Włochy

Porta Borsari

W starożytnych zabytkach jest coś zaskakująco atrakcyjnego, na dużą skalę, tajemniczego. Kiedy patrzę na białe bramy Borsari, staram się wyobrazić sobie, jak wyglądały w czasach świetności Cesarstwa Rzymskiego, jak przechodzili przez nich kupcy, jeździli jeźdźcy, maszerowali dzielni legioniści.

Fasada Port Borsari

Porta Borsari - starożytne bramy. Zostały zbudowane w I wieku n.e. a następnie nazwano Porta Iovia (w pobliżu była mała świątynia poświęcona Jowiszowi). W średniowieczu ponownie zmieniono ich nazwy, nazywając Porta di San Zeno, na imię patrona Werony - Zeno. Potem były dużym prostokątnym budynkiem. Była to placówka wojskowa na południu miasta, służąca jako koszary garnizonu w Weronie. Budynek miał dwie fasady i patio. Droga Postumieva przebiegała przez dwa łuki. W Weronie przeszła na główną ulicę miasta - Decumanus Maximus.

Odwrotna strona fasady, fot. Elliott Brown

Widziałem tylko zewnętrzną fasadę tej bramy. Na belce nad łukiem zachował się ledwo zauważalny napis: Colonia Verona Augusta (Colony Verona Augusta). W czasach starożytnych nazywali się Weroną. Napis powstał w 245 roku.

Dolna część trzypiętrowej fasady jest przecięta dwoma półkolistymi łukami (służyły one jako główna brama wejściowa Werony). Łuki są doskonale zachowane - frontony, fryzy, korynckie półkolumny z rzeźbionymi główkami pozostały niezmienione. Dobrze wygląda również reliefowa dekoracja dwunastu łukowatych okien w górnych kondygnacjach przedniej ściany. Zewnętrzna fasada bramy Porta Jovia została zbudowana z litego białego wapienia, wydobywanego w kamieniołomach Valpolicella. Z wewnętrznej fasady i dziedzińca znajdowały się tylko podstawy pilastrów, ledwo zauważalne na sąsiednim placu, oraz fragmenty fundamentu częściowo zamurowane w sąsiednim budynku.

Porta Borsari, fot. Darren i Brad

Nazwa Borsari pojawiła się w późnym średniowieczu. Pochodzi od słowa „borsari”, które po łacinie oznaczało podatek, cło. Przed bramą kupców powitali celnicy, którzy pobierali podatki w imieniu biskupa.

Nie pobrali ode mnie cła u bram Borsari i można było swobodnie przejść. Dawny urząd celny i placówka są w ruinie i są otwarte dla turystów.

Droga Postumieva, fot. Pilar Torres

Drogowskaz Port Borsari, fot. Elliott Brown

Jak się tam dostać

Weź autobusy 21, 22, 23, 24, 31, 32, 33, 41, 42, 61, 62, 91, 94, 95 do przystanku Via Diaz 9.

Jak zaoszczędzić na hotelach?

Wszystko jest bardzo proste - spójrz nie tylko na rezerwację. Wolę wyszukiwarkę RoomGuru. Jednocześnie szuka rabatów na rezerwacji i na 70 innych stronach z rezerwacjami.

Obejrzyj wideo: Portoni Borsari - Inside Verona (Marzec 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Fiesole
Włochy

Fiesole

Wysoko nad Florencją, na wzgórzu oddzielającym doliny rzek Munnone i Arno, znajduje się miasto Fiesole. Warto odwiedzić, ponieważ ze wzgórza roztacza się wspaniały widok na Florencję, a miasto ma coś do zobaczenia. Fiesole - niegdyś ulubione miejsce wypoczynku rodziny Medici, pozostawi w Twojej pamięci najprzyjemniejsze wspomnienia.
Czytaj Więcej
Panteon
Włochy

Panteon

Panteon jest jednym z obiektów, które uosabiają wielkość Rzymu. Wejście do niego jest bezpłatne, ale nie można się radować. Radzę odwiedzić. Przy wejściu do Panteonu w Rzymie dosłownie na każdym rogu można zapoznać się z historią. Unikalny rzymski pomnik - Panteon, poświęcona „Świątynia Wszystkich Bogów” - stał się wzorem dla niezrównanej myśli inżynieryjnej architektów starożytnego Rzymu.
Czytaj Więcej
Kościół Il Gesu
Włochy

Kościół Il Gesu

Kościół Najświętszego Imienia Jezus jest interesujący jako zabytek architektoniczny, historyczny i miejsce spoczynku św. Ignacy Loyola - założyciel Towarzystwa Jezusowego (zakon jezuitów). To jest główna świątynia jezuitów. Ile Gesu słynie z unikalnego malowania 3D na suficie. Kościół Il Gesu - Świątynia zakonu jezuitów w centrum Rzymu Kościół Najświętszego Imienia Jezus (Chiesa del Sacro Nome di Gesù-Il Gesu) zajmuje szczególne miejsce w historii architektury rzymskiej.
Czytaj Więcej