Rzym

Plac Republiki w Rzymie

Plac Republiki (Piazza della Repubblica) w Rzymie jest znaną atrakcją turystyczną o ciekawej historii. Jednocześnie jego nowoczesne rozwiązanie kompozycyjne jest uważane za standard form architektonicznych nowego czasu. Przez wiele lat ta część miasta pozostaje ulubionym miejscem wypoczynku zarówno rdzennej ludności, jak i gości włoskiej stolicy. Bez wizyty na Placu Republiki wrażenia z Rzymu byłyby niepełne.

Tło historyczne

Podczas istnienia Cesarstwa Rzymskiego na terenie obecnego Placu Republiki znajdował się piękny ogród, sąsiadujący z ogromnym kompleksem termalnym, którego budowę rozpoczęto za panowania cesarza Dioklecjana w 298 r.

Wraz z jego wzniesieniem ponad 40 tysięcy chrześcijan i niewolników zginęło z wyczerpującej pracy i głodu. Łaźnie publiczne, które były bardzo popularne wśród Rzymian, zajmowały około 13 hektarów i mogły pomieścić około 3 tysiące osób.

Tak zwane kąpiele Dioklecjana składały się z kilku struktur, w tym niezwiązanych z procedurami wodnymi:

  1. Wanny z zimnymi i gorącymi kąpielami;
  2. Siłownie
  3. Teatry do przedstawień teatralnych;
  4. Biblioteki
  5. Szklarnie z altankami i fontannami.
Sam kompleks, wykonany w formie eksudry - głębokiej półkolistej niszy z półkolistą kopalnią, trwał kilka stuleci, a w latach 500. zmienił się w ruiny. Zniszczone łaźnie pozostały nietknięte przez prawie tysiąc lat.

W renesansie postanowiono tchnąć nowe życie w starożytne rzymskie ruiny. Utworzono obszar o nazwie Esiara (Piazza Esedra), a na miejscu niegdysiejszych kąpielisk wzniesiono bazylikę według projektu wielkiego Michała Anioła z Buonarroti, którego projekt architektoniczny zachował nisze starożytnej rzymskiej konstrukcji.

Minęły lata i nastąpiły nowe transformacje: dzięki staraniom papieża Piusa IX w 1870 r. zainstalowano fontannę z brązowymi lwami, która z czasem znacznie zmieniła swój wygląd.

Kilka lat później, w 1898 r., Ukończono budowę konstrukcji półkolistych w stylu antycznym z kolumnadami i łukami lancetowymi. Projekt, który nadał kompleksowi architektonicznemu monumentalność i skalę, był prowadzony przez włoskiego mistrza Gaetano Kocha.

W 1960 roku, podczas otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich, plac został przemianowany i otrzymał swoją obecną nazwę, chociaż miejscowi nadal zwykle nazywają go Esedra.

Jak się tam dostać

Znalezienie Placu Republiki w Rzymie nie jest trudne. Szybkim i wygodnym sposobem jest wsiąść do metra, linii A, pozostawiając na stacji o tej samej nazwie Piazza Republica. Sam plac znajduje się w pobliżu dworca kolejowego Termini (Roma Termini), pieszo mniej niż pięć minut. Stąd pochodzi główna ulica miasta, ulubione miejsce spacerów - Via Nazionale.

  • Radzę przeczytać o: hotelach w pobliżu dworca Termini

Fontanna Naiad

Fontanna Naiad (Fontana delle Naiadi), wykonana w duchu symboliki, bez wątpienia stała się jasną ozdobą Rzymu. Został zbudowany w 1901 roku i zajmował centralną część przestrzeni architektonicznej placu. Autorstwo kompozycji rzeźbiarskiej należy do włoskiego mistrza Mario Rutellego.

Zgodnie z planem artysty każda z nagich postaci kobiecych miała uosabiać starożytne greckie nimfy (naiady), strażniczki mórz, rzek, jezior i wód gruntowych. Mityczne stworzenia znajdują się wokół ogromnej półkolistej miski, symbolizującej oceany. W centralnej części rzeźby z brązu przedstawiające potwory morskie ze skrzelami, płetwami i ogonami ryb. Zostały one zastąpione w 1912 r. Postacią młodego mężczyzny walczącego z delfinem - jego wizerunek jest symbolem oswajania elementu wody przez człowieka.

  • Radzę przeczytać o: najpiękniejszych fontannach Rzymu

Zmysłowe pozy rzeźb zdobiące fontannę wywołały kiedyś wiele kontrowersji, potępienia i skarg ze strony przedstawicieli duchowieństwa i konserwatywnych obywateli. Przez pewien czas postacie były nawet otoczone drewnianym płotem, aby nie uwodzić miejscowych lubieżnymi obrazami, które wywołują podstawowe cielesne namiętności. Z czasem ożywiona debata opadła, a władze miasta postanowiły nie zmieniać artystycznego wykonania fontanny.

Bazylika Santa Maria degli Angeli e dei Martiri

Niezwykły kościół znajduje się na Placu Republiki, wielbiąc Najświętszą Maryję Pannę, Anioły i Męczenników. Pełna nazwa świątyni to Bazylika Santa Maria degli Angeli e dei Martiri (Santa Maria degli Angeli e dei Martiri).

W połowie XVI wieku, dzięki błogosławieństwu papieża Papieża IV, decyzja o wzniesieniu kościoła została zatwierdzona. Historia jego powstania jest interesująca: według sycylijskiego duchownego Antonio del Duca ujrzał niezwykłe jasne światło nad ruinami kompleksu termalnego, co skłoniło go do pomysłu budowy świątyni na tym miejscu. Negocjacje z wyższym duchowieństwem na temat potrzeby budowy bazyliki trwają od ponad dekady.

W rezultacie w 1561 r. Wielki Michał Anioł opracował projekt budowy kościoła, którego fasadą były zrekonstruowane mury starożytnych termów. Chociaż główna praca została wykonana dość szybko (po pięciu latach), dekoracja wnętrza bazyliki trwała ponad sto lat. Dekorację świątyni ukończono ostatecznie w połowie XVIII wieku. Wnętrze jest urządzone w stylu włoskiego baroku, w oparciu o projekty Michała Anioła. Ta część prac została wykonana pod kierunkiem znanego architekta Luigiego Vanvitellego.

Bazylika na Placu Republiki to niesamowite miejsce, piękna świątynia interesująca nie tylko świat chrześcijański, ale także miłośników sztuki. Zgromadzono tu rzeźby i płótna znanych artystów minionych wieków, takich jak Domenichino (Domenichino), Pompeo Girolamo Batoni (Pompeo Girolamo Battoni), Carlo Maratta (Carlo Maratta) i wielu innych.

Hotel

W majestatycznym Palazzo otaczającym plac mieści się słynny pięciogwiazdkowy Palazzo Naiadi Boscolo Exedra Roma.

Budynek z białego marmuru, zbudowany w stylu neoklasycystycznym, pochodzi z początku XIX wieku i jest standardem arystokratycznego piękna, elegancji i luksusu. Oferuje on eleganckie wnętrza pokoi typu deluxe oraz taras widokowy z basenem na dachu.

Obejrzyj wideo: Rzym Plac Republika (Styczeń 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Rzym, Następny Artykuł

Pałac Senatorów
Włochy

Pałac Senatorów

Renesansowy Pałac Senatorski został zbudowany na Wzgórzu Kapitolu, zaprojektowany przez Michała Anioła. Dziś mieści się w nim Ratusz Rzymu. Pałac Senatorów z Placu Kapitolu To, co dziś znajduje się w Pałacu Senatorów W Rzymie na Wzgórzu Kapitolu znajduje się Pałac Senatorów (Palazzo Senatorio) - stworzenie wielkiego Michała Anioła.
Czytaj Więcej
Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii
Włochy

Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii

W Rzymie ty i twoje dzieci możecie podróżować w czasie. Time Elevator - „Time Lift”, atrakcja kinowa. Atrakcja kinowa Time Elevator Rome O Czasie Winda w Rzymie W Rzymie ty i twoje dzieci możecie wybrać się w podróż w czasie. Time Elevator - cudowna „Time Lift”, atrakcja kinowa, która znajduje się obok Piazza Venezia.
Czytaj Więcej
Wenecja
Włochy

Wenecja

Wenecja to miasto wspaniałych pałaców i malowniczych kanałów, ożywionych baśni i romantycznych kochanków. „Serenissima” (pogodny) - tak nazywała się Wenecja w średniowieczu. Wenecja (Venezia), Collin Key Venice (Venezia) - jedno z najpiękniejszych miast na świecie, położone w lagunie weneckiej. Kiedy słyszysz nazwę miasta, przychodzi na myśl: wąskie kręte kanały, malownicze mosty, gondole i gondoliery, wejścia do domów, które prowadzą bezpośrednio do wody ... Ale opisu Wenecji nie można sprowadzić do standardowej liczby miejsc turystycznych, miasto jest wyjątkowe pod każdym względem.
Czytaj Więcej
Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu
Włochy

Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu

Plac Wenecki jest jednym z głównych placów Rzymu, centrum turystycznego. Spacer po nim przez długi czas nie zadziała, ponieważ w pobliżu jest podjazd i duża koncentracja turystów. Od placu do Koloseum jest Fori Imperiali Street, do Placu Świętego Piotra - Victor Emmanuel Avenue i zaczyna się główna ulica handlowa Corso ze sklepami i butikami.
Czytaj Więcej