Włochy

Transport we Florencji

Dzisiaj postaramy się zrozumieć wszystkie zawiłości transportu publicznego we Florencji.

Transport we Florencji

Florencja to małe miasto, więc musisz iść pieszo. Tylko wtedy zobaczysz wszystkie zabytki i poczujesz ducha miasta. Cóż, kiedy się zmęczysz - przyjdziesz na pomoc transportu publicznego. Są to autobusy, tramwaje, taksówki, tramwaje rzeczne.

Większość tramwajów i autobusów miejskich obsługiwanych jest przez ATAF. Za pomocą terminarza i mapy tras transportu publicznego opublikowanych na stronie możesz zaplanować swoją trasę. Kartę można także zabrać na dworzec kolejowy Santa Maria Novella w biurze informacyjnym ATAF („Informazioni ataf”).

Autobusy

Autobus miejski

Autobusy kursują zgodnie z harmonogramem, który znajdziesz na wszystkich przystankach. W dni powszednie (feriale) i weekendy (festivo) jest inaczej. Napis „Sciopero” poinformuje cię o strajku. Możesz zapoznać się z harmonogramem na stronie przewoźnika.

Autobusy dzienne opuszczają trasę od 05:00. Częstotliwość ruchu wynosi 10-20 minut. Noce zaczynają się chodzić od 22:00 tylko na szczególnie popularnych trasach i kończą się o 04:00. Ich liczby są w czarnej ramce i zaczynają się od liczb 6 i 7. Nie ma dokładnego rozkładu jazdy autobusów nocnych. Interwał wynosi około 1 godziny.

Transport ekologiczny

W historycznym centrum podróżuje wyłącznie ekologiczny transport - małe autobusy elektryczne dla 12-15 osób. Są to trasy C1, C2, C3, D. Trasa C1 jest najbardziej odpowiednia dla turystów.

Bilety

Opłata za przejazd komunikacją miejską przez 90 min. - 1,20 €. Jeśli kupisz bilet u kierowcy, będzie on kosztował więcej - 2 €. Za bilet na 4 wycieczki zapłacisz 4,70 €, za 24 godziny - 5 €; przez 3 dni - 12 €; na tydzień - 18 €.

Kup bilety autobusowe w kioskach lub sklepach tytoniowych; maszyny specjalne; bary i hotele oznaczone pomarańczowym ataf.

Bilety muszą być kompostowane! W przeciwnym razie - grzywna w wysokości 45 €.

Z lotniska do miasta

Z lotniska we Florencji do centrum miasta - około 5-6 km. Do głównego dworca kolejowego Santa Maria Novella można dojechać w około 20 minut autobusem Ataf i Sita lub pociągiem ekspresowym. Express działa od 06:00 do 23:30 w odstępie 30 minut. Opłata za przejazd wynosi 8 €. Bilety są sprzedawane na lotnisku w kasie lub u kierowcy. Jeśli korzystasz z usług taksówek, spodziewaj się około 15 €.

Coach Hop On Hop Off

Zwiedzanie miasta Firenze Bus

We Florencji znajdziesz autokary City Sightseeing Firenze, które działają na zasadzie Hop On Hop Off. Trasy - 3. Bilety są sprzedawane na 1, 2 lub 3 dni. Trasa po rosyjsku.

Tramwaje

Tramwaj miejski nr 1

Tramwaje we Florencji nie są popularne. Dlatego miasto ma tylko jedną trasę tramwajową. Tramwaj nr 1 kursuje z dworca centralnego do podmiejskiego obszaru Scandicci. Budowane są jeszcze cztery linie tramwajowe, które częściowo przejeżdżają przez zabytkowe centrum.

Tramwaje zaczynają kursować o 5:00 i kończą o 24:00. Przerwa między tramwajami w ciągu dnia wynosi 6 minut, w godzinach szczytu - 3,5 minut, w nocy - około 12 minut.

Linia nr 1 jest oddzielona od drogi i podniesiona 5 cm nad jezdnią, aby w razie potrzeby przejechać pojazdy ratownicze.

Taxi

Taksówka florencka

Taxi we Florencji to popularny środek transportu, szybki i wygodny. Są to białe samochody z numerem na boku. Nie ma zwyczaju łapać taksówki na ulicy. Lepiej jest wziąć samochód na specjalnym postoju taksówek lub zadzwonić telefonicznie. Główni przewoźnicy: So.Co. Ta-Taxi, Taxi-Firenze.

Taksówki są drogie: cena za wejście na pokład wynosi 2,5 €, za 1 km - 0,8 €, za bagaż - 0,6 €. W nocy, w weekendy i święta, taryfy są dwa razy droższe.

Radzę jednak umieścić aplikację taksówkową Uber i skorzystać z kuponu za 10 € - ok1y7 (wpisz w aplikacji).

Rowery

Wygodny środek transportu w mieście

Wygodne poruszanie się po mieście na rowerach. W mieście jest kilka wypożyczalni, na przykład na stacji kolejowej Santa Maria Novella. Większość z nich pracuje od maja do września, zamknięta w weekendy. Rower na ten dzień kosztuje około 8 €.

Obejrzyj wideo: Tramwajowa linia T1 FLORENCJA (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić
Regiony Włoch

Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić

Od doskonałego wykonania produktów biurowych i rzemieślniczych po złoto i skórę, Florencja jest idealnym miejscem dla wymagających klientów. BlogoItaliano próbował znaleźć kilka pomysłów, gdzie pójść, aby kupić to, co oferuje Florence. Aby kupić rzeczy i artykuły gospodarstwa domowego, które są dostępne dla zwykłych śmiertelników, powinieneś najechać ulice wokół Piazza della Repubblica, takie jak na przykład Via Calimala.
Czytaj Więcej
Kurort Rapallo we Włoszech: co zobaczyć i jak się dostać
Regiony Włoch

Kurort Rapallo we Włoszech: co zobaczyć i jak się dostać

Jeden z największych i najpopularniejszych kurortów wybrzeża Liguryjskiego znajduje się 30 km na południowy wschód od Genui. Miasto o ponad tysiącletniej historii, od średniowiecznej placówki chroniącej zatokę przed piratami, w połowie XIX wieku stało się modnym kurortem. Z tego artykułu dowiesz się, z czego wyróżnia się Rapallo, co tu zobaczyć i jak łatwo dostać się do ośrodka.
Czytaj Więcej
Bolzano - niemieckie miasto w północnych Włoszech
Regiony Włoch

Bolzano - niemieckie miasto w północnych Włoszech

Miasto Bolzano (Bolzano, Bozen) jest centrum prowincji o tej samej nazwie w północnych Włoszech, znanej również jako stolica Południowego Tyrolu. Miasto znajdowało się na granicy trzech stanów: Szwajcarii, Austrii i Włoch i wchłaniało kulturę i kolor każdego z nich. Oficjalnie mówi w dwóch językach (włoskim i niemieckim), przygotowuje dania kuchni niemieckiej, austriackiej i włoskiej, a zabytki Bolzano sprawiają, że jest on inny niż inne miasto w północnych Włoszech.
Czytaj Więcej