Wenecja

Lido di Jesolo - kurort na Riwierze Weneckiej

Popularny włoski kurort Lido di Jesolo położony jest nad Morzem Adriatyckim, w ciepłej i spokojnej części Półwyspu Apenińskiego. Miasto słynie z czystych piaszczystych plaż o długości ponad 14 km, rozwiniętej infrastruktury turystycznej i przystępnych cen.

Riwiera Wenecka

Weneckie Riwiera- miasta i kurorty na północnym wybrzeżu Adriatyku, położone wokół Wenecji: Lignano, Bibione, Caorle, Sabbiadoro, Lido di Jesolo, Triest i Mestre przyciągają turystów z całego świata.

Jak się tam dostać

Lido Di Jesolo to najbliższe duże miasto u wybrzeży Wenecji. Historia Lido di Jesolo wywodzi się ze starożytnego Rzymu, jednak jako miasto turystyczne zaczęła się rozwijać dopiero w latach 60. XX wieku.

Z lotniska Marco Polo co pół godziny kursuje autobus do Lido di Jesolo. Opłata za przejazd wynosi tylko 6 euro. Rozkład autobusów ekspresowych przedstawiono na stronie internetowej avto-2016 (autobus nr 10A). Najbardziej szczegółowych informacji, a także rezerwacji i zakupu biletów online można dokonać na oficjalnej stronie przewoźnika „ATVO”.

Ponadto do miasta można dojechać autobusem lub łodzią po rzece. Od latarni morskiej Faro (Faro di Punta Sabbioni) do Piazza San Marco, wygodna łódź „Moby Dick 2” kursuje codziennie dwa razy dziennie. Bilet jest wypłacany natychmiast w obu kierunkach i kosztuje 25 euro. Aby dostać się do Lido di Jesolo jedną z wielu małych łodzi, wystarczy, aby turysta nazwał cel podróży pytającą intonacją. Osoba poruszająca się odpowie na tak lub nie.

Pogoda

Sezon turystyczny na włoskim wybrzeżu trwa od czerwca do września. Temperatura powietrza w tym okresie wynosi od 26 do 31 stopni, średnia temperatura wody wynosi 23 stopnie.

Duży napływ turystów przypada w sierpniu, kiedy zaczyna się okres wakacji z Włochami. W sierpniu prawie wszystkie hotele są zajęte w popularnym kurorcie Lido di Jesolo.

Maj i październik często nie są zbyt atrakcyjne dla turystów. Temperatura spada do 19-15 stopni, a sezon pływacki jest obecnie zamknięty. Ale miłośnicy pięknej przyrody i długich romantycznych spacerów wybierani są w Lido di Jesolo dokładnie w maju lub październiku.

Plaże

Dumą i wizytówką miasta Lido di Jesolo są czyste, piaszczyste plaże. Część wybrzeża jest otwarta dla turystów za darmo, prywatne plaże za symboliczną opłatą zapewniają dostęp do szatni, prysznica i toalety. Położenie ośrodka zapewnia ciepłą, spokojną pogodę i brak burz.

Sklepy

Sklepy z artykułami spożywczymi i drobiazgami, centra handlowe i butiki, kawiarnie i restauracje można znaleźć na Via Levantina. Główna ulica Lido di Jesolo zamienia się w strefę dla pieszych po godzinie 20:00.

W sklepach i kawiarniach turyści serwowani są po włosku, angielsku lub francusku, czasem widać napis „mówimy po rosyjsku”. Nie zapomnij o włoskiej sjestie, od 2 do 5 godzin po południu wszystkie kawiarnie i sklepy są zamknięte.

Miłośnicy antyków i unikalnych rzeczy muszą odwiedzić pchli targ („Casa Bianca”). Możesz kupować różne rzeczy od kupców od biżuterii po artykuły wyposażenia wnętrz.

Nie należy kupować towarów na plażach. Torby, portfele, okulary i inne produkty mogą być podróbkami. Zgodnie z włoskim prawem zakup podrobionych towarów podlega karze grzywny w wysokości 200 euro.

Gdzie się zatrzymać

Lido Di Jesolo to prawdziwy raj na plaży, odległość od dowolnego hotelu do plaży nie przekracza 300 metrów.

W 5-gwiazdkowych hotelach („Croce di Malta”, „Adriatyk Palace”) można wynająć standardowy pokój za 190–270 euro dziennie, turystom oferowane są różne dodatkowe usługi, często personel mówi po rosyjsku.

Pokoje rodzinne i apartamenty kosztują do 450 euro dziennie. Niedrogie hotele oferują mniej usług, ceny pokoi wahają się od 100 do 160 euro („Concordia”, „Helvetia”, „New Tiffanys Park Hotel”). Najtańszym miejscem na nocleg są apartamenty w centralnej części miasta - od 90 euro za dzień.

Doświadczeni podróżnicy nie powinni wybierać hotelu ze zdjęć dekoracji zewnętrznej fasady. Wewnątrz pokoju może nie być zbyt dobrze utrzymany.

Gdzie zjeść

Lido Di Jesolo oferuje wiele kawiarni i restauracji. Średnio obiad dla jednej osoby będzie kosztował 30-45 euro bez alkoholu. W domu, smaczne i niedrogie, możesz coś przekąsić w Oasi del Panino Ventie na Piazza Aurora 27 / B, Trenta hiosco Bar Loredana przy Via Dalmazia IV accesso al mare lub Ristorante giapponese kanji na Via Levantina, 183.

Restauracje dla smakoszy (Don Claudio, Via Ugo Foscolo, 61, Ristorante da Omar, m.in. Dante Alighieri, 21, Enoteca Caveau, Via Ugo Foscolo, 53) nie są tak dostępne, ale oferują odwiedzającym wyrafinowane włoskie i kuchnia paneuropejska. Większość restauracji ma menu w języku rosyjskim.

Najbardziej ekonomiczną opcją przekąsek jest kupowanie gotowych produktów w jednym z centrów handlowych lub sklepów wielobranżowych. Kolacja za osobę kosztuje od 7 euro. Lido Di Jesolo posiada również fast foody i bary sushi. Szczególne miejsce w sercach turystów zajmuje małe miejsce o nazwie „Gelateria Alma” przy Via Bafile 197, w którym można spróbować pysznych, oryginalnych deserów i lodów.

Wakacje z dziećmi

Prawie wszystkie hotele są wyposażone w baseny; oferują pokoje gier i place zabaw dla dzieci w różnym wieku. Na życzenie do pokoju hotelowego można wstawić łóżeczko dziecięce. Oferuje konkursy dla urlopowiczów, spektakle i kreatywne kursy mistrzowskie prowadzone przez profesjonalnych animatorów. Dla gości hotelowych usługi animatorów są zazwyczaj bezpłatne.

Ważną cechą Lido Di Jesolo jest ciepłe, płytkie i bardzo czyste wybrzeże morskie. Większość plaż oferuje usługi animacyjne, a place zabaw dla dzieci są wyposażone w specjalną miękką powłokę.

Zabytki

Wieża mgły

Wieża mgieł (Torre Caligo) została zbudowana w XI wieku jako wieża widokowa do przemieszczania się statków wzdłuż kanału rzeki Sile-Piave Vecchia. Wieża była strategiczna z wojskowego punktu widzenia i łączyła lagunę ze światem zewnętrznym. Wieża Mgły była ważnym punktem bezpieczeństwa.

Wieża była także rajem dla mnicha Romualda, który prowadził pustelniczy styl życia. Na jego cześć w 1927 r. Na jednej ze ścian wieży, który przetrwał do dziś, zainstalowano żelazny krzyż. Według legendy mnich miał rzadki dar przekonywania i wysłał Pietro Orseolo na ścieżkę odosobnienia doży weneckich. Dziś ze wspaniałych budowli pozostało niewiele; ruiny wieży są ciekawym miejscem historycznym.

Latarnia morska w Jesol

Latarnia morska w Jesolu została zbudowana w 1840 roku i została zniszczona. Przez dwa lata (od 1948 do 1950 r.) Prowadzono prace budowlane w celu przywrócenia zabytków. Dziś latarnia morska Jesolsky ma wysokość 48 metrów i znajduje się na ścieżce wielu szlaków turystycznych.

Antique Mura

Antyczna Mura (Il sito archeologico Antiche Mura) to obszar wykopalisk, w którym można zobaczyć ruiny starożytnych domów i katedr z XVI-XVII wieku. Antyczna Mura przetłumaczona z języka włoskiego oznacza „Starożytne mury”, które są w pełni zgodne z ukształtowaniem terenu. W Antique Mura można zobaczyć ruiny kościoła Santa Maria, pomnik diecezji Equilium, który przestał istnieć w XV wieku.

Według archeologów pierwsze kościoły, których ruiny znajdują się w strefie archeologicznej, zostały zbudowane w 6-7 wieków, w czasach wczesnego chrześcijaństwa. Możesz dostać się do Antique Mura pieszo.

Muzeum Wojny Historycznej

Historyczne muzeum wojskowe (Museo Storico Militare Vidotto) prezentuje wystawy broni, pojazdów, różnego rodzaju mundurów wojskowych, a nawet potraw kulinarnych. Eksponaty muzealne i eksponaty są montowane ze szczególną dbałością o szczegóły i są bardzo realistyczne.

Czołgi, helikoptery i pistolety są otwarte na zewnątrz, część wystawy znajduje się w muzeum. Wycieczka krajoznawcza zajmie co najmniej 2 godziny. Dla gości dostępne jest zamówienie na osobistą wycieczkę, podczas której przewodnik opowie szczegółowo o wojnie.

Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej (Civico Museo di Storia Naturale) zawiera wiele przydatnych informacji o prehistorycznych zwierzętach i ptakach, będzie interesujące dla dzieci i dorosłych. Muzeum prezentuje żywe ekspozycje odzwierciedlające ewolucyjne zmiany lokalnych gatunków zwierząt od okresu prehistorycznego do współczesności. Szczególnie pouczająca wycieczka dla studentów.

Park Narodowy Dolomiti Bellunesi

Park Narodowy Dolomiti Bellunesi (Parco Nazionale delle Dolomiti Bellunesi) znajduje się w Dolomitach, tysiące lat temu był gęsto zaludnionym obszarem. Dziś park jest unikalnym pomnikiem przyrody. Administracja Dolomiti Bellunesi uczestniczy w projekcie wykorzystania alternatywnych źródeł energii. Niektóre budynki pokryte są panelami słonecznymi, które dostarczają prąd do parku i pobliskich budynków. Szczegółowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej www.dolomitipark.it/en.

W parku znajduje się ponad 1400 gatunków roślin, 114 gatunków ptaków, 20 gatunków gadów i płazów oraz 100 gatunków motyli. Populacja kozic i saren wynosi ponad 5000.

Harmonijny naturalny zakątek jest rajem dla unikalnych przedstawicieli flory i fauny, które występują tylko w Dolomiti Bellunesi. Oferuje wycieczki i różne szlaki turystyczne. Na terytorium Dolomiti Bellunesi zabrania się hałasowania, śmiecenia, zbierania kwiatów i przeszkadzania zwierzętom.

Kościół „El Cristo”

Kościół El Cristo został wzniesiony przez mieszkańców w XVI wieku. Według legendy miejscowi oracze podczas pracy znaleźli w ziemi krzyż ołtarzowy. Ale gdziekolwiek go zabrano, w cudowny sposób znalazł się w tym samym miejscu. Następnie postanowiono wznieść świątynię wokół ołtarza. Słynny krzyż wciąż znajduje się w murach kościoła.

Kościół Najświętszej Marii Panny z Assunty

Kościół Najświętszej Marii Panny z Assunty (Chiesa di Santa Maria Assunta) to najstarsza świątynia w mieście, której budowę rozpoczęto w IX wieku. W średniowieczu kościół Najświętszej Marii Panny z Assunty był drugą co do wielkości świątynią we Włoszech. W latach 60. XX wieku na terenie kościoła przeprowadzono wykopaliska archeologiczne. Naukowcy odkryli pozostałości jeszcze bardziej starożytnej świątyni, która powstała ponad 1200 lat temu. Dziś kościół Najświętszej Marii Panny z Assunty jest najstarszym zabytkiem miasta.

Kaplica św. Antoniego z Padwy

Początek budowy kaplicy Capella Pontificia di Sant'Antonio di Padova owiany jest legendą, mającą wpływ na życie pana Arturo Saraminy. Przed rozpoczęciem kampanii wojskowej Arturo złożył przysięgę na kościół, mając nadzieję na ochronę mocarstw. Po zakończeniu działań wojennych wrócił do Lido di Jesolo w dobrym stanie. W tym samym 1947 r. Arturo Saramin zbudował kaplicę św. Antoniego z Padwy jako spełnienie swego ślubowania. Teraz kaplica znajduje się w historycznym centrum miasta.

Ratusz

Ratusz jest uważany za jeden z najstarszych kamiennych budynków w mieście, przez długi czas ratusz był centrum i koncentracją życia miejskiego. Unikalny historyczny budynek, który zachował swój pierwotny wygląd od momentu budowy w 1876 roku. Obecnie w budynku znajduje się Biblioteka Miejska (Biblioteca comunale di Jesolo), która zawiera dziesiątki tysięcy książek i czasopism. Otwarte dla zwiedzających od 8:30 do 20:00 od poniedziałku do piątku.

Porto del Cavallino

Pierwsza wzmianka o Porto lub „Bramie” Cavallino pochodzi z XVII wieku. Wcześniej był używany do pobierania podatków od statków handlowych kierowanych do Wenecji. Na kamiennej tabliczce z 1632 r. Wytłoczono ustalone zasady dla kupców, którzy chcą wejść do miasta. Porto del Cavallino znajduje się na małej wyspie w pobliżu Lido di Jesolo i jest dostępne dla turystów.

Most Ponte Monumento

Most Ponte Monumento to pomnik zaginionych statków utraconych podczas pierwszej wojny światowej. Wielkie otwarcie mostu Ponte Monumento odbyło się w 1927 roku. Na moście znajdują się 4 pomniki ku czci zmarłych żeglarzy i żołnierzy. Regulowana konstrukcja przyciąga turystów z całego świata i jest częścią wielu tras zwiedzania.

Laguna Valle

Malownicza Laguna Valle (Valle Laguna) znajduje się bardzo blisko historycznego centrum miasta i słusznie jest uważana za najbardziej niesamowite miejsce Lido di Jesolo. Przez setki lat miejscowi używali laguny wiosną jako miejsca połowów i budowali tamy. Dzisiaj brzegi laguny stały się rajem dla wielu gatunków zwierząt i ptaków, w tym dużej kolonii czapli czerwonych. Krajobraz laguny Valle uderza swoim blaskiem i przyciąga setki turystów, którzy chcą zobaczyć i uchwycić rozległe połacie laguny.

Rozrywka

  1. Aqualandia (Via Michelangelo Buonarroti 15), największy park wodny na wybrzeżu Adriatyku z atrakcjami wodnymi i obszarami tematycznymi. 1 bilet kosztuje 30 euro, informacje o występach są przedstawione na oficjalnej stronie internetowej www.aqualandia.it/en/.
  2. Oceanarium (Aquarium, Reptilarium and Shark Expo) prezentuje wystawę 24 gatunków rekinów w ogromnych akwariach. W niektórych obszarach można zobaczyć wystawy ryb tropikalnych, gadów, pająków i motyli.
  3. Teatr Vivaldi (Teatro Antonio Vivaldi di Jesolo) przyciągnie uwagę koneserów piękna. W teatrze odbywa się wiele uroczystości i przedstawień tematycznych.
  4. Festiwal Rzeźby z piasku (piasek Narodzenia) odbywa się co roku w szczycie sezonu turystycznego. Każdego roku zmienia się temat festiwalu. Dziesiątki mistrzów prezentują swoje dzieła z piasku publiczności.
  5. Dla entuzjastów sportów na świeżym powietrzu dostępna jest wypożyczalnia sprzętu do nurkowania i skuterów wodnych, narciarstwa wodnego, minigolfa i kortów tenisowych.
  6. Na wybrzeżu znajdują się kluby, dyskoteki i bary z tropikalnymi koktajlami i muzyką zapalającą (Splash, The Marina Club i Gasoline Road Bar).
  7. Parki rozrywki zadowolą dzieci i dorosłych, a odwiedzający znajdą wiele atrakcji, w tym diabelski młyn.

Po zwiedzaniu Lido Di Jesolo jest zdecydowanie warte odwiedzenia w Wenecji. Możesz się tam dostać autobusem lub statkiem, który odjeżdża co 30 minut. Opłata za przejazd w jedną stronę wynosi około 7 euro.

Hotele

Jeśli po raz pierwszy wybierasz się do Włoch i wybierasz hotel w Lido di Jesolo, zacznij od naszej specjalnej recenzji. Dla tych, którzy oszczędzają czas, oto trzy godne polecenia opcje z własnymi plażami w różnych kategoriach cenowych:

  • Hotel Sayonara - zdrowe trzy gwiazdki z wysoko ocenianymi turystami w Bucking;
  • Almar Jesolo Resort & Spa - najlepsze z 5-gwiazdkowych hoteli spa, jeśli pozwalają na to finanse, jesteś tylko tutaj;
  • Hotel Cavalieri Palace - 4 gwiazdki za przytulne i relaksujące wakacje

Życzymy miłego odpoczynku, zostawiaj swoją opinię i pytania w komentarzach.

Obejrzyj wideo: Włochy last minute wczasy autokarem Lido di Jesolo hotel Garden Nember (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Wenecja, Następny Artykuł

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?
Werona

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?

Jak uratować aktywnego i ciekawskiego turystę w Weronie? Karta Verona (karta Verona 24H) to oficjalny projekt włoskiego Ministerstwa Kultury, mający na celu przyciągnięcie turystów, którzy chcą spędzić opłacalny i wydajny dzień w Romeo i Julii. Karta pozwala zaoszczędzić dziesiątki euro, odwiedzając główne atrakcje.
Czytaj Więcej
Główne atrakcje Werony
Werona

Główne atrakcje Werony

Jeśli Rzym nazywany jest sercem włoskiej historii, Wenecja to miasto kanałów i mostów, to słynną Weronę można nazwać miastem miłości i romansu. Jest to oczywiście zasługa Szekspira, który uczynił to miasto domem Romea i Julii, ale mimo to romantycy przyjeżdżają tu nie tylko na własne oczy, aby zobaczyć miejsce, w którym rozwinęła się znana na całym świecie historia miłosna, ale także, aby spojrzeć na samo miasto charakteryzuje się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i architekturą, a także niepowtarzalną atmosferą.
Czytaj Więcej
Ponte Pietra in Verona
Werona

Ponte Pietra in Verona

Ponte Pietra (Ponte Pietra) - jedyny most łukowy w Weronie, który został zbudowany w epoce Cesarstwa Rzymskiego i przetrwał do dziś prawie w oryginalnej formie. Nazwa dosłownie przetłumaczona z języka włoskiego oznacza „kamienny most”. Długość konstrukcji wynosi 120 metrów, szerokość jest nieco mniejsza niż 4 metry.
Czytaj Więcej
Zamek Castelvecchio w Weronie
Werona

Zamek Castelvecchio w Weronie

Jeśli zdarzy ci się kiedykolwiek odwiedzić Weronę, koniecznie odwiedź starożytny zamek Castelvecchio (włoski: Castelvecchio), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia Zamek Castelvecchio został zbudowany w XIV wieku, za panowania dynastii Scaligers. Był częścią struktur obronnych miasta, dobrze ufortyfikowaną fortecą, cudem ówczesnej architektury wojskowej.
Czytaj Więcej