Turyn

Narodowe Muzeum Motoryzacji w Turynie

Narodowe Muzeum Motoryzacji (Museo Nazionale dell'Automobile) w Turynie (Turyn) nosi imię Giovanniego Agnelli, włoskiego przedsiębiorcy i byłego głównego akcjonariusza Fiata Fiata i zespołu Juventus. Zawarte w rankingu 50 najlepszych muzeów na świecie.

Kolekcja składa się z rzadkich modeli samochodów, ma ponad 200 oryginalnych egzemplarzy i 80 marek, począwszy od pierwszych silników parowych z 1769 roku, a kończąc na najnowocześniejszych samochodach Formuły 1.

Podczas wizyty w muzeum można zapoznać się z materiałami historycznymi, zdjęciami archiwalnymi, specyfikacjami technicznymi samochodów, nazwiskami znanych kulturystów i uzyskać inne interesujące informacje za pomocą własnego smartfona, kiosków multimedialnych lub tabletów iPad dostarczonych przez muzeum.

Godziny otwarcia

  • Poniedziałek: od 10.00 do 14.00
  • Od wtorku do niedzieli: 10: 00-19: 00
  • Ostatni wstęp na 1 godzinę przed zamknięciem

Oficjalna strona: www.museoauto.it

Adres: Corso Unità d'Italia 40, 10126 Torino

Cena biletu

  • Bilet dla dorosłych: 12 euro
    Bilet ulgowy: 10 euro dla odwiedzających powyżej 65 lat i od 6 do 26 lat.
  • Bezpłatnie: dzieci poniżej 6 lat; Dziennikarze z identyfikacją międzynarodową; posiadacze karnetów sezonowych Muzea Turyn Piemont i Turyn + Karta Piemont.

Raport ze zdjęcia i moja recenzja

Nie spodziewałem się, że muzeum motoryzacyjne w Turynie zrobi na mnie wrażenie, a mojej żonie szczególnie się podobało. Spacerowaliśmy po wystawie przez około 2 godziny, coraz bardziej pogrążeni w historii przemysłu motoryzacyjnego.

Muzeum zostało założone w 1932 r., Aw 2014 r. Zostało całkowicie przebudowane - dziś jest to ultranowoczesna konstrukcja architektoniczna.

Ekspozycja rozpoczyna się ciekawą instalacją - powozem, bez woźnicy i koni, ale z silnikiem przymocowanym do pleców - tak rozpoczął się przemysł motoryzacyjny ponad 100 lat temu! Yana wisiała tutaj przez kilka minut.

Chcesz robić zdjęcia w muzeum dosłownie na każdym eksponacie. Przedstawię wam tylko te modele, które wydawały mi się najpiękniejsze i niezwykłe.

Jeden z pierwszych modeli Fiata w 1902 i 1903 roku.

1905 Fiat z dachem. Tak wyglądały warsztaty konstruktorów na początku XX wieku.

Trzykołowy wagon Pecori dla jednego pasażera w 1891 roku i stylowy Legnano z 1908 roku. Niestety z powodu kryzysu samochód nie miał szans, ale trzeba przyznać - przystojny!

FORD T 1916 - pierwszy samochód produkowany seryjnie, „którego kolor może być dowolny, pod warunkiem, że jest czarny”. Kiedy pojawił się „Model T”, większość samochodów w Stanach Zjednoczonych w latach 1908–1910 kosztowała od 1100 do 1700 dolarów. Cena początkowa Forda T wynosiła 825–850 USD - prawie o jedną trzecią mniej niż w przypadku najtańszego samochodu innych firm - przy średnim rocznym dochodzie w USA w wysokości 574 USD za 1910 r. W latach 1916–1917 sprzedano już 785,432 samochodów, a cena ciągle spadała i do tego czasu osiągnęła 350 USD. Model „T” był również pierwszym samochodem „na całym świecie”, czyli produkowanym w wielu krajach świata - w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Australii.

Szybkie przejście do następnej ery. Amerykański model Cord L-29 z 1931 roku ważył 1800 kg i mógł przyspieszyć do 170 km / h, a także pierwszego Fiata 500 (Cinquecento) z 1936 roku.

Włoska Lancia Aprilia z 1948 roku, świetny przykład aerodynamiki. Samochód o pojemności silnika 1,5 litra mógł przyspieszyć do 125 km / h. A także super stylowy Mercedes Benz 540X z 1936 roku, był to taki, jak sobie wyobrażam, włoscy gangsterzy, którzy podróżowali do USA.

Równolegle z nami muzeum odwiedziła grupa włoskich uczniów w wieku od 8 do 13 lat, a obok Fiata Turbiny z 1954 roku zapiszczały. Mimo to dobry design jest ponadczasowy.

W latach 50. Fiat opanował masową produkcję modeli 500 i 600.

Osobny pokój poświęcony jest amerykańskim samochodom, jak piękne były ich kształty!

Pokazane są fragmenty Jaguara E-TYPE z 1969 roku z hollywoodzkich filmów, w których widziano go w scenach miłosnych. Jestem pewien, że dziś w takim samochodzie wiele dziewcząt „kręci się” obok kierowcy.

GAZ M-20, to ZWYCIĘSTWO 1957 - legendarnego samochodu domowego.

Jeden z pierwszych samochodów napędzanych energią słoneczną na świecie, już w 1987 roku, rozpoczął się aktywny rozwój alternatywnych źródeł energii.

Wielka Sala poświęcona jest ewolucji kół i budowie silników. Lustra są instalowane pod stojakami z silnikami, aby ułatwić rozważenie projektu pod różnymi kątami.

Osobna przestrzeń poświęcona jest rzadkim samochodom sportowym i modelom koncepcyjnym. Podobał mi się Zagato Iso Rivolta Vision Gran Turismo, który został stworzony w 2017 roku specjalnie na potrzeby gry komputerowej i nigdy nie jeździł po drogach publicznych.

Ewolucja samochodów wyścigowych Ferrari, od pierwszych modeli po nowoczesne samochody wyścigowe w mistrzostwach Formuły 1 w zeszłym sezonie.

  • Radzę zobaczyć raport fotograficzny na temat: Muzeum Ferrari w Modenie

Stare samochody wyścigowe Lancia z reflektorami i koncepcją Runabout zaprojektowaną przez Marcello Gandiniego z pracowni Bertone zostały pokazane na targach motoryzacyjnych w Turynie w 1969 roku.

I jeszcze kilka prototypów z 1970 roku.

W ostatniej sali muzeum ekspozycja poświęcona jest sztuce współczesnej - z części samochodowych powstały różne obiekty i instalacje.

Muzeum bardzo mi się podobało, przekroczyło moje oczekiwania. Jeśli wybierasz się do Turynu, polecam włączenie go do obowiązkowego programu odpoczynku kulturalnego.

W pobliżu muzeum znajduje się wyjątkowy hotel zlokalizowany w sklepach dawnej fabryki FIAT, obejrzyj recenzję wideo:

Obejrzyj wideo: Interaktywne Muzeum Motoryzacji (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Turyn, Następny Artykuł

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?
Werona

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?

Jak uratować aktywnego i ciekawskiego turystę w Weronie? Karta Verona (karta Verona 24H) to oficjalny projekt włoskiego Ministerstwa Kultury, mający na celu przyciągnięcie turystów, którzy chcą spędzić opłacalny i wydajny dzień w Romeo i Julii. Karta pozwala zaoszczędzić dziesiątki euro, odwiedzając główne atrakcje.
Czytaj Więcej
Główne atrakcje Werony
Werona

Główne atrakcje Werony

Jeśli Rzym nazywany jest sercem włoskiej historii, Wenecja to miasto kanałów i mostów, to słynną Weronę można nazwać miastem miłości i romansu. Jest to oczywiście zasługa Szekspira, który uczynił to miasto domem Romea i Julii, ale mimo to romantycy przyjeżdżają tu nie tylko na własne oczy, aby zobaczyć miejsce, w którym rozwinęła się znana na całym świecie historia miłosna, ale także, aby spojrzeć na samo miasto charakteryzuje się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i architekturą, a także niepowtarzalną atmosferą.
Czytaj Więcej
Ponte Pietra in Verona
Werona

Ponte Pietra in Verona

Ponte Pietra (Ponte Pietra) - jedyny most łukowy w Weronie, który został zbudowany w epoce Cesarstwa Rzymskiego i przetrwał do dziś prawie w oryginalnej formie. Nazwa dosłownie przetłumaczona z języka włoskiego oznacza „kamienny most”. Długość konstrukcji wynosi 120 metrów, szerokość jest nieco mniejsza niż 4 metry.
Czytaj Więcej
Zamek Castelvecchio w Weronie
Werona

Zamek Castelvecchio w Weronie

Jeśli zdarzy ci się kiedykolwiek odwiedzić Weronę, koniecznie odwiedź starożytny zamek Castelvecchio (włoski: Castelvecchio), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia Zamek Castelvecchio został zbudowany w XIV wieku, za panowania dynastii Scaligers. Był częścią struktur obronnych miasta, dobrze ufortyfikowaną fortecą, cudem ówczesnej architektury wojskowej.
Czytaj Więcej