoszczędź mnóstwo cennego czasu.

Polecane wycieczki w starożytnym Rzymie:

Galeria Borghese

Jeśli nie jesteś rzeźbiarzem ani artystą, przewodnik w Galerii Borghese na pewno cię nie skrzywdzi. W języku rosyjskim nie ma audioprzewodników, więc albo przeczytaj wszystko z wyprzedzeniem, przynajmniej o Bernini i Caravaggiolub przygotuj się na drżenie przed arcydziełami, nie zawsze rozumiejąc, gdzie musisz tam spojrzeć, z wyjątkiem wszystkich znanych kątów i szczegółów.

A jednak nawet artyści i ludzie ze sfery sztuki często nie są świadomi żadnych fajnych szczegółów historii arcydzieł, dlatego wycieczka z przewodnikiem po Borghese jest zawsze aktualna i ekscytująca. O ile oczywiście przewodnik nie jest nudny.

Widzę taką wycieczkę: zanurzenie w erze, jej obyczaje, opowieść o tym, dlaczego i dlaczego powstała galeria, a także cała willa. Nie opowiadanie historii właściciela galerii jest przestępstwem: tożsamość siostrzeńca papieża jest kluczem do zrozumienia powstania kolekcji. Przydatne będzie także odświeżenie niektórych wątków obrazów i rzeźb - nie wszyscy śpią z Biblią lub Owidiuszem w objęciach. Przydatne jest także powiedzenie pewnych technicznych rzeczy, ale nie posunięcie się za daleko. Tylko jeśli społeczeństwo bardzo pyta. Przewodnik różni się od historyka sztuki tym, że powinien być dobrym i interesującym gawędziarzem, gawędziarzem.

Przewodnik musi upewnić się, że nawet najbardziej oddaleni od ludzi sztuki nie są podziwiani, ale poprzez swoje historie PAMIĘTAJ naprawdę ważne rzeczy. I nosił je w swoim sercu przez kilometry i - najlepiej - przez wiele lat.

Moim zdaniem świadoma prezentacja materiału jest bardzo ważna: na co patrzymy, dlaczego dokładnie to, z jakiej perspektywy patrzymy na to. Jeśli cel wycieczki nie jest początkowo ustalony i nie jest jasno określony, wówczas klient będzie miał płatki, zamieszanie i anarchię karaluchów-rewolucjonistów, którzy obalili króla przy wyjściu.

Muzea Watykańskie

Wszystko jest skomplikowane w Watykanie. Na początek miło byłoby, gdyby klient przeczytał, czym jest Watykan i z czym je się (czy chcesz chodzić do ogrodów, muzeów, czy po prostu do Bazyliki Świętego Piotra). Jeśli już zdecydowałeś, co chcesz zobaczyć w Watykanie, a wybór padł na MUZEA, masz dwie możliwości:

  1. widzieć wszystko samemu z audioprzewodnikiem w rękach, jechać przez cały dzień w łonie muzeów, a ostatecznie wyczołgać się z nich, gdy garnek już nie gotuje;
  2. lub przekaż te hemoroidy organizacyjne osobie, która - tak, weźmie za to opłatę, ALE zaoszczędzi Twój czas, ponieważ:a) wie gdzie iść;b) prawidłowo podkreśla to, co ważne, aby zobaczyć, a co można przeoczyć;c) logicznie, ciekawie i ze zdjęciami pokaże, dlaczego Kaplica Sykstyńska jest taka fajna i to wszystko.

Z doświadczenia powiem, że nawet najbardziej zaciekli krytycy sztuki o 5-6 w muzeach uspokoili się, aby już niczego nie chcieć. Cóż, może szklanka Jacka. Który to Daniels. W formacie #data dwa.

  • Zalecane wycieczki z wizytą w Watykanie znajdują się w tej sekcji.

Nie polecam spaceru po Trastevere lub mieście wyłącznie z przewodnikiem tutaj, ponieważ każdy ma inne poglądy na zwiedzanie miasta, a ktoś chce odkrywać nowe rzeczy i oddychać samemu miastem, i fajniej jest dla kogoś, kto robi to w towarzystwie osoby, która może opowiedzieć garść przydatnych i interesujących + rozcieńczyć standardowe atrakcje chipami, które znają tylko lokalni mieszkańcy. Ale wybór należy do klienta.

Porozmawiajmy teraz o mnie. Oto jestem - przewodnik.Dlaczego miałbym robić wycieczki dla siebie w innych miastach i które?

Jestem na wakacjach Trudno mi wyobrazić sobie bardziej atrakcyjnego klienta ode mnie: zgadzam się ze wszystkim, subskrybuję każdy kipish, w końcu wszystko mi się podoba. Nie jestem mądra. Słucham bez serca, ale bardzo przekonująco zgadzam się (wierzę, że mam duże doświadczenie w rodzinie). Zapłacę ile mówią. Nie mam rozumu z logistyką i rozkładami jazdy.

Przed podróżą, szczególnie przed krótkimi wyjazdami do Europy, nie czytam nic z historii miasta i kraju. Nawet nie piszę listy rzeczy do zobaczenia.Jestem tak profesjonalnie zdeformowany, że chcę wyłączyć przewodnika i krytyka sztuki na wakacjach. Nie obchodzi mnie miliardy obrazów, muzeów, kościołów, wykopalisk, nie stawiam niemożliwych zadań i lepiej wyglądam mniej, ale lepiej.

Jeśli w krótkim czasie planuję zobaczyć coś bardzo zatopionego w głowie, często szukam ciekawych ludzi w tym mieście i proszę ich o zorganizowanie wszystkiego. Przekazuję tę odpowiedzialność innej osobie i jestem gotów za nią zapłacić. Ponieważ dla mnie najcenniejszą rzeczą na wakacjach jest mój czas. Jestem zbyt leniwy, aby spędzać czas na forach w poszukiwaniu wszelkiego rodzaju hacków życiowych, takich jak „jak zaoszczędzić 3 grosze na biletach lub podróży autobusem”.

Jednocześnie lubię „oddychać” miastem, spacerować po ulicach, fotografować klamki i ludzi, są pyszne rzeczy. Po drodze będzie stojący kościół lub muzeum - cudownie, ale nie pójdę specjalnie do kościołów, nawet z miliardem arcydzieł. Staram się szukać przewodników po mieście nie w agencjach, ale w Internecie lub na Instagramie, aby znaleźć zabawnych i kreatywnych facetów, którzy zabiorą mnie do fajnych miejsc, takich jak dachy i lochy, bramy i alejki, gdzie trafi do fig. Prawdopodobnie z przyjemnością byłoby pójść do muzeów z ciekawym gawędziarzem, jednak w ciągu 2-3 dni kolej muzeów w mieście z reguły nie nadchodzi. Muzea są powodem powrotu, chyba że mówimy oczywiście o czymś tak wyjątkowym. Bardzo trudno mi było przejść do tego schematu. Ale czasami się zmieniamy, a wraz z nami nasze priorytety.

Zaskoczony. Byłem trochę mądry i jak miło znów poszła do pracy

Ciepło dla ciebie. Solar i człowiek.

Twój M.

Popularne Wiadomości

Kategoria Rzym, Następny Artykuł

Bazylika Santa Maria in Aracheli
Włochy

Bazylika Santa Maria in Aracheli

Santa Maria in Aracheli to piękna bazylika na Kapitolu. Prowadzą do niego wielkie schody, stworzone jako znak wyzwolenia Rzymu z zarazy. Kościół został zbudowany w VI wieku na miejscu świątyni Junona, tej samej, w której żyły gęsi, które uratowały Rzym przed Galami. I to nie wszystko! Michał Anioł i Donatello, kolumny ze starych (przedchrześcijańskich) świątyń Rzymu i ...
Czytaj Więcej
Wróć do Salerno: część II
Włochy

Wróć do Salerno: część II

Tak więc, drodzy czytelnicy, kiedy ostatni raz spacerowaliśmy po historycznym centrum nadmorskiego Salerno, cieszyliśmy się pięknem promenady, Villa Comunale i teatru Verdi. Cóż, teraz możesz zafundować sobie coś smacznego. Ale hej, miej trochę cierpliwości i nie idź do pierwszego baru lub osterii, na którą się natkniesz.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi
Włochy

Galeria Uffizi

Galeria prezentuje nieocenione dzieła Leonarda „Adoracja Trzech Króli” i „Zwiastowanie”; Jedynym znaczącym obrazem Michała Anioła jest tondo przedstawiające Świętą Rodzinę. Muzeum Uffizi ma najbardziej pouczającą na świecie kolekcję obrazów Botticellego. Na tle Galerii Uffizi (Galleria degli Uffizi), Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi) jest najsłynniejszym florenckim muzeum sztuki.
Czytaj Więcej
Bazylika San Giovanni in Laterano
Włochy

Bazylika San Giovanni in Laterano

Bazylika Laterańska to Katedra Rzymska, „Basilica maior” z krzesłem biskupa i tronem papieża. Oto jedna ze starożytnych relikwii chrześcijańskich - Skała Świętego Mikołaja (Święte Schody), wzdłuż której Chrystus wstąpił na sąd Piłata. Bazylika św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano (Bazylika San Giovanni in Laterano), fot. R4all Katedra św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano lub Bazylika Laterańska (Bazylika San Giovanni in Laterano - Bazylika San Giovanni in Laterano) spotyka kolosalną orientalną fasadę w 1735 r., Alessandro Galilea.
Czytaj Więcej