Włochy

Porta Borsari

W starożytnych zabytkach jest coś zaskakująco atrakcyjnego, na dużą skalę, tajemniczego. Kiedy patrzę na białe bramy Borsari, staram się wyobrazić sobie, jak wyglądały w czasach świetności Cesarstwa Rzymskiego, jak przechodzili przez nich kupcy, jeździli jeźdźcy, maszerowali dzielni legioniści.

Fasada Port Borsari

Porta Borsari - starożytne bramy. Zostały zbudowane w I wieku n.e. a następnie nazwano Porta Iovia (w pobliżu była mała świątynia poświęcona Jowiszowi). W średniowieczu ponownie zmieniono ich nazwy, nazywając Porta di San Zeno, na imię patrona Werony - Zeno. Potem były dużym prostokątnym budynkiem. Była to placówka wojskowa na południu miasta, służąca jako koszary garnizonu w Weronie. Budynek miał dwie fasady i patio. Droga Postumieva przebiegała przez dwa łuki. W Weronie przeszła na główną ulicę miasta - Decumanus Maximus.

Odwrotna strona fasady, fot. Elliott Brown

Widziałem tylko zewnętrzną fasadę tej bramy. Na belce nad łukiem zachował się ledwo zauważalny napis: Colonia Verona Augusta (Colony Verona Augusta). W czasach starożytnych nazywali się Weroną. Napis powstał w 245 roku.

Dolna część trzypiętrowej fasady jest przecięta dwoma półkolistymi łukami (służyły one jako główna brama wejściowa Werony). Łuki są doskonale zachowane - frontony, fryzy, korynckie półkolumny z rzeźbionymi główkami pozostały niezmienione. Dobrze wygląda również reliefowa dekoracja dwunastu łukowatych okien w górnych kondygnacjach przedniej ściany. Zewnętrzna fasada bramy Porta Jovia została zbudowana z litego białego wapienia, wydobywanego w kamieniołomach Valpolicella. Z wewnętrznej fasady i dziedzińca znajdowały się tylko podstawy pilastrów, ledwo zauważalne na sąsiednim placu, oraz fragmenty fundamentu częściowo zamurowane w sąsiednim budynku.

Porta Borsari, fot. Darren i Brad

Nazwa Borsari pojawiła się w późnym średniowieczu. Pochodzi od słowa „borsari”, które po łacinie oznaczało podatek, cło. Przed bramą kupców powitali celnicy, którzy pobierali podatki w imieniu biskupa.

Nie pobrali ode mnie cła u bram Borsari i można było swobodnie przejść. Dawny urząd celny i placówka są w ruinie i są otwarte dla turystów.

Droga Postumieva, fot. Pilar Torres

Drogowskaz Port Borsari, fot. Elliott Brown

Jak się tam dostać

Weź autobusy 21, 22, 23, 24, 31, 32, 33, 41, 42, 61, 62, 91, 94, 95 do przystanku Via Diaz 9.

Jak zaoszczędzić na hotelach?

Wszystko jest bardzo proste - spójrz nie tylko na rezerwację. Wolę wyszukiwarkę RoomGuru. Jednocześnie szuka rabatów na rezerwacji i na 70 innych stronach z rezerwacjami.

Obejrzyj wideo: Portoni Borsari - Inside Verona (Luty 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety
Regiony Włoch

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety

Miejsce pamięci całej Sycylii - tak krótko, ale zwięźle, można opisać Dolinę Świątyń w Agrigento. Tutaj nawet pył pod stopami wydaje się być nieskończenie starożytny, święty, modlitwy i ... poplamiony krwią niezliczonych i bezimiennych niewolników, którzy wznieśli ogromne starożytne świątynie, obrońców Aragragas, którzy walczyli do końca o swoje mury, setki i tysiące ofiar nieubłaganych władców - od tyranów po gubernatorów cesarza.
Czytaj Więcej