Toskania

Zamek Sammezzano - nieznany klejnot Toskanii

Nietypowy mauretański zamek we Włoszech jest uderzająco piękny. Tym bardziej zaskakujące jest to, że niewiele osób wie o tym, nawet wśród samych Włochów. Trudno jest dostać się do zamku Sammezzano, ale uzyskane wrażenia będą warte całego wysiłku

Castello di Sammezzano znajduje się na obrzeżach włoskiego miasta Leccio, 30 km od Florencji. Wzniesiony w 780 roku, przez wieki swojego istnienia, zamek należał do króla Francji i Longobardii oraz świętego cesarza rzymskiego Carlo Magno, florenckiej rodziny Gualtierotti, Medyceuszy, a także jednej z najbogatszych rodzin jego czasów, Ximenes d'Aragon (Ximenes d'Aragona) i wreszcie rodzina Panciatichi. Po wojnie w zamku otwarto luksusowy hotel, aw 1999 roku został sprzedany na aukcji przez angielską organizację. Teraz nikt nie mieszka w Sammezzano, w jego pomieszczeniach panuje cisza i pustka.

Historia

Według raportów historycznych w 780 roku sam Carlo Magno odwiedził zamek wraz z żoną, synem i królem Umberto I. Wiele wieków później budynek przeszedł w posiadanie florenckiej rodziny Gualtierotti do 1488 roku. Po pewnym czasie zamek został przejęty przez Giovanniego Medici.

W 1564 r. Wielki książę Kosim I Medyceuszy utworzył tzw. Rezerwat przyrody Summerzano: rozległy obszar obejmujący dużą część współczesnego terytorium gminy Regello, któremu zabroniono łowić ryby i polować bez specjalnego zezwolenia.

W 1605 r. Rodzina Zimmerz d'Aragona kupiła zamek Summerzano, aw 1816 r. Odziedziczył panchiatikę. Dzisiejszy wygląd zamku zawdzięczamy Ferdinando Panciatics Ximenes d'Aragona (Ferdinando Panciatichi Ximenes d'Aragona). Będąc zarówno klientem, jak i architektem, w 1853 r. Odbudował cytadelę Summerzano w stylu mauretańskim. Teraz jego fasada przypomina słynnego Taj Mahal, a wnętrza z mnóstwem dekoracyjnych sztukaterii sięgają obrazu zamku Alhambra w Granadzie. Nawiasem mówiąc, wartownia, położona w parku Summerrzano, została również zaprojektowana przez Panchiatics i zaprojektowana w stylu zamku.

Halls

Wewnątrz zamku znajduje się 365 pokoi, zgodnie z liczbą dni w roku. Jest Biała Sala, Sala Pawi, Lily, Stalaktyty, hiszpańskie muszle, Sala Kochanków.

W przeplataniu się dużych i małych pokoi zaginęło wiele nisz, tajemnych zakątków i nieoczekiwanie przestronnych galerii. Okna, kolumny, labirynty korytarzy ... kapitele, łuki, łuki i kopuły - głowa się kręci. Każdy pokój jest wyjątkowy, żaden nie jest podobny do drugiego i każdy z nich wyróżnia się oryginalnością i wyrafinowaniem.

Park

Ale cuda nie ograniczają się do wnętrza zamku. Zamek Summerzano otoczony jest parkiem, uważanym za jeden z najobszerniejszych i najpiękniejszych w Toskanii. Wszyscy ci sami Panchiatycy posadzili tutaj wiele egzotycznych i rzadkich roślin. To prawda, że ​​do dziś nie wszyscy przeżyli.

Ale szczególną dumą parku są gigantyczne sekwoje o wysokości ponad trzydziestu pięciu metrów, jedna z nich ma pień o średnicy około dziesięciu metrów.

Panchiatics ozdobił park kompozycjami w stylu mauretańskim. Elegancki most, jaskinia z posągiem Wenus, wypełniona wodą, wazony, fontanny ... Niektóre posągi zostały następnie przetransportowane do Florencji w pałacu Ximenes. Dziś park jest jedynym miejscem dostępnym dla odwiedzających w Sammezzano.

Hotel i sprzedaż

Po wojnie zamek został przebudowany na luksusowy hotel i restaurację. Po pewnym czasie przy zewnętrznym murze otworzył się mały bar - popularne niedzielne miejsce spotkań mieszkańców, którzy uwielbiają kolację z widokiem na zamek. Jednak w 1990 r. Hotel został zamknięty, a wraz z nim bar, aw 1999 r. Angielska firma nabyła zamek. Od tego czasu zamek Sammezzano do 2012 r. Był ogólnie zamknięty dla publiczności i opuszczony. Jego ściany zewnętrzne i niektóre pomieszczenia wewnętrzne ucierpiały w wyniku aktów wandalizmu.

Odwiedź

W kwietniu 2012 r. Grupa wolontariuszy zorganizowała komitet Comitato FPXA 1813-2013 na cześć dwusetnej rocznicy urodzin Ferdinado Panciatika Ximenes d'Aragona, który urodził się we Florencji 10 marca 1813 r. i zmarł w zamku Sammezzano 18 października 1987 r.

Komitet opiera się na zasadach non-profit i nie jest właścicielem zamku, współpracuje jedynie z jego właścicielami w celu organizowania okresowych wycieczek turystycznych. Wolontariusze nadal nie byli w stanie organizować regularnych i licznych wycieczek, dlatego też, ilekroć uda im się uzgodnić z właścicielami zwiedzanie zamku, publikują te informacje na swojej stronie internetowej.

Dlatego ci, którzy chcą przejść się po niesamowitych salach zamku Sammezzano, powinni najpierw zarejestrować się na stronie internetowej komitetu. I często nie jest to łatwe: zdarza się, że grupa 250 osób rekrutuje się dosłownie kilka minut po otwarciu nowej formy nagrania. Ale taka gorąca walka jest warta osobistego podziwiania jedynego zamku we Włoszech w tak niezwykłym stylu. Nawiasem mówiąc, ostatnia zorganizowana trasa odbyła się 4 maja (utworzono 5 grup po 50 osób), a kolejna spodziewana jest w czerwcu, ale dokładna data nie jest jeszcze znana. Śledź wiadomości ze strony komitetu 😉

  • Strona internetowa komitetu: www.sammezzano.org/prossimo-evento.html
  • Strona na Facebooku: www.facebook.com/SammezzanoComitatoFpxa18132013
  • Jak się tam dostać: www.sammezzano.org/contatti.html
Znajdź hotel w Toskanii

Popularne Wiadomości

Kategoria Toskania, Następny Artykuł

Bazylika Santa Maria in Aracheli
Włochy

Bazylika Santa Maria in Aracheli

Santa Maria in Aracheli to piękna bazylika na Kapitolu. Prowadzą do niego wielkie schody, stworzone jako znak wyzwolenia Rzymu z zarazy. Kościół został zbudowany w VI wieku na miejscu świątyni Junona, tej samej, w której żyły gęsi, które uratowały Rzym przed Galami. I to nie wszystko! Michał Anioł i Donatello, kolumny ze starych (przedchrześcijańskich) świątyń Rzymu i ...
Czytaj Więcej
Wróć do Salerno: część II
Włochy

Wróć do Salerno: część II

Tak więc, drodzy czytelnicy, kiedy ostatni raz spacerowaliśmy po historycznym centrum nadmorskiego Salerno, cieszyliśmy się pięknem promenady, Villa Comunale i teatru Verdi. Cóż, teraz możesz zafundować sobie coś smacznego. Ale hej, miej trochę cierpliwości i nie idź do pierwszego baru lub osterii, na którą się natkniesz.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi
Włochy

Galeria Uffizi

Galeria prezentuje nieocenione dzieła Leonarda „Adoracja Trzech Króli” i „Zwiastowanie”; Jedynym znaczącym obrazem Michała Anioła jest tondo przedstawiające Świętą Rodzinę. Muzeum Uffizi ma najbardziej pouczającą na świecie kolekcję obrazów Botticellego. Na tle Galerii Uffizi (Galleria degli Uffizi), Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi) jest najsłynniejszym florenckim muzeum sztuki.
Czytaj Więcej
Bazylika San Giovanni in Laterano
Włochy

Bazylika San Giovanni in Laterano

Bazylika Laterańska to Katedra Rzymska, „Basilica maior” z krzesłem biskupa i tronem papieża. Oto jedna ze starożytnych relikwii chrześcijańskich - Skała Świętego Mikołaja (Święte Schody), wzdłuż której Chrystus wstąpił na sąd Piłata. Bazylika św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano (Bazylika San Giovanni in Laterano), fot. R4all Katedra św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano lub Bazylika Laterańska (Bazylika San Giovanni in Laterano - Bazylika San Giovanni in Laterano) spotyka kolosalną orientalną fasadę w 1735 r., Alessandro Galilea.
Czytaj Więcej